نرم افزارهای گرافیکی و هنری

نرم افزار افتر افکت، بهترین ابزار برای طراحی موشن گرافیک

نرم افزار افتر افکت چیست

نرم افزار افتر افکت یکی از برنامه‌های کاربردی جهت ساخت موشن‌گرافیک و ایجاد جلوه‌های ویژه در ویدیوها می باشد. Adobe after effects در سیستم عامل‌های ویندوز و مک قابل اجرا است. نرم افزار افتر افکت یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت فیلم سازی، ایجاد جلوه‌های ویژه و انیمیشن‌سازی می باشد. در ادامه در با نرم افزار افتر افکت چیست آشنا می‌شویم.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

 

با نرم افزار افتر افکت که برنامه ای کاملا فنی و کاربردی است، می‌توانید فایل‌های خود را در حالت 2 بعدی یا 3 بعدی طراحی و ایجاد کرده و  به آن جلوه‌های ویژه اضافه کنید. از ویژگی‌های نرم افزار افتر افکت می‌توان به ایجاد صفحه عنوان، طراحی شخصیت‌های دو بعدی، طراحی انیمیشن و ساخت ویدیوهای تبلیغاتی اشاره کرد.

نرم افزار افتر افکت چیست

با وجود اینکه تدوین فیلم جزو قابلیت‌ های نرم افزار افنر افکت است اما کاربران از این کارایی نرم افزار استفاده چندانی نمی‌کنند. در واقع محبوبیت نرم افزار افترافکت به خاطر توانایی ها و ابزارهای آن در اضافه کردن افکت به فایل‌های چند رسانه‌ای است.

این نرم افزار تخصصی معمولا توسط افرادی همچون تدوین‌گران، هنرمندان، طراحان گرافیک، طراحان رسانه‌های دیجیتالی، فیلمسازان، طراحان موشن گرافیک و پویانماها مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید در طراحی ویدیو های جذاب حرفه ای شوید، به تمرین و آموزش زیادی نیاز دارید. اگر واقعاً قصد ورود به این زمینه را دارید باید از آزمون و خطا کردن نترسید و هرگز تسلیم نشوید.

ویژگی های نرم افزار افتر افکت چیست

پس از اینکه فهمیدیم نرم افزار افتر افکت چیست نوبت به بیان ویژگی های نرم افزار افتر افکت آن می رسد. نرم افزار افتر افکت از فرمت‌های زیادی پشتیبانی می کند. فایل‌های صوتی پشتیبانی شده در این نرم افزار عبارتند از:

 • AAC
 • M4A
 • AIF
 • AIFF
 • MP3
 • MPEG
 • MPA
 • MPA
 • MPE
 • WAV

در افتر افکت می توان از تصاویر ثابت نیز استفاده کرد. فرمت‌های پشتیبانی شده در این زمینه عبارتند از:

 • PSD
 • CIN
 • DPX
 • IFF
 • TDI
 • JPG
 • JPE
 • EXR
 • PNG
 • HDR
 • RGBE
 • XYZE
 • SGI
 • BW
 • RGB
 • TGA
 • VDA
 • ICB
 • VST
 • TIF

همچنین فایل های پروجکتی که دارای پسوند AAF هستند را می توانید به نرم افزار ایمپورت کنید. نرم افزار افتر افکت می تواند در هر کانال رنگی، 16 و 32 بیت رنگ در اختیار شما قرار دهد. این تعداد در اغلب نرم افزار های مشابه، 8 بیت می باشد. طراحی عنوان و انیمیشن های دو بعدی با این نرم افزار بسیار آسان است.

بهترین نرم افزار برای اضافه کردن جلوه های ویژه به تصاویر

می توانید چندین فایل صوتی و تصویری را در کنار یکدیگر قرار داده و آنها را با هم تلفیق کنید. قابلیت ها و کاربردهای افتر افکت به اینجا ختم نمی‌شود. با اینکه این نرم افزار بسیار کاربردی و تخصصی است اما استفاده از آن بسیار آسان می باشد.

افتر افکت از سیستم لایه ای استفاده می کند که باعث سهولت کار با فایل های مختلف می شود. توانایی تبدیل تصاویر دو بعدی به سه بعدی یکی از نکات مثبت این نرم افزار است. به دلیل وجود همین قابلیت‌ها است که ساخت کلیپ با افتر افکت از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

ویژگی های نرم افزار افتر افکت چیست

 

با استفاده از افکت‌های موجود در این برنامه و ترکیب آنها با یکدیگر، می توان بی‌شمار افکت ایجاد کرد. برای این کار باید خلاقیت به خرج داده و تمامی افکت های موجود در این نرم افزار را به دقت بررسی کنید. یکی از راه‌های دیگری که می توان با افکت ها آشنا شد، استفاده از آنها و تغییر تنظیمات در پروژه‌ها و مشاهده نتیجه و نحوه عملکرد آنها به صورت عینی است.

ویرایش ویدیو و مدل سه بعدی

نرم افزار افتر افکت توانایی‌های زیادی دارد یکی از این توانایی‌های خاص، رندر کردن در حالت 3D کلاسیک است. این قابلیت، ابزارها و تنظیماتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که با استفاده از آن می‌توان محیط کاری دو بعدی را به سه بعدی تغییر داد.

در این حالت می توان نور های مجازی ایجاد کرده و آنها را به شکل دلخواه تنظیم کرد. علاوه بر این می‌توان دوربین های متعددی به محیط اضافه کرد. با این ابزارها می توان نتایج پویا و جالبی به دست آورد که این نتایج پایه و اساس ویرایش ویدیوها هستند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش نرم‌افزار لایت روم
آموزش نرم‌افزار لایت روم

 

به خاطر داشته باشید که در هنگام کار با لایه سه‌بعدی کلاسیک، اشیای دو بعدی به فضای سه بعدی انتقال داده می‌شوند. به عبارت دیگر چیزی که ما به آن سه بعدی می‌گوییم در واقع همان اشیای دو بعدی هستند.

نقش دوربین ها در نرم افزار افتر افکت چیست

دوربین‌ها یکی از روش‌های مشاهده پروژه هستند. با استفاده از دوربین ها می توان در فضای سه بعدی صفحه حرکت کرد و زاویه دید کاربر نسبت به اشیا را تعیین کرد. لایه دوربین دارای تنظیمات زیادی است که این تنظیمات باعث شده تا حد زیادی این زاویه دید به دنیای واقعی شباهت داشته باشد. تنظیمات دوربین شامل زوم، عمق تصویر، تمرکز بر روی نقاط دور و … می‌باشد.

می توان با استفاده از این زوایا فریم های کلیدی ایجاد کرد که کاربرد زیادی در ساخت و طراحی ویدیو ها دارند. افتر افکت دارای 4 نوع دوربین می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

 • Unified camera tool
 • Orbit camera tool
 • Track XY camera tool
 • Track Z camera tool

با استفاده از Unified camera tool می توان با تغییر زاویه و محل دوربین به سه حالت دیگر دست پیدا کرد. Orbit camera tool می تواند به دور یک نقطه مشخص حرکت کند که به آن انکر پوینت گفته می شود. Track XY camera tool در جهت عمودی و افقی صفحه حرکت می کند. Track Z camera tool می تواند در فضای سه بعدی دوربین را به عقب و جلو ببرد.

 

ویژگی های نرم افزار افتر افکت چیست

نقش نور در نرم افزار افتر افکت چیست

همانطور که می توان در داخل افتر افکت دوربین های مجازی ایجاد کرد، امکان ایجاد نور مجازی با قابلیت تعامل در فضای سه بعدی نیز وجود دارد. علاوه بر این می توانید نورهای مختلفی ایجاد کرده و نحوه تعامل آن با فضای سه بعدی را تغییر دهید. نرم افزار افتر افکت از سه حالت نور پشتیبانی می کند که هر کدام تنظیمات جداگانه ای دارند.

این سه حالت عبارتند از: نور موازی، نور سایه روشن و نور نقطه ای. نور موازی توانایی ایجاد نور از فاصله ای بسیار دور را دارد که تقریبا شبیه به تابش نور خورشید می باشد. نور سایه روشن حالتی شبیه به تابش نور از یک دستگاه نور افکن دارد. نور نقطه ای نوری شبیه به لامپ را به صفحه اعمال می کند.

 

مفهوم شبیه سازی با نرم افزار افتر افکت چیست

 

توجه داشته باشید که برای استفاده از دوربین و نور باید در حالت سه بعدی قرار داشته باشید.

قالب‌های آماده افتر افکت

قالب‌های آماده اصلی ترین دلیلی است که تدوین گران به استفاده از افترافکت رو می آورند. برای اینکه یک گرافیست حرفه ای افتر‌افکت شوید، باید زمان زیادی صرف کنید و از دوره‌های آموزشی زیادی استفاده کنید. برخی افراد این زمان را در اختیار نداشته یا زمان تحویل پروژه آنها رو به اتمام است.

در واقع موشن گرافیک کاران فایل‌های پروژه‌ای خودشان را در اختیار عموم قرار می دهند تا کاربران دیگر بتوانند تنها با اضافه کردن فایل های شخصی خود به ویدیو های جذاب دست پیدا کنند. با قالب‌های آماده افتر فاکت می توان به راحتی و در عرض چند دقیقه می‌توان ویدیو جذاب ساخت.

 

قالب‌های آماده افتر افکت

مفهوم شبیه سازی با نرم افزار افتر افکت چیست

در نرم افزار افتر افکت قابلیت شبیه سازی برخی عناصر وجود دارد. با وجود اینکه پلاگینی برای شبیه‌سازی نیز عرضه گردیده است، ابتدا بهتر است از ابزارهای خود برنامه استفاده کنید و در صورتی که این ابزار توانایی‌های مورد نیاز شما را نداشت از پلاگین استفاده کنید.

ابزار شبیه سازی افتر افکت توانایی‌های زیادی دارد که از این بین می توان به حرکت تصادفی حباب، بارش برف و باران، لایه انفجار یا شکسته شدن، برخورد قطرات باران به سطوح (به صورت واقعی) و عبور شهاب سنگ اشاره کرد.

افکت هایی که برای ایجاد حالات شبیه سازی در افتر افکت استفاده می شوند عبارتند از:

 1. Card Dance
 2. Caustics
 3. CC Ball Action
 4. CC Bubbles
 5. Drizzle
 6. CC Hair
 7.  CC Mr. Mercury
 8. CC Particle System II
 9. CC Particle World
 10. CC Pixel Polly
 11. CC Rainfall
 12. CC Scatterize
 13. CC Snowball
 14. CC Star Burst
 15. Foam
 16. Particle Playground
 17. Shatter
 18. Wave World

طراحی صفحه عنوان با افتر افکت

نرم افزار فتوشاپ ابزارهای زیادی برای ساخت صفحات عنوان دارد. با این وجود می توان با استفاده از نرم افزار افتر افکت صفحه عنوان جذاب تری برای ویدیو ها طراحی کرد. ابزار های ساخت صفحه عنوان در افتر افکت تقریبا شبیه برنامه های دیگر می باشد. آن چیزی که افتر افکت را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند امکان متحرک‌سازی عناوین به صورت خودکار می‌باشد.

علاوه بر این، تمامی افکت های موجود در این نرم افزار را می توان بر روی متن‌ها نیز اعمال کرد. اما به خاطر داشته باشید که نرم افزار افتر افکت در ایجاد متن‌های سه بعدی کارایی ندارد. برخی کاربران می‌توانند با استفاده از روش های مختلفی متن را به شکل سه بعدی تبدیل کنند اما بهترین راه استفاده از پلاگین Element 3D می باشد.

پلاگین های افتر افکت

علاوه بر افکت‌های اصلی این نرم افزار، پلاگین‌های بسیار متنوعی در اختیار کاربران قرار داده شده که می توانند با نصب آنها زیبایی کار خود را چند برابر کنند. پلاگین‌ها برنامه‌های کوچکی هستند که می‌توان آنها را نصب کرده و در داخل افتر افکت استفاده کرد.

افتر افکت پلاگین های زیادی دارد اما پلاگین های محبوب آن Element 3D، Trapcode Particular، Plexus  و  Optical Flares می باشند. در این بین بهترین پلاگین Element 3D است که امکان ایمپورت، ایجاد، رنگ آمیزی و جلوه دهی به اشیا در داخل افتر افکت را فراهم می کند. این پلاگین نمی تواند مشکل ایجاد اشیا 3D را جبران کند اما می تواند فرایند های سه بعدی را بهبود دهد.

منظور از اسکریپت های در نرم افزار افتر افکت چیست

برخلاف پلاگین‌ها، اسکریپت‌ها باعث افزایش توانایی افتر افکت نمی شوند. اسکریپت‌های افتر افکت تنها باعث می شوند فرآیند خاصی به صورت خودکار انجام بگیرد. به عبارت دیگر فرد دیگر نیازی ندارد افکت ها را به تک تک عناصر موجود اعمال کند.

کاربران حرفه ای افتر افکت در ایجاد افکت های مورد نظر خود مشکلی ندارند اما این کار برای مبتدی ها کمی دشوار خواهد بود. علاوه بر این زمانی که با چند کلیک می توانید افکت های فوق العاده ای ایجاد کنید، کارتان سریع تر آماده خواهد شد. این صرفه جویی ها می تواند برایتان مفید باشد.

 

آموزش افتر افکت

هیچ راه سریعی برای یادگیری افتر افکت وجود ندارد. باید برای آموزش افتر افکت زمان بگذارید. بهترین راه، شروع با مفاهیم اولیه است. پس از اینکه مفاهیم اولیه را یاد گرفتید می توانید سراغ علایق خود بروید.

برای یادگیری این نرم افزار روش های مختلفی وجود دارد. می توان برای یادگیری از کلاسهای تشکیل شده در آموزشگاه ها، به صورت آنلاین و یا از فایل های آموزشی آنلاین کمک بگیرید. کلاسهای آموزشگاهی از این جهت که دانش آموز می تواند تمامی سوالات خود را بلافاصله از مدرس پرسیده و موضوعات را کامل تر درک کند بسیار مفید تر هستند.

اما این کار برای افرادی که مشغله زیادی دارند و نمی توانند در زمان‌های مقرر سر کلاس حضور داشته باشند ممکن نیست. این قبیل افراد می‌توانند از کلاس‌های غیرحضوری یا فایل های آموزشی استفاده کنند. در این روش ها سرعت پیشرفت آموزش به توانایی و مدت زمان آزاد یادگیرنده بستگی دارد.

در آموزش افتر افکت ابتدا باید با محیط کار کاملا آشنایی پیدا کنید. محیط افتر افکت کاملا انعطاف پذیر است و می توانید فضای لازم برای هر پنل را تغییر داده یا به کلی محل آن را عوض کنید. در مرحله بعد باید با منوها آشنا شوید. از آنجایی که این نرم افزار مخصوص کار با ویدیوها است باید در زمینه فایل‌های ویدیو، رزولوشن و تراکم پیکسل‌ها هم اطلاعات خود را افزایش دهید.

سپس نوبت به یادگیری ایجاد فریم‌های کلیدی و کار با آنها می‌رسد. حالا می توانید افکت‌های خود را به ویدیو اضافه کرده و کارهای ابتکاری خودتان را خلق کنید. توصیه می‌کنیم برای استفاده راحت تر از این نرم افزار با برنامه‌هایی مثل Cinema4D و Adobe Illustrator هم آشنایی داشته باشید.

آموزش نصب افتر افکت

نصب این برنامه راحت بوده و اگر آن را از منابع معتبر دانلود کرده باشید حتی نیازی به درگیری با کرک آن را ندارید. جهت دانلود افتر افکت می‌توانید از وب سایت پی سی دانلود استفاده کنید. در هنگام دانلود برنامه باید به سیستم مورد نیاز برنامه دقت داشته باشید تا در حین اجرای این برنامه به مشکلی برخورد نکنید. علاوه بر این از به روز رسانی این نرم افزار نیز باید اجتناب کنید در این صورت کرک نرم افزار از بین خواهد رفت.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا