یا
مکتب‌خونه

نرم‌افزار لایت روم

دوره‌های مکتب‌پلاس
60 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

برای هر عکاس و پردازشگر عکس حرفه ای لازم است که انواع نرم افزار های ویرایش عکس را بشناسد. نرم افزار لایت روم یکی از این ابزارهاست. این نرم افزار جز پکیج شرکت adobe است که برای سیستم های ویندوز و Mac ارائه کرده است ، این نرم افزار با امکانات و گزینه های مختلف ویرایش عکس خدمات زیادی را به کاربران و گرافیست ها ارائه می دهد .

( لایت روم ) Adobe Lightroom عملیات ویرایش و روتوش عکس ها را انجام می دهد ، این نرم افزار شبیه به فتوشاپ ، دارای ویرایش ها و امکاناتی است که به نسبت فتوشاپ ساده تر است. این نرم افزار قابلیت اصلاح قرمزی چشم ، کراپ کردن و تبدیل عکس به حالت سیاه وسفید و ... را دارد. بخش کتاب لایت روم 4  برای ساخت و طراحی کتابهای دارای تصویر ایجاد شده و بخش اسلایدشو این ابزار برای نمایش عکسها به صورت اسلاید مناسب است.

از جمله مهمترین قابلیت های نرم افزار لایت روم (lightroom) امکان ایجاد فهرست از تصاویر است.این ویژگی کار کردن با این نرم افزار رو بسیار راحت میکنه و سرعت کار را افزایش میدهد و قابلیت سرچ و ویرایش چند عکس به طور همزمان کار با این ابزار  را بسار لذت بخش  میکند. ویژگی مهم دیگر لایت روم امکان پردازش عکسهای RAW است.فایلهای RAW اطلاعات بیشتری را از سنسور دوربین ذخیره میکند و اطلاعات بیشتری را برای ادیت در اختیار ما قرار می‌دهند.

یادگیری لایت روم (lightroom) به شما کمک میکند تا به یک عکاس حرفه ای تبدیل بشین و بدون نیاز به هزینه های اضافی بتوانید تصاویر حرفه ای رو بسازید. این نرم افزار گزینه مناسبی برای استفاده در آتلیه های عکاسی و کسب و کارهایی است که با عکاسی و ویرایش عکس سروکار دارند، می‌باشد.

دوره آموزش Adobe Lightroom مکتب خونه شما را با قابلیت های این نرم افزار بیشتر آشنا می کند و تکنیکهای مهم و پرکابردی که برای استفاده از این ابزار وجود دارد را به شما اموزش می دهد.

مدرس دوره
آرش کریمی

آرش کریمی، در تاریخ ۱۳۵۶ متولد شده‌اند و از نوجوانی، به هنر عکاسی و موسیقی علاقه داشته‌اند.

ایشان در سال ۱۳۷۴، همزمان با آغاز تحصیلاتشان در زمینه‌ی ریاضیات کاربردی، در مقطع لیسانس و سپس ژئوفیزیک، در مقطع فوق لیسانس، فعالیت جدی و حرفه‌ای خود را در زمینه‌ی ایرانگردی، ورزش کوهنوردی، عکاسی و موسیقی، شروع کردند.

در طول این سال‌ها، بیشتر در زمینه‌ی ایران‌شناسی و هنرهای زیبا، عکاسی کرده‌اند و همچنین چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و خارج از کشور، برپا داشته‌اند.

از جمله افتخارات ایشان، می‌توان به کسب جوایزی چند، از جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی اشاره کرد.

آقای کریمی، در برگزاری همایش‌ها و داوری جشنواره‌های عکاسی، حضور دارند و در حوزه‌ی هنر عکاسی، در دانشگاه و مؤسسات آزاد فرهنگی و هنری، مشغول به تدریس هستند.

از دیگر فعالیت‌های‌ ایشان، می‌توان به تحقیق و پژوهش، در زمینه‌ی اسطوره و نماد‌شناسی، ایران‌شناسی باستان و مدیریت پروژه‌های چاپ کتاب‌هایی در زمینه‌های تاریخی و تصویر محور اشاره کرد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
4

فصل چهارم - آشنایی با ماژول Develop و ویرایش کلی عکس

29 جلسه    03:18 ساعت    26/100 نمره
معرفی اجمالی Develop
03:46 دقیقه
Basic: تنظیمات تراز سفیدی 1 (White Balance)
06:13 دقیقه
Basic: تنظیمات تراز سفیدی 2 (White Balance)
05:20 دقیقه
Basic: تنظیمات نور و کنتراست 1 (Tone)
07:18 دقیقه
Basic: تنظیمات نور و کنتراست 2 (Tone)
12:22 دقیقه
Basic: تنظیمات کنتراست میانه و اشباع کلی رنگ (Presence)
10:28 دقیقه
Basic: ویرایش چند نمونه عکس
06:44 دقیقه
Tone Curve: ایجاد کنتراست
10:41 دقیقه
Tone Curve: کنترل نور کانال‌های رنگی
12:49 دقیقه
Tone Curve: ویرایش چند نمونه عکس
04:23 دقیقه
اصلاح رنگ: HSL
09:34 دقیقه
نحوه سیاه و سفید کردن عکس: B&W
08:12 دقیقه
Split Toning
09:39 دقیقه
Detail: Sharpening
13:52 دقیقه
Detail: Noise Reduction
12:01 دقیقه
Lens Correction: اصلاح اعوجاج عکس (Distortion)
08:29 دقیقه
Lens Correction: اصلاح اعوجاج رنگی (Chromatic Aberration)
05:39 دقیقه
اصلاح خطاهای پرسپکتیو
09:17 دقیقه
Effects: ایجاد افکت ویگنت (Post Crop Vignetting)
09:55 دقیقه
Effects: ایجاد Grain و تنظیم Dehaze
05:06 دقیقه
Camera Calibration
04:48 دقیقه
نحوه ایجاد Presets ویرایش عکس
07:02 دقیقه
نحوه ساخت عکس Panorama و HDR
07:03 دقیقه
ویرایش نمونه عکس 1
04:45 دقیقه
ویرایش نمونه عکس 2
02:45 دقیقه
کوییز فصل چهارم
5/26 نمره  
پروژه میانی 1
7/26 نمره  
پروژه میانی 2
7/26 نمره  
پروژه میانی 3
7/26 نمره  
7

فصل هفتم - خروجی گرفتن و سایر تنظیمات لایت‌روم

5 جلسه    00:48 ساعت    35/100 نمره