نرم افزارهای گرافیکی و هنری

نرم‌افزار SoftImage سلطان مدلسازی و افکت‌های ویژه سه‌بعدی

نرم افزار SoftImage چیست

نرم افزار SoftImage چیست: یکی از بهترین و قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای مدلینگ و افکت ساز ویژه سه‌بعدی جهان تا سال 2015 است؛ که در مقایسه با رقیب خود مایا و مکس قابلیت‌ها و  ویژگی‌های منحصربه‌فردی را دارد. در سال 1998 با اسم Softimage 3D وارد دنیای مدلینگ سه‌بعدی شد که در نمایشگاه مدلینگ سه‌بعدی از آن پرده برداشته شد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

 

قابلیت‌ها و ویژگی‌ها و مزایای موجود در این مدلسازی سه‌بعدی یا نرم افزار SoftImage پی برد و در پروژه‌های سینمایی از آن استفاده شد؛ فیلم اخیر با نام پارک ژوراسیک که در آن جهت مدلسازی و ساخت افکت سه‌بعدی از نرم افزار Softimage 3D بهره فراوانی برده است.

 

نرم افزار SoftImage چیست

 

شرکت مایکروسافت هم در سال 1994 توانست مدتی این برنامه را در لیست نرم‌افزارهای حائز اهمیت خود قرار ‌دهد که در نسخه 3 D Extreme 3.5 نرم افزار SoftImage به این نرم‌افزار قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی Particles, Mental vay Effects اضافه کرد.

شرکت آوید که تولیدکننده بهترین سخت‌افزارها بود، در لیست دانلود نرم‌افزارهایش نرم افزار SoftImage را می‌توان یافت؛ بعد از اینکه نسخه هفت نرم افزار SoftImage در سال 2009 ارائه شد؛ شرکت قدرتمند اتودسک توانست با مبلغ بسیار ناچیزی سی‌وپنج میلیون دلار برای لینک دانلود نرم افزار SoftImage را خریداری کند و جزء محصولات برتر خود کند.

کاربرد نرم ‌افزار SoftImage چیست

نرم‌افزار SoftImage نرم‌افزاری است با قابلیت‌ها و ویژگی‌های فراوان جهت خلق جلوه‌های ویژه قوی و کاربر در آن قادر به خلق هر نوع جلوه عجیب و خاص خواهد بود. مدلینگ سه‌بعدی نرم‌افزار SoftImage هیچ گونه محدودیتی ندارد. در نرم‌افزار SoftImage تکنیک‌های متعددی وجود دارد و این خود از مزایای SoftImage محسوب می‌شود.

 

 

به طوری که شما با دانلود نرم‌افزار SoftImage که حاوی ابزارهایSoftImage فراوان است، می‌توانید به‌راحتی جلوه مورد نظر خود را بسازید و همچنین با داشتن قابلیت ابزارسازی راهتان برای ساخت افکت خاص خود باز است. برنامه‌نویسی بسیار قوی در نرم‌افزار SoftImage برنامه‌های python – VB Script ,Java Script را پشتیبانی می‌کند. شرکت‌های Apple ,Dell ,Hp ,Lenovo ,Fujitsu و…نرم‌افزار SoftImage را پشتیبانی می‌کنند.

مهم‌ترین قابلیت نرم ‌افزار SoftImage چیست

یکی از قابلیت‌های نرم‌افزار SoftImage مدل‌سازی با پلیگان (به چندضلعی‌هایی که اجسام سه‌بعدی را به وجود می‌آورند.) است. برای مثال اگر شما جمعیت 100 هزارنفری از یک ارتش را دارید این امکان وجود دارد که تمام کاراکترها با جزئیات را در نرم‌افزار SoftImage اجرا کنید؛ زیرا قدرتمندترین موتور Render دنیا که قابلیت آن سرعت بسیار بالا دارد، به‌صورت اختصاصی برای نرم‌افزار SoftImage نوشته و طراحی‌شده است. همچنین قابلیت‌های نرم‌افزار SoftImage در شرکت‌هایی که بهترین سخت‌افزارها را می‌سازند حرف اول را می‌زند.

 

کاربرد نرم‌افزار SoftImage چیست

ویژگی‌های نرم ‌افزار SoftImage چیست

از ویژگی‌های نرم افزار SoftImage به قابل‌ویرایش بودن آن، ویژگی انعطاف‌پذیری بالا، ویژگی کیفیت بالا و همچنین ویژگی مهم آن امکانات مدیریت درست صحنه و ارتباط برای یک پروژه تیمی را می‌توان ذکر کرد. همچنین داشتن محیطی برای پیش‌نمایش از Render نهایی و هر کجا از صحنه را که بخواهید انتخاب می‌کنید و Render می‌کنید.

در زمان کم به مقصود خود می‌رسید و در لحظه تغییرات را می‌بینید. درواقع شما می‌توانید نماها را باسلیقه شخصی خودتان ویرایش کنید. داشتن دوربین شبیه به نرم‌افزار تری دی مکس که کار را برای کاربر تسهیل می‌کند. قابلیت کار با Direct X,Open Gl,Guda و… .

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش نرم‌افزار لایت روم
آموزش نرم‌افزار لایت روم

 

به‌طور مثال Open Gl در این نرم‌افزار به‌خوبی می‌توان پشتیبانی کرد و تصاویری با عمق دو بافر را اجرا کرد.

یکی دیگر از ویژگی نرم افزار SoftImage سازگاری با سیستم‌عامل‌ها است و همچنین بر روی ویندوز و لینوکس قابل‌اجرا است. برای اجرا بر روی ویندوز استفاده از ویندوز 7 با 64 بیت انتخاب خوبی است. 

از دیگر ویژگی‌های نرم‌افزار SoftImage مدلینگ است که بسیار جالب و هیجان‌انگیز است. مدلینگ در این برنامه به‌راحتی و به دور از مشکلاتی است که ممکن است نرم‌افزارهای دیگر داشته باشند.

معایب نرم‌افزار SoftImage چیست

از معایب نرم‌افزار SoftImage این است که بعضی از فرمت‌ها توسط نرم‌افزار SoftImage ساپورت نمی‌شود. به‌طور مثال سیستم‌عامل مکینتاش نرم‌افزار SoftImage را پشتیبانی نمی‌کند. نرم‌افزار SoftImage برای تولید یک بازی نسبت به پویانمایی مناسب‌تر است. ساخت رندرینگ و مدلسازی جامدات در این نرم‌افزار از مکس ضعیف‌تر است که این نیز از معایب دیگر نرم افزار SoftImage شمرده می‌شود.

مزایای نرم ‌افزار SoftImage چیست

یکی ازمزایای نرم‌افزارSoftImage که بسیار جالب نیز است، این است که با شبیه‌سازی‌های بزرگ تطبیق می‌یابد و سیستم دچار اشکال نمی‌گردد؛ و شما به‌راحتی در محیط چرخیده و از زوایای مختلف افکت را می‌بینید.

 

معایب نرم‌افزار SoftImage چیست

 

از دیگر مزایای نرم‌افزار SoftImage اینکه روی ضعیف‌ترین لپ‌تاپ اجرا می‌شود. ساخت دینامیکی در نرم‌افزار SoftImage یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نرم‌افزار است که با انعطاف‌پذیری بسیار بالایی انجام می‌شود.

از دیگر مزایای نرم‌افزار SoftImage کمترین باگ را دارد و ابزارهای دسترسی بسیاری برای مدلینگ راحت را داراست. نورپردازی و رندرگیری نیز سریع است. قابلیت نمایش مدلینگ و افکت‌های ویژه سه‌بعدی را نیز دارد.

ابزار نرم‌افزار SoftImage

ابزار نرم‌افزار SoftImage سالانه با ورود خود این نرم‌افزار را کامل‌تر می‌کنند؛ تا کاربر در روند تولیدات خود به آسان‌ترین شکل ممکن کار خود را به اتمام برساند.

 

مقاله پییشنهادی : Lightwave 3D چیست؟
Lightwave 3D چیست؟

 

یکی از ابزار نرم‌افزار SoftImage موجود در این نرم‌افزار ICE Interactive Creative Environement است که درواقع مغز متفکر این نرم‌افزار است؛ درواقع هر کاری می‌تواند انجام دهد و بخش‌هایی که در آن پشتیبانی می‌شوند در ذیل ذکر می‌شوند؛

Particles-Modeling-Syflex(Cloth)- Deformations – Light – Camera و …

آیس متشکل شده از بخش‌های زیر:

 ParticlesDeformationLagoaTopologySyflex ICE Tool

ابزارهای دیگر نرم‌افزار SoftImage

نرم‌افزار SoftImage نسخه 2012 دارای قسمتی به نام Interpol است که این امکان را می‌دهد که شما به راحتی از مکس یا مایا صحنه خود را به نرم‌افزار برده و افکت‌های و جلوه‌های خود را بسازید؛ بعد مجدد به مکس یا مایا برگردانید و همچنین نرم‌افزار Mudbox را هم به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند.

 

معایب نرم‌افزار SoftImage چیست

 

در نرم افزار SoftImage شما ابزارهای متفاوتی در اختیار دارید که به‌راحتی یک مدل بسازید و در قسمت کار با ابزار مدلسازی و افکت ساز جلوه‌های ویژه سه‌بعدی نرم افزار SoftImage بیشتر از 20 نوع متغیر وجود دارد؛ که در مدل‌سازی یک مدل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد بدون نیاز به پلاگین و ابزار دیگری به‌راحتی مدل خود را ریتوپلوژی کنید.

کامپوزیت نیز ابزار دیگری است که نرم‌افزار SoftImage به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ اولین قسمت کامپوزیت داخلی که در هسته وجود دارد به نام FX Tree که کارش عالی است. کامپوزیت بیرونی که با برنامه مجزا به نام Mach Mover کار می‌کند.

یکی دیگر از ابزار نرم‌افزار SoftImage رندر به‌صورت پیش‌فرض Rendermal Ray است که دارای دو نوع render است؛ یکی منتال ری و دومی hardware render است. منتال ری در نرم‌افزار SoftImage در هسته برنامه وجود دارد و مثل مایا و مکس پلاگین نیست.

درواقع منتال ری برای نرم‌افزار SoftImage طراحی و ساخته‌شده و بعد از گذشت مدت‌زمانی نسخه‌ای از این موتور render برای نرم‌افزارهای دیگر هم تولید شد چنانچه به نرم‌افزار SoftImage اصلی نمی‌رسد.

دانلود نرم‌افزار SoftImage چگونه است؟

برای دانلود نرم‌افزار SoftImage می‌توان از سایت‌های مختلف بهره برد و همچنین این نرم‌افزار بر روی سیستم‌عامل‌های 32 بیتی، 64 بیتی، لینوکس و ویندوز تحت کرک اجرا می‌شود.

نرم‌افزار SoftImage درزمینه بافت دهی نیز در فعالیت است؛ متر یال دهی در نرم‌افزار SoftImage در قسمتی به Render Tree انجام می‌شود و این متریال‌دهی به‌صورت درختی انجام می‌شود. برای مدیریت و سازمان‌دهی کردن بافت‌ها و متریال‌های بخش دیگر به اسم Material Manager وجود دارد که قابلیت دسته‌بندی متریال‌ها را دارد.

بخش دیگری از این ابزار Preset Manager است که تعداد زیادی متریال آماده در این بخش وجود دارد که در کار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پلاگین معروف Unfold در بخش uv دهی نرم‌افزار SoftImage که بسیار قوی عمل می‌کند؛ خریداری‌شده و یک نسخه کامل از آن در برنامه استفاده‌شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا