مالی و سرمایه‌گذاری

تحلیل گزارشات کدال چگونه است؟

تحلیل گزارشات کدال : سایت کدال بستری دیجیتال برای اطلاع از وضعیت شرکت‌ها در بازارهای مالی و قدرت آن‌ها در انجام معاملات است؛ این سایت با ارائه گزارشاتی به سهامداران از صورت‌های مالی شرکت‌ها، تحلیل بازار برای خرید و فروش سهام را راحت‌تر می‌کند. مهم‌ترین نکته در این امر تحلیل گزارشات کدال است تا نتیجه‌ی مطلوب را برای سهامدار ارائه دهد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

با ما همراه باشید تا با نحوه تحلیل گزارشات کدال آشنا شوید.

نحوه تحلیل گزارشات کدال

تحلیل گزارشات کدال

برای انجام معاملات بورس افراد باید سهام شرکت‌ها را خریداری کنند و در زمانی که قصد فروش آن را داشتند، آن را در بازار سرمایه به فروش بگذارند؛ اما انتخاب یک شرکت برای انجام چنین عملیاتی باید با توجه به اطلاعاتی که از آن در دسترس است صورت گیرد تا سهامدار را به سود مورد قبول رسانده و او را ضرر کتری مواجه کند.

این اطلاعات در سامانه کدال برای استفاده سهامداران منتشر می‌شود که تحت عنوان گزارشات بورسی شناخته می‌شود، گزارشات موجود در بورس اطلاعاتی از نوع مالی، موقعیت فعلی و آینده شرکت، اعضای هیئت مدیره، سوابق اجرایی و میدانی و… است.

این اطلاعات به خودی خود نمی‌توانند در مسیر معاملات به سهامداران کمک کنند و چیزی جزء یک سری داده‌های کلی نیست؛ اما آنچه که به آن اطلاعات معنا می‌دهد تجزیه و تحلیل آن‌ها در بازار سرمایه و مقایسه با سایر شرکت‌ها است.

 

ویدیو پیشنهادی : سایت کدال
سایت کدال

 

ابزار تحلیل گزارشات کدال

ابزاری که برای تحلیل گزارشات کدال استفاده می‌شود، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال نام دارند؛ گزارشات موجود در سایت کدال را می‌توان با استفاده از این ابزار تحلیل کرد تا نتایج مورد نظر در بازار را حاصل کند.

به وسیله تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال می‌توان مشخص کرد از بین شرکت‌های بورسی کدام یک ارزش خریداری دارد و به نوعی برای سرمایه گذاری در وضعیت حال بازار سرمایه مناسب است، از طرفی سهام‌های خریداری شده چه زمان برای فروش مناسب است و چه تعدادی را باید فروخت.

به طور کلی توسط تحلیل بنیادی گزارشات کدال مشخص می‌کنیم کدام سهم برای قرار دادن آن در سبد سهام مناسب است، از طریق تحلیل بنیادی هم زمان انجام معاملات بر روی سهام شرکت‌ها اینکه در چه زمان سهام‌ها خریداری یا فروخته شوند انجام می‌شود.

سرمایه گذاران با استفاده از تحلیل گزارشات کدال سود آوری شرکت‌ها را بررسی می‌کنند تا با دانستن نرخ فروش و مقدار آن، نماد و تعداد آن را به سبد سهام خود اضافه کنند.

توسط این تحلیل این گزارشات نه تنها می‌توان برای سرمایه گذاری در حال تصمیم‌گیری کرد، بلکه می‌توان با انجام پیش بینی با توجه به گزارشات ماهانه شرکت‌ها در سایت کدال، مناسب‌ترین شرکت‌ها برای معاملات در ماه‌های آینده را هم مشخص کرد.

 

ویدیو پیشنهادی پرایس اکشن
 پرایس اکشن

 

تحلیل‌گر فنی و بنیادی

ابزار تحلیل کدال

تجزیه و تحلیل‌های انجام شده باید بر مبانی تحلیل در حوزه صنعت، صنایع و اقتصاد باشد؛ چنین تحلیل‌هایی توسط تحلیل‌گر فنی یا بنیادی انجام می‌شود؛ تحلیل‌گر بنیادی معتقد است ارزش ذاتی و حقیقی اوراق بهادار را با مطالعه عواملی مانند مدیریت، محصولات و صورت‌های مالی بدست آورد.

در حالی که تحلیل‌گر فنی با استفاده از ابزارهایی مانند نمودارها ارزش ذاتی اوراق و سهام ار قیمت‌گذاری می‌کند.

تحلیل گزارشات کدال، بر اساس تجزیه و تحلیل در سطح شرکت انجام می‌شود و عواملی نظیر قابلیت نقدینگی، تعداد سهام در دست عموم، ترکیب سهامداران، سودآوری، ثبات نسبی سودآوری، نسبت سود تقسیمی هر سهم، نسبت E به P و P به E سود هر سهم، ارزش ویژه هر سهم، بافت تأمین مالی شرکت، عمر شرکت، میزان داد و ستد و… در این تحلیل‌ها دخالت دارد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تنها تحلیل گزارشات کدال را نباید در تحلیل شرکت‌ها مدنظر قرار داد، چرا که عوامل دیگری مانند تورم، شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور در میزان عملکرد شرکت‌ها و سودآوری آن‌ها تأثیرگذار است.

تحلیل بنیادی شرکت‌ها از طریق خواندن گزارشات کدال کافی نیست، چون مهم‌ترین قسمت در معاملات بازار سرمایه بررسی و پیش بینی زمان خرید و فروش سهام است؛ بنابراین تحلیل تکنیکال را باید به کار بست تا بهترین زمان را تخمین زد.

 

 

نکات در تحلیل‌ها

به کار گرفتن تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی تأثیر زیادی در سودآوری شما در بازار سرمایه دارد، البته اگر به استفاده از این تحلیل‌ها و ابزارهایی که مورد نیاز آن‌ها است تسلط داشته و با نحوه کار با هر کدام از آن‌ها آشنا باشید.

نکته‌ی مهم این است که در کنار تحلیل گزارشات کدال، استفاده از تجارب کارشناسان و متخصصانی که سال‌ها در این زمینه کار کرده و تجربه سود و زیان در بازار را دارند، می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار فعالیت در بازار و کسب تجربه بیشتر، سود بیشتر و زیان کمتری را هم از بازار بدست آورید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش tsetmc
آموزش  tsetmc

 

کلام پایانی

بررسی تمام نکات و جوانب گفته شده و تحلیل گزارشات کدال ، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری صحیح، به جا و به موقع را برای سهامدار به همراه داشته باشد.

تحلیل‌های گفته شده بدون گذاراندن دوره‌های آموزشی آن‌ها نمی‌توان نکات ریزی که در انجام باید به آن‌ها توجه شود را آموخت، چرا که برخی از اصول در استفاده از تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال منوط به داشتن تجربه در زمینه معاملات در بازارهای سرمایه‌گذاری داخلی یا حتی خارجی است.

 

ویدیو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا