شغل مدیریت پروژه :

شاید خیلی از افراد مهارت‌های مدیریت پروژه را با مهارت‌های کلی مدیریت برابر دانسته و تحصیل در این رشته را بیهوده بدانند؛ اما این تصور هیچ تطابقی با واقعیت ندارد.

چرا که مدیریت پروژه چالش‌های مختص خود را دارد. چالش‌هایی که هیچ شباهتی بین آن‌ها با چالش‌های مدیریت سازمان مشاهده نمی‌شود.

برای مثال پروژه‌ها ظرف زمانی بسیار محدود و منابع مالی محدودتری دارند. شغل مدیریت پروژه نیازمند توانایی‌ها و مهارت‌های خاصی مثل رهبری، هماهنگی و مدیریت زمان است. در این مقاله ابتدا دلایل اهمیت مدیریت پروژه را بررسی کرده و سپس به شما نشان می‌دهیم چرا شغل مدیریت پروژه می‌تواند یک انتخاب مناسب برای آینده شغلی شما باشد.

 

چرا مدیریت پروژه مهم است؟

مدیریت پروژه تنها یک زیرشاخه از علم مدیریت نیست. چرا که مدیریت پروژه کاملا از مدیریت یک سازمان یا مجموعه متفاوت خواهد بود. در این رشته مهارت‌هایی را می‎‌آموزید که به شما کمک می‌کنند یک هدف مشخص را در یک زمان تعیین شده با بودجه و منابع انسانی محدود، محقق کنید.

بدون شک در این راه، هماهنگ کردن افراد و حفظ انگیزه‌های آنان هم از چالش‌های شما خواهد بود. پس می‌توان گفت که مدیریت پروژه از مدیریت سازمان سخت‌تر است و چالش‌های بیشتری را به همراه دارد. در ادامه بررسی می‌کنیم که چرا شغل مدیریت پروژه اهمیت ویژه‌ای دارد:

  • تنظیم استراتژیک

هر پروژه با تعیین یک هدف و تعدادی چارچوب (محدودیت زمانی، محدودیت منابع و…) آغاز شده و با رسیدن به آن اهداف به پایان خواهد رسید. در این بین وظیفه مدیر پروژه تنظیم اهداف، چارچوب‌ها و روش‌ها در قالب یک برنامه استراتژیک خواهد بود. برنامه‌ای که باعث ایجاد اطمینان در همه افراد تیم شده و آن‌ها را در مسیر درست برای رسیدن به اهداف قرار می‌دهد.

  • رهبری

هیج تیمی بدون بهره‌مندی از وجود یک رهبر به نتیجه نخواهد رسید. رهبر کسی است که همه به او اعتماد کرده و یکپارچگی از طریق وجود او در میان افراد ایجاد می‌شود.

این رهبر در ایتدای کار موظف است افراد را با وظایف خود آشنا کرده و در صورت نیاز آن‌ها را در راستای انجام وظایف آموزش می‌دهد. رهبری را می‌توان مهم‌ترین مهارت شغل مدیریت پروژه دانست. این مهارت تنها از طریق آموزش به دست نمی‌آید و بخش از آن به کاریزمای شخصی (قدرت جذب ذاتی) مربوط است.

  • مدیریت ریسک

شرکت‌های امروزی خصوصا در حوزه استارتاپی، با ریسک دوچندانی روبرو می‌شوند. چرا که محیط رقابتی این شرکت‌ها پویا بوده و با سرعت غیرقابل تصوری در حال تغییر است.

در نتیجه پروژه‌های این شرکت‌ها هم ریسک بالاتری را به همراه دارند. مدیریت پروژه با اختصاص زمان به مشخص کردن ریسک‌های مسیر رسیدن به اهداف و چاره‌اندیشی برای زمان وقوع آن‌ها، ریسک را مدیریت می‌کند. مدیریت ریسک یکی از اصلی‌ترین مباحثی است که در مدیریت پروژه مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای همین است که شغل مدیریت پروزه از دیگر مشاغل جدا شده و اهمیت خاص خود را دارد.

  • نظارت و کنترل

برنامه‌ریزی استراتژیک و مدیریت ریسک زمانی تیم را به نتیجه می‌رساند که نظارت لازم برای انجام کارهای تعیین شده وجود داشته باشد. در واقع نمی‌توان فقط افراد را با وظایف و اهداف آشنا کرد و سپس آن‌ها را به حال خودشان رها گذاشت.

یکی از مهم‌ترین وظایف مربوط به شغل مدیریت پروژه، سرکشی به بخش‌های مختلف تیم و اطمینان از درست انجام شدن کار است. مدیر باید بتواند انگیزه افراد را حفظ کرده و در صورت ایجاد مشکلات، آن‌ها را به مسیر درست برگرداند. این نظارت و کنترل از اولین تا آخرین لحظه انجام عملیات مورد نیاز خواهد بود.

چرا شغل مدیریت پروژه انتخاب خوبی برای آینده شما است؟

در این بخش می‌خواهیم به بررسی دلایلی بپردازیم که مدیریت پروژه را به یکی از بهترین شغل‌های دنیا در حال حاضر تبدیل می‌کند.

 

 

  • بین رشته‌ای بودن

کسی که به مهارت مدیریت پروژه مسلط شود، در تمام صنایع جایگاه خوبی دارد. مدیریت پروژه علمی بین رشته‌ای است که با یادگیری آن می‌توانید در هر شرکتی مشغول به کار شوید.

در واقع تفاوتی نمی‌کند پروژه مورد نظر در یک تیم کوچک دانشگاهی، یک شرکت دانش‌بنیان یا موسسه‌ای بسیار بزرگ باشد. مدیر پروژه مهارت‌هایی دارد که می‌تواند هر تیمی را در راستای اهدافش جهت‌دهی کرده و تحقق اهداف را ساده‌تر کند.

شغل مدیریت پروژه

  • درآمد بالا

دنیا در سال‌های اخیر به این نتیجه رسیده است که باید مدیریت پروژه را به عنوان مهارتی جداگانه جدی گرفت. در همین راستا شغل مدیریت پروژه به یک جایگاه مجزا تبدیل شده و میزان درآمد اختصاص یافته به این جایگاه هم افزایش چشم‌گیری داشته است.

در حال حاضر اگر مدرک مدیریت پروژه داشته باشید، می‌توانید حقوق سالانه‌ای با میانگین ۱۱۹ هزار دلار در آمریکا دریافت کنید. حقوقی که برابر با برنامه‌نویسان و متخصصان علم داده است.

امکان یادگیری به عنوان مهارت جانبی

فرض کنید یک برنامه‌نویس آموزش‌های لازم برای مدیریت پروژه را هم ببیند. این فرد در ادامه خواهد توانست تیم خود را برای پروژه‌های برنامه‌نویسی تشکیل داده و ایده‌های خود را پیاده کند. مدیریت پروژه مهارتی است که می‌توان آن را در کنار مهارت اصلی یاد گرفت و از مزایای آن بهره برد.

ویدیو پیشنهادی :آموزش نرم افزار MSP
آموزش نرم افزار MSP

 

کلام آخر

مدیریت پروژه در گذشته تنها یک وظیفه بود که به مستعدترین فرد تیم یا سازمان سپرده می‌شد؛ اما به تدریج با بزرگ‌تر شدن پروژه‌ها و بالا رفتن ریسک آن‌ها در بعضی از زمینه‌های کاری (مثل اکوسیستم استارتاپی) سازمان‌ها نیاز به وجود جایگاه شغل مدیریت پروژه را به صورت جداگانه احساس کردند.

در سال‌های اخیر مدیریت پروژه به شکل یک علم و مهارت شغلی مجزا به علاقه‌مندان ارائه می‌شود و امکان اخذ مدرک در آن وجود دارد.

گرفتن مدرک مدیریت پروژه می‌تواند به شما کمک کند فرد مفیدتری برای سازمان خود باشید. در دوره‌های مدیریت پروژه مواردی مثل رهبری، نظارت و کنترل، مدیریت بودجه، مدیریت ریسک و… به افراد آموزش می‌دهد تا بهتر بتوانند از پس انجام یک کار مشخص در یک زمان تعیین شده با منابع بسیار محدود برآیند.

در حال حاضر با داشتن مدرک مدیریت پروژه می‌توان در همه‌جای جهان با درآمد مناسب مشغول به کار شد. میانگین درآمد مدیران پروژه در آمریکا ۱۱۹هزار دلار در سال است. اگر علاقه‌مند به یادگیری این مهارت شغلی و قرارگیری در شغل مدیریت پروژه هستید، می‌توانید با آموزش مدیریت پروژه مکتب‌خونه شروع کنید.