زبان خارجی

آنچه از دانشگاه کارلسروهه باید بدانید

تحصیل در آلمان: دانشگاه کارلسروهه

اشتیاق به ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی، بویژه کشور آلمان، موضوع بحث محفل‌های دوستانه و دانشگاهی بسیاری از افراد، خصوصا دانشجویان است. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه کارلسروهه، تنها یکی از چندین دانشگاه برتر کشور آلمان است. از آنجا که کشورهای آلمانی اکثراً به دنبال جذب نیروی کار ماهر هستند، دستیابی به مدرک دانشگاهی در زمینه علوم کاربردی می‌تواند مزیتی بزرگ تلقی گردد. دانشگاه‌های این چنینی با ایجاد محیطی کاملا علمی، به دنبال تشویق دانشجویان به نوآوری و استفاده عملی ازآموخته‌های علمی و تجربیات گذشته است. در این محیط علمی بسیاری از دانشجویان به شناخت گسترده و دقیق‌تری از توانایی‌های خود دست می‌یابند. هم‌چنین، باتوجه به دوری از محیط خانواده و به لحاظ روان‎‌شناختی، توانایی‌های فردی خود را سریع‌تر رشد می‌دهند. حال در این مقاله کوتاه، به توضیحی درباره دانشگاه کارلسروهه خواهیم پرداخت. دانشگاهی که با قدمت بلند مدت خود در عرصه علمی جایگاهی محکم به دست آورده است.

 

ویدیو پییشنهادی : یادگیری زبان آلمانی
آموزش زبان آلمانی

تاریخچه دانشگاه کارلسروهه

دانشگاه کارلسروهه با نام کامل دانشگاه علوم کاربردی کارلسروهه Karlsruhe University of Applied Sciences شناخته می‎‌شود. در زبان آلمانی نیز با نام (Hochschule Karlsruhe) به معنای دانشگاه کارلسروهه شناخته می‌شود. این دانشگاه در شهری با همین نام نیز قرار گرفته است. شهر کارلسروهه در واقع دومین شهر بزرگ ایالت بادن- وورتنبرگ Baden-Württemberg است. ایالتی که در مرز جغرافیایی کشور آلمان با مرز کشور فرانسه و در سمت راست رودخانه راین قرار گرفته است. دانشگاه علوم کاربردی کارلسروهه قدمت بلند مدت خود را در سال 1878 آغاز نموده است. در سال‌های بعد، یعنی در سال 1971، نیز این دانشگاه در راستای مستحکم‌سازی و نزدیک‌تر کردن روابط دانشگاه و محیط کار، این مکان به دانشگاه پلی‌تکنیک(Polytechnical University) ارتقا یافت. پس از سرمایه‌گذاری‌های دولتی ایالت بادن-وورتنبرگ، این دانشگاه به شکل کنونی، دانشگاه علوم کاربردی کارلسروهه، تبدیل شد.

 

دانشگاه کارلسروهه

دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها

بطور کلی دانشگاه علمی کاربردی کارلسروهه (Karlsruhe University of Applied Sciences) دارای 6 دانشکده در رشته‌ها مختلف است. هر یک از آنها دارای چندین زیرمجموعه نیز هستند. شما می‌توانید برطبق رشته درسی انتخابی به یکی از مدارک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دست یابید.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

 

در ادامه شما را با دانشکده‌های این دانشگاه و رشته‌های مربوط به هر کدام آشنا خواهیم کرد.

الف- دانشکده‌ی کشاورزی و مهندسی شهری

 • کشاورزی (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • مهندسی شهری (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • مهندسی شهری سه ملیتی (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • مدیریت ساخت‌وساز (مدرک کارشناسی ارشد)
 • اقتصاد و مدیریت ساخت‌و‌ساز (مدرک کارشناسی)
 • مدیریت محیط‌زیست شهری (مدرک کارشناسی)

ب- دانشکده علوم کامپیوتر و سامانه اطلاعاتی تجارت

 • سامانه اطلاعاتی تجارت (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • علوم کامپیوتر (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • علوم کامپیوتر، رسانه و ارتباطات (مدرک کارشناسی)
 • علوم اطلاعات (مدرک کارشناسی)
 • تجارت بین‌المللی فناوری اطلاعات (مدرک کارشناسی)

ج- دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات

 • مهندسی برق و فناوری اطلاعات (مدرک کارشناسی و مدرک کارشناسی ارشد)
 • فناوری سیستم‌های حس‌گر (مدرک کارشناسی ارشد)

د- دانشکده‌ی رسانه و مدیریت اطلاعات

 • مدیریت رسانه و ارتباطات (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد )
 • فرهنگ، رسانه و فناوری‌ها (مدرک کارشناسی)
 • مدیریت اطلاعات جغرافیایی (مدرک کارشناسی)
 • علم مساحی و جهت‌یابی (مدرک کارشناسی)
 • نقشه‌برداری (کارشناسی ارشد)
 • مدیریت حمل‌و‌نقل (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)

ه- دانشکده علوم مدیریتی و مهندسی

 • مهندسی و مدیریت بازرگانی (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • مدیریت بین‌الملل (مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • فناوری و کارآفرینی (مدرک کارشناسی)
 • مطالعات جهانی در حوزه سه قاره (مدرک کارشناسی ارشد)

و- دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک

 • مهندسی اتوماتیک ( مدرک کارشناسی)
 • مهندسی سیستم‌های اتوماتیک ( مدرک کارشناسی)
 • مهندسی مکانیک ( مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • مکاترونیک ( مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • سیستم‌های مکاترونیک و میکرو مکاترونیک ( مدرک کارشناسی)

موسسه فناوری کارلسروهه (karlsruhe institute of technology)

در این شهر غیر از دانشگاه علمی کاربردی کارلسروهه، موسسه فناوری کارلسروهه (Karlsruhe Institute of Technology) نیز وجود دارد. این موسسه حاصل ادغام دانشگاه کارلسروهه و مرکز تحقیقاتی در شهر کارلسروهه در سال 2009 است. دانشگاه کارلسروهه در سال 1825 با الهام از دانشگاه اکول پلی‌تکنیک در شهر پاریس ساخته شد. لازم به ذکر است در سال 1856 این موسسه از سوی فردریک اول، دوک بزرگ ایالت بادن به عنوان کالج ارتقا یافت که پس از آن در سال 1902 به افتخار وی آن مکان را دانشگاه فردریسیانا هم نامیدند.

این موسسه نیز همانند دانشگاه علمی کاربردی کارلسروهه دارای ساختاری مجزا در زمینه رشته تحصیلی و مدارک است و بر طبق رشته‌ی تحصیلی دانشجویان در پایان دوره‌ی تحصیلی به آنان مدارک تحصیلی تعلق می‌گیرد. در این موسسه 5 زمینه تحصیلی وجود دارد که هریک به چندین رشته تحصیلی تقسیم می‌شود:

الف) علوم طبیعی

ب) مهندسی

ج) اقتصاد

د) علوم اجتماعی و انسانی

ه) آموزشی.

دانشجویان برطبق نوع رشته‌ی تحصیلی خود پس از اتمام دوره، مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دریافت می‌کنند.

 

دانشگاه کارلسروهه

جایگاه علمی دو دانشگاه کارلسروهه

برطبق نظرسنجی که دانشگاه علمی کاربردی کارلسروهه از دانشجویان سال اول خود به عمل آورد، اصلی‌ترین دلایل انتخاب آنان برای ادامه تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی کارلسروهه، کیفیت بالای آموزش و برنامه‌ریزی درسی عنوان شده است.

بر طبق بررسی‌های دیگری که از سوی موسسه‌ی مشاوره‌ای جذب نیروی یونیورسام( Universum) تحت عنوان بررسی جایگاه دانشگاه هفته تجارت (WirtschaftsWoche university ranking)، انجام گرفت. این دانشگاه رتبه‌ی برتر را کسب نمود. لازم به ذکر است این بررسی هرساله از سوی کارفرمایان شرکت‌های برتر آلمانی انجام می‌گردد. بر اساس گزارش این موسسه در سال 2016 که با توجه به رویکرد نظارت منابع انسانی صورت گرفت، دانشگاه کارلسروحه به رتبه‌ی اول دست یافت. به لحاظ برنامه‌ریزی درسی در رشته‌ی فناوری و بازرگانی نیز به رتبه‌های دوم و سوم را نیز کسب نمود.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه فنی درسدن

 

از سوی دیگر موسسه فناوری کارلسروهه بر طبق بررسی موسسه آماری (QS World University Rankings)، این موسسه براساس رتبه جهانی در مقام 131 در میان دانشگاه‌های جهان قرار دارد. در بخش قابلیت استخدامی دانشجویان فارغ‌التحصیل نیز رتبه‌ی 36 را دریافت کرده است. 

 

دانشگاه کارلسروهه

نحوه ثبت‌نام در دانشگاه علمی کاربردی کارلسروهه

اگر شما هم تمایل به ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید، بهتر است بدانید که با  این دانشگاه باید به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنید.  استفاده از نرم‌افزار یا وب‌سایت‌های مانند یونی اسیست(UNI ASSIST) به شما کمکی نخواهند کرد. این دانشگاه در هیچ یک از این نهادهای فوق‌الذکر عضویت ندارد. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت karlsruhe university of applied sciences نسبت به تقاضای ثبت‌نام اقدام نمایید.

این دانشگاه بخشی مجزا با عنوان دفتر بین‌الملل اختصاص داده است که کادری مجرب به رسیدگی امور دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند.

مدارک مورد نیاز

تمامی دانشجویان داوطلب تحصیل می‌بایست مدارک زیر را به همراه داشته باشند:

الف- نامه کتبی درخواست ادامه تحصیل به همراه مدارک پایان دوره‌های آموزشی

ب- مدرک تسلط بر زبان آلمانی ( گواهینامه‌هایی مانند : DSH-2 / Testteil Deutsch der Feststellungsprüfung, TestDaF 4, telc Deutsch C1 Hochschule, Großes Deutsches Sprachdiplom)

ج- گواهی‌نامه آموزش شغلی ( اگر تهیه آن، برای شما مقدور باشد)

د- نامه رسمی مبنی بر تجربیات شغلی

ه-  داوطلبانی که در گذشته دوره‌های مربوط به رشته دانشگاهی را گذرانده‌اند، نامه‌ی کتبی و اسناد رسمی مبنی بر گذارندن دوره‌های مربوط به رشته دانشگاهی تهیه نمایند.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه فنی آخن

شرایط ادامه تحصیل در موسسه فناوری کارلسروهه

جهت پذیرش می‌توانید به آدرس اینترنتی موسسه فناوری کارلسروهه مراجعه نمایید. لازم به ذکر است مهلت ثبت‌نام به مدت یک ماه از 15 ماه آوریل لغایت 15 ماه ژولای و یک‌بار در سال تحصیلی میسر است. توضیحات خاص درباره‌ی دانشجویان ورودی بین‌الملل با توجه به کشور مبداء توضیح داده شده است. به عبارت دیگر متقاضیان ساکن کشورهای جهان سوم شرایط و مدارکی متفاوت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارائه خواهند داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا