زبان خارجی

یادگیری زبان ترکی استانبولی چقدر طول می‌کشد (بررسی کامل مدت زمان یادگیری)

چقدر طول می‌کشد تا زبان ترکی را کامل یاد بگیریم؟

یادگیری زبان ترکی استانبولی چقدر طول می‌کشد اولین سوالی است که هر زبان‌آموز قبل از شروع یادگیری این زبان از خود می‌پرسد. سختی یادگیری زبان ترکی هم مانند هر زبان خارجی دیگری است. در حقیقت اگر زبان مادری شما از نظر ساختاری متفاوت از زبانی باشد که سعی می‌کنید آن را یاد بگیرید در تفکر به این زبان جدید به مشکل خواهید خورد.

هر چند یادگیری زبان ترکی نسبت به سایر زبان‌ها به دلیل ساختاری منظم و ساده و قابل پیش‌بینی آسان‌تر است. برای مثال زبان ترکی زبانی بدون ضمایر جنسی متفاوت است که باعث می‌شود مدت زمان یادگیری زبان ترکی نسبت به سایر زبان‌ها کمتر باشد. با این وجود همه چیز بستگی به زبان‌آموز دارد زیرا ممکن است به دلیل تفاوت‌های خانواده زبان‌های ترکی و خانواده زبان‌های هندی و اروپایی یادگیری سریع زبان ترکی استانبولی به آن سادگی که فکر می‌کنید نباشد.

با تمام این تفاسیر یادگیری در صورتی  که قرار است به ترکیه مهاجرت کنید یا به فکر فرصت‌های شغلی و تحصیلی ترکیه هستید یا علاقه دارید که در این کشور به منظور سرمایه‌گذاری  اقدام به خرید خانه کنید یادگیری زبان ترکی الزامی است. در حقیقت به دلیل ضعف مردم ترکیه در زبان انگلیسی شما برای برقراری ارتباط روان و بهتر باید تسلط کافی به زبان ترکی داشته باشید. البته نیاز نیست نگران باشید زیرا کار شما نسبت به یک اروپایی انگلیسی‌زبان راحت‌تر است.

آیا یادگیری زبان ترکی استانبولی سخت است؟

برای رسیدن به جواب سوالی که در ابتدا پرسیده شد باید جواب این سوال که آیا یادگیری زبان ترکی استانبولی سخت است یا خیر مشخص شود.

همانطور که شاید برخی از شما بدانید، زبان ترکی زبانی پیوندی است به این معنی که بیشتر عبارات با پسوندها ساخته می‌شوند. با توجه به این مساله که بیشتر مردم جهان به زبان‌های منصرف صحبت می‌کنند ممکن است این مساله منجر به بروز مشکلاتی شود. در حقیقت شما باید برای برقراری ارتباط به زبان ترکی راه و روش همیشگی خود را تغییر دهید. البته آشنایی با سایر زبان‌های پیوندی مانند فنلاندی، مغولی، مجارستانی، کره‌ای یا ژاپنی قطعا تاثیر مثبتی در یادگیری ترکی خواهد داشت.

یادگیری زبان ترکی استانبولی چقدر طول میکشه

 

از آن طرف قدرت اصلی زبان ترکی، دستور زبان منظم آن است. این دستور زبان چند ویژگی جذاب دارد که مدت یادگیری زبان ترکی را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید تنها با استفاده از یک کلمه به همان معنی جمله‌ای برسید که در زبان انگلیسی برای ساخت آن از چندین قید و صفت و حرف اضافه استفاده کرده‌اید. برای مثال به جای جمله «این مساله ناشی از عدم مسئولیت‌پذیری آن‌هاست» می‌توانید از کلمه «Sorumsuzluklarındanmış» استفاده کنید. حتی نیاز به استفاده از فعل هم نیست!

علاوه بر این شما با زبانی طرف هستید که جنسیت، حرف تعریف و فعل‌های بی‌قاعده ندارد. همچنین به لطف تغییر الفبا زبان ترکی به لاتین در سال ۱۹۲۸ این زبان تقریبا کاملا آوایی است. این بدان معنی است که شما کافی است  که قوانین تلفظ را یاد بگیرید تا در بخش املا بهترین نمره را کسب کنید. به طور کلی می‌توان در جواب سوال آیا یادگیری زبان ترکی استانبولی سخت است گفت که نه آنقدر که از دور به نظر می‌رسد.

مدت زمان یادگیری زبان ترکی استانبولی

به غیر از جواب سوال آیا یادگیری زبان ترکی استانبولی سخت است یا خیر مدت زمان یادگیری زبان ترکی استانبولی به عوامل زیادی بستگی دارد. از اشتیاق شما گرفته تا میزان تلاش روزانه را باید قبل از پاسخ دادن به سوال یادگیری زبان استانبولی چقدر طول می‌کشد در نظر گرفت. ممکن است شما بتوانید در کمتر از ۴ ماه مسیری را طی کنید که دوست شما برای آن ۸ ماه تلاش کرده است. اما شما بیش از اینکه به یک راه یادگیری سریع زبان ترکی استانبولی نیاز داشته باشید به نظم و تمرین نیاز دارید.

 

مقاله پییشنهادی : روش‌های یادگیری زبان ترکی استانبولی

 

به طور کلی می‌توان گفت حداقل بین ۳ تا ۶ ماه بسته به تلاش و مدت زمانی که زبان‌آموز برای یادگیری و تمرین زیاد صرف می‌کند نیاز است. برای گرفتن سطح C1 زبان ترکی زبان‌آموز حدود ۹۰۰ ساعت زمان نیاز دارد. پس از ۳ ماه شما می‌توانید صحبت کردن به زبان ترکی را شروع کنید و با مطالعه روزانه ۳ تا ۴ ساعت بدون وقفه می‌توانید در ۶ ماه به سطح B1 برسید.

پس از سطح B1 همه چیز آسان خواهد شد زیرا شما دیگر توانایی‌های لازم را برای درک بهتر زبان و قوانین کسب کرده‌اید. این بدان معنا است که شما می‌توانید تا ۹۰ درصد مشکلات احتمالی را حل کنید. همچنین شما قادر به شناسایی ایرادهای خود در بخش تلفظ و دستور زبان و اصلاح آن‌ها هستید.

یادگیری سریع زبان ترکی استانبولی

آیا یادگیری زبان ترکی برای ما ایرانیان آسان‌تر است؟

اگر چه زبان‌های فارسی و ترکی از دو خانواده مختلف هستند به دلیل نزدیکی فرهنگ و به دلیل ارتباط‌های فراوان در طول تاریخ شباهت‌های ساختاری و نحوه بیان افکار اجتناب‌ناپذیر است. زبان فارسی رسمی یعنی آن چیزی که در تلویزیون و روزنامه‌ها مشاهده می‌کنید متعلق به خانواده زبان‌های هندی اروپایی است. اما هنگامی که پای زبان غیررسمی یعنی زبان خیابان و فیلم و مهمانی به میان می‌‌آید شباهت‌ها بیش از پیش خودشان را نشان می‌دهند. حتی یک مبتدی به راحتی می‌تواند این شباهت‌ها را تشخیص دهد.

 

مقاله پییشنهادی : کشورهای ترک زبان دنیا

 

بر خلاف ادعای برخی از افراد کلمات وام گرفته شده از فارسی و عربی در زبان ترکی بسیار زیاد است. تقریبا ۱۴ درصد کلمات ترکی از سایر زبان‌ها قرض گرفته شده‌اند که عربی با ۶۰۰۰ کلمه و فرانسوی با ۵۰۰۰ کلمه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. حدود ۱۵۰۰ کلمه هم از زبان فارسی وارد زبان ترکی شده است. این یک مزیت بزرگ برای فارسی‌زبانان به حساب می‌آید که می‌تواند راه را برای یادگیری زبان ترکی هموارتر کند و منجر به کاهش مدت زمان یادگیری زبان ترکی شود.

اگر چه شما نسبت به یک اروپایی در یادگیری زبان ترکی استانبولی چند قدم جلوتر هستید اما کار شما در تلفظ بسیار دشوار است. در زبان ترکی نسبت به زبان فارسی مصوت‌های بیشتری وجود دارد که اغلب تلفظ و یادگیری نحوه بیان آن‌‌ها دشوار است. گاهی این مساله باعث می‌شود که زبان‌آموز در میانه راه ناامید شود. البته اگر ترک هستید از پس این مشکل به راحتی بر خواهید آمد زیرا شما از قبل با آن آشنا هستید.

در مجموع می‌توان گفت مدت زمان یادگیری زبان ترکی و سختی و آسانی آن زبان‌آموز به زبان‌آموز متفاوت است. عوامل بسیاری از محل زندگی تا نژاد در یادگیری زبان ترکی استانبولی دخیل است.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام من ۱۴ سالم هست و می‌خواهم زبان ترکی استانبولی را کامل یاد بگریم و پس از ۱۸ ساله شدنم میخام به ترکیه مهاجرت کنم و در رشته بازیگری بروم در اینرنت خواندم که برای بازیگری باید ابتدا زبان ترکی را کامل و بدن نقص بلد باشید به نظر شما برای یاد گیری هر چه بهتر میتوانم با استفاده از فیلمای آموزشی در اینترنت کامل یاد بگیرم

  2. سلام من ۱۴ سالم هست و می‌خواهم زبان ترکی استانبولی را کامل یاد بگیرم و وقتی که ۱۸ سالم شد به ترکیه مهاجرت کنم و در رشته بازیگری بروم در اینترنت خواندم که باید برای این رشته زبان ترکی استانبولی را کامل یاد بگیرید من چن وقت هست که دارم با استفاده از فیلمای آموزشی در اینترنت یاد میگیرم به نظر شما این روش خوبه؟

    1. یادگیری زبان با استفاده از ویدیوهای آموزشی موجود در اینترنت مزایای زیادی دارد، مثلا هزینه دوره های آموزشی آنلاین از کلاس های حضوری کمتر است و زمان مطالعه را نیز میتوانید خودتان تعیین کنید و نیاز نیست حتما در روز و ساعتی خاص در کلاس شرکت کنید. همچنین تنوع موارد آموزشی در اینترنت میتواند باعث شود با لهجه های متفاوت و نوع صحبت کردن افراد مختلف و حتی فرهنگ این کشور نیز بیشتر آشنا شوید. با این وجود گاهی همه ویدیوهای آموزشی در اینترنت از سطح علمی بالایی برخوردار نیستند و ممکن است مواردی را به اشتباه یاد بگیرید. به همین دلیل در هنگام یادگیری زبان با استفاده از اینترنت، انتخاب دوره ی مناسب با اساتیدی که دانش کافی دارند بسیار مهم است.
      ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا در آزمون تعیین سطح ترکی استانبولی شرکت کنید و با توجه به نتایج آزمون در دوره‌های زبان ترکی استانبولی مکتب‌خونه ثبت‌نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا