نقاشیهنر

آموزش نقاشی با آبرنگ روی بوم

نقاشی با آبرنگ روی بوم

نقاشی با آبرنگ روی بوم، شاید به نظر بسیاری از افراد عجیب باشد، اما این شیوه هنری نقاشی کردن، یکی از جالبترین روش‌های نقاشی است که با به کارگیری آن می‌توان آثار منحصر به فرد و خاصی خلق کرد.

هنرمندان ذاتاً انسان‌هایی کنجکاو و کاوشگر هستند. به همین دلیل است که بعد از آشنایی کامل با اصول نقاشی با آبرنگ، تازه به دنبال روش‌های دیگر کار با آبرنگ هستند. از نقاشی با آبرنگ روی بوم گرفته تا پانل‌های چوبی و نقاشی‌های خاص دیگر که کمی از حالت معمول فاصله گرفته‌اند.

 

آیا روی بوم نقاشی می‌توان با آبرنگ نقاشی کرد؟

بوم‌ها عموماً برای رنگ‌آمیزی رنگ روغن و اکریلیک استفاده می‌شوند، اما نقاشی با آبرنگ روی بوم هم یک شیوه جدید و خاص نقاشی است که بسیاری از خاص پسندان و هنرمندان خلاق از آن استفاده می‌کنند. معمولا از آبرنگ برای نقاشی روی کاغذ استفاده می‌شود، اما نقاشی با آبرنگ روی بوم هم حال و هوای خاصی دارد که اصلاً مانند نقاشی با آبرنگ روی کاغذ نیست.

اگر قصد دارید نقاشی با آبرنگ روی بوم انجام دهید، باید قبل از شروع به نقاشی بوم خود را آماده کنید. در واقع باید بستر نقاشی با آبرنگ روی بوم را فراهم کنید. برای اینکار باید از یک پرایمر در زمینه بوم استفاده کنید و سپس شروع به نقاشی کنید. برای اینکه بهتر متوجه شوید که پرایمر چیست، ادامه این مقاله از سایت مکتب خونه را از دست ندهید. البته به جای آماده‌سازی بوم معمولی می‌توانید از بوم آبرنگ موجود در بازار نیز استفاده کنید.

برای یادگیری انواع تکنینک‌های نقاشی و طراحی می‌توانید به صفحه آموزش نقاشی مراجعه کنید.

بوم آبرنگ چیست؟

نقاشان آبرنگ همیشه به دنبال یافتن بستر جدید و خلاقانه ای برای نقاشی با آبرنگ هستند. اگرچه انواع مختلفی از کاغذ آبرنگ با کیفیت‌های متفاوت وجود دارند، اما نقاشی روی بوم جذابیت دیگری دارد.

همانطور که می دانید استفاده از آبرنگ روی بوم‌های استانداردی که برای رنگ‌های روغنی و اکریلیک درست شده‌اند مناسب نیست، و برای نقاشی با آبرنگ روی بوم باید از بوم های آبرنگی استفاده کرد. در واقع بوم آبرنگ همان بوم معمولی است که به وسیله پرایمر‌های خاصی زیر‌سازی شده و برای نقاشی با آبرنگ مهیا شده است.

بوم آبرنگ اخیراً اختراع شده و بستری مناسب برای نقاشی با آبرنگ است. بر خلاف بوم استاندارد، این بوم با فرمول خاصی آماده شده است که باعث شده که جذب بیشتری داشته باشد و رنگ‌های مبتنی بر آب را بپذیرد. مانند تمامی ابزار‌های دیگر نقاشی، بوم آبرنگ نیز دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله درباره مزایا و معایبش نیز توضیح می‌دهیم.

 

نقاشی با آبرنگ روی بوم

 

چرا برای نقاشی با آبرنگ روی بوم از پرایمر استفاده می‌کنیم؟

برای نقاشی با آبرنگ روی بوم قبل از هر چیز باید زمینه بوم را آماده کرد. بدین منظور باید سطح بوم را با پرایمر پر کرد تا قدرت جاذبه رنگ و نفوذ‌پذیری بیشتری پیدا کند. از پرایمر می‌توان در سطوحی از جنس بوم، کاغذ، تخته سنگ، گچ، پانل‌های چوبی، فلز، پلاستیک و… استفاده کرد. البته بهتر است قبل از استفاده از پرایمر روی سطوح صاف و صیقلی کمی سنباده کشیده شود تا کمی زبر و دندانه دار شود تا رنگ‌های آبرنگ بهتر به سطح آن بچسبند.

به طور کلی انواع آبرنگ‌ها به سطحی متخلخل برای جذب رنگ نیاز دارند، اما نه آنقدر متخلخل که رنگدانه‌های آبرنگ در آن فرو روند و دیگر نتوان در حالت دهی نقاشی از آن‌ها استفاده کرد.

امروزه انواع مختلفی از زمینه‌ها برای نقاشی با آبرنگ وجود دارند، از کاغذ ‌های نازک گرفته تا کاغذ‌های ضخیم و انواع بوم آبرنگ.

به طور کلی انتخاب زمینه یا بستر نقاشی با آبرنگ به ترجیح شما و یا سبکی که می‌خواهید با نقاشی با آبرنگ به دست‌آورید، بستگی دارد.

 

 

مزایا و معایب نقاشی آبرنگ روی بوم

مانند تمامی تکنیک های دیگرنقاشی روی بوم با آبرنگ مزایا و معایب زیادی دارد که عبارتند از:

 

مزایای بوم آبرنگ

اگر چه انواع مختلفی از کاغذ‌های آبرنگ بافت دار وجود دارند، اما کیفیت و دوام بوم آبرنگ را ندارند. اگر نقاشی هستید که فی البداهه کار می‌کنید و گا‌هاً روی بعضی از نقاط کارتان بیشتر تمرکز می‌کنید، باید انتظار خیس شدن بیش از حد کاغذتان و پاره شدن آنرا داشته باشید که این مورد اصلاً در مورد بوم آبرنگ صادق نیست. بوم‌ها دوام بیشتری دارد و کمتر در حین نقاشی پاره می شوند. این مسأله باعث می شود که هنرمند آزادی بیشتری داشته باشد و از آسیب دیدن اثر هنریش نترسد.

استفاده از بوم آبرنگ مزایای زیادی دارد:

 • رنگ‌ها را می‌توان به راحتی از بوم جدا کرد. حتی می‌توانید رنگ را کاملاً از روی بوم آبرنگ بشویید و دوباره از نو شروع کنید.
 • بوم آبرنگ نسبت به کاغذ آبرنگ بسیار سخت‌تر و مقاوم‌تر است.
 • آبرنگ‌ها روی بوم بیشتر مرطوب می‌مانند و خیلی زود خشک نمی‌شوند و این باعث می‌شود که نقاش مدت زمان بیشتری برای ترکیب رنگ‌ها و اجرای آن‌ها داشته باشد.

 

نقاشی روی بوم با ابرنگ

 

معایب بوم آبرنگ

اگر چه نقاشی با آبرنگ روی بوم مزایای زیادی دارد اما معایبی نیز دارد که مهمترین آن جاذب نبودن بوم به اندازه کاغذ ‌است.

آبرنگ باید جذب زمینه نقاشی شود. به همین دلیل است که از پرایمر‌ها برای آماده‌سازی بوم آبرنگ استفاده می‌کنند.

نقاشی با آبرنگ روی بوم معایب دیگری نیز دارد که عبارتند از:

 • اجرای رنگ روی بوم بدون “بلند کردن” لایه قبلی رنگ دشوار است.
 • رنگ آبرنگ روی بوم جمع می‌شود، زیرا به خوبی جذب نمی‌شود.
 • رنگ به بوم نمی‌چسبد، حتی پس از اینکه یک ماده اکریلیک روی آن اسپری شده باشد.

 

مقاله پییشنهادی : انواع گوناگون قلموی آبرنگ و راهنمای خرید

تفاوت نقاشی آبرنگ روی بوم و روی کاغذ مخصوص

نقاشی با آبرنگ روی بوم نسبت به کاغذ مخصوص تفاوت‌های زیادی دارد که عبارتند از:

 • بوم یک زمینه کار بسیار بادوام است.

کاغذ‌های آبرنگ حتی با بالاترین کیفیت هم در صورت نگهداری نامناسب، به راحتی در انبار یا در حین حمل و نقل آسیب می‌بینند. یک بوم آبرنگ نسبت به کاغذ‌های آبرنگ حالت محکم‌تر و بادوام‌تری دارد که در برابر سایش و پارگی کمتر آسیب می‌بیند.

نگهداری نقاشی با آبرنگ روی بوم بسیار آسانتر از نقاشی با آبرنگ روی کاغذ است. حتی اگر چهارچوب بوم آبرنگ به مرور زمان آسیب ببیند به راحتی می‌توان آن‌ها را برداشت و بوم آبرنگ را روی یک قاب جدید سوار کرد که چنین حالتی برای نقاشی با آبرنگ روی کاغذ ممکن نیست.

 • فرصتی برای نقاشی در مقیاس بزرگ

بزرگترین اندازه کاغذ موجود برای نقاشی با آبرنگ، تمام امپریال است. یعنی چیزی حدود ۷۶ در ۵۶ سانتی‌متر. برای نقاشی با آبرنگ در مقیاس بزرگتر، تنها گزینه کاغذ رولی موجود است و این در حالی است که بوم‌های آبرنگ در اندازه‌های مختلف موجود هستند و امکان نقاشی در هر مقیاسی را ایجاد می‌کنند.

 • قابلیت آویزان کردن روی دیوار بدون قاب یا حتی نصب

برای اینکه نقاشی با آبرنگ روی کاغذ را بدون آسیب رساندن به اثر هنری به دیوار بزنیم، حتماً نیاز به تکیه گاه سفت و سخت مانند پانل چوبی یا قاب داریم، اما انواع بوم را می‌توان بدون قاب یا نصب آویزان کرد.

 • نقاشی روی بوم با آبرنگ بدون نیاز به کشیدن زمینه کار

برای جلوگیری از کمانش، کاغذ آبرنگ باید قبل از رنگ‌آمیزی کشیده شود، به خصوص اگر از آب زیاد استفاده شود. در صورت استفاده از بوم یا تخته بوم، دیگر نیازی به کشش نیست. در این نقاشی می‌توانید بدون هیچ پیش زمینه‌ای سریعاً شروع به نقاشی کنید.

 

نقاشی روی بوم با ابرنگ

 

آموزش نحوه نقاشی آبرنگ روی بوم

همانطور که می‌دانید هنگام نقاشی آبرنگ روی بوم معمولاً آب به راحتی جذب بوم نمی‌شود. به همین دلیل زمان زیادی دارید که از هر طرفی که می‌خواهید روی ظرافت‌های نقاشی‌تان مانور دهید.

برای این نوع نقاشی باید قلم مو‌های متفاوتی داشته باشید که بتوانید به هر ظرافت و قدرتی که می‌خواهید کار کنید.

تکنیک‌ها زیادی برای نقاشی با آبرنگ وجود دارند که می‌توانید مانند نقاشی روی کاغذ آبرنگ نیز از آن‌ها استفاده کنید و نقاشی روی بوم خود را زیباتر کنید: (برای یادگیری تکنیک‌های آبرنگ می‌توانید به صفحه آموزش نقاشی آبرنگ مراجعه کنید.)

 

 • تکنیک خیس در خیس

در این تکنیک نقاشی با آبرنگ سطح بوم کاملاً خیس است و قلم مو شما نیز به یک میزان رنگ و رطوبت دارد. در این تکنیک نباید خیلی رنگ‌ها را کنترل کنید. زیبایی این تکنیک به این علت است که آب نیز در ایجاد اثر هنر شما نقش دارد.

 

 • تکنیک خشک در خشک

در این تکنیک نقاشی با آبرنگ باید سطح بوم خشک باشد و قلم مو نیز صرفاً به اندازه‌ای که رنگ را چسبنده کند، باید رطوبت داشته باشد. در این تکنیک خاص مقدار رنگ زیاد است و نقاشی از حرکت خشک قلم مو روی بوم آبرنگ ایجاد می‌شود. لبه‌های تیز رنگ تأکید بیشتر را روی بعضی از قسمت‌های نقاشی نشان می‌دهند.

 

 • تکنیک خیس در خشک

در این تکنیک نیز مانند تکنیک خشک در خشک بوم آبرنگ خشک است، اما قلم مو به هر اندازه‌ای که می‌خواهید رطوبت دارد. در واقع می‌توانید به اندازه نیاز قلم مو را مرطوب کنید. رنگ‌های آبرنگ در این تکنیک پررنگ‌تر دیده می‌شوند، اما چون بوم همچنان خشک است، مزر رنگ‌ها همچنان پررنگ‌تر است.

 

 • تکنیک خشک در خیس

در این تکنیک نقاشی با آبرنگ، قلم مو مقدار زیادی رنگ و رطوبتی بسیار کم دارد، اما سطح بوم مرطوب است. جلوه این تکنیک لبه‌های محو و رنگ‌های اشباع شده است.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین کتاب‌های آموزش نقاشی با آبرنگ

 

نقاشی با آبرنگ روی بوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا