زبان خارجی

چگونه لغات ریدینگ آیلتس را یاد بگیریم؟

یادگیری لغات ریدینگ آیلتس

قطعا هر اندازه زبان انگلیسی را بیاموزید، باز هم بسیار هستند کلماتی که اصلا چشمتان هم به آن‌ها نخورده است. یک راه‌کار بسیار کاربردی برای جواب دادن به سوالات ریدینگ آیلتس و کسب نمره‌ی خوب در ریدینگ آیلتس، تمرین لغات ریدینگ آیلتس است.

ارتقا دامنه‌ی واژگان از دیرباز مورد توجه تمامی زبان‌آموزان قرار گرفته است. برای آن‌دسته از افرادی که متقاضی شرکت در آزمون‌های بین‌المللی نظیر آیلتس هستند، یادگیری لغات پرتکرار در آزمون‌های آیلتس می‌تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود.

یادگیری زبان انگلیسی و آمادگی برای آزمون آیلتس اگر چه در ظاهر یک هدف را دنبال می‌کنند، اما در باطن پروسه‌های متفاوتی دارند. شما وقتی در آزمون آیلتس شرکت خواهید کرد که زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفته باشید. اما حتما نیاز است قبل از شرکت در آزمون آیلتس در چارچوب آیلتس نیز نگاهی به این زبان بیندازید.

منابع معتبر برای لغات ریدینگ آیلتس

برای یادگیری لغات ریدینگ آیلتس تنها متریالی که نیاز دارید چیزی نیست جز منابع معتبر اما این منابع معتبر را از کجا می‌توانید تهیه کنید؟

یادگیری لغات ریدینگ آیلتس

۱- نمونه تست‌های ریدینگ آیلتس

بررسی نمونه تست‌های ریدینگ آیلتس برای یادگیری لغات ریدینگ آیلتس واژگان، روش مفیدی خواهد بود. این کار به بهبود گرامر شما نیز کمک خواهد کرد. شما تقریباً در هر پاراگراف با تعداد زیادی کلمات در سطح پیشرفته آشنا خواهید شد.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین کتاب ریدینگ برای موفقیت در آیلتس
بهترین کتاب ها برای یادگیری لغات آیلتس

 

در این‌جا نمونه‌ای از ریدینگ آیلتس با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

قسمتی از ریدینگ آیلتس

such is our dependence on fossil fuels, and such is the volume of carbon dioxide already released into the atmosphere,  that many experts agree that significant global warming is now inevitable.  they believe that the best we can do is keep it at a reasonable level, and at present the only serious option for doing this is cutting back on our carbon emissions but while a few countries are making major strides in this regard, the majority are having great difficulty even stemming the rate of increase, let alone reversing it. Consequently, an increasing number of scientists are beginning to explore the alternative of geo-engineering_ a term which generally refers to the intentional large-scale manipulation of the environment.

According to its proponents, geo-engineering is the equivalent of a back-up generator: if Plan A – reducing our dependency on fossil fuels- fails, we require a Plan B, employing grand schemes to slow down or reverse the process of global warming.

Source: Cambridge IELTS 11 (2016)

بهره‌وری از نمونه ریدینگ‌های آیلتس

 • به کلمات و عبارات متن به دقت نگاه کنید. کلماتی که به هر شکلی به یکدیگر مربوط می‌شوند را در یک گروه‌بندی قرار دهید:

such is our dependence(1) on fossil fuels, and such is the volume(2) of carbon dioxide already released into the atmosphere,  that many experts agree that significant global warming is now inevitable(3).  they believe that the best we can do(4) is keep it at a reasonable level, and at present the only serious option for doing this is cutting back(5) on our carbon emissions(6) but while a few countries are making major strides(7) in this regard, the majority are having great difficulty even stemming(8) the rate of increase, let alone(9) reversing it. Consequently, an increasing number of scientists are beginning to explore the alternative of geo-engineering_ a term which generally refers to the intentional(10) large-scale manipulation(11) of the environment.

According to its proponents(12), geo-engineering is the equivalent(13) of a back-up generator(14): if Plan A – reducing our dependency(1) on fossil fuels- fails, we require a Plan B, employing grand schemes(15)  to slow down or reverse the process of global warming.

نحوه استفاده از این متون برای یادگیری لغات بیشتر

 • فلش کارت درست کنید و گروه واژگان و عبارات را در مقابل هم قرار دهید.
 • یک سمت کاغذ جمله را بدون کلمه/ عبارت بنویسید.
 • در سمت دیگر کلمه/عبارت مورد نظر را بنویسید.
 • چندین بار پاراگراف را بخوانید و سعی کنید تنها با نگاه کردن به کلمات کلیدی، متن را بازنویسی کنید.
 • کلمات را در دیکشنری پیدا کنید و معانی مختلف آن‌ها را با توجه به کاربردشان در جمله‌های مختلف تمرین کنید و به خاطر بسپارید.

۲- مطالب رسمی آیلتس

کتاب‌های زیادی با هدف آموزش لغات ریدینگ آیلتس تالیف شده‌اند که قطعا برای کمک به یادگیری شما منابع مفیدی تلقی می‌شوند. برخی از کتاب‌ها عبارتند از:

 • The IELTS Vocabulary book

کتاب لغات ریدینگ آیلتس

 • Collins Vocabulary for IELTS

یادگیری لغات ریدینگ آیلتس

 • Barron’s Essential Words for IELTS

 

 

کتاب لغات ریدینگ آیلتس

 

مقاله پییشنهادی : بهترین منابع لغات آیلتس
بهترین کتاب ها برای یادگیری لغات آیلتس

۳- شرکت در دوره‌های آمادگی آیلتس

گاهی نیاز است از افراد متخصص کمک بگیرید. شرکت در دوره‌های آمادگی آیلتس از دیگر اقداماتی است که می‌تواند به شما کمک کند لغات ریدینگ آیلتس را تمرین کنید.

مدرسان دوره‌های آیلتس با نمونه‌های زیادی از ریدینگ آیلتس سر و کار داشته‌اند و اغلب پرتکرارترین لغات ریدینگ آیلتس را می‌شناسند. شما می توانید از با شرکت در کلاس‌های آن‌ها، عصاره‌ی دانش و تجربه‌ی آن‌ها را به دست آورید. اغلب اوقات شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس می‌تواند مفید واقع شود.

راه‌های افزایش تسلط بر لغات ریدینگ آیلتس

یادگیری لغات ریدینگ آیلتس نیاز به برنامه‌ریزی و مقید بودن به آن برنامه‌ریزی را دارد. پس کاری نیست که در یک بازه‌ی زمانی کوتاه بتوان آن را به انجام رسانید بنابراین برای تسلط کافی به لغات ریدینگ آیلتس:

 • کلماتی جدید را سرچ کنید

وقتی متنی را می‌خوانید حتما کلماتی را که برایتان جدید است، در گوگل یا دیکشنری آنلاین یا آفلاینی که در دسترستان است، سرچ کنید. در این جست‌و‌جو باید علاوه بر معنی اولیه‌ای که به شما داده شده است، معانی و استفاده‌های مختلف واژگان را در جملات ببینید و سعی کنید مثال‌ها را تکرار و بازنویسی کنید.

مورد بعدی که باید با این جست‌وجو دستگیرتان شود، نقش کلمه است (فعل، فاعل، صفت و … بودن). چرا که شما باید بتوانید از این کلمات در جملات در اسپیکینگ و رایتینگ خود نیز استفاده کنید.

 • یک دفترچه یادداشت برای نوشتن لغات آیلتس تهیه کنید

داشتن یک دفترچه برای نوشتن کلمات جدید ممکن است متودی بسیار قدیمی به نظر برسد اما برای برخی از افراد که مدام احساس می کنند تمامی واژگانی که آموخته اند را از یاد برده‌اند، می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد و علاوه بر آن مجموعه‎‌ای است که همیشه می‌توانید به آن مراجعه کنید و زمان خود را صرف یافتن منابع برای لغات آیلتس نکنید.

 

 

نکته: دفترچه لغات شما باید حداقل دربردارنده‌ی ۳ آیتم برای هر لغت باشد:

 1. لغت

 2. هم معنی یا مخالف لغت

 3. نمونه ای از جمله سازی با لغت

بهتر است هرچه زودتر وارد پروسه ی یادگیری لغت شوید و دنبال متود جادویی نگردید. به جای آن می‌توانید چندین روش را امتحان کنید و روش مناسب خود را در بین آن‌ها انتخاب کنید. شما از کدام روش برای یادگیری لغات ریدینگ آیلتس استفاده می‌کنید؟ روش کاربردی خود را در قسمت نظرها با ما در میان بگذارید. با آرزوی موفقیت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا