زبان خارجی

نکات کلیدی ریدینگ آیلتس و آموزش نحوه جواب دادن به سوالات ریدینگ

نمره‌ی بالا در آیلتس با رعایت چند نکته‌ی ساده اما کاربردی

برای موفقیت در هرکاری یک سری نکات مهم و در اغلب اوقات ساده وجود دارند که عدم موفقیت را به موفقیت تبدیل می‌کنند. کافی است این نکات را بیاموزید و به کار ببندید. در این مقاله نکات ریدینگ آیلتس را بررسی می‌کنیم؛ نکاتی برای آمادگی و تمرین که با انجام این نکات نمره‌ی ریدینگ شما قطعا ارتقا خواهد یافت. پس از آن استراتژی‌های پاسخ‌گویی به سوالات ریدینگ آیلتس را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا نحوه جواب دادن به سوالات ریدینگ آیلتس را فرا بگیرید. پس اگر متقاضی شرکت در آزمون آیلتس هستید با ما همراه باشید.

تعداد زیادی از داوطلبان آیلتس معتقدند ریدینگ سخت‌ترین بخش این آزمون است. زمان کم و فهمیدن سوالات این بخش آن هم در وضعیتی که تحت فشار استرس هستید، قطعا کار آسانی نخواهد بود.

همان‌طور که می‌دانید دومین مهارتی که در آزمون آیلتس مورد سنجش واقع می‌شود، ریدینگ است. سه متن که در مجموع برابر ۲۲۰۰ تا ۲۷۵۰ واژه است در مقابل شما خواهد بود و ۶۰ دقیقه زمان دارید تا به ۴۰ سوال استخراج شده از متن­ها پاسخ دهید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش ریدینگ آیلتس
آموزش ریدینگ آیلتس

 

تمرین‌هایی برای ارتقا مهارت ریدینگ:

۱٫ در زمینه‌های مختلف مطالعه کنید

یکی از موانعی که اغلب داوطلبان از آن به‌عنوان یکی از دلایل از دست دادن نمره‌ی ریدینگ آیلتس یاد می‌کنند، نا آشنا بودن موضوع متن است. حال برای حل این مشکل چه باید کرد؟

حقیقتا هیچ روش جادویی و آنی برای رفع این مشکل وجود ندارد. شما باید موضوعات مختلفی را مطالعه کنید. ساعاتی را در روز به سرچ درمورد موضوع‌ها مختلف ریدینگ آیلتس بگذارنید و اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید.

توجه کنید که باید در تمام زمینه‌ها مطالعه داشته باشید تا چشمان شما با واژه‌های حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، ورزشی، تاریخی، زیست محیطی، زمین‌شناسی و … آشنا شوند.

بهترین منابع برای تمرین ریدینگ مجلات هستند چرا که در بردارنده‌ی موضوعات مختلفی هستند و معمولا درمورد دغدغه‌ی روز دنیا می‌توان از آن‌ها اطلاعاتی کسب کرد.

 

مقاله پییشنهادی : نمونه اسپیکینگ آیلتس: بررسی نمونه سوالات بخش گفتاری آزمون آیلتس

 

۲٫ نمونه سوالات ریدینگ آیلتس را حل کنید

یکی از نکات ریدینگ آیلتس برای موفقیت این است که تا جایی که می‌توانید نمونه سوالات ریدینگ آیلتس را پاسخ دهید و تمرین کنید. این‌کار باعث می‌شود نقاط ضعف خود را استخراج کنید و سپس بتوانید به آن‌ها زمان بیش‌تری اختصاص دهید.

سعی کنید با دقت اشکالات خود را پیدا کنید. ببینید مشکل از کجا آب می‌خورد: آیا معنی واژه‌ای را نمی‌دانستید؟ آیا بخش قادر به یافتن بخشی که در سوال آمده نبودید؟ آیا طریقه‌ی پاسخ‌گویی را نمی‌دانستید؟

بسیار مهم است که زمان بگذارید و پس از شناسایی ایرادات خود آن‌ها را برطرف کنید.

در راه یادگیری و ارتقا مهارت ریدینگ خود صبور و مصمم باشید. هیچ‌کس در مدت زمان یک یا دو هفته نتوانسته به نمره‌ی بالایی در این قسمت دست پیدا کند.

نکات ریدینگ آیلتس

۳٫ پیدا کردن جملات و عبارات هم‌معنی

در ریدینگ آیلتس بسیاری از جملات و عباراتی که در متن به شما داده شده است را به همان‌صورت در سوالات نخواهید دید؛ بلکه پارافریز(Paraphrase) آن‌ها دیده می‌شوند.

پارافریز در واقع به نوع متفاوتی نوشتن عبارات یا جملات است: این تفاوت می‌تواند در واژگان یا ساختار اتفاق بیفتد. آن‌چه مشترک است، مفهوم دو عبارت و جمله است که یک معنی را در بردارند.

استراتژی بسیار مهمی که در این‌جا به کارتان می‌آید این است که متن را با سوالات مقایسه کنید و عبارات و جملات دارای معنی موازی را شناسایی کنید. بدین ترتیب به راحتی جای پاسخ هر سوال را پیدا می‌کنید.

 

مقاله پییشنهادی : کتاب آیلتس: معرفی و بررسی ۸ کتاب برتر آیلتس به صورت خودخوان

 

متن نمونه ریدینگ برای تمرین عبارات هم‌معنی:

Bringing Cinnamon to Europe

Cinnamon is sweet, fragrant spice produced from the inner bark of trees of genus Cinnamomum, which is native to the Indian sub-continent. it was known in biblical times, and mentioned in several books of Bible, both as an ingredient that was mixed with oils for anointing people’s bodies, and also as a token indicating friendship among lovers and friends. In ancient Rome, mourners attending funerals burnt cinnamon to create a pleasant scent. Most often, however, the spice found its primary use as an additive to food and drink.

In the Middle Ages, Europeans who could afford the spice used it to flavor food, particularly meat, and impress those around them with their ability to purchase an expensive condiment from the ‘exotic’ East. At a banquets, a host would offer guests a plate with various spices piled upon it as a sign of wealth at his or her disposal. Cinnamon was also reported to have health benefits, and was thought to cure various ailments, such as indigestion.

نکات ریدینگ آیلتس

عبارات هم‌معنی متن:

حال بدون این که به پاسخ نگاه کنید هم‌معنی عبارات و واژگانی که bold شده‌اند از گروه واژگان و عبارات زیر پیدا کنید:

 • an indication of how wealthy an individual is
 • a sign of
 • which originates from
 • stated
 • a number of
 • added to
 • was believed to heal different illness
 • made from
 • participating in
 • a sweet smell
 • main
 • was also said to be beneficial to well being
 • leave mark on
 • especially
 • made from = produced from
 • which originated from = which is native to
 • stated = mentioned
 • added to = mixed with
 • a sign of = indicating
 • participating in = attending
 • a sweet smell = a pleasant scent
 • main = primary
 • especially = particularly
 • leave a mark on = impress
 • an indication of how wealthy an individual is = a sign of wealth at his or her disposal
 • was also said to beneficial to wellbeing = was also reported to have health benefits
 • was believed to heal different illnesses = was thought to cure various ailments

نمونه‌هایی مانند تمرین بالا به کرات در وب‌سایت‌های مختلف وجود دارند. اگر در پارافریز کردن و یافتن عبارات هم‌معنی احساس ضعف می‌کنید، حتما به طور مستمر روزانه زمانی را به انجام این تمرین‌ها اختصصاص دهید.

 

مقاله پییشنهادی : برنامه‌ریزی برای آیلتس

 

۴٫ استخراج ایده‌ی متن از طریق Skimming

یکی از معضلات ریدینگ آیلتس که تقریبا تمامی داوطلبان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کمبود زمان است. برای این‌که بتوانید بر این مساله غلبه کنید یکی از نکات ریدینگ آیلتس که اغلب مدرسین ان را توصیه می‌کنند، تمرین Skimming است.

در این نوع خواندن، نیازی نیست تمام کلمات را دقیق بخوانید. ابتدا سوالات را خوانده و سپس در جهت یافتن پاسخ سوالات متن را نگاه کرده و به دنبال کلمات کلیدی مشترک بین سوال و متن می‌گردید.

توجه:

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، عبارات و کلماتی که در متن می‌آیند عینا در سوال تکرار نمی‌شوند. پس به دنبال هم‌معنی‌ها بگردید.

تکنیک اسکیمینگ برای ریدینگ آیلتس

۵٫ سعی نکنید تک‌تک واژگان را معنی کنید

این که در یک متن معنی برخی از کلمات را ندانید، بسیار طبیعی است. شما می‌توانید با توجه به کلمات مجاور آن کلمه‌ی نا آشنا معنی واژه را حدس بزنید.

به طور کلی دریافت مفهوم کلی متن مدنظرتان باشد. از این که برخی کلمات برای شما جدید هستند نگران نشوید و خود را نبازید. با این دیدگاه جلو بروید که قطعا با واژگان جدیدی روبرو می‌شوید و اما این اطمینات را نیز به خود بدهید که می‌توانید با حدس زدن کلمات جدید به سوالات پاسخ دهید.

 

مقاله پییشنهادی : شروع آیلتس از صفر: هر آنچه که برای شروع آیلتس باید بدانید

 

۶٫ تکنیک مناسب خود را پیدا کنید

در ابتدا ممکن است عجیب به نظر برسد اما حقیقت این است که هیچ توصیه نهایی در مورد این‌که چه روشی برای شما مناسب‌تر است وجود ندارد. شما باید خودتان تشخیص دهید که چگونه به دنبال پاسخ‌های صحیح باشید و ابتدا چه کاری را انجام دهید: ابتدا متن را بخوانید و سپس سوالات را یا بالعکس.

هیچ نسخه‌ی ثابتی که بتواند همه را به موفقیت برساند، وجود ندارد. برای تشخیص تکنیک مناسب خود استراتژی‌های مختلف را امتحان و آن‌چه را برای شخص شما کاربردی است، انتخاب کنید.

 

امیدواریم نکات ریدینگ آیلتس ذکر شده مفید واقع شده باشد و شما نحوه جواب دادن به سوالات ریدینگ آیلتس را فرا گرفته باشید. در ادامه در بخش نظرات می‌توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا