زبان خارجی

نمونه اسپیکینگ آیلتس: بررسی نمونه سوالات بخش گفتاری آزمون آیلتس همراه با جواب

بدیهی است که به منظور کسب نمره عالی در آزمون گفتاری آیلتس باید در مورد انواع سوالات، موضوعات و نوع پاسخی که باید در بخش ۱، بخش ۲ و بخش ۳ ارائه بدهید بدانید. در این یادداشت برای آشنایی شما به بررسی چند نمونه اسپیکینگ آیلتس که در آزمون‌های قبل استفاده شده‌اند پرداخته شده است.

سوال‌های اسپیکینگ آیلتس برای ارزیابی مهارت گفتاری شما طراحی شده‌اند. این بخش از آیلتس ۱۱ تا ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. شما در این جلسه باید در مورد موضوعات مختلفی از جمله آب و هوا، مسائل شخصی، خاطرات، کتاب و فیلم با مصاحبه‌گر آیلتس صحبت کنید.

این بخش از آزمون در یک اتاق ساکت با حضور یک مصاحبه‌گر و به طور معمول قبل از آزمون کتبی برگزار می‌گردد. وظیفه مصاحبه‌گر درک لهجه شما و القا حس آرامش است.

اسپیکینگ آیلتس در یک نگاه

بخش گفتاری آزمون آیلتس از ۳ بخش تشکیل شده است که در ادامه پس از شرح هر بخش به بررسی نمونه‌های اسپیکینگ آیلتس مرتبط با هر بخش پرداخته خواهد شد.

  • بخش ۱: ممتحن در این بخش سوالات کلی در مورد زندگی شخصی شما و موضوعات عمومی مانند خانه، خانواده، کار، تحصیل و علایق از شما می‌پرسد. این بخش از آزمون آیلتس بین ۴ تا ۵ دقیقه طول خواهید کشید.
  • بخش ۲: به شما یک کیوکارد داده می‌شود و ممتحن از شما می‌خواهد در مورد آن صحبت بکنید. ۱ دقیقه زمان در اختیار شما گذاشته می‌شود که برای ۲ دقیقه صحبت کردن در مورد آن موضوع آماده شوید. پس از صحبت ممتحن یک یا دو سوال مرتبط با موضوع از شما می‌پرسد تا این بخش از آزمون نیز به پایان برسد.
  • بخش ۳: در این بخش از آزمون سوالات بیشتری در رابطه با موضوع بخش ۲ از شما پرسیده خواهد شد. در این بخش با توجه به سوالات ارائه شده شما باید به شرح ایده‌ها و موضوع‌ها بپردازید. این بخش از آزمون به طور معمول بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

نمونه اسپیکینگ آیلتس مرتبط با بخش 1

نمونه اسپیکینگ آیلتس مرتبط با بخش ۱

بخش یک اسپیکینگ آیلتس به این شکل شروع خواهد شد که ممتحن از شما می‌خواهد که خودتان را معرفی کنید و مدرک شناسایی را نشان دهید.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی و بررسی ۸ کتاب برتر جهت آمادگی آیلتس به صورت خودخوان

 

در مرحله بعدی از شما سوالات کلی مانند محل زندگی یا کاری که در آن لحظه مشغول انجام آن هستید یا در صورت دانشجو بودن در مورد تحصیلات پرسیده می‌شود.

با بررسی یک نمونه اسپیکینگ آیلتس متوجه خواهید شد که پس از سوالات کلی ممتحن به سراغ طیفی وسیعی از موضوعات آشنا مانند موسیقی مورد علاقه شما، آشپزی، آب و هوا یا فیلم‌ها و سریال‌هایی که دنبال می‌کنید می‌رود. به طور کلی در این بخش از آزمون سوالاتی در مورد دو موضوع از شما پرسیده می‌شود.

اگر پاسخ شما از نظر ممتحن کوتاه باشد با کلماتی مانند «Why?» و «Why not?» شما را به صحبت کردن تشویق می‌کند. در این بخش بیش از هر چیزی اطلاعات روزمره شما و نحوه بیان آن ارزیابی می‌شود. در ادامه شما می‌توانید با دانلود PDF نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس با جواب مربوط به بخش یک با محتوای آن بیشتر آشنا شوید. لازم به ذکر است جواب در قالب یک نمونه مصاحبه اسپیکینگ آیلتس به همراه متن آن ارائه شده است.

دانلود نمونه اسپیکینگ آیلتس بخش ۱

دانلود رونوشت مصاحبه

 

مقاله پییشنهادی : برنامه‌ریزی برای آزمون آیلتس

 

بخش ۲ اسپیکینگ آیلتس

در انتهای بخش ۱ ممتحن یک موضوعی در اختیار شما می‌گذارد و از شما می‌خواهد برای یک تا دو دقیقه در مورد آن صحبت کنید.

موضوع به وسیله یک کیوکارد به شما تحویل داده می‌شود و همچنین یک کاغذ و مداد جهت یادداشت‌برداری و آماده شدن داده می‌شود. شما روی کاغذ باید طرح کلی از آنچه که قرار است بیان کنید و نکاتی که باید به آن توجه کنید را در یک دقیقه بنویسید.

پس از به پایان رسیدن یک دقیقه ممتحن از شما می‌خواهد که صحبت خود را شروع کنید. نکاتی که در کیوکارد وجود دارد به شما کمک می‌کند که در مورد صحبت‌های خود فکر کنید و به کمک یک طرح کلی در دو دقیقه به تمام آن موضوعات بپردازید.

در انتها پس از ۲ دقیقه ممتحن دو سوال بسیار کوتاه مرتبط با موضوع از شما می‌پرسد تا از این مساله که شما چیزی را حفظ نکرده‌اید اطمینان حاصل کند.

این بخش از آزمون جهت بررسی توانایی شما در صحبت کردن طولانی در ارتباط با یک موضوع خاص و استفاده از دستور زبان و واژگان مناسب است. برای آشنایی بیشتر با این بخش از ارزیابی مهارت گفتاری شما یک نمونه اسپیکینگ آیلتس به همراه یک نمونه مصاحبه آورده شده است که می‌توانید دانلود و بررسی بکنید.

دانلود نمونه اسپیکینگ آیلتس بخش ۲

 

دانلود رونوشت مصاحبه

نمونه اسپیکینگ آیلتس بخش 2

نمونه اسپیکینگ آیلتس مرتبط با بخش ۳

همانطور که در نمونه اسپیکینگ آیلتس مشاهده خواهید کرد تمام سوالات این بخش به موضوع بخش ۲ که در مورد آن صحبت کردید مرتبط هستند. شما در مورد موضوع به صورت کلی‌تر بحث خواهید کرد. شما به مصاحبه‌گر نشان می‌دهید که چقدر قادر به بیان و توجیه نظرات و ایده‌های خود هستید. علاوه بر این قدرت تحلیل، بحث عمیق و گفت‌وگو خود را به نمایش می‌گذارید.

برای مثال اگر موضوع کیوکارد شما در مورد یک مکان زیبا برای بازدید در شهر شما بود این بخش از اسپیکینگ آیلتس ممکن است با بحث در مورد مکان‌های زیبا آغاز شود و اولین سوال ممکن است این باشد که آیا فکر می‌کنید حفظ مکان‌های زیبا در شهرها اهمیت دارد؟

در این بخش از آزمون ممتحن با شما بیشتر صحبت می‌کند و ممکن است از شما بخواهد که از نظر خود دفاع بکنید. هدف از این امر بررسی توانایی شما در برقراری ارتباط بین ایده‌ها و نظرات است. به همین دلیل باید منتظر قطع شدن صحبت خود و به چالش کشیده شدن باشید. در حقیقت شما باید با قدرت کلامی خود در این گفت‌وگو از نظرات خود دفاع بکنید.

در این بخش نیز مانند دو بخش قبل یادداشت امکان دانلود PDF نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس با جواب فراهم شده است. جواب این بخش نیز در قالب یک فایل صوتی به همراه رونوشت آن ارائه شده است.

دانلود نمونه اسپیکینگ آیلتس بخش ۳

دانلود رونوشت مصاحبه

 

مقاله پییشنهادی : شروع آیلتس از صفر: هر آنچه که برای شروع آیلتس باید بدانید (راهنمای کامل)

 

نمونه اسپیکینگ آیلتس (نمره ۸ تا ۹)

ویدیو زیر یک نمونه مصاحبه اسپیکینگ آیلتس است که از ابتدا تا انتها روند این بخش از آزمون را نشان می‌دهد. این نمونه اسپیکینگ آیلتس که حدود ۱۳ دقیقه است به شما کمک می‌کند که با فضا و محتوا بیش از پیش آشنا شوید. بدون شک افزایش میزان آشنایی شما با هر بخش از آزمون به خصوص بخش شفاهی آن منجر به کاهش استرس خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا