زبان خارجی

برنامه‌ریزی برای آیلتس: چگونه می‌توان برای آیلتس برنامه‌ریزی کرد؟ (به همراه نمونه برنامه‌ریزی)

اهمیت برنامه‌ریزس برای آزمون آیلتس

برنامه‌ریزی برای آیلتس با توجه به نقاط ضعف و قوت شما می‌تواند منجر به کسب موفقیت بشود. نه تنها جهت کسب بهترین نمره در آزمون آیلتس بلکه به منظور موفقیت در هر کاری در زندگی شما به یک برنامه منسجم و قوی شخصی نیاز دارید تا هر روز با توجه به آن برنامه عمل کنید. امید و پشتکار می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک بکند.

بسیاری از داوطلبان به دلیل عدم برنامه‌ریزی روزانه برای آیلتس وقت زیادی را صرف موضوعاتی می‌کنند که کمک چندانی به موفقیت آن‌ها در این آزمون نمی‌کند. در حقیقت اغلب داوطلبان هنگام شروع آیلتس از صفر نمی‌دانند چه چیزی باید بخوانند، چقدر باید بخوانند و به دلیل تلاش برای یادگیری همه چیز به هیچ نتیجه مفیدی نمی‌رسند. این مساله حتی ممکن است باعث از دست دادن زمان که یکی از مهم‌ترین عوامل جهت موفقیت در آزمون آیلتس است بشود.

اگر چه نمره مورد نظر شما حائز اهمیت است اما عادت‌های مطالعه روزانه، روند مطالعه و کارهای کوچکی که می‌توان هر روز انجام داد به شما در رسیدن به هدفتان کمک می‌کند. در این یادداشت علاوه بر پرداختن به جواب سوال چگونه برای آیلتس برنامه‌ریزی کنیم یک نمونه برنامه‌ریزی برای آیلتس نیز آورده شده است تا به شما برای طراحی و برنامه‌ریزی جهت کسب نمره مورد نظرتان کمک بکند.

 

مقاله پییشنهادی : نوشتن مقدمه در رایتینگ آیلتس

 

اولین گام برنامه‌ریزی برای آیلتس

بدون داشتن یک برنامه چگونه می‌توانید بفهمید که از کجا باید شروع کنید؟ آیا تا به حال بدون نقشه و راهنما به مکانی ناشناخته و جدید سفر کرده‌اید؟ آیا بدون راهنمایی کسی به سراغ ماجراجوی‌های خطرناک رفته‌اید؟ بدون شک بدون برنامه نمی‌توان به هدف خود نزدیک بشوید. متاسفانه اغلب دانشجویان به سادگی از برنامه‌ریزی برای آیلتس می‌گذرند. در حقیقت آن‌ها هرگز به آنچه که باید مطالعه کنند و چرا باید زمان زیادی صرف آن کنند فکر نمی‌کنند.

قبل از شروع آیلتس از صفر شما باید برنامه‌ریزی کنید. بسته به سطح انگلیسی شما، نمره هدفتان و مدت زمانی که در اختیار دارید می‌توانید به سراغ برنامه‌ریزی هفتگی برای آیلتس و آماده شدن در چند ماه بروید. با این حال ممکن است به دلیل نداشتن زمان کافی ناخواسته مجبور به برنامه‌ریزی فشرده برای آیلتس شوید.

 

 

برای برنامه‌ریزی دقیق باید آخرین تاریخ تحویل مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش، محل مطالعه خود (خانه، کافه یا کتابخانه) و اینکه در هر روز چه چیزی بخوانید را مشخص کنید. این برنامه‌ را می‌توانید در گوشی، لپ‌تاپ یا یک دفترچه یادداشت کنید. قبل از شروع مطالعه برای آیلتس باید برای تهیه یک برنامه جامع مطالعاتی وقت بگذارید.

برنامه ریزی برای آیلتس

مطالعه خود را شروع بکنید!

اغلب داوطلبان آزمون آیلتس از نام این آزمون می‌ترسند. در حقیقت آن‌ها نگران این مساله هستند که از کجا کار خود را شروع بکنند. راه‌حل این مشکل بسیار ساده است. شما تنها باید مطالعه خود را شروع کنید. لازم به ذکر است برای کسب نمره عالی در آیلتس در ابتدا نیاز به ۲۰ ساعت مطالعه در روز نیست.

برخی از دانشجویان به دلیل استرس زمان زیادی را از دست می‌دهند. حتی در برخی از موارد این مساله منجر به تعویق انداختن تحصیل شده است. برنامه‌ریزی برای آیلتس را با مطالعه کم اما مداوم شروع کنید تا پس از مدتی از پیشرفت خود متعجب شوید.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین آزمون‌های جایگزین آیلتس

 

به برنامه‌ریزی خود اعتماد کنید

به یک قطار فکر کنید. نیروی زیادی لازم است تا قطار بزرگ، سنگین و فلزی در مسیر درست حرکت بکند. اما به محض شروع حرکت هیچ چیز مانع آن نمی‌شود. شما هم برای اجرا برنامه‌ریزی برای آیلتس باید مانند قطار عمل کنید. اطمینان حاصل کنید که برای رسیدن به هدف خود ثابت قدم هستید.

به کمک یک برنامه‌ریزی هفتگی برای آیلتس هر روز مطالعه کنید. پس از شروع مطالعه خود تلاش کنید که زمان بیشتری را صرف مطالعه کنید تا بتوانید در کمترین زمان به تسلط کامل برسید. به روند کار اعتماد کنید. در روزهایی که احساس خستگی می‌کنید به بررسی عملکرد روزهای ابتدایی خود بپردازید.

برنامه‌ریزی برای آیلتس

برنامه‌ریزی برای آیلتس با رعایت تمام جزئیات

بدون شک هرگز یک جمله کلی مانند امروز قرار است من به مطالعه لیسنینگ بپردازم نمی‌تواند به شما کمک کند زیرا معنی آن مشخص نیست. چه بخشی از لیسنینگ آیلتس را قرار است مطالعه کنید؟ چه نمونه سوال لیسنینگ آیلتسی باید تمرین شود؟ چه استراتژی باید مرور شود؟ کدام نقطه ضعفی باید تقویت شود؟

هنگام شروع آیلتس از صفر گوش دادن به پادکست بخشی از مطالعه به حساب نمی‌آید. خواندن کتاب داستان مورد علاقه شما یا صحبت کردن با یک انگلیسی‌زبان بخشی از برنامه مطالعاتی شما نیست.

شما باید برنامه‌ریزی برای آیلتس را با رعایت تمام جزئیات انجام دهید. برای مثال روزانه زمانی را برای نوشتن رایتینگ آیلتس اختصاص ندهید. یک روز را به نوشتن مقدمه در رایتینگ آیلتس اخصاص دهید. در روز بعد می‎‌توانید چگونگی نوشتن بدنه رایتینگ آیلتس بپردازید. در روز سوم نیز می‌توانید واژگان مورد نیاز خود را تمرین بکنید.

هنگام برنامه‌ریزی جهت بهبود مهارت‌های ریدینگ خود می‌توانید روزهای مختلف خود را به انواع سوالات ریدینگ اختصاص دهید. سوالات T / F / NG را در یک روز تمرین کنید و روز بعدی را به خط کشیدن زیر کلمات کلیدی و فکر کردن در مورد مترادف‌ها و پیش‌بینی پاسخ‌ها بپردازید.

بنابراین با تقسیم برنامه‌ریزی خود به قطعات کوچک‌تر لذت مطالعه برای آزمون آیلتس را دوچندان می‌کنید. علاوه بر این برنامه‌ی مطالعاتی خود را نباید رها کنید و بعد از هر جلسه مطالعاتی تمام کارهایی که انجام داده‌اید را یادداشت کنید.

 

مقاله پییشنهادی : همه چیز در مورد آزمون آیلتس لایف اسکیلز

 

ساختار آزمون آیلتس

بهبود زبان انگلیسی برای گرفتن نمره عالی آیلتس کافی نیست. در حقیقت حتی یک انگلیسی‌زبان بدون اطلاع در مورد ساختار آزمون آیلتس نمی‌تواند نمره خوبی بگیرد. برای مثال در صورت عدم اطلاع از ساختار آزمون شما هنگام پخش فایل صوتی نمی‌دانید که آیا می‌توانید دوباره به آن گوش بدهید یا نه. علاوه بر این ممکن است ندانستن جواب سوال اگر ممتحن نتواند متن من را بخواند چه مشکلی پیش خواهد آمد منجر به استرس بشود. هنگام برنامه‌ریزی برای آیلتس شما باید در مورد محتوای آزمون آیلتس، نحوه نمره‌دهی، مدت زمان هر بخش و استراتژی‌ها و راهکارهای پاسخ‌دهی را بدانید.

ساختار آزمون آیلتس

نمونه برنامه‌ریزی برای آیلتس

در این بخش یک نمونه برنامه‌ریزی روزانه برای آیلتس که توسط برخی از داوطلبان در گذشته استفاده شده است برای شروع کار و درک بهتر روند و مسیر آمادگی آورده شده است. لازم به ذکر است که این برنامه به طور کلی نوشته شده است. شما با توجه به سطح انگلیسی، نقاط ضعف و نمره مورد نظر خود آن را به بخش‌های کوچک تقسیم بکنید.

فراموش نکنید که علاوه بر تقسیم کردن برنامه‌ریزی برای آیلتس جهت افزایش کارآیی آن زمان دقیق هر بخش از مطالعه را نیز مشخص بکنید.

برنامه‌ریزی هفتگی برای آیلتس

  • شنبه: ۳۰ دقیقه تمرین لیسنینگ، ۳۰ دقیقه تمرین اسپیکینگ، ۶۰ دقیقه مطالعه رایتینگ تسک ۲ و نوشتن آن
  • یک‌شنبه: ۳۰ دقیقه تمرین ریدینگ، ۳۰ دقیقه تمرین نمونه اسپیکینگ آیلتس، ۶۰ دقیقه مطالعه رایتینگ آیلتس تسک ۲ و نوشتن آن
  • دوشنبه: ۳۰ دقیقه تمرین لیسنینگ، ۳۰ دقیقه تمرین نمونه اسپیکینگ، ۶۰ دقیقه بررسی واژگان مورد نیاز جهت نوشتن رایتینگ آیلتس (تسک ۲)
  • سه‌شنبه: ۳۰ دقیقه تمرین ریدینگ، ۳۰ دقیقه تمرین نمونه اسپیکینگ، ۶۰ دقیقه مطالعه نمونه رایتینگ تسک ۱ و نوشتن آن
  • چهارشنبه: ۳۰ دقیقه مرور کلمات جدید لیسنینگ و ریدینگ، ۳۰ دقیقه تمرین نمونه اسپیکینگ، ۶۰ دقیقه مطالعه نمونه رایتینگ تسک ۲ و نوشتن آن
  • پنج‌شنبه: ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه حل نمونه سوال آیلتس، ۱۵ دقیقه بررسی جواب، ۱ ساعت تصحیح رایتینگ و مرور واژگان مورد نیاز
  • جمعه: ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه حل نمونه سوال آیلتس، ۱۵ دقیقه بررسی جواب، ۳۰ دقیقه مرور مطالب و نکات مطالعه شده در طول هفته‌ و بررسی عملکرد

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که هر داوطلب زمان متفاوتی را برای آمادگی آیلتس با توجه به شرایط و توانایی‌های خود اختصاص می‌دهد. ممکن است یک نفر طی یک برنامه‌ریزی سالانه به نمره‌ای برسد که شخص دیگری با یک برنامه‌ریزی روزانه برای آیلتس آن را به دست آورده است. از این رو قبل از هر چیزی سطح انگلیسی خود و هدفتان را مشخص کنید و به طور منظم و مداوم برنامه‌ مطالعاتی خود را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا