زبان خارجی

دانشگاه مارمارا: هر آنچه که باید در مورد دانشگاه مارمارا استانبول بدانید

آشنایی با دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا در استانبول منطقه کادیکوی واقع شده است. این دانشگاه دولتی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های استانبول است که توسط صبحی پاشا در شانزدهم ژانویه ۱۸۸۳ تاسیس شده است. اولین بار این دانشگاه در ابتدا مکتب عالی تجارت حمیدیه نامگذاری شد که تحت نظر وزارت صنعت، معدن و کشاورزی فعالیت می‌کرد. در سال ۱۸۸۹ دانشگاه مارمارا استانبول به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد که پس از ۴ سال در سال ۱۸۹۳ به دلیل اصلاح و بازسازی تعطیل شد.

این دانشگاه در ۱۵ اکتبر ۱۸۹۷ کار خود را زیر نظر وزارت آموزش و پرورش ادامه داد و تا امروز در حال ارائه آموزش بوده است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۹ تحت عنوان مدرسه عالی اقتصاد و بازرگانی استانبول فعالیت کرده است. نهایتا در سال ۱۹۸۲  به طور رسمی فعالیت خود را تحت عنوان دانشگاه مارمارا استانبول با ۹ دانشکده، یک موسسه و یک آموزشگاه حرفه‌ای آغاز کرد.

مارمارا را باید یکی از چند دانشگاه چند زبانه ترکیه دانست که آموزش‌های خود را به زبان‌های مختلف ارائه می‌دهند. برای مثال دانشکده اقتصاد این دانشگاه آموزش به زبان عربی، انگلیسی، فرانسوی، ترکی و آلمانی را در اختیار دانشجویان قرار داده است تا با توجه به توانایی‌های خود یکی از این دوره‌های تحصیلی را انتخاب کنند. در دانشکده پزشکی و مهندسی آموزش به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود.

 

 

دانشگاه مارمارا استانبول را باید یکی از دانشگاه‌های پیش‌رو استانبول دانست که طی ۱۲۴ سال فعالیت به موفقیت‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف دست پیدا کرده‌ است. آن‌ها دست از تلاش برنداشته‌اند و همچنان به دنبال ارتقا کیفیت آموزش خود هستند. این دانشگاه یکی از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی است که به تحصیل در ترکیه علاقه دارند. در حال حاضر نزدیک به ۱۴۱ نفر دانشجو ایرانی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه مارمارا استانبول

ساختمان‌ها و دانشکده‌های دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا از ۱۸ دانشکده مختلف از جمله پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، حقوق، مهندسی و اقتصاد تشکیل شده است. در کنار این ۱۸ دانشکده ۸ هنرستان در زمینه‌های مختلف مانند آکادمی زبان‌های خارجی فعالیت می‌کنند. این دانشگاه از بیش از ۸۳۰۰۰ دانشجو در ۴ مقطع مختلف با کادر آموزشی متشکل از بیش از ۳۱۶۷ متخصص پذیرایی می‌کند. این دانشگاه میزبان حدود ۱۳۷۰ دانشجو بین‌الملل از ۷۳ کشور مختلف از جمله ایران است. دانشگاه مارمارا در عرصه‌های بین‌المللی حضور پررنگی دارد تا به کمک برنامه‌های تبادل دانشجو بتواند فرصت‌های تکرارنشدنی را برای دانشجویان فراهم کند.

 

مقاله پییشنهادی : مدارس ترکیه

 

مارمارا از ابتدا تا کنون در تلاش است که با ارائه آموزش باکیفیت به کشور ترکیه به منظور ساخت آینده‌ای درخشان کمک کند. آن‌ها همچنین در زمینه مشاوره جهت حل مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور بسیار فعال بوده‌اند. این دانشگاه طبق آخرین رتبه‌بندی جهانی در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان و ۱۴ دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفت. با سرعت و تلاش شبانه‌روزی این دانشگاه دور از ذهن نیست که در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از بهترین دانشگاه‌ها در زمینه علوم اجتماعی، هنر و ورزش تبدیل شود.

امکانات بسیاری در ۱۲ پردیس دانشگاه مارمارا در اختیار دانشجویان قرار گرفته است. دانشجویان و کارکنان این دانشگاه می‌توانند از انواع مختلف فعالیت‌های ورزشی و تفریحی از جمله بسکتبال، والیبال، شطرنج، تنیس، کلاس رقص، کوهنوری و تناسب اندام بهره ببرند. علاوه بر این یک اتاق عکاسی نیز وجود دارد که دانشجویان در دوره‌های عکاسی می‌توانند از آن استفاده کنند. در پردیس آنادولو که دانشکده تربیت و بدنی در آن واقع شده است یک سالن چند منظوره ورزشی و امکاناتی برای ورزش‌های داخل سالن مانند والیبال، کشتی، ژیمناستیک و تناسب اندام و همچنین سایر ورزش‌ها مانند فوتبال، گلف و قایقرانی در اختیار دانشجویان قرار داده شده است.

دانشکده الهیات دانشگاه مارمارا

پذیرش

شرایط پذیرش دانشگاه مارمارا استانبول با سایر دانشگاه‌های ترکیه تفاوت چندانی ندارد. قبل از ثبت‌نام در مقطع کارشناسی دانشجو باید مدرک دیپلم خود را دریافت کند. به همین ترتیب برای ادامه تحصیل در هر مقطع دانشجو به مدرک مقطع قبلی احتیاج دارد. روش‌های زیادی برای پذیرش دانشجویان ترک در نظر گرفته شده است اما برای دانشجویان سایر کشورها نمره آزمون‌هایی مانند ALES، GRE، GAT یا SAT در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت دانشجویان با توجه به نمره این آزمون و معدل انتخاب می‌شوند. نمره آزمون ALES  به طور مستقیم از سایت سازمان سنجش کشور ترکیه بارگیری می‌شود.

ثبت‌نام این دانشگاه در مقطع کارشناسی از تاریخ ۲۶ شهریور و در مقطع کارشناسی ارشد از تاریخ ۱۷ مرداد آغاز می‌شود. هنگام ارسال درخواست، دانشجو موظف است مدارکی را از جمله دیپلم، اجازه اقامت، گواهی تمکن مالی، ریز نمرات، گذرنامه و نمره آزمون زبان‌های خارجی را نیز ارائه دهد. حداقل نمره آزمون تومر، تافل آی‌بی‌تی، تست داف و دلف مورد تایید دانشگاه مارمارا به ترتیب ۶۰، ۷۲، ۱۲ و ۵۰ است. در صورت نیاز نمره  YDS یا آزمون معادل آن با اعتبار کافی (زیر ۵ سال) نیز باید ارائه شود.

درخواست‌ها (پیش‌ثبت‌نام‌ها) به صورت آنلاین انجام می‌شود. داوطلبان پذیرفته شده موظفند در تاریخ مشخص شده مدارک مورد نیاز را ارسال کنند. اسناد باید به صورت عکس یا فایل PDF باکیفیت مناسب ارسال شوند. پس از بررسی اسناد توسط کارکنان بخش ثبت‌نام به متقاضی از طریق ایمیل اطلاع داده خواهد شد تا در صورت نیاز نواقص پرونده یا اسناد تایید نشده را بررسی و اصلاح کنند.

دانشگاه مارمارا

 شهریه دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مارمارا دانشجویان داخلی و خارجی را در رشته‌های مختلف پذیرش می‌کند. شهریه این دانشگاه مانند سایر دانشگاه‌های استانبول به رشته تحصیلی و مقطع آن وابسته است. به طور کلی دانشگاه مارمارا برای دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در مقطع کارشناسی شهریه ۵۰۰۰ دلاری برای هر سال تحصیل و ۱۰۰۰ دلاری برای دانشجویان ترک در نظر گرفته است.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه آرل استانبول

 

دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در یک دوره تحصیلی کارشناسی ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی ۵۰۰۰ دلار در سال باید بپردازند. هزینه زندگی در ترکیه نیز نسبت به سایر مقصدهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه‌تر است که یک دانشجو دانشگاه مارمارا تقریبا در ماه بین ۳۸۰ تا ۷۶۰ دلار نیاز دارد.

یکی از هزینه‌های اصلی هر دانشجو هزینه اقامت است. دانشجویان به منظور کاهش هزینه‌های زندگی در استانبول از اتاق‌های اشتراکی یا یک واحد آپارتمان یک خوابه استفاده می‌کنند. یک اتاق اشتراکی خارج از شهر (ماهانه ۱۳۹ دلار)  به مراتب ارزان‌تر از یک اتاق اشتراکی در مرکز شهر (ماهانه ۲۵۵ دلار) یا یک واحد آپارتمان یک خوابه در خارج شهر (ماهانه ۲۲۵ دلار) است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا