00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 15 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 15 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوا
359,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
449,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش مدیریت عملیات

دوره‌های مکتب‌پلاس
100 ساعت
94٪ (249 رای)

مدیریت عملیات یکی از مباحث و شاخه‌های مهم در آموزش مدیریت است که در این بخش به آن می‌پردازیم.

مدیریت عملیات چیست؟ به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها که برنامه‌ریزی، نظم‌دهی، نظارت بر فرآیندها و بهبود‌ بر روی محصولات را در بر می‌گیرد، مدیریت عملیات می‌گویند. شخصی که مدیریت عملیات یک سازمان را بر عهده دارد، لازم است تا بر روی انجام شدن و بهبود فعالیت‌های یک سازمان در راستای اهداف استراتژیک سازمانی نظارت داشته باشد و در عین حال با استفاده از سنجه‌هایی مشخص، به ارزیابی شاخص‌های کلیدی عملکرد برای هر فرآیند بپردازد. البته در بعضی سازمان‌ها و کارگاه‌های تولیدی کوچک مدیریت تولید و عملیات را با همدیگر ترکیب کرده و این دو وظیفه را به یک شخص می‌سپارند. 

در گذشته مفهومی به نام مدیریت عملیات تعریف نشده بود و وظایف یک مدیر عملیات را مدیر تولید سازما‌ن‌ها انجام می‌دادند و در واقع مدیریت تولید و عملیات یکپارچه بودند و فقط با نام مدیریت تولید شناخته می‌شدند. می‌توان به راحتی از این مقوله برداشت کرد که مفهوم مدیریت عملیات از دل سازمان‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی شکل گرفته‌ است. در گذشته‌های دور که کارگاه‌های تولید سلاح‌های نظامی، مانند: تیر و کمان و شمشیر وجود داشتند، مفاهیم مدیریت تولید نیز هرچند ابتدایی بودند، اما وجود داشتند و به آن‌ها توجه می‌شد. اما با گذر زمان که قابلیت تعویض قطعات یک محصول از پیش تولید شده برای بعضی از کالا‌ها تعریف شد، فرآیندشان را دیگر نمی‌شد در قالب مدیریت تولید در نظر گرفت و در قرن هجدهم میلادی پس از انقلاب صنعتی مدیریت تولید به مدیریت تولید و عملیات تغییر پیدا کرد. 

پس از انقلاب صنعتی، هنوز هم مدیریت عملیات به صورت جداگانه معنا و مفهومی نداشت و همراه با مدیریت تولید، با نام مدیریت تولید و عملیات شناخته می‌شد  تا اینکه در اواسط قرن نوزدهم میلادی، هنری فورد در خط تولید تحول ایجاد کرد که بعدها این تحولات به شکل‌گیری مفهومی با نام مدیریت عملیات منتج شد. در آن زمان ارتقاء بهره‌وری در خطوط تولید سازمان‌ها به بحثی داغ بدل شده بود. مفاهیم پراهمیت دیگری نیز همانند: کنترل موجودی و برنامه‌ریزی تولید در همان زمان شکل گرفتند.

در عصر حاضر، مدیریت عملیات در سازمان‌ها به عنوان واحدی جداگانه که فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهد شناخته می‌شود که در بعضی از سازمان‌ها این فعالت‌ها حتی به حوزه‌ی مالی و بازاریابی نیز کشیده می‌شود. در این واحد اطمینان حاصل می‌شود تا مواد اولیه در کنار منابع انسانی همراه با بالاترین کیفیت و اثربخشی به کار گرفته شوند و خروجی محصول آن سازمان از لحاظ کیفیت و کمیت به بیش‌ترین حد ممکن برسد.

شما برای مدیریت یک عملیات، نیاز دارید تا با مفاهیم مختلف و واحدهای متعددی از یک سازمان آشنا باشید. یک مدیر عملیات خوب، لازم است تا به طور قابل قبولی از فرآیندهایی که در واحدهای مختلف یک سازمان در حال انجام هستند آشنایی داشته باشد. واحد بازاریابی، واحد تولید، انبارداری و واحد کنترل کیفیت از مهم‌ترین واحدهایی هستند که فعالیت‌هایشان بر روی مدیریت عملیات در یک سازمان تاثیر گذار است.

 

سرفصل‌های دوره آموزش مدیریت عملیات

فصل اول-مدیریت عملیات چیست؟
15:22 ساعت
01:16
Combined Shape Created with Sketch. 15 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  
فصل دوم-تفاوت مدیریت عملیات در تولید و خدمات
06:31 ساعت
00:26
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم-تصمیم‌گیری در شرایط عدم قطعیت
13:00 ساعت
00:56
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  
فصل ششم-مدیریت موجودی
15:26 ساعت
01:20
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  
فصل هشتم-مقدمه‌ای بر مدیریت ریسک در عملیات
12:48 ساعت
01:42
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
سید احسان الهی سید احسان الهی

آقای دكتر سید احسان الهی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک بوده و همچین کارشناسی ارشد مدریت اجرایی (MBA) را در سازمان مدیریت صنعتی طی نموده است. در سال 2007 میلادی موفق به کسب مدرک دکترا در رشته مهندسی صنایع و سیستم‌ها از دانشگاه مینسوتای آمریکا گردیده است و در حال حاضر استاد دانشگاه ماساچوست (بوستون) بوده و از سال 2007 میلادی، با رتبه دانشیاری، مشغول تدریس و تحقیق در دانشکده "علوم مدیریت و سیستم‌های اطلاعاتی" این دانشگاه می‌باشد. قبل از فعالیت‌ها و مشاغل آکادمیک، دارای سال‌ها سابقه کاری در سمت‌های مختلف در داخل کشور بوده است، زمینه‌های تحقیق و تدریس او شامل مدیریت عملیات، مدیرت زنجیره تامین، تئوری بازی، مدیریت ریسک عملیاتی و مطالعات رفتاری در تصمیم‌گیری مدیران می‌شود و نتایج تحقیقات در نشریات علمی روز شامل موارد زیر به چاپ رسیده است:

Management Science, International Journal of Production Economics, Knowledge and Process Management, and Foresight

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
70.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش مدیریت عملیات

دارا بودن مدرک کارشناسی

ویژگی‌های دوره آموزش مدیریت عملیات

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (2 نظر)

حسین
22:24 - 1400/06/12
دانشجوی دوره
سلام برای من که اقتصاد خونده بودم و می خواستم در سایر حوزه های کاری هم مطالعه ای داشته باشم، خوب بود. کتابی هم که معرفی کرده، با اینکه در جاهایی از کتاب، مخصوصا اواخر کتاب خسته کننده و حتی گیج کننده است، اما کتاب خوب و تجربه جالبی بود. از لحاظ تدریس استاد دوره، خب به هر حال نحوه تدریس ایشون خوب بود و خیلی خسته کننده نبود. حل تمرین های اکسل هم خب ساده بود و کاربردی ولی بهتر بود به جای واگذاری انجام همان تمرین های انجام شده، تمرین های دیگری داده می شد که ببینیم آیا توانسته ایم مطلب را به خوبی درک کنیم یا نه. با سپاس از شما
علی
22:17 - 1399/08/10
دانشجوی دوره
سلام برای بنده که کارشناسی صنایع همچنین مدیریت صنعتی دارم و چندین دوره رو دیدم بدون تعارف اصلا جذاب نبود وچیزی برای اضافه کردن به بنده نداشت تنها دو قسمت فورکستها و مدیریت خرید بدک نبود بیشتر این دوره برای رشته های فنی غیر از رشته مهندسی صنایع و مدیرانی که بصورت تخصصی برنامه ریزی نمی کنند مفید هستش و برای آشنایی اونها شاید بسیار جذاب باشه و کارشون رو در کارخانجات راه بندازه ولی فکر نکنم برای مهندسین صنایع خیلی کاربردی باشه چون اونها باید کاملا برنامه ریزی عملیاتی انجام بدهند و با تئوری کارشون پیش نخواهد رفت هر چند برای گرفتن مدرکش دوره رو سرسری به اتمام خواهم رسوند و وقتی براش نخواهم گذاشت چون بی فایده است برام ولی امیدوارم یک دوره کامل در خصوص تولید ناب و مبحث کانبان و MRP گذاشته بشه حتی اگر هزینه بسیار بالاتری داشته باشه ارزش خرید رو خواهد داشت
پشتیبانی مکتب‌خونه
علی عزیز؛ از این که نظر و پیشنهاد خود را با ما در میان گذاشته اید سپاسگزاریم. پیام شما را به واحد مربوطه منتقل خواهیم کرد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

یک مدیر عملیات خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

1) سازمان‌دهی کردن:

یکی از مهم‌ترین توانایی‌ها برای تیم مدیریت عملیات هر سازمانی، توانایی سازمان‌دهی کردن فعالیت‌ها و فرآیندها است که باید از طریق برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی دقیق صورت پذیرد. همچنین افراد فعال در واحد مدیریت عملیات سازمان باید هوش هیجانی بالایی داشته باشند تا اگر هنگامی که بر روی کارها نظارت می‌کنند اتفاق غیر منتظره‌ای رخ داد بتوانند در لحظه تصمیمی رضایت بخش و قابل قبول بگیرند. تمامی این توانایی‌ها کمک می‌کنند تا مدیران عملیات سازمان‌ها تصمیماتی موثرتر و کارآمدتر بگیرند.

2) توانایی درک و تحلیل فرآیندها:

مدیر عملیات یک سازمان لازم است تا فرآیندهایی که در حوزه کاری خودش و دیگر حوزه‌های مربوطه انجام می‌گیرند را به خوبی بشناسد و همچنین به جزئیات هر کدام  از این فرآیندها دقت کند تا بتواند فرآیندهای موجود را تحلیل کرده و بهبود دهد.

3) هماهنگی در بین فرآیندها:

هنگامی‌که فرآیندهای مختلف به طور کامل درک شده و بتوان بر روی آن‌ها تحلیل کاملی انجام داد، آن‌ها را می‌توان به حالت بهینه در آورد و در بین فرآیندهای مختلف هماهنگی ایجاد کرد. قدرت تصمیم‌گیری بالا و سریع، همراه با قدرت حل مشکلات در این بخش می‌تواند مزیت زیادی داشته باشد.

4) ارتباط متقابل:

اگر در بین منابع انسانی یک سازمان مشکلاتی وجود داشته باشد و یا این افراد نتوانند با مدیران سازمان، ارتباط متقابل خوبی برقرار کنند، به احتمال بسار زیاد در روند فرآیندها خدشه‌ وارد می‌شود. در این‌جا تیم مدیریت تولید و عملیات باید بتواند تا این مشکلات را کاهش دهد و یا درصورت امکان برطرف کند تا فرآیند انجام کارها به نحو احسن انجام شود. معمولا ایجاد یک هدف مشترک و قابل دسترس برای همه هماهنگی را در بین کارکنان سازمان تا حد مناسبی بالا می‌برد و از وقوع نزاع در بین این افراد جلوگیری می‌کند.

5) خلاقیت:

هنگامی‌ که روند پیش‌برد فرآیندها با وقفه مواجه شود و یا به کندی پیش رود، داشتن خلاقیت از طرف تیم مدیریت عملیات در سازمان‌ها می‌تواند این مشکلات را حل کند و بهره‌وری را بالا ببرد.

6) آشنایی با تکنولوژی:

استفاده از تکنولوژی و ایجاد اوتومیشن در کارها، ضرورتی است که بهره‌وری را تا حد قابل قبولی بالا برده و اهمیت غیر قابل انکاری دارد. تیم مدیریت عملیات در سازمان‌ها لازم است تا با تکنولوژی روز آشنایی داشته باشد و فرآیندها را تا حد امکان به طریقی بچینند تا با وجود تکنولوژی کیفیت و بهره‌وری در کارها بالا رفته و از خطای انسانی جلوگیری شود.

شما در این دوره با مفاهیم مدیریت عملیات و تکنیک‌هایی که یک مدیر عملیات نیاز دارد بداند، به طور کامل آشنا خواهید شد و همچنین به طور خلاصه مفاهیمی از مدیریت ریسک در عملیات‌ها را خواهید آموخت.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول-مدیریت عملیات چیست؟
15:22 ساعت
01:16
Combined Shape Created with Sketch. 15 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  
فصل دوم-تفاوت مدیریت عملیات در تولید و خدمات
06:31 ساعت
00:26
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل