مهارت های عکاسی

تنظیمات دوربین گوشی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های گوشی‌های اندروید، عکسبرداری با گوش‌های موبایل می‌باشد. بیشتر کاربران وقتی از یک منظره یا شی مورد نظرشان را مي‌بينند، از دوربین گوش‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند که هم حجم و گنجایش آن کمتر و کوچک‌تر از دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای می‌باشد. برخی از تنظیمات دوربین گوشی را می‌توان به فعال یا غيرفعال کردن فلاش، گشودگی دیافراگم، پرتره، فیلتر، پانوراما، وضوح، عملکرد دکمه‌ی میزان صدا، تایمر، عکس فوری ویژه، لمس برای عکس برداري، فوکوس و… اشاره کرد که در این مقاله‌ با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

 

صفحه پیشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

تنظیمات دوربین گوشی

ما با استفاده از تنظیمات دوربین گوشی می‌توانيم عکس‌های بی‌نظیر و حرفه‌ای‌تری بگيريم و با استفاده از این تنظیمات، نتیجه‌ی مطلوب حاصل می‌شود. امروزه در فهرست دوربین گزینه‌ای به نام pro یا Manual که در بعضی از دوربین‌ها دارد. کاربران با این گزینه عکس‌های مطلوب‌ و بهتری را ثبت می‌کنند.

تنظیمات دوربین گوشی

 

Metering Mode در تنظيمات دوربین گوشی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تنظیم دوربین گوشي میزان نوردهی است که باید به طور صحیح تنظیم شود؛ میزان نوردهی و کنترل آن خیلی اهمیت دارد چراكه اگر میزان اندازه‌ی نور کم یا زیاد باشد، تصویر نهایی که ثبت خواهد شد مختل می‌شود.

Metering Mode در تنظيمات دوربین گوشی

White Balance در تنظیمات دوربين گوشی

زمانی که شما عکس مورد نظر خود را در روبه‌‌رو‌ی نور خورشید قرار می‌دهید رنگ آن به سفیدی می‌رود اما هنگامی که عکس مورد نظر خود را در کنار شمع قرار می‌دهید رنگ آن عکس به سمت گرما می‌رود و نور قرمز تولید می‌شود؛ این قسمت از تنظیمات برای این است که رنگ‌های قرمز را به سمت آبی حرکت می‌دهد و تعادل را ایجاد می‌کند. زمانی که این تنظیمات را در حالت اتوماتيك قرار می‌دهیم دوربین گوشی تمامی رنگ‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و در نهايت وایت بالانس مطلوبی را پيدا می‌کند.

White Balance در تنظیمات دوربين گوشی

 

Aperture در تنظیمات دوربین گوشی

تقریبا همه‌ی دوربین‌های گوشی اندروید بجز گلکسی s9 پلاس دیافراگم ثابتی دارند. دریچه‌ی دیافراگم مانند یک سوراخی است که به نور اجازه می‌دهد وارد شود، و با سنسورهای موجود برخورد کند؛ هرچه سوراخ کوچک‌تر باشد نور کمتری را به سنسور می‌رساند و هرچه قدر که سوراخ دیافراگم بزرگ‌تر باشد نور زیادتری را به سنسور می‌رساند.

Aperture در تنظیمات دوربین گوشی

 

تنظیم فوکوس در دوربین‌های گوشی اندروید

فوکوس تقریبا در همه‌ی گوشی‌های اندروید موجود است و در گوشی‌های اندروید یک عمق میدانی وجود دارد که در این عمق میدان فوکوس یافت می‌شود؛ اما اگر عمق این میدان در گوشی‌ها کم باشد فوکوس از بین رفته و تصویر موجود تار می‌شود. معمولا ما برای تنظیم فوکوس در گوشی‌های اندروید باید دقیقا روی همان عکس مورد نظر را لمس کنیم تا منطقه‌ی فوکوس روی آن سوژه تنظیم شود، سپس وقتی که دست‌مان را روی آن سوژه زدیم یک مربع و در برخی از گوشی‌ها نیز یک دایره نشان داده می‌شود. در این لحظه فوکوس روی آن عکس مورد نظر قفل می‌شود. فقط نکته‌ی حائز اهمیت این است که شما بعد از انجام فوکوس، نباید شی مورد نظر حرکت کند و باید ثابت و بدون حرکت در جای خود بایستد.

 

مقاله پییشنهادی : روش تنظیم فوکوس دوربین گوشی

 

تنظیم فوکوس در دوربین‌های گوشی اندروید

 

اما شاید سوال شما این باشد که چگونه گوشی همراه خود را ثابت نگه دارید تا عکس مورد نظر از حالت فوکوس خارج نشود؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که بهتر است گوشی خود را در یک مکان ثابت بگذارید یا می‌توانید از سه پایه‌هاى مخصوص عکاسی استفاده کنید. در صورت‌ نداشتن هر‌کدام از آن‌ها، می‌توانید در هنگام عکس گرفتن، چند ثانیه نفس خود را نگه دارید تا موقع عکس‌برداري دست شما نلرزد و عکس شما تار و بی کیفیت نشود. همچنین باید در کنار فوکوس از برنامه‌های دیگری نیز استفاده کرد تا نتیجه‌ی مطلوب‌ از آن تصویر حاصل شود.

نکات تنظیم فوکوس

سعی کنید در هنگام عکس گرفتن در مکانی پرنور و روشن باشید تا نوردهی کافی داشته باشید و عکس باکیفیت و خوبی را به ارمغان بیاورید.

نکته‌ی بعدی که در تنظیم فوکوس مهم است این است که سعی کنید در هنگام عکس گرفتن از بزرگنمايي دوربین گوشی‌های هوشمند خود استفاده نکنید چرا كه یک عکس بی‌کیفیت نصیبتان می‌شود.

هنگامی که فوکوس دوربین خود را تنظیم می‌کنید دیگر نباید از فوکوس باقابلیت اتوماتيك استفاده کنید. معمولا فوکوس به حالت اتوماتيک هنگامی استفاده می‌شود که ما میدانی با وسعت بزرگ داریم اما اگر مي‌خواهيد فوکوس بر روی عکس مورد نظر دقیق‌تر بیافتد باید یک نقطه‌ی کوچک برای فوکوس اتوماتیک خود استفاده کنید. همچنين ما برای عکسبرداری از جزئيات کار می‌توانيمSystem pin- point  فعال کنیم این کار برای دقیق‌تر شدن عکس و افزایش دقت در عکس گرفتن است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش عکاسی با آیفون به صورت حرفه‌ای

 

آموزش ترفندهای فوکوس دوربین در گوشی

۱-از یک نفر درخواست کنید که عکس مورد نظر شما را نگاه کند و دقیقا نقطه‌ی نگاه آن بیننده نقطه‌ی فوکوس شما را تشکیل می‌دهد.

۲-بهترین زمان نوردهی هنگامی است که شما روی مناطق بسیار روشن و هایلایت را لمس می‌کنید.

نکات تنظیم فوکوس

مزایا و فواید استفاده کردن از فوکوس دستی

وقتی شما از فوکوس دستی استفاده می‌نمایید و سپس نقطه‌ی فوکوس خود را تنظیم می‌کنید، این کار باعث افزایش‌ دقت زیاد می‌شود. در چندین سال اخیر، لنزهای پیشرفته و کاربردی وارد بازار کار شده است و این کار کردن را برای عکاسان بسیار آسان‌تر و راحت‌تر کرده است؛ اما بهتر است از فوکوس‌های خودکار استفاده نکنید چرا که وقتی عکس با فوکوس خودکار گرفته می‌شود، ممکن است در بعضی از مواقع، نوردهی مناسب و کافی نباشد و عکس باکیفیت و خوبی ثبت نشود.

پس به فوکوس، به صورت اتوماتيك عادت نکنید و سعی کنید از فوکوس دستی استفاده کنید. وقتی از فوکوس دستی استفاده می‌کنید چشم شما بسیار قدرتمندتر از قبل عمل می‌کند و موفقیت شما در کادر پیدا کردن بهبود می‌یابد و عکس‌های بی نقصی را با استفاده از فوکوس دستی می‌گیرید.

وقتی می‌خواهید از طبیعت عکس بگیرید بهتر است از ترفند لنز معکوس استفاده کنید، با این ترفند عکس‌های ماکرو قشنگی را ثبت می‌کنید. در این حالت شما به هیچ عنوان نمی‌توانید از فوکوس خودکار یا اتوماتيك استفاده کنید و امکان استفاده را از آن ندارید. شاید سوال شما این باشد که چگونه در صورت نبودن فوکوس خودکار، نقطه‌ی فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنیم؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که شما باید دوربین گوشی خود را عقب و جلو ببرید تا فوکوس دستی مناسب را پیدا کنید و بهترین حالت برای پیدا کردن فوکوس این است که شما باید به شی مورد نظر بسیار نزدیک شوید.

مقاله پییشنهادی : معرفی هیستوگرام در عکاسی و کاربرد آن

 

چه مواقعی نمی‌توانیم از فوکوس خودکار استفاده کنیم؟

برخی چیز‌ها در شب تاریک از خود نور تولید می‌کنند؛ مانند ماه و ستارگان. در این حالت شما نمی‌توانید از فوکوس خودکار استفاده کنید چراکه اگر از فوکوس خودکار استفاده کنید، دوربین گوشی شما مشکل پیدا می‌کند. بنابراين ما برای عکاسي در شب از فوکوس دستی استفاده و تنظیم می‌کنیم.

برای ثبت عکس‌ها با کشیدگی نور باید از فوکوس دستي استفاده کنیم چرا که در این مواقع، فوکوس دستی راحت‌تر از فوکوس خودکار است. در این حالت ما باید نزدیک سوژه‌ی مورد نظر شويم و پس از تنظیم فوکوس دستی عکسبرداری کنیم.

سخن پایانی

عکاسی نیز مانند نقاشی و طراحی و… یک هنر محسوب می‌شود؛ فردی می‌تواند عکس مطلوبی را ثبت کند که به تمام نکات در عکاسی از جمله نکاتی که در بالا گفته شد توجه داشته باشد، آن‌ها را به خاطر بسپارد و در نهایت در ثبت عکس‌ها، آن‌ها را به کار بگیرد.

در این مطلب به بررسی و شرح تنظیمات مورد نیاز گوشی پرداخته شد. امیدواریم که از آن نهایت استفاده را برده باشید. در صورت تمایل می‌توانید نظرات خود را درباره‌ی این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین از دیگر مطالب سایت مکتب‌خونه نیز دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا