آموزش عکاسی با موبایل مقدماتی

poster
پیش‌نمایش دوره

با افزایش میزان کسب و کارهای اینترنتی و خرید و فروش مجازی، شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلفی از این قابلیت استفاده کرده و به فروش محصولات خود به صورت اینترنتی اقدام می‌کنند. این خرید مزایای زیادی ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
4 (18 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

سرفصل‌های دوره آموزش عکاسی با موبایل مقدماتی

نوردهی در عکاسی

 این فصل به معرفی اجزا و سازوکار  دوربین‌ها می‌پردازد. در بخش ساختار کلی دوربین‌ها به توضیح شمایل و ساختار کلی دوربین‌ها، شامل دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای و شکل کوچک‌شده‌ی آن‌‌ها یعنی دوربین موبایل می‌پردازد. ساختار کلی دوربین‌ها، چه در موبایل و چه در دوربین‌های عکاسی یکسان بوده و آشنایی با این ساختار، برای درک زبانشان و فهمیدن بهتر مبانی عکاسی که در ادامه با آن‌‌ها سروکار داریم، لازم خواهدبود.

در ادامه‌، این فصل به مبحث نوردهی و مثلث نورسنجی می‌پردازد. نور، عنصر اصلی در عکاسی است. یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که دانستن آن در عکاسی، چه با موبایل و چه با دوربین حرفه‌ای، لازم و ضروری است، مثلث نورسنجی یا نوردهی خواهدبود. مثلث نورسنجی، به ما کمک می‌کند تا نور را بیشتر درک کنیم. سه ضلع تشکیل‌دهنده‌ی این مثلث، دیافراگم، سرعت شاتر وISO هستند. ISO در واقع میزان حساسیت دوربین شما به نور است.

  مقدمه
مشاهده
"08:31  
  ساختار کلی دوربین‌ها
مشاهده
"06:30  
  مثلث نورسنجی
"03:37  
  تنظیمات سرعت شاتر
"04:43  
  تنظیمات دیافراگم
"03:54  
  تنظیمات ISO
"03:18  
نکات تاثیرگذار بر کیفیت دوربین موبایل‌ها

این فصل ابتدا به تعریف سنسور و مگاپیکسل در دوربین می‌پردازد. سنسورها در دوربین، وظیفه‌ی ثبت نور را دارند که در نهایت به ثبت تصویر منجر می‌شود. اندازه‌ی سنسورها، بر کیفیت عکس تاثیر بسیار بالایی دارد. مگاپیسل نیز، شاخص سنجش کیفیت یک دوربین بین عام مردم است. در این بخش به توضیح تخصصی‌تر این مفاهیم و تاثیر آن‌‌ها بر کیفیت عکس می‌پردازیم و با انواع آن‌‌ها آشنا می‌شویم.

و در ادامه ما را با انواع لنز آشنا می‌کند. پایه‌ی اصلی تعیین کیفیت عکس، در عکاسی با دوربین بر عهده‌ی لنز و تعداد عدسی‌های آن است. دانستن انواع و تفاوت لنزها با یکدیگر، بر انتخاب دوربین مناسب و یا ماهیت عکاسی بسیار مهم است. در این فصل، مفصلا به توضیح انواع لنزها و تفاوت آن‌‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

  نکات تاثیرگذار بر کیفیت دوربین موبایل
مشاهده
"03:50  
  دیافراگم در دوربین موبایل
"02:44  
  انواع لنز و دوربین‌های چندگانه در موبایل‌ها 1
"03:44  
  انواع لنز و دوربین‌های موبایل و دوربین‌های چندگانه
"12:43  
کار با دوربین موبایل

مباحث آموزش داده شده در این فصل به شرح زیر است:

تنظیمات دستی در دوربین موبایل: دوربین‌های موبایل در حالت عادی، برای عکاسی‌های معمولی و در سطح مبتدی تنظیم شده‌اند؛ اما بسیاری از آن‌‌ها امکاناتی در خود دارند که، امکان عکس‌برداری حرفه‌ای‌تر و با کیفیت بهتر را در اختیار ما قرار می‌دهند. برای رسیدن به این امکانات حرفه‌ای‌ لازم است تا تنظیمات دوربین‌های موبایل را بر اساس سلیقه و یا کارایی موردنظرمان تغییر داده و به حالت دلخواه خود نزدیک کنیم. در این بخش، به شما شیوه‌ی انجام تنظیمات را نشان‌داده و تاثیر هر گزینه بر روی عکس را بررسی می‌کنیم.

معرفی اپلیکیشن‌های دوربین برای سیستم عامل اندروید و آی او اس: نرم‌افزارهای بسیار مفید و کاربردی‌ای در زمینه‌ی عکاسی حرفه‌ای با موبایل، برای ویرایش و ادیت عکس‌ها ساخته شده که آشنایی با این برنامه‌ها، در عکاسی با موبایل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این بخش، به معرفی چند مورد از پرکاربردترین این برنامه‌ها پرداخته و نحوه‌ی کار و تاثیر آن‌‌ها بر روی عکس را باهم بررسی می‌کنیم.

آشنایی با مدهای مختلف عکاسی در دوربین موبایل: مدها یا حالت‌های ویژه‌ی عکاسی، در دوربین‌های موبایل تنوع بسیار بیشتری نسبت به دوربین‌ها دیگر دارند. مدها در خاص کردن و شخصی‌سازی تنظیمات یک عکس کاربرد داشته و دانستن طرز کار و کاربرد صحیح آن‌‌ها در عکاسی، بخصوص در عکاسی با موبایل بسیار مهم است

  آشنایی با تنظیمات دوربین موبایل
مشاهده
"10:41  
  حالت HDR
مشاهده
"07:05  
  تنظیمات دستی دوربین موبایل
"06:25  
  راهنمای نورسنجی (Histogram)
"08:12  
  تراز سفیدی (White Balance)
"09:30  
  عکاسی متوالی
"02:34  
  عکاسی پانوراما
"05:39  
  ارسال تمرین فصل
"240:00  
نورپردازی در عکاسی و پرتره

مباحث آموزش داده شده در این فصل به شرح زیر است.

نورپردازی و آشنایی با انواع نور در فضای باز: همانطور که گفته‌شد، عکاسی هنر ثبت نور است. پس نور مهمترین بخش هر عکس بوده و عضو جدانشدنی عکاسی بحساب می‌آید. هر عکاس، برای دستیابی به یک عکس با کیفیت و حرفه‌ای، نیاز دارد تا نورپردازی مناسبی انجام داده و از عنصر نور به نفع خود استفاده کند. برای این کار، لازم ‌است به خوبی نور را بشناسد. کیفیت و میزان نور در فضای باز و محیط بسته متفاوت بوده و دانستن جنس این تفاوت، بسیار ضروری خواهد بود. در این بخش، به معرفی انواع نور در فضای باز پرداخته و نورپردازی مناسب را به شما نشان می‌دهیم.

اصول نورپردازی عکاسی پرتره در فضای داخلی و آموزش الگوهای اصلی نورپردازی استودیویی: پس از معرفی و آشنایی با عنصر نور و شکل صحیح نورپردازی در فضای باز، نوبت به آشنایی با نورپردازی در فضای بسته یا داخلی می‌رسد. نورپردازی با نور مصنوعی و یا استودیویی، متفاوت از نورپردازی در فضای باز بوده و لازم است تا اصول مخصوص آن را فراگرفته و با الگوهای این نوع نورپردازی آشنا شوید. در این بخش به معرفی و توضیح اصول نورپردازی در فضای داخلی برای عکاسی پرداخته و الگوها و شیوه‌های نورپردازی استودیویی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

  انواع نور
مشاهده
"09:46  
  نورپردازی در فضای باز
"03:30  
  نورپردازی برای پرتره در فضای باز
"01:18  
  پروژه اول میانی (الزامی)
 100%    
"60:00  
  ضد نور
"01:31  
  نورپردازی پرتره در فضای داخلی
"18:15  
ترکیب‌بندی و عکاسی محصول

مباحث آموزش داده شده در این فصل به شرح زیر است.

عکاسی از اشیا و محصولات در فضای داخلی: فضای داخلی و یا فضایی که از نورپردازی کمتر و مصنوعی برخوردار است، شیوه‌ی عکاسی متفاوتی نسبت به فضای آزاد می‌طلبد. برای اینکه بتوانیم در محیط بسته نیز، عکس‌های باکیفیتی داشته ‌باشیم، لازم‌ است تا تغییراتی بر روی تنظیمات دوربین خود داده و زاویه و شکل عکس‌برداری خود را تغییر دهیم. در این بخش، حالت مناسب و صحیح عکاسی از اشیا در فضای داخلی را به شما نشان می‌دهیم.

کادربندی و ترکیب‌بندی در عکاسی: و در آخر به توضیح کادری مناسب برای عکاسی و ترکیب‌بندی به شیوه‌ی حرفه‌ای می‌رسیم. ترکیب‌بندی در عکاسی، به معنای برقراری تعادل بین تمامی عناصر یک عکس، برای قرار گیری در یک قاب است. این موضوع در مورد رنگ‌ها و بافت‌ها نیز صدق می کند؛ دانستن این نکته می‌تواند یک عکس معمولی را به عکسی حرفه‌ای تبدیل نماید. در آخرین فصل از این دوره، به بیان قوانین و اصول اولیه‌ی هریک از این دو مفهوم پرداخته و تاثیرات هریک بر روی یک عکس را، بطور عینی نشان می‌دهیم.

  تعریف ترکیب‌بندی
مشاهده
"04:11  
  قانون یک سوم
"06:44  
  نکاتی برای ترکیب‌بندی بهتر
"07:24  
  ایجاد عمق در عکس‌ها
"03:17  
  نسبت طلایی در عکاسی
"08:40  
  پروژه میانی دوم (الزامی)
 33.3%    
"60:00  
  عکاسی از محصول با بک‌گراند سفید
"02:05  
  آموزش عملی عکاسی از محصول
"24:15  
  آزمون جامع تئوری
 13.3%    
"25:00  
  پروژه نهایی (الزامی)
 53.3%    
"83:20  

گواهینامه

آموزش عکاسی با موبایل مقدماتی

در صورتی‌ که حد نصاب قبولی در دوره را کسب و تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی را ارسال کنید، گواهی‌نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قابل به اشتراک گذاشتن در

linkdin

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

با افزایش میزان کسب و کارهای اینترنتی و خرید و فروش مجازی، شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلفی از این قابلیت استفاده کرده و به فروش محصولات خود به صورت اینترنتی اقدام می‌کنند. این خرید مزایای زیادی دارد. مهم‌ترین فایده آن، صرف زمان و وقت بیشتر و دیگر فایده آن، خرید به صورت آنی و لحظه‌ای است. اما این فروشگاه‌ها به منظور قرار دادن کالاها و وسایل خود در سایت‌ها و کانال‌های فضای مجازی، بایستی تصویری مناسب از کالاهای خود در سایت قرار دهند. به همین دلیل است که آموزش عکاسی دیجیتال امروزه یکی از مهم‌ترین آموزش‌های علاقه‌مندان به مباحث مارکتینگ و بازاریابی است.

بعضی از شرکت‌های بزرگ و پیشرفته، از دوربین‌های مخصوص عکاسی برای این منظور استفاده می‌نمایند. ولی بعضی از کسب و کارهای کوچک و خانگی به دلیل عدم دسترسی یا گران بودن این دوربین‌ها، با دوربین موبایل از محصولات عکس گرفته و به اشتراک می‌گذارند. بر همین اساس، ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد آموزش عکاسی از محصولات با موبایل صحبت کرده و تمام ترفندهای مربوط به آن را ذکر کنیم.

عکاسی با گوشی

بسیاری از گوشی‌های امروزی که به وسیله شرکت‌های معروف دنیا ساخته شده و به فروش می‌رسند و دارای دوربینی منحصر به فرد و با کیفیت بسیار فوق‌العاده هستند. بنابراین اگر کیفیت دوربین‌های گوشی شما نیز در حد مرغوب و مورد پسند است، می‌توانید با استفاده از آن انواع کارهای جذاب و خارق‌العاده را انجام دهید و به عنوان یک دوربین حرفه‌ای از آن استفاده کنید. مخصوصاً در کسب و کارها به کمک آن از محصولات خود عکس بگیرید و سپس در فضای مجازی به اشتراک بگذارید. برای عکاسی با گوشی می‌توانید بسیاری از لوازم مورد نیازتان را در منزل تهیه کنید. با ساخت تجهیزات عکاسی در منزل می‌توانید در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی کنید.

قرار دادن موبایل بر روی یک سه پایه

سه پایه از جمله ضروری‌ترین و مهم‌ترین ابزارهایی است که به منظور عکاسی از محصولات با موبایل باید حتما در اختیار داشته باشید. یکی از اساسی‌ترین دلایل نیاز به سه‌ پایه این است که می‌توانید به کمک آن، تلفن همراه را به صورت ثابت و فیکس نگه دارید. ثابت نگه داشتن ارتفاع و زاویه عکس‌ها سبب می‌شود تا عکس‌هایی که می‌گیرید کاملا زیبا و حرفه‌ای دیده شوند. این عامل حتی در زمانی که قصد دارید کالاهای مختلف و عکس‌های آن را بر روی فروشگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی خودتان بارگذاری کنید نیز تأثیر مهمی دارد.

دیگر مزایای استفاده از سه پایه این است که می‌توانید در نور بسیار کم و بدون هیچ‌گونه تاری حرکت عکس بگیرید. وقتی شما در یک فضای کم نور حضور دارید، دیافراگم دوربین به منظور جمع کردن نور بیشتر، مدت زمان زیادی باز خواهد ماند. حال اگر در این موقعیت دوربین خود را حرکت دهید، تصویر گرفته شده تار خواهد شد. دستگاه سه پایه با فیکس نگه داشتن دوربین سبب جلوگیری از ایجاد این مشکل می‌شود.

برای داشتن عکس‌های حرفه‌ای از پس زمینه سفید استفاده کنید

در گام بعدی، شما ملزم به جمع کردن انواع متعدد و مختلف پس زمینه به منظور عکاسی از محصول با موبایل هستید. برای اخذ تصویری حرفه‌ای بهتر است از یک پس زمینه سفید استفاده نمایید. اگر کالا یا وسایل شما کوچک بود، تنها استفاده از مقوای سفید کافی است. ولی اگر کالایی که به فروش می‌رسانید بسیار بزرگ بود، می‌توانید از یک پرده سفید استفاده نمایید. البته اگر تمایل به آزمایش انواع پس زمینه‌های مختلف دارید، می‌توانید مقواهایی با رنگ‌های متعدد بخرید.

همچنین شما با این کار می‌توانید جلوه‌ای تازه‌تر و زنده‌تر به عکاسی خود دهید. برای ظاهرهای قدیمی‌تر می‌توانید از میزهای چوبی و همچنین سطوح دارای بافت استفاده کنید. برای بهره بردن از روش شیک، پیشنهاد می‌کنیم که از سنگ مرمر یا تخته سنگ استفاده کنید. حتما توجه کنید که پس زمینه عکس شما نبایستی بر محصول موجود در قالب عکس غلبه نماید. یعنی اگر پس زمینه شما به صورتی است که حواس و ذهن مشتری را پرت می‌کند، بهتر است از آن استفاده نکنید.

استفاده از میز برای عکاسی با گوشی

یکی از اساسی‌ترین ابزارهای جانبی که شما می‌توانید با استفاده از آن برای گرفتن عکس با کیفیت با گوشی اقدام کنید، میز است. برای این منظور ابتدا باید محصولات و کالاهای خود را بر روی میز بگذارید و سپس عکس‌های زیبا و دلخواه را از آن‌ها ثبت نمایید. میز سبب راحتی کار شما خواهد شد. لازم به ذکر است که علاوه بر میز هر چقدر تجهیزات جانبی بیشتری در اختیار داشته باشید، عکس‌هایی که از محصول خود ثبت می‌کنید جذاب‌تر خواهند شد.

بهترین تنظیمات برای عکاسی از محصول با موبایل

بسیاری از مواقع، عکاسی کردن از محصول یا کالا با موبایل مانند استفاده از یک دوربین عادی است. برای این که به این قابلیت دست یابید باید تنظیماتی را در دوربین گوشی خود تغییر دهید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. در ادامه به تنظیمات دوربین مربوط به آیفون اشاره خواهیم کرد و این تنظیمات قابلیت‌های گوشی شما را تغییر می‌دهد.

هرچه ایزو بالاتر باشد، نور گوشی شما بیشتر خواهد شد. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است، استفاده از این ایزو بالا سبب ایجاد نویز زیاد در تصویری که می‌گیرید می‌شود. پس بهتر است سعی نمایید با همان ایزو پایه یا ایزو صد عکاسی کنید. بعد از این عمل، نوبت به نسبت ابعاد خواهد رسید. برای اینکه از این نسبت و نحوه قرار گیری تصاویر آگاه شوید، بهتر است تا تصاویر قبلی فروشگاه و وب سایت اینترنتی خود را چک کرده و بررسی نمایید.

پس از  بررسی می‌توانید اندازه صحیح را در گوشی موبایل خود تنظیم کنید. در گام آخر مطمئن شوید که از تمرکز و فوکوس خودکار دوربین برای شفاف نگه داشتن کل تصویر استفاده کنید. برای این منظور تنها کافی است تا هنگام گرفتن عکس، در قسمتی از صفحه که محصول قرار دارد ضربه بزنید تا لنز بر روی آن تنظیم شود.

تنظیم روشنایی

هرچند راه‌های زیادی برای افزایش کیفیت عکس‌هایی که از محصولات می‌گیرید وجود دارد، ولی ما سعی داریم مواردی که اشاره می‌کنیم با کمترین هزینه، قابل اجرا باشند. برای نورپردازی نیز تجهیزات بسیار زیادی وجود دارد. اما یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که عکس‌هایی که می‌خواهید با گوشی بگیرید، در کنار یک پنجره و به کمک استفاده از نور طبیعی باشند.

این روشی است که حتی بعضی مواقع عکاسان حرفه‌ای نیز از آن استفاده می‌کنند. اگر در مکانی هستید که نمی‌توانید از نور طبیعی استفاده کنید، بایستی لامپ‌های بزرگ با ابزارهای مخصوص نورپردازی تهیه نمایید. اما باز تاکید می‌کنیم که اگر به دنبال راه کم هزینه هستید، عکاسی در کنار پنجره بهترین پیشنهاد است.

استفاده از یک لنز ماکرو  

لنز گوشی شما فقط توانایی ساخت تصاویر واضح و تا فاصله مشخصی را دارا است. بنابراین اگر زیاد نزدیک شوید و عکس بگیرید، تصاویر حاصل شده، تاریک و تار خواهند شد. اما راهکاری وجود دارد که می‌توانید از یک لنز ماکرو به منظور حل مشکل استفاده کنید. تنها کاری که بایستی انجام دهید این است که آن را در قسمت جلویی لنز گوشی نصب کرده و سپس اقدام به عکاسی کنید.

هنگام وصل کردن لنز ماکرو، حتما مطمئن شوید که اطراف لنز، دوربین گوشی شما را پوشش ندهد. حتی یک مقدار کم هم انسداد از طرف لنز، باعث می‌شود تصویر تار شود که اصلا مطلوب نیست.

در حالتی که از یک گوشی با دو لنز استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که لنز دوم غیرفعال است. سپس باید چک کنید که کدام یک از لنزها فعال است. بعد باید لنز ماکرو خود را بر روی آن وصل کنید. برای استفاده از بیشتر لنزهای ماکرو که در بازار موجود هستند، تنها کافی است که شما چند سانتی متر از محصول خود فاصله داشته باشید. همچنین می‌توانید موارد دیگر را به دلخواه تنظیم کرده و عکس بگیرید.

عکس‌های خلاقانه بیشتر، با حالت پرتره

در قسمتی از آموزش عکاسی از محصولات با موبایل، توضیحاتی در رابطه با حالت عکاسی پرتره ارائه می‌کنیم. در عکاسی از محصول با موبایل، نگه‌ داشتن شارپ روی سوژه و همه اجزا مخصوصا به صورت هم‌زمان، امری بسیار مهم و ضروری است. این کار مخصوصا در عکس‌های سبک کاتالوگ بسیار حائز اهمیت و صادق است. ولی این معنی را نمی‌دهد که شما به هنگام عکاسی نمی‌توانید از عمق میدان کم استفاده کنید.

اگر می‌خواهید عکس‌هایی به صورت سبک زندگی ثبت کنید، می‌توانید حالت پرتره را در دوربین گوشی خود فعال کرده تا از این طریق به افکت تاری پس زمینه دست یابید. تنها کاری که شما باید در این مورد انجام دهید، انتخاب حالت پرتره در دوربین گوشی و اجرای تمام دستورالعمل‌های موجود بر روی صفحه نمایش است. هنگامی که در یک فاصله مناسب قرار داشتید، بعد از مشخص نمودن و بررسی کردن ترکیب بندی خود، می‌توانید عکس بگیرید.

استفاده از چراغ مطالعه برای نورهای مصنوعی

اگر احیاناً هنگام عکسبرداری از محصولات با گوشی در یک محیط تاریک بودید، می‌توانید از لامپ‌های رومیزی و یا چراغ مطالعه استفاده کنید. در صورت دسترسی، اگر بتوانید از یک لامپ با گردن قابل خم شدن استفاده کنید، بسیار عالی خواهد شد. زیرا به این ترتیب قادر خواهید بود آن را به اطراف حرکت داده و نور ورودی را دقیقاً به قسمتی که مد نظرتان است هدایت کنید. در چنین مواردی استفاده از فلاش led مگر در شرایط بحرانی و اجبار توصیه نمی‌شود.

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از دو لامپ یا تعداد بیشتر، درجه حرارت رنگ هر دو لامپ با یکدیگر مطابق باشد. مثلا اگر از یک لامپ سفید استفاده می‌کنید، بقیه لامپ‌ها نیز باید با همین رنگ باشند. اگر این طور نباشد عکسی که دریافت خواهد کرد، بسیار نامناسب خواهد بود.

در ابتدا لامپ را به قسمت‌های مختلف حرکت دهید تا بهترین زاویه برای محصول خود را پیدا کنید. در بسیاری از موارد بهتر است حدود ۴۵ درجه لامپ را بالاتر از محصول تعبیه کنید. اگر می‌خواهید نتیجه کارتان بهتر شود، می‌توانید از یک کاغذ پوستی استفاده کرده و آن را بر روی دهانه لامپ بچسبانید.

نکته مهم این است که چراغ‌های میز تحریر معمولی، به اندازه یک نور طبیعی یا حتی نورهای حرفه‌ای روشن نیستند. پس حتما از روی سه پایه بودن گوشی خود مطمئن شوید.

استفاده از اپلیکیشن های ویرایش عکس

تعداد بی‌شماری برنامه و اپلیکیشن ویرایش عکس قدرتمند مخصوص موبایل وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آ‌ن‌ها تصاویری که از محصولات خود گرفته‌اید را ویرایش کرده و بسیار باکیفیت و جذاب کنید. برنامه‌های مختلفی از قبیلVSCO  و فوتوگرید برای این کار وجود دارند. هرچند ماهیت اصلی کار همه این‌ها یکسان است، ولی در بعضی موارد تفاوت دارند.

هنگام ویرایش تصویر، اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که رنگ آن را اصلاح کنید. سپس تنظیمات اصلی نوردهی مانند روشنایی و کنتراست را تنظیم نمایید. در آخر با استفاده از ابزارهای مربوطه، لکه‌ها را از بین ببرید.

جمع بندی

هر آنچه که شما برای عکاسی با موبایل خود از محصول نیاز دارید، از قبل توسط شرکت سازنده بر روی گوشی‌تان قرار گرفته است. تلفن همراه دارای یک دوربین است که با استفاده از آن می‌توانید تصاویری با وضوح نسبتا بالا ثبت کنید. این وسیله حتی حاوی برنامه‌ها و نرم‌افزارهای لازم به منظور ویرایش عکس است. در هنگام عکس گرفتن با گوشی نیاز به لوازم جانبی به‌خصوصی ندارید و فقط داشتن موبایل و تسلط به تنظیمات آن کافی است.

در این مطلب سعی نمودیم تا اطلاعاتی در رابطه با آموزش عکاسی از محصولات با موبایل ارائه دهیم. هم‌زمان با افزایش سطح دانش و تمایل مردم نسبت به خریدهای اینترنتی و افزایش بازدید از صفحات و سایت‌های خرید و فروش آنلاین، فروشندگان باید مهارت خود را نسبت به عکاسی از محصولات و ویرایش‌های مربوط به آن‌ها ارتقا دهند. زیرا یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل تأثیرگذار در جذب مشتری برای خرید و تهیه یک محصول، عکس یا تصویر آن است. توجه داشته باشید که رعایت نکاتی بسیار ساده می‌تواند کیفیت کار شما را افزایش دهد؛ توجه به مواردی همچون نبودن جای اثر انگشت روی لنز دوربین و صاف نگه داشتن گوشی می‌تواند تاثیر بسیار مفیدی در کیفیت کار شما داشته باشد.

راهکارهایی که ما در این مقاله ارائه دادیم، می‌توانند برای افزایش ثمره کار شما بسیار مفید واقع شوند. امیدواریم که از این مطلب نهایت استفاده لازم را برده باشید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher لعیا صفایی

سرکار خانم لعیا صفایی سال‌هاست در زمینه‌ی عکاسی و به‌طور تخصصی در رسته عکاسی پرتره، عکاسی محصول و عکاسی صنعتی فعالیت می‌کنند. خانم لعیا صفایی عضو اتحادیه‌ی عکاسان تهران و مدیر و صاحب امتیاز آتلیه فیلم و عکس امروز هستند.
ایشان در رشته‌ی کارشناسی گرافیک تحصیل کرده‌اند و موفق به دریافت مدرک مدیریت فروش، بازاریابی و تبلیغات از دانشگاه تهران نیز شده‌اند.
خانم لعیا صفایی یک دوره نیز، عنوان "طراح پوستر برگزیده نمایشگاه بین‌المللی ایران مد" را از آن خود کردند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
ایوب محمدی 1403-02-26
واقعا دوره خیلی عالی هست. مدرس کامل مسلط و با تجربه هستن. خیلی خوشحالم که این دوره رو دارم نگاه میکنم و کلی چیزی که تا الان نمیدونستم در مورد دوربینها و دوربینهای موبایل دارم یاد می گیرم.
ثمین کریمیان 1402-06-23
خیلی خیلی خوب توضیح می‌دادند توی بررسیتکالیف خیلی با دقت و حوصله نظر می دادند‌.
فرناز توکلی 1401-04-14
دوره ایی کاملا کاربردی بود. چه در زمینه نیازهای شخصی و چه تولید محتوا ،آموزش کافی وحرفه ایی است. استاد هم با دقت تمرینات را تصحیح کرده ونکات آموزشی مناسبی را تذکر داده اند. ممنون.
معصومه حامدیزدان 1403-04-18
سلام و درود این دوره از نظربنده خوب بود بعد ها در دوره های حضوری موسسات آزاد ثبت نام کردم و باتوجه به مقایسه مباحث متوجه شدم استاد این دوره(استاد صفایی)بسیار بی دریغ اطلاعاتشون رو در اختیار هنرجوها قرار دادن که از ایشان کمال تشکر را دارم.توصیه من به دیگران این هست که در مباحث اولیه ممکنه کمی با خشکی مطالب روبرو بشید ولی سعی کنید صبورانه پیش برید تا به مباحث جذابتر در انتهای دوره برسید
یاسمن 1399-12-16
آموزش‌های مربوط به نورپردازی و عکاسی پرتره واقعا عالی و کاربردی بود. ممنون از استاد گرامی که برای آموزش این مباحث زحمت کشیدند. امیدوارم که مکتبخونه، دوره‌های مشابه بیشتری در زمینه هنر و عکاسی قرار بده. با سپاس و احترام.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

ترفندهای عکاسی با موبایل

در بحث عکاسی با موبایل ما باید به بسیاری از نکات ریز و فوت و فن ها توجه کنیم و آن‌ها را رعایت کنیم چرا که رعایت کردن این نکات درثبت یک عکس زیبا و به یادماندنی دخیل هستند. در ادامه به برخی از این نکته‌ها و ترفندها می‌پردازیم.

۱- لنز دوربین را تمیز کنید.

لنز استوانه‌ای گوشی شامل مجموعه از عدسی‌ها است که نور را به درون دوربین هدایت می‌کند که سبب می شود تصویر به صورت واضح بر روی گیرنده تصویر منعکس شود و همچنان باید به یاد داشته باشیم کیفیت عکس به سطح لنز بستگی دارد نه دوربین گوشی. در صورتی که لنزهای خود را همیشه تمیز نگه دارید،‌ می‌توانید تصاویر کاملاً شارپ و باکیفیتی را ثبت کنید. 

۲- سوژه را در فوکوس کامل بگذارید

کلمه Focus به معنی تمرکز می باشد اما در حیطه عکاسی به معنی رسیدن به حداکثر وضوح است یا به عبارت دیگر فوکوس (FOCUS) تنظیم فاصله کانونی عدسی لنز دوربین بر اساس فاصله جسم تا دوربین برای داشتن یک تصویر واضح می‌باشد. یکی از نکات کاربردی در خلق کردن عکسی با کیفیت، فوکوس کردن بر روی سوژه می‌باشد. فوکوس در عکاسی دارای اهمیت بسیار زیادی است. به طوری که بسیاری از عکاس‌ها اولین کاری را که هنگام عکاسی انجام می‌دهند این است که زمانی که از پشت دوربین نگاه می‌کنند ابتدا بزرگنمایی را انجام می‌دهند و عکس می‌گیرند.

 در یک نقطه دلخواه تصویر را در بهترین حالت وضوح قرار دهید. این قابلیت را دردوربین‌های حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای پیدا خواهید کرد. عکاسان معمولا از این حالت برای تهیه عکس‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند. اگر شما بخواهید در یک منظره شلوغ بر روی سوژه خاص خود فوکوس کند، لازم نیست دوربین خود را به سوژه نزدیک کنید فقط کافیست روی تصویر آن شی، در صفحه نمایش ضربه بزنید تا دوربین آن شیء را تشخیص بدهد و روی آن تمرکز کند. شما باید نحوه فوکوس برای دوربین خود و هر آنچه که باعث تار شدن یک تصویر می شود را یاد بگیرید.

۳- دوربین را ثابت نگه دارید و از لرزش دست خودداری کنید.

در هنگام عکاسی حتی اگر سعی کنیم هیچ گونه حرکتی نداشته باشیم عواملی چون نفس کشیدن، تپش قلب و یا انقباض عضلات مختلف بدن سبب لرزش می‌شود و در موارد زیادی باعث عکسی ناواضح و تار می‌شود. برای جلوگیری از بوجود آمدن چنین لرزش‌هایی می‌توان دوربین را محکم و ثابت در دست‌ها گرفت. طرز درست گرفتن گوشی در دست از نکات قابل توجه در جلوگیری از لرزش دوربین است. همچنین باید به موقعیت دست‌ها و آرنج‌ها و موقعیت بدن در هنگام عکاسی توجه داشت.

 روش‌های ثابت در نگه داشتن موبایل در وضعیت‌های مختلف مانند ایستاده، نشسته یا درازکش برای بی حرکتی بدن در هنگام عکاسی بسیار مورد توجه است. این را نیز به یاد داشته باشید ابتدا دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و نگه‌ دارید سپس برای گرفتن عکس آن را تا آخر فشار دهید. در هنگام فشردن دکمه شاتر حتما توجه‌ کنید که فقط از حرکت انگشت اشاره استفاده‌ کنید و سایر انگشتان و مچ دست شما بی حرکت  و بی لرزش باشد. همچنین فشار وارد شده به دکمه شاتر خیلی شدید نباشد و با سرعت زیاد انجام ندهید.

۴- از نرم افزارهای ویراش عکس استفاده کنید

همانطور که می‌دانید، تقریبا بیشتر افرادی دارای گوشی‌های هوشمند هستند، مقداری با روش‌های ویرایش عکس آشنایی دارند و می‌توانند عکس‌های خود را در حد معمول ویرایش کنند. هرچند این اپلیکیشن‌ها قابلیت‌های زیادی دارند اما باز هم نمی‌توانند جایگزین نرم‌افزارهای پیشرفته ادیت عکس در کامپیوترها شوند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بهترین راه انجام ویرایش عکس، استفاده از برنامه‌های مختلف فتوشاپ است. اما در حقیقت برنامه‌های کاربردی، عالی و ساده‌تری وجود دارد که روی انواع گوشی‌های اندروید نصب می‌شوند و می‌توان از آن‌ها بهترین استفاده‌ها را داشت.

با نصب برنامه‌ ادیت عکس بر گوشی خود می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید. برای ثبت کردن عکس‌های بسیار زیبا قطعا نمی‌شود به عکس خام و بدون ویرایش تکیه کرد بنابراین می‌توان از برنامه‌های ویرایش عکس همانند ادوبی لایت روم، پیکس آرت و... استفاده نمود. امکانات متنوع و جذاب این برنامه‌ها باعث شده کاربران بسیاری به دنبال بهترین برنامه‌های ویرایش عکس باشند.

۵- از تجهیزات عکاسی استفاده کنید

تجهیزات عکاسی با موبایل در کیفیت عکسی که گرفته می شود بسیار تاثیر گذار هستند چون عوامل زیادی وجود دارد که سبب می‌شود عکس ما خوب در نیاید مانند نور تند افتاب، تار افتادن عکس بخاطر نور کم و... راه حل آن استفاده از نور حلقه‌ای است. این نورها دارای چراغ‌های ال ای دی های کوچک می‌باشند که به دوربین سلفی گوشی‌ها می‌خورند و نور ملایمشان باعث می شود ایرادهای پوستی هم کمتر در عکس مشخص شوند. برای همین نور در عکاسی کاربرد زیادی دارد.

 بسیاری از افراد فوبیای افتادن گوشی را دارند، هنگامی که می‌خواهند مشغول به عکاسی شوند. از این جهت می‌توان برای خلاص شدن از این احساس، از وسایلی مثل حلقه نگهدارنده گوشی استفاده کنید. 

می‌توانید انگشت خود را درون حلقه بگذارید و با خیال راحت به سلفی گرفتن مشغول شوید. می‌توان از آن به عنوان پایه گوشی نیز استفاده کرد. یکی دیگر از وسایل جانبی که امروزه مورد استفاده همگان برای گرفتن عکس می‌باشد، مونوپاد است. مونوپادها وسیله‌ای ایده ال جهت گرفتن عکس می‌باشند و همراه خود شاتری مخصوص دارند که بدون لرزش دست می‌توانید سلفی زیبا بگیرید.

۶- از زوایای مختلف عکس برداری کنید.

حتما برای اکثر شما اتفاق افتاده است که هنگام دیدن عکس‌هایمان آن‌ها را نقد کنیم و بگوییم که خوب نشده و ای کاش در زاویه دیگر عکس‌برداری میکردم! در این راستا شما می‌توانید دوربین را در زاویه‌های مختلف قرار دهید و از سوژه چندین عکس بگیرید. وزن کم دوربین این امکان را به شما می‌دهد در هرجهتی که دلتان می‌خواهد عکس بگیرید. اگر تاکنون مدل عکس‌های عکاسان معروف را نگاه کرده باشید متوجه خواهید شد که آن‌ها زیاد حرکت می‌کنند و با جابجا شدن عکس‌های زیبا و جالب می‌گیرند.

۷- از فلاش استفاده نکنید.

یکی از ترفند های قابل ملاحظه برای عکاسی با موبایل افرادی که می‌خواهند عکاسی را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرند این است که در مورد عکاسی با فلاش بدانند که برخورد نور فلاش به طور مستقیم به سوژه مورد نظر، مناسب نیست. از این گذشته، هیچ‌کس نمی‌خواهد در عکس‌هایش سایه‌های ناخوشایند داشته باشد. در نتیجه عکاسی با استفاده از فلاش چندان جذاب به نظر نمی‌رسد. بجای آن می‌توان از نور طبیعی به طور خلاقانه استفاده کرد.

علاوه بر نکات ذکر شده فراموش نکنید که کسب تجربه یکی از کلیدی‌ترین نکات برای گرفتن عکاسی با موبایل می‌باشد. همواره سعی کنید از نورهای طبیعی محیط استفاده کنید و خلاقیت به خرج دهید. خلاقیت و ترکیب رنگ در عکاسی می‌تواند سبب موفقیت شما باشد. شما با هر تصویرى که ثبت می‌کنید نتیجه‌ها و تجربه‌های جدیدی را به دست می‌آورید و به‌ مرور ترفند‌هاى عکاسى را فرا می‌گیرید. حداقل استفاده از افکت‌ها و ویرایش‌ها باعث طبیعی جلوه دادن و زیباتر نشان دادن آن می‌شود. سعی کنید عکاسی را ادامه دهید و لذت ببرید.

 

آموزش فتوشاپ

آموزش حرفه‌ای لایت روم | lightroom از صفر تا صد 

آموزش مبانی عکاسی

صفحات پربازدید