مهارت های عکاسی

معرفی انواع لنز دوربین عکاسی

انواع لنز دوربین عکاسی

اگر شما جزء افرادی هستید، که به عکاسی علاقمندید باید بدانید که عکاسی سبک‌های مختلفی دارد؛ که بابت این موضوع شما به لنزهای مختلفی نیازمندید تا کیفیت عکس‌هایتان نیز با کیفیت‌تر و واضح‌تر شود؛ باید در جریان باشید که انواع لنز دوربین عکاسی به دنیا معرفی شده است. در اینجا قصد داریم انواع لنز دوربین و کاربرد آنها را مورد بررسی قرار دهیم با ما همراه باشید.

مرجع کامل و تخصصی آموزش عکاسی دیجیتال + ارائه گواهینامه معتبر دوره

 

لنزهای عکاسی را می‌توان به دو گروه لنزهای فیکس و لنزها زوم تقسیم کنیم. لنزهای فیکس تعداد عکس کمتر و هم‌چنین فاصله کانونی ثابتی دارند، این لنز در بین عکاسان پرطرفدارتر از لنز زوم است. اگر شما عکاس، عکس‌های پرتره هستید به یک لنز فیکس احتیاج دارید.

لنز نرمال

فاصله کانونی، برابری با قطر کادری که عکاس برای عکاسی نیاز دارد را برخوردار است. به این لنز، لنز نرمال گفته می‌شود.

زاویه دید لنزهای نرمال حدود ۴۶ درجه است؛ که در مقایسه با زاویه دید یک انسان، که زاویه دیدش حدود ۱۳۰ درجه است؛ که ۲۶ درصد از آن زاویه عمودی و ۴۵ درصد آن زاویه افقی است؛ می‌توان گفت که شبیه‌ترین لنز به چشم‌های انسان، لنز نرمال نام دارد.یکی از عدسی‌هایی که نور کمی را به سمت خود جذب می‌کند، عدسی لنز نرمال است و همین امر باعث می‌شود که عکس‌های گرفته شده با لنز نرمال سادگی خاص خود را داشته باشند و جذاب‌تر بنظر بیایند.

 

انواع لنز دوربین عکاسی

لنزهای ماکرو

اگر به دنبال بهترین لنز می‌گردید پیشنهاد می‌کنم لنز ماکرو را یک بار امتحان کنید. این لنز برای کارهایی که می‌خواهید از فاصله نزدیک و از نمای درشت عکاسی کنید گزینه خوبی است. ماکروگرافی نام این نوع از شیوه عکس‌برداری است. این لنز اکثرا برای دوربین‌هایی با قطع بزرگ وکوچک ساخته می‌شود.

آموزش عکاسی با موبایم مقدماتی

 

هنگامی که عکاسی از لنز عکاسی ماکرو استفاده می‌کند، فاصله شی دو دوربین بسیار کم می‌شود و عمق میدان وضوح تصویر بسیار کاسته می‌شود. بنابراین باید از دیافراگم‌های بسته که باعث کاهش نور می‌شود کمک گرفت.

برای حل این مشکل اگر کمی حرفه ای باشید می‌ توانید سرعت شاتر را کاهش دهید. به عنوان مثال از یک کفشدوزک بخواهید عکاسی کنید لنز ماکرو انتخاب درستی است.

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو برای عکاسانی که به فضای خیلی محدود احتیاج دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند تا عکس‌های درشت نمای جذابی را بگیرند.فاصله کانونی لنز تله فوتو از لنزهای نرمال بیشتر است. و سوژه عکس‌برداری را بزرگ‌تر از اندازه واقعی آن نشان می‌دهد. اگر عکاس طبیعت و حیات وحش یا سوژه عکاسیتان مستندات ورزشی است، این لنز برای شما ساخته شده است تا بتوانید از فاصله دورتری از سوژه خود عکس‌برداری کنید؛ و روی سوژه مورد نظر فوکوس کنید.

لنز واید انگل

اگر دنبال لنزی برای عکس‌های خانوادگی خود می‌گردید، لنز واید انگل را به شما پیشنهاد می‌کنیم زیرا: فاصله کانونی نرمالی را برای شما فراهم می‌کند و اگر عکاس فاصله کانونی را کم کند، زاویه دید او بیشتر می‌شود. عکس از مناظر، یکی دیگر از عکس‌هایی است که می‌توان با لنز واید عکاسی کرد. در ادامه به چند خصوصیات لنز واید اشاره خواهیم کرد.

خصوصیات لنز واید انگل:

  • عمق میدانی بسیار را برایتان فراهم می‌کند.
  • فاصله‌ را بیشتر از اندازه واقعی آن در اختیارتان قرار می‌دهد.
  • حرکات افقی و عمودی دوربین را کند نشان میدهد.
  • باعث دفرمه نشان دادن سوژه عکس می‌شود، در صورتی که دوربین فاصله نزدیکی را با سوژه داشته باشد.

خصوصیات لنز واید انگل:

 

لنز‌های زوم

برای اینکه فاصله کانونی متغییری را داشته باشید باید از لنز های زوم استفاده کنید، نکته قابل توجه ای که لنز‌های زوم دراختیارتان قرار می‌دهند کاربرد های گوناگون آن است. در ساخت لنز ها، تک حلقه و دوحلقه ای استفاده می‌گردد. دریچه دیافراگم بیشتر از هرچیز دیگری مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

برای ساخت لنز، قطعات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که توانایی خیلی کمی برای باز کردن دریچه دیافراگم و وارد شدن نور دارند. هنگام خرید لنز زوم باید به این مسئله دقت کنید.بقیه کارایی این لنز، مانند پرسپکتیو مثل بقیه لنزها می‌باشد.

لنز های زوم جزء گران‌ترین و وزن سنگینی دارند، نسبت به لنزهای دیگر برای فیلم برداری از این لنز می‌توانید استفاده کنید و می‌توانید راحت دسته زوم را تکان دهید و تصاویر را زوم کنید.

لنز چشم ماهی(فیش آی)

این دسته از لنز ها فاصله کانونی کمی دارند؛ ولی برای عکاس زاویه دید عالی فراهم می‌کند و عکس ها را به صورت محدب نشان می‌دهد، که ما را یاد چشم ماهی می‌اندازد. بخاطر همین به لنز چشم ماهی نیز معروف است. مقدار محدب بودن لنز هرقدر بیشتر باشد به همان اندازه زاویه دید عکاس بیشتر میشود.

آموزش ادیت و ویرایش عکس در فتوشاپ

 

این نوع از لنز اکثرا برای دوربین های امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین در عکاسی برای فیلمبرداری محیط استفاده می‌گردد.

خصوصیات لنز چشم ماهی عبارتند از:

  • به هم می‌زند پرسپکتیو
  • فاصله های اغراق آمیزی را درعکاسی ایجاد می‌کند.
  • سوژه را دورتر از جایی که هست نشان می‌دهد.

خصوصیات لنز چشم ماهی عبارتند از:

لنزهای تیلت شیفت

این لنز کمک می‌کند تا عکاس حقه های نوری بزند و به طوری با نور بازی کند. یکی از ویژگی های جذاب این لنز قابلیت تغییر زاویه لنز دارد. این لنز اکثرا برای کارهای معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لنزهای زاویه عریض

هنگامی که یک لنز زاویه باز را با یک لنز زاویه استاندارد مقایسه کنیم؛ در میابیم که فاصله کانونی لنز زاویه باز کمتر از، لنز زاویه استاندارد است (۱۰تا۴۲میلیمتر).این خصوصیت باعث شده لنز های زاویه باز، هنگام عکاسی زاویه دید وسیع تری را در اختیار عکاس قرار بدهند.یکی از انتخاب های مناسب برای عکس گرفتن از پرتره های گروهی یا همان عکس‌های دسته جمعی  و عکاسی از چشم‌اندازها، لنز های زاویه عریض است؛ زیرا با استفاده از این لنز ها هیچ جزء مهمی را در عکاسی از دست نمی‌دهید و عمق میدان عمیق‌تری را در اختیارتان می‌گذارد.

لنزهای پایا ساز تصویر

دو ویژگی در این لنز که باعث اصلاح مداوم لرزش‌های دوربین می‌شوند، آیتم های تصیح خطا و سنسورهای پایداری بخش ژیروسکوپی هستند. این لنزها زمانی مفید واقع می‌شوند؛ که محرومیت از نور باعث می‌شود، سرعت شاتر بیشتری را برگزینیم و نیاز به حذف لرزه ها داریم. از دیگر امکاناتی که این لنز ها در اختیار عکاس قرار می‌دهند این است، که در بازه ی ۲ تا ۴ پله سرعت شاتر را کاهش می‌دهد ولی باید توجه داشت، عکس وی شارپ خواهد بود، و این موضوع باعث نوردهی طولانی تری میشود(۴تا۱۶برابر).

 

 خرید یک لنز استاندارد

 خرید یک لنز استاندارد

  1. در ادامه قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا بتوانید یک لنز استاندارد را انتخاب کنید.
  2. لنزهایی برچسب لنز استاندارد را می‌گیرند که با کیفیت و ارزان قیمت باشند و دیافراگم باز ارائه می‌دهد.

لنزی انتخاب کنید که با دوربین شما سازگار باشد؛ لنزهای نیکون و کنون نسبت به سایر لنزها کیفیت بالاتری دارند و انتخاب خوبی می‌توانند باشند.اگر به دنبال لنزی می‌گردید که محدوده وسیعی را تحت پوشش دهد، به شما لنزهای سیگما و نیز تونیکا را پیشنهاد می‌دهیم.

لنزهای بسیاری هستند که نسبت به نیاز عکاس و سبک عکاسی وی میتوان انتخاب کرد، تا با آن بتواند خلاقیت و افکار خود را نسبت به سوژه مورد نظر بازگو کند ما در اینجا تعدادی از لنزها را نام بردیم و توضیحات مختصری درباره آنان نوشتیم تا شما با لنزها بیشتر آشنا شوید و عکس‌های زیباتر و با کیفیت‌تری را بگیرید و در سبک خود تک باشید؛ امیدواریم توانسته باشیم تا جهت انتخاب لنز بهتر به شما کمکی کرده باشیم و هم‌چنین مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشد. در صورت تمایل، نظرات خود را در رابطه با این مطلب با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا