انواع مدیریت پروژه همانطور که اکثر افراد مسلط بر مدیریت پروژه می‌دانند، مدیریت پروژه انواع مختلفی دارد که در هر کدام، روش مدیریت متفاوت است. برای مثال ممکن است در پروژه‌ای مدیریت به شکلی باشد که در پروژه دیگر اگر همان مدیریت را داشته باشید، آن پروژه رو به نابودی کامل برود و چیزی جز شکست برای شما در پی نخواهد داشت.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت پروژه
مدیریت پروژه

 

مدیریت پروژه چیست؟            

مدیریت پروژه را به طور کلی به تنظیم کردن کارها، پیش‌بینی هزینه‌ها، تخمین زدن زمان پروژه و همه کارهای مربوط به پروژه گفته می‌شود که توسط یک مدیر یا متخصص آن بخش صورت خواهد گرفت.

مدیریت پروژه بر خلاف چیزی که می‌بینید، بسیار کار سخت و دشواری است؛ برای مثال تصور کنید یک پروژه بسیار بزرگ را باید مدیریت کنید. قطعا این پروژه بسیار بزرگ نیاز به کارمند، متخصص و مدیر بخش دارد.

حال باید این پروژه را به چند بخش تقسیم کنید، سپس برای هر بخش متخصص و مدیر ارشد قرار دهید که هر کدام از آن‌ها چند کارمند و زیر دست می‌خواهند که خودش یک مجموعه بسیار بزرگ تشکیل می‌دهد. شما بدون شک باید کاری کنید که این مجموعه بزرگ با یکدیگر هماهنگ باشند و یک انسجام تیمی کل افراد را فرا بگیرد.

اکنون متوجه شدید که چقدر کار مدیریت پروژه سخت و البته استرس آور است. در ادامه با انواع مدیریت پروژه با شما همراه هستیم و توضیحاتی را درباره آن خواهیم داد.

انواع مدیریت پروژه

مدیریت پروژه انواع مختلفی دارد و می‌توان گفت روش‌های مدیریت پروژه بسیار گوناگون می‌باشد؛ این گوناگونی به مدیر پروژه اجازه می‌دهد که با توجه به شرایط از روش‌ها بهره بگیرد و در جهت بهتر شدن اوضاع پروژه، گام بردارد.

  • مدیریت پروژه به روش امانی

روش امانی یکی از روش های تقریبا پر دردسر می‌باشد؛ در این روش مدیر پروژه باید شخصا خودش تمام کارهای پروژه را در دست بگیرد که اگر پروژه کوچک باشد، به صرفه خواهد بود اما اگر پروژه بسیار بزرگ و عظیم باشد، بدون شک مدیر پروژه از همان ابتدا خسته خواهد شد و امر مدیریت را به شخص دیگری واگذار خواهد کرد.

  • مدیریت پروژه به روش سنتی

روش سنتی، روشی است که امروزه مدیران پروژه از آن استفاده می‌کنند و رواج بیشتری در کشور ما یافته است. مدیران در این روش پروژه را به چند بخش تقسیم می کنند و هر بخش آن را با توجه به بودجه، زمان و کیفیت در نظر گرفته شده، به شخص متخصص آن بخش واگذار می‌کنند و بودجه را در اختیارش قرار می‌دهند.

در کشور ما روش سنتی مدیریت پروژه بسیار کاربردی است و باید گفت در این روش هیچ‌کدام از دو طرف، خسته نخواهند شد و می‌توان گفت روش خوب و مشتری پسندی است.

 

مقاله پیشنهادی : رشته مدیریت پروژه
معرفی رشته مدیریت پروژه

 

  • مدیریت پروژه به روش پیمان

مدیریت پروژه به روش پیمان یا به عبارتی دیگر روش مدیریت اجرا، یکی از بهترین و کاربردی ترین روش‌های مدیریت پروژه می‌باشد و می‌توان گفت به روز شده و تکامل یافته روش سنتی می‌باشد.

در روش مدیریت پروژه پیمان شما هماهنگی مشاور، پیمانکار و دیگر اعضای پروژه را به صورت پیش‌رفته انجام خواهید داد.

  • مدیریت پروژه به روش طرح و ساخت

در روش طرح و ساخت نظارت و کنترل بر تمامی عوامل پروژه، توسط شرکت‌های پیمانکاری مربوط به مدیریت پروژه انجام خواهد شد؛ برای مطمئن شدن از کیفیت تحویل پروژه در این روش شما باید شرکت‌های پیمانکاری سطح بالاتری را برای کنترل و نظارت بر پروژه خود انتخاب کنید.

انواع مدیریت پروژه

  • مدیریت پروژه به روش کلید گردان

در روش مدیریت کلید گردان، فقط کارهای مربوط به پیش‌بینی هزینه و اختصاص دادن بودجه توسط مدیر انجام می‌شود و تمامی کارهای دیگر به شرکت پیمانکاری سپرده می‌شود؛ مدیریت پروژه به روش کلید گردان را می‌توان زیر مجموعه مدیریت پروژه به روش طرح و ساخت نیز دانست.

  • مدیریت پروژه به روش طرح و ساخت تواَم

در روش مدیریت پروژه به روش طرح و ساخت تواَم حدودا یک سوم کار پروژه با دستان کارفرما یا مدیر پروژه انجام می‌شود و سپس دو سوم آن به شرکت پیمانکاری واگذار خواهد شد.

به این دلیل که شما یک سوم کار را انجام دادید، می‌توانید با توجه به کیفیت ساخت و دیگر عوامل، از استخدام پیمانکار خوب مطمئن شوید؛ یکی از اصلی‌ترین و البته مهم‌ترین مضرات استفاده از این روش، نداشتن برنامه‌ریزی مشخص برای هزینه‌ها می‌باشد و اگر از این روش برای مدیریت پروژه استفاده می‌کنید، به هیچ عنوان از آن در آینده استفاده نکنید زیرا ممکن است هزینه‌ها به صورت شفاف مشخص نباشد و دخل و تصرفی در کار باشد.

 

 

مدیریت پروژه به روش ساخت، بهره برداری، انتقال

اگر مدیر پروژه یا کارفرمایی از این روش بهره می‌گیرند، باید بگوییم کار درستی را انجام می‌دهند. البته همه چیز بستگی به شرایط پروژه دارد؛ یک قسمت بسیار عظیم از هزینه‌های مورد نیاز پروژه را در این روش، سرمایه‌گذار یا به عبارتی دیگر اسپانسر پروژه متقبل می‌شود.

البته سرمایه‌گذار قبل از واگذار کردن سرمایه خود، از مدیر پروژه یا کارفرما تضمین بازگشت وجه می‌گیرد و می‌گوید پولی که قرار است در اختیار آن‌ها قرار دهد، باید ضمانت شود و موفقیت شرکت تضمینی باشد.

انواع مدیریت پروژه

به طور کلی روش‌هایی که گفته شد با توجه به شرایط زمانی و مکانی مورد استفاده قرار می‌‎گیرد و همه این روش‌ها اگر بتواند در موقعیت مناسب مورد استفاده قرار بگیرد، بسیار سرنوشت ساز است و می‌تواند موفقیت پروژه را تضمین کند.

تمام روش‌هایی که گفته شد مربوط به انواع مدیریت پروژه بود و همان‌طور که مشاهده و مطالعه کردید، روش‌های مختلفی دارد و می‌توان گفت امروزه با توجه به نیاز شرکت و پروژه‌های مختلف، تمامی این روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سرنوشت پروژه تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

به شکل کلی روش سنتی امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارفرما یا مدیر پروژه برای جلوگیری از پرداخت هزینه، خودش کار را در دست می‌گیرد و کارهای پروژه را یکی پس از دیگری انجام می‌دهد؛ اما این روش در صورتی که پروژه بزرگ باشد و سطح آن وسیع، مدیر پروژه به صورت غیر قابل باور خسته خواهد شد و ممکن است قید پروژه را برای مدت طولانی بزند.

 

مقاله پیشنهادی : اصول مدیریت پروژه
اصول مدیریت پروژه

 

نمی‌توان گفت کدام روش برای مدیریت پروژه بهتر است و اینکه از کدام روش برای مدیریت پروژه خود استفاده کنید، موفق‌تر می‌شوید؛ روش مدیریت پروژه باید با توجه به شرایط زمانی، بودجه، شرایط مکانی و … انتخاب شود تا به اعضای پروژه، سرنوشت پروژه و دیگر عوامل دخیل در پروژه آسیبی نرسد.

سخن پایانی

امیدواریم در پایان مطالعه این مقاله بتوانید با انواع روش های مدیریت پروژه آشنا شوید و بعضا از آن‌ها در مدیریت پروژه‌های خود استفاده کنید تا به موفقیت نزدیک‌تر شوید.

مطمئنا اگر بتوانید نکات بسیار بیشتری را درباره هر یک از این روش‌ها بخوانید، مسلط‌ می‌شوید و بدون هیچ معطلی، بهترین روش مدیریت پروژه را در شرایط مختلف انتخاب می‌کنید.

با توجه به این‌که مدیریت پروژه کار بسیار دشوار و پر زحمتی است، نمی‌توان بدون کمک گرفتن یا تقسیم بندی پروژه، کارها را به درستی پیش برد و همین گستردگی پروژه‌ها است که مانع انفرادی کار کردن می‌شود.