دسته‌بندی نشدهمهارت های عکاسی

معرفی حرفه‌ای‌ترین برنامه عكاسی با آيفون

معرفی ۶ برنامه عكاسی با آيفون

گوشی‌های امروزی پیشرفت قابل توجهی در زمینه فناوری دوربین عکاسی داشته‌اند. در این میان گوشی‌های آیفون در این رقابت را از سایر شرکت‌ها جلوتر‌ هستند. سیستم دوربین آیفون در چند سال گذشته پیشرفت خارق العاده‌ای داشته است. تمامی مدل‌های آیفون می‌توانند عکسی با کیفیت و جذاب ثبت کنند. شاید بخواهید از گوشی آیفون خود به عنوان یک دوربین پیشرفته استفاده کنید در این صورت می‌توانید بدون سه پایه، از آبشارها هم عکس بگیرید. اگرچه تلفن همراه یک برنامه استاندارد است که می‌توانید از آن به عنوان دوربین استفاده کنید‌، اما در اینجا برخی از برنامه عكاسي حرفه اي آيفون را به شما معرفی می‌کنیم که به عنوان گزینه‌های برای پیشرفته‌تر کردن دوریبن گوشی خود می‌توانید به آن‌ها فکر کنید.

 

صفحه پیشنهادی: آموزش عکاسی با گوشی
آموزش عکاسی

 

۱- Adobe Lightroom: برنامه دوربین حرفه‌ای برای آیفون با کنترل بالا

Adobe Lightroom یکی از بهترین برنامه‌های دوربین آیفون برای اولین بار از پشتیبانی RAW برای iPhone و iPad برخوردار شد. برای گرفتن عکس در این قالب، فقط از دوربین تعبیه شده در برنامه استفاده کنید. دوربین Lightroom  دو حالت خودکار و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. با حالت اتوماتیک، می‌توان گفت عکاسی عادی در خیابان در نور طبیعی را به خوبی انجام می‌دهد. در حالت pro، به تمام تنظیمات معمولی، از جمله نوردهی، ISO، سرعت شاتر و فیلترها دسترسی خواهید داشت.

یکی از ویژگی‌های جالب این برنامه، برجسته‌سازی خودکار مناطق با نوردهی بیش از حد در تصویر است. با فعال کردن این حالت می‌توانید به راحتی از نوردهی بیش از حد در عکس خود خلاص شوید. برای نتیجه حرفه‌ای‌تر، می‌توانید از ابزارهایGrid  و Level استفاده کنید. با استفاده از این دو ابزار می‌توانید عناصر را برای عکس خود کاملا متعادل و ترکیب کنید.

توجه داشته باشید که اگر برنامه عکاسی Adobe را سابسکرایب کرده باشید، همه عکس‌هایی که می‌گیرید به طور خودکار به Lightroom دسکتاپ شما در Mac ارسال می‌شوند. فضای ذخیره‌سازی ابری نیز یکی از ویژگی‌های خوب این برنامه است، زیرا باعث می‌شود چندین مگابایت در حافظه صرفه جویی کنید.

 

برنامه عكاسي حرفه اي آيفون

ویژگی‌های مثبت:

 • رفع نور بیش از حد در عکس
 • فیلترهای داخلی
 • ذخیره‌سازی یکپارچه ابری
 • یک ویرایشگر عکس فوق العاده که از فایل‌های RAW و از پیش تنظیم پشتیبانی می‌کند

ویژگی‌های منفی‌:

 • محتوای اضافی دارد که رایگان نیستند

 

صفحه پیشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

۲- VSCO: یک برنامه عكاسی با آيفون به شکل حرفه‌ای + ویرایشگر حرفه‌ای عکس

VSCO نه تنها یک ویرایشگر دوربین گوشی حرفه‌ای با فیلترهای زیاد است، بلکه یکی از بهترین برنامه عكاسي حرفه اي آيفون نیز هست. این برنامه تنظیمات بسیاری دارد، از جمله توانایی کنترل سرعت شاتر، ISO ، تعادل سفیدی سفارشی و نوردهی. برای کاربران حرفه‌ای‌تر، فوکوس دستی و پشتیبانی از فایل‌های RAW نیز وجود دارد. یکی از موثرترین ابزارهای برنامه دوربین VSCO، نوار لغزنده نوردهی است که در صحنه‌های متحرک کمک زیادی می‌کند. سرعت بالای شاتر، حرکت را کند می‌کند و سرعت پایین شاتر هر حرکتی را در صحنه تار می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مفید VSCO تنظیم تعادل رنگ سفید است. با یک کشویی می‌توانید رنگ‌های گرم و سرد را کنترل کنید. یک عکس ملایم‌تر، با رنگ نارنجی یا سردتر ایجاد کنید و یا به آن سایه‌ای آبی دهید. برای تنظیم فوکوس و نوردهی، روی bject/detail صحنه کلیک کنید. می‌توانید نقاط فوکوس و نوردهی را نیز از هم جدا کنید. این کار باعث می‌شود در حالی که نوردهی را در یک قسمت تنظیم می‌کنید، فوکوس را روی یک قسمت دیگر از تصویر تنظیم کنید.

 

VSCO: یک برنامه عكاسی با آيفون به شکل حرفه‌ای + ویرایشگر حرفه‌ای عکس

ویژگی‌های مثبت:

 • تنظیم سرعت شاتر و تنظیمات ISO
 • بالانس سفیدی در عکس
 • می‌توانید نقاط فوکوس و نوردهی جداگانه اضافه کنید
 • تنظیم دستی فوکوس و نوردهی

ویژگی‌های منفی:

 • بسیاری از تنظیمات رایگان نیستند
 • این برنامه ممکن است در گوشی‌های ضعیف درست کار نکند

 

۳- camera +2: نوردهی طولانی برای آیفون

سرعت شاتر بالا، عکاسی ماکرو و حالت پرتره از ویژگی های اصلی camera +2 است. این برنامه دوربین آیفون تنظیمات دستی مانند برنامه VSCO دارد: سرعت شاتر، ISO، تعادل رنگ سفید، فوکوس و نوردهی. در مورد ویژگی‌های قوی و منحصر به فرد، می‌توان به سرعت شاتر تا ۳۰ ثانیه اشاره کرد ( بیشترین سرعت شاتر در بین بهترین برنامه عكاسي حرفه اي آيفون). با استفاده از این حالت می‌توانید تابستان عکس‌های خوبی از آبشار بگیرید، که در این صورت آب صاف و ابریشمی به نظر می‌رسد.

اگر آیفون با حداقل دو لنز دارید، می‌توانید از مزایای دیگری ویرایشگر تصویر، حالت “پرتره” لذت ببرید. یکی از ویژگی‌های این حالت توانایی کنترل شدت تاری پس زمینه است. همچنین می‌توانید پیش‌زمینه و پس‌زمینه عکس پرتره خود را به طور جداگانه ویرایش کنید. به عنوان مثال، می‌توانید رنگ یا روشنایی پس‌زمینه را تغییر دهید بدون اینکه روی جسم پیش‌زمینه تأثیر بگذارد. حالت عکاسی ماکرو به شما کمک می‌کند هنگام گرفتن عکس‌های نزدیک از فوکوس و وضوح بیشتری برخوردار شوید. از ردیابی فوکوس استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که سوژه شما در کانون توجه باقی می‌ماند. برای صحنه‌های متحرک، این برنامه دارای حالت burst  است که به شما امکان می‌دهد لحظه مورد نیاز را ضبط و ذخیره کنید.

 

camera +2: نوردهی طولانی برای آیفون

ویژگی‌های مثبت:

 • حالت شاتر آهسته
 • حالت ماکرو برای نمای نزدیک
 • کنترل دستی سرعت شاتر، ISO و بالانس رنگ سفید
 • ویرایشگر پرتره

ویژگی‌های منفی:

 • اگر گوشی آیفون شما کمتر از دو دوربین داشته باشد‌، از نیمی از ابزارها نمی‌توانید استفاده کنید
 • ویژگی‌های ویرایشگر تصویر نسبت به سایر برنامه‌های پیشرفته دوربین آیفون کمتر است

 

مقاله پییشنهادی : تنظیمات دوربین گوشی

۴- Halide: برنامه دوربین آیفون پیچیده، اما کارآمد

برنامه دوربین Halide iOS دارای انواع دکمه ها، عملکردها و ابزارهایی است که می توان آن‌ها را استفاده کرد، بنابراین اگر برای اولین بار است که از آن استفاده می‌کنید، راهنمای‌ها را نادیده نگیرید. این برنامه به شما امکان می‌دهد از نوردهی و فوکوس گرفته تا ISO و سرعت شاتر را شخصی سازی کنید. خصوصاً ویژگی Depth Peaking که به گونه‌ای کار می کند که موضوع تصویر با توجه به ساختار عمق سه بعدی آن تحلیل شود. البته شما برای استفاده از این ویژگی به یک گوشی ایفون با دو لنز لنز نیاز دارید. در مورد تنظیمات پیشرفته، می‌توانید نحوه پردازش و ذخیره تصاویر RAW خود را تعیین کنید.

به راحتی و با حرکت انگشت خود روی صفحه نمایش می‌توانید نوردهی را در لحظه تنظیم کنید. همچنین یک تغییر راحت از فوکوس خودکار به فوکوس دستی وجود دارد، فقط کافی است صفحه را به سمت چپ یا راست بکشید. این عملکرد بسیار مفید و سریع است، زیرا برای انجام این کار نیازی به کلی تب در برنامه ندارید. در مقایسه با برنامه‌های دوربین آیفون Lightroom یا VSCO ، Halide ویرایشگر دیگری برای پردازش بیشتر عکس ارائه نمی‌دهد، اما یک عملکرد مفید دارد و آن بازبینی عکس است. وقتی روی تصویر thumbnail عکس کلیک می کنید، برنامه کلیدی چند کاربرده‌ایی را نمایش می‌دهد؛ سرعت شاتر، داده‌های ISO، قالب تصویر و زمان.

 

Halide: برنامه دوربین آیفون پیچیده، اما کارآمد

 

ویژگی‌های مثبت:

 • تنظیمات بیشتر
 • فوکوس دستی

سرعت شاتر تا ۱۵ ثانیه

ویژگی‌های منفی:

 • هیچ ویرایشگری اضافه‌ای برای پردازش بیشتر تصویر وجود ندارد
 • این برنامه دارای ابزا‌های زیادی است

 

مقاله پییشنهادی : بهترین اپلیکیشن‌های عکاسی برای گوشی‌های اندروید

۵- ProCamera: برنامه عكاسی با آيفون با کنترل بر عکس و فیلم

ProCamera از دیگر برنامه عكاسي حرفه اي آيفون است که امکان کنترل عکس‌ها و فیلم‌ها را برای شما فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید سرعت شاتر، ISO، فوکوس و غیره را تنظیم کنید. به نظر می‌رسد ابزار White Balance که برای تعادل سفیدی عکس است از برنامه‌های معرفی شده بالا بهتر باشد. واقعیت این است که علاوه بر رنگ‌های گرم و سرد، می‌توانید رنگ‌های سبز و بنفش نیز اضافه کنید. با توجه به اینکه همه چیز در یک لحظه می‌افتد‌، این یک ویژگی خیلی خوب است. می‌توانید در حالت اتوماتیک، حالت کاملاً دستی یا نیمه خودکار عکس بگیرید که حالت شاتر نامیده می‌شود. مانند VSCO و Camera + 2، می‌توانید با فرمت RAW یا JPEG عکس بگیرید. با این حال، این برنامه دوربین برای آیفون توانایی فیلمبرداری با فرمت TIF و رمتف جدید HEIF را نیز دارد.

ابزارهای اضافی شامل محافظت در برابر لرزش، فوکوس و قفل نوردهی نیز از جمله ابزارهای این برنامه می‌باشند. در حالت فول اسکرین، می‌توانید روی هر قسمت صفحه کلیک کنید تا عکس بگیرید. علاوه بر این، این برنامه دوربین با برنامه Adobe کار می‌کند؛ پس می‌توانید تصاویر خود را مستقیماً به فضای ذخیره‌سازی ابری ارسال کنید.

 

ProCamera: برنامه عكاسی با آيفون با کنترل بر عکس و فیلم

ویژگی‌های مثبت:

 • حالت عمودی با شدت تاری قابل تنظیم
 • کنترل دستی سرعت شاتر، ISO و تعادل رنگ سفید
 • پشتیبانی ازJPEG ، RAW، TIFF یا HEIF
 • یک ویرایشگر با کنترل عمق پرتره

ویژگی‌های منفی:

 • برای ابزارهای اضافی باید هزینه پرداخت کنید
 • ممکن است برای مبتدیان پیچیده به نظر برسد

 

مقاله پییشنهادی : دیافراگم دوربین چیست؟

۶- Obscura 2: بهترین برنامه عكاسی با آيفون برای مبتدیان

Obscura 2 گزینه‌ای مناسب برای افراد تازه کار است. مزیت این برنامه دوربین سادگی آن است. هر عملکرد و ابزار با یک دیسک تنظیم می‌شود. با چرخاندن آن، مقادیر را تغییر می‌دهید و به شما امکان می‌دهد بدون سردرگمی کار کنید. این برنامه عكاسي حرفه اي آيفون دارای تمام ابزارهای لازم است. از جمله ISO قابل تنظیم، نوردهی، سرعت شاتر ده ثانیه و تعادل رنگ سفید قابل تنظیم. اگر آیفون شما دوربین دو لنز دارد، می‌توانید از حالت عمودی نیز استفاده کنید.

برای سلفی‌های گروهی می‌توانید لنز را به حالت زاویه دید عریض تغییر دهید. همچنین می‌توانید فلاش و زمان سنج خودکار را تنظیم کرده و خطوط و سطح شبکه را فعال کنید تا تصویر به درستی تنظیم شود. Obscura 2 تنظیمات زیادی را برای شما فراهم نمی‌کند. اما مطمئناً هر آنچه در سطح اولیه نیاز دارید در دسترس است.

 

Obscura 2: بهترین برنامه عكاسی با آيفون برای مبتدیان

ویژگی‌های مثبت:

 • کار با آن بسیار ساده است
 • حالت زاویه باز دارد
 • زمان نوردهی تا ۱۰ ثانیه
 • از فایل‌های HEIF و RAW پشتیبانی می‌کند

ویژگی‌های منفی:

 • لغزنده برای بهبود تصویر ندارد

 

در این مطلب از مکتب خانه، به معرفی چند برنامه عكاسي حرفه اي آيفون پرداختیم. امیدواریم که از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. در صورت تمایل، نظرات، انتقادات و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا