زبان خارجی

چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

اهمیت یادگیری لغات انگلیسی

همانطور که می‌دانید در زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری، واژگان اهمیت بسیاری دارند. هر چه شما دایره لغات گسترده‌تری داشته باشید، بهتر می‌توانید با زبان مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید. اگر شما حتی به یک کشور خارجی نیز سفر کنید و در زبان انگلیسی ضعیف باشید، می‌توانید با دانستن چند کلمه و بکار بردن آن‌ها، منظور خود را به دیگران برسانید. در ادامه به معرفی ترفندهایی برای افزایش دایره لغات انگلیسی می‌پردازیم. اما سؤال اینجاست که چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

شما در روند یادگیری یک زبان، برای نوشتار، داستان سرایی، روزنامه نگاری، مقاله نویسی، شعر سرایی و … نیاز به واژگان قوی دارید. برای این منظور، زمانی که صرف بهبود مهارت‌های واژگان خود می‌کنید، در واقع زمانیست که صرف مهارت‌های نوشتاری شما می‌شود. بنابراین اگر مشتاق هستید که میزان لغات انگلیسی خود را افزایش دهید، با این مقاله از موسسه مکتب خونه همراه باشید تا ما در ادامه به شما روش‌هایی را برای بهبود دایره لغات انگلیسی معرفی کنیم.

 

معرفی ترفندها و روش‌های افزایش دایره لغات انگلیسی

بسیاری از ما در دانش آموزی، دبیرستان و یا کالج، زمان زیادی را صرف یادگیری واژگان جدید کرده‌ایم. اما ممکن است روش‌های ما برای افزایش دایره لغات انگلیسی، درست نبوده و به همین خاطر نتوانسته‌ایم آن طور که باید و شاید، واژگان قدرتمندی داشته باشیم. در اینجا نکاتی را برایتان آورده‌ایم که به شما در یادگیری واژگان جدید کمک می‌کند:

 

مقاله پییشنهادی : کتاب لغات تافل
بهترین کتاب ها برای یادگیری لغات آیلتس

 

  • عادت خواندن هر چه بیشتر لغات را در خود تقویت کنید

وقتی با کلمات در زمینه جدیدی مواجه می‌شوید، خوب است که ابتدا واژگان ساده‌تر را تمرین کنید و یاد بگیرید. دیدن کلمات در یک رمان، مقاله و یا روزنامه، بسیار موثرتر از دیدن آن‌ها در لیست واژگان یک کتاب است. چرا که شما در مقاله، کتاب یا روزنامه به کاربرد و موقعیت آن کلمه در جلمه پی می‌برید و با استفاده آن به لحاظ گرامری هم آشنا می‌شوید. به این ترتیب آن لغت، بهتر در ذهن شما می‌ماند.

 

اما سؤال اینجاست که چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

 

  • از فرهنگ لغت و اصطلاح نامه استفاده کنید

اگر از فرهنگ لغت‌ها و اصطلاحنامه های فیزیکی و یا آنلاین به درستی استفاده کنید، متوجه می‌شوید که چه منابع مفیدی هستند. این منابع می‌توانند حافظه شما را در مورد مترادف‌هایی که کلمات دارند نیز بهتر و بیشتر آشنا کنند. همچنین تعریف کامل فرهنگ لغت می‌تواند، متضاد، کلمات ریشه‌ای و کلمات مرتبط را نیز به شما آموزش دهد که یکی دیگر از روش‌های یادگیری واژگان است.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین کتاب ریدینگ برای موفقیت در آیلتس
بهترین کتاب ها برای یادگیری لغات آیلتس

 

  • بازی کلمات را انجام دهید تا واژگان بیشتری یاد بگیرید

بازی‌های کلاسیک مانند Scrabble و Boggle را انجام دهید. این بازی‌ها می‌توانند به عنوان راهی سرگرم کننده برای گسترش واژگان انگلیسی شما عمل کنند. جدول کلمات متقاطع نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر واقعاً می‌خواهید با روشی کارآمد واژگان انگلیسی خود را ارتقاء بدهید، بازی‌های کلمه‌ای را انجام داده و با یادداشت برداری از آن‌ها، نهایت استفاده را ببرید. لیستی از کلمات متفاوتی را که هنگام بازی آموخته‌اید، نگه دارید و سپس هر از گاهی آن لیست را مطالعه نمایید.

 

  • از فلش کارت‌ها برای آموختن لغات انگلیسی استفاده کنید

یک راه سریع برای افزایش دایره لغات انگلیسی، مطالعه کلمات از طریق فلش کارت است. در عصر دیجیتال امروزی، مجموعه گسترده‌ای از برنامه‌های تلفن‌های هوشمند، مرتب سازی کارت‌ها را به راحتی در اختیارتان قرار می‌دهند. تمرین یک یا چند کلمه جدید در روز با فلش کارت‌ها، ایده بسیار خوبی است. شما همیشه می‌توانید به دنبال یادگیری موارد بیشتر باشید، اما منطقی نیست که روزانه ده ها کلمه انگلیسی را به زور به خاطر بسپارید و اگر این کار را انجام دهید، مطمئن باشید که به سرعت بخشی از آن‌ها را فراموش خواهید کرد، چرا که به حافظه کوتاه مدت سپرده شده‌اند.

 

  • از پلتفرم‌های آموزش کلمات انگلیسی استفاده کنید

برخی از پلتفرم‌ها ویژه آموزش زبان انگلیسی و یادگیری لغات آن طراحی شده‌اند و شما می‌توانید به صورت آنلاین و با دسترسی آسان به آن‌ها، چه از طریق ایمیل و چه وبسایت، از این برنامه‌ها استفاده کنید. مطمئن باشید که برنامه‌های مذکور به شما کمک می‌کنند واژگان خود را به سرعت گسترش دهید و دیگر نگران ندانستن لغات گوناگون نباشید.

 

  • از یادآورها استفاده کنید

برخی برنامه‌های موبایلی و اپلیکیشن ها تحت عنوان یادآور ارائه می‌شوند. این برنامه‌ها یادآور کلمات به شما هستند و باعث می‌شوند، لغاتی را که در گذشته یاد گرفته‌اید را مرور کنید و از فراموش کردن آن‌ها اجتناب نمایید.

 

افزایش دایره لغات انگلیسی

 

  • از کلمات جدید در مکالمات خود استفاده کرده و به تمرین آن‌ها بپردازید

شما می‌توانید با کلمات جدیدی که یاد می‌گیرید یک مکالمه ترتیب دهید یا سعی کنید که آن‌ها را در صحبت‌های روزانه خود بکار بگیرید. چرا که استفاده از واژه‌ها باعث می‌شود که آن‌ها در ذهن شما ثبت شوند و بتوانید مطمئن شوید که دیگر این لغات تازه را فراموش نمی‌کنید.

 

مقاله پییشنهادی : نحوه مطالعه لغات GRE
بهترین کتاب ها برای یادگیری لغات آیلتس

 

  • از سخنرانان بومی و یا یک شریک زبان، کمک بگیرید

اگر با فردی که زبان مادری‌اش انگلیسی است در تعامل و ارتباط کلامی باشید، می‌توانید کلمات را به درستی و با تلفظ صحیحشان یاد بگیرید. همچنین می‌توانید مطمئن باشید که هیچ گونه اشتباهی در روند یادگیری واژگان برایتان به وجود نمی‌آید. چرا که فرد بومی زبان در زبان مادری‌اش اشتباهی نمی‌کند. اگر به فرد بومی زبانی دسترسی ندارید، می‌توانید از یک شریک زبان، کمک بگیرید. این شریک می‌تواند فردی باشد که تسلط به زبان انگلیسی دارد و یا کسی که سطح زبان انگلیسی او بالا است.

 

  • تمرین، تمرین، تمرین

نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بدون تمرین و تکرار به هدف خود یعنی یادگیری لغات زبان انگلیسی دست پیدا کنید. شما باید روزانه چند کلمه جدید را یاد بگیرید، یادداشت کنید، تلفظ و معنی‌شان را چک کنید، مترادف‌ها و متضادهایشان را بیابید و در نهایت آن کلمات را در مکالمات و صحبت‌های خود استفاده کنید. باید تمرین و پشتکار داشته باشید و حتی نوشتن این کلمات تازه و کاربردشان در جمله را نیز بررسی کنید. بهترین کتاب برای افزایش دایره لغات انگلیسی نیز دیکشنری‌ها و واژه نامه‌های معرف هستند. کتاب ۵۰۴ و سایر کتاب‌های نظیر آن نیز می‌توانند به افزایش دایره لغات انگلیسی شما کمک کنند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا