برنامه نویسی و ITوردپرس

با هک وردپرس بیشتر آشنا شویم

با هک وردپرس بیشتر آشنا شویم

در دنیای امروز برای ساخت و مدیریت یک وبسایت قدرتمند نیاز به یک پنل مدیریتی سطح بالا وجود دارد. وردپرس به عنوان محبوب‌ترین و یکی از قدرتمندترین پنل‌ها برای کاربران به حساب می‌آید. طبق تخمین‌ها چیزی حدود ۴۰ درصد از سایت‌ها از وردپرس برای مدیریت و سامان‌دهی به کارهای وبسایتشان استفاده می‌کنند.

هک وردپرس به شکل‌های مختلفی اتفاق می‌افتد. در این مطلب قصد داریم به شرح روش‌ها و چگونگی هک وردپرس بپردازیم و با راه‌های نفوذ به این سیستم هوشمند مدیریت محتوا و به تبع آن هک سایت وردپرس آشنا شویم. همچنین درباره میزان امنیت وردپرس و توانمندی آن در برابر حملات سایبری صحبت کنیم.

مقدمه‌ای بر هک وردپرس

مقدمه‌ای بر هک وردپرس

هک وردپرس و همچنین سایت وردپرس شاید در نگاه اول برای هکرها کار چندان پیچیده‌ای به نظر نرسد اما با چالش‌های خاص خود همراه خواهد بود. همانطور که گفته شد وردپرس محبوب‌ترین و مورد استفاده‌ترین سیستم مدیریت وبسایت و محتوا به شمار می‌آید به طوری که چیزی حدود ۲۰ میلیون وبسایت مبتنی بر وردپرس در جهان ساخته شده است. همین موضوع مهم‌ترین بهانه برای هکرها به حساب می‌آید تا به دنبال نفوذ به وبسایت‌های وردپرسی باشند.

پیش از آن که به آموزش هک وردپرس و چگونگی انجام آن بپردازیم بهتر است با مواردی که موجب آسیب رساندن به وردپرس شده وعاملی برای ضعف امنیتی این سیستم است آشنا شویم.

ویدئو پییشنهادی : آموزش هک قانونمند (CEH)
آموزش هک

منابع مختلف هک وردپرس بیشتر کدام موارد هستند؟

ربات‌ها: ربات‌ها به کمک کامپیوترها سایت‌های مختلف را به منظور آسیب رساندن مورد هدف قرار می‌دهند. سریع و کارامد هستند و تا حد امکان از نقص‌ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی در برنامه‌ها و پلاگین‌ها بهره می‌برند.

آسیب‌پذیری: تاکنون برای توسعه‌دهندگان ناشناخته بوده و باید از طریق به روزرسانی‌ها و پچ‌ها بازیابی شوند. حملات ربات‌ها کاملا تهاجمی است و بنابراین به راحتی قابل تشخیص است.

بات‌نت‌ها: شبه ربات‌هایی هستند که از شبکه کامپیوترهایی که توسط بدافزار کنترل می‌شوند، راه اندازی می‌شوند. آسیب آنها قابل توجه است زیرا می‌تواند به طور همزمان به بسیاری از سایت‌ها آسیب برساند.

و در آخر، مخرب‌تر از همه گزینه‌ها حمله انسانی است. یک فرد طبیعی در پشت صفحه خود به وب سایت شما حمله کرده و عناصر آسیب‌پذیر را جستجو می‌کند. تشخیص این نوع حمله دشوار است زیرا انسان‌ها احتیاط بیشتری نسبت به ربات‌ها یا بات‌نت‌ها دارند و در آن واحد می‌توانند موارد مختلف در مراحل هک سایت‌ها را بررسی کنند.

اگرچه یک فرد می‌تواند همزمان فقط به یک سایت حمله کند، اما حمله او خطر کمتری ندارد. سپس هکر قصد دارد وب سایت‌هایی را در مقیاس وسیع هدف قرار دهد که داده‌های مهمی را ذخیره می‌کنند. در ادامه و پس از سرقت، این سایت‌ها با قیمت‌های بالا به راحتی قابل فروش هستند.

روش‌های هک وردپرس چیست؟

روش‌های هک وردپرس چیست؟

به طور کلی ۳ روش برای هک سایت‌های وردپرسی تعریف شده که به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. اما روش‌های دیگری هم وجود دارند که به دلایل مختلف در این لیست به عنوان موارد جداگانه جا نمی‌گیرند. روش‌های هک وردپرس به شرح زیر می‌باشند:

۱٫      استفاده از اسکنرهای امنیتی مانند WPScan:

WPScan ابزاری است که می‌تواند به مدیران اجازه دهد نقاط ضعف امنیتی را در وب سایت‌های خود بررسی کنند، اما این ابزار همچنین به هکرها کمک می‌کند تا به وب سایت‌ها حمله کنند. WPScan می‌تواند حملات brute force و رمز عبور مبتنی بر دیکشنری را اجرا کند و همچنین می‌تواند نقاط ضعف موجود در تم‌های وردپرس را تشخیص دهد. دیکشنری‌های رمز عبور کاملاً ماژولار هستند و به کاربران امکان می‌دهد دیکشنری‌های جدیدی را که تقریباً هزاران رمز عبور در آنها نگهداری می‌شود بارگیری و به آن اضافه کنند.

۲٫      حمله‌های Man-in-the-Middle

برای کاربران این امکان وجود دارد که از حملات man-in-the-middle در برابر کسانی که شبکه LAN یکسانی دارند استفاده کنند. تا زمانی که اطلاعات ورود به سیستم با یک تونل VPN یا کد دیگری مانند HTTPS رمزگذاری نشده باشد، اطلاعات ورود به سیستم به صورت متن ساده قابل مشاهده است. نرم افزاری که بیشتر کاربران را قادر می‌سازد از این نوع حمله استفاده کنند می‌تواند افزونه‌های بی‌رحمانه‌ای را اعمال کند، مضامین آسیب پذیر را شناسایی کند و اطلاعات کاربران را به دست آورد.

۳٫      تزریق SQL برای هک وردپرس

حملات تزریق SQL یکی از محبوب‌ترین انواع حملات است که به طور خاص برای شکستن وب سایت‌ها طراحی شده است. حملات تزریق SQL با وارد کردن دستورات مخربی که برای شکستن سیستم طراحی شده‌اند، از دیتابیس بک‌اند یک وب سایت سود می‌برند. به دلیل خطاهای کدگذاری با دیتابیس بک‌اند، روش‌هایی برای حذف، سرقت یا تغییر کل اطلاعات وجود دارد. با این حال، اولین قدم برای هرگونه حمله SQLi شناسایی وب سایت‌های آسیب‌پذیر و یافتن وب سایتی است که تعدادی از حفره‌های امنیتی را بهم نزده و در اصل شناسایی نکرده است.

چگونه صاحبین وبسایت‌های وردپرسی وب سایت خود را از هک کردن ایمن نگه می‌دارند؟

به طور کلی تمهیداتی برای سالم نگه داشتن سایت از تهدیدات امنیتی وجود دارد که راه‌های نفوذ هکرها هستند. این موارد به شرح زیرند:

۱٫      برای ورود به وردپرس از استفاده از سیستم‌های عمومی خودداری کنید.

اگر از طریق یک رایانه عمومی وارد سایت خود شوید، در واقع اعتبار مدیر خود را در معرض آسیب کسانی قرار می‌دهید که از همان رایانه استفاده می‌کنند یا سایر کاربران موجود در شبکه نیز ممکن است از بتوانند از آن اطلاعات استفاده کنند.

۲٫      ورود به سیستم احراز هویت دو عاملی:

یکی از ساده‌ترین و بسیار کارآمدترین روش‌ها برای جلوگیری از حملات بی‌رحمانه، اجرای احراز هویت دو عاملی (۲FA) برای ورود به سایت وردپرس است. وردپرس با درخواست اثبات شناسه اضافی مانند سوالات محرمانه یا کد تولید شده توسط تلفن همراه، یک لایه اضافی از امنیت ورود به سیستم را اضافه می‌کند. با استفاده از این روش شانس هکرها برای دسترسی به اطلاعات شخصی پایین می‌آید.

۳٫      به طور مرتب هسته وردپرس را به روز کنید:

وقتی وردپرس به روزرسانی‌های امنیتی را منتشر می‌کند، WP Engine اطمینان حاصل می‌کند که سایت شما آنها را به دست می‌آورد. هنگامی که به روزرسانی‌ها منتشر می‌شوند، همیشه خوب است که به روزرسانی‌ها را در سایت صحنه خود آزمایش کنید. پس از اینکه همه کارها را به خوبی تأیید کردید، باید با ایجاد یک به روزرسانی در وب سایت خود وضعیت را به شکل زنده دنبال کنید.

۴٫      به طور مرتب تم‌ها و پلاگین‌های خود را به روز کنید:

نویسندگان افزونه و طرح زمینه اغلب به روزرسانی‌های امنیتی را منتشر می‌کنند. این به روزرسانی‌ها می‌تواند به بهینه‌سازی افزونه برای کار روش‌مند با نسخه‌های فعلی وردپرس کمک کند. حفظ بروزرسانی منظم در این به روزرسانی‌های پلاگین و طرح زمینه ضروری است. این نرم افزار منسوخ علت اصلی یک بدافزار یا بروز مشکل در سایت‌ها محسوب می‌شود زیرا با اتمام انقضا ویژگی‌های امنیتی خود را از دست می‌دهند. هکرها با بو بردن از حفره‌های امنیتی به سایت‌های به روز رسانی نشده حمله می‌کنند.

حرف آخر

هک وردپرس به خودی خود نیازمند دانشی است که در اختیار هر فرد قرار ندارد و امتحان آن ممکن است تبعاتی به دنبال داشته باشد. پس پیشنهاد ما این است که برای حفظ امنیت وبسایت وردپرسی خود از این مطالب بهره ببرید و از دارایی خود محافظت کنید چرا که دارایی شما حریم خصوصیتان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا