00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 1 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 1 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوا
  +
 • پروژه محور (تعریف و تصحیح پروژه)
 • پشتیبانی علمی (منتورینگ)
 • گواهینامه مکتب‌خونه
199,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش اصول پایگاه داده و SQL Server

دوره‌های مکتب‌پلاس
31 ساعت
60٪ (268 رای)
درباره دوره آموزش اصول پایگاه داده و SQL Server

پایگاه داده یا دیتابیس به مجموعه‌ای از اطلاعات با ساختار منظم گفته می‌شود. این پایگاه‌های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند، ذخیره می‌شوند.

در دنیای امروز که حجم اطلاعات مورد پردازش و تولید شده با سرعت بالایی در حال افزایش است، وجود ساختار مشخصی برای دیتابیس‌ها بیش از هر زمانی حس می‌شود. در دهه 70 گروهی از شرکت IBM بر روي سیستم پایگاه داده‌‌ی سیستم R کار می‌کردند و زبان SQL را به منظور عملیات و بازیابی اطلاعات ذخیره شده در سیستم R ایجاد کردند.

اما در کنار زبان، وجود یک سیستم مدیریت دیتابیس نیز به شدت حس می‌شد و این عاملی شد بر به وجود آمدن نرم افزارهایی مانند SQL Server که محیطی کاربرپسند و مناسب را در اختیار متخصصان دیتا قرار داده است. قدرت و راحتی کار با این نرم افزار منجر شد تا به یکی از نرم افزارهای محبوب در این زمینه تبدیل شود.

در تعریف پایگاه داده باید بگوییم که دیتابیس در واقع مجموعه‌ای اطلاعات سازمان یافته می‌باشد که با توجه به قوانین خاصی کنار  یکدیگر قرار گرفته‌اند. به زبانی دیگر اگر بخواهیم توضیح دهیم، وقتی که اطلاعات زیادی را با نظم و سازماندهی خاصی در کنار یکدیگر قرار می‌دهیم، بانک اطلاعاتی یا database ساخته‌ایم.

در حوزه‌ی برنامه نویسی و IT منظور از پایگاه داده محلی است که ما اطلاعات مربوط به نرم افزار یا وب‌سایت خود را ذخیره نموده‌ایم. پایگاه داده می‌تواند به کاربر این فرصت را بدهد که در زمان کمتر و دسترسی آسان‍‌تر، اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند.

دیتابیس به شما کمک می‌کند که اطلاعاتی که قصد جمع‌آوری دارید را با نظم و دقت بالاتری ذخیره نمایید. همچنین استفاده از پایگاه داده به ما مزایایی را اعطا می‌کند که چند مورد آن به شرح زیر می‌باشد:

 • استقلال اطلاعات
 • حذف پیشامدهای تکراری
 • بالا رفتن امنیت
 • امکان دریافت نسخه‎‌ی پشتیبان از داده‌ها

یکی از استفاده‌های بسیار زیادی که از پایگاه داده می‌شود ، مدیریت داده‌ها در نرم‌افزارها می‌باشد. حال قصد داریم مثالی برای درک بهتر پایگاه داده برای شما ذکر کنیم. برای این منظور وب‌سایت مکتبخونه را در نظر بگیرید:

مکتبخونه دارای جدولی از اطلاعات کاربران ثبت نامی در database خود است.

تمام مقالات و پست‌های وب سایت در بخشی جداگانه به عنوان مجله مکتوب ذخیره می‌گردد.

در دسته‌بندی‌های مختلف سایت مکتب‌خونه ویدیوهای آموزشی و دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های معتبر نگهداری می‌شوند.
هر بخش از این اطلاعات در جداولی به صورت کاملا منظم دسته‌بندی می‌گردد و ممکن است این اطلاعات برای کابر قابل نمایش باشد یا اینکه قابلیت نمایشی نداشته باشد. هر کدام از جداول مکتب‌خونه دارای ویژگی‌های گوناگونی از موجودیت‌ها می‌باشند که پایگاه داده‌ی سایت مکتبخونه را شکل می‌دهند.

هر کدام از این جداولی که برای شما توضیح دادیم دارای نظم و سازماندهی بسیار دقیقی هستند و به صورت کاملا دقیق مدیریت می‌شوند، حال فرض کنید که اگر پایگاه داده‌ای وجود نداشت چه اتفاقی ممکن بود برای سایت مکتبخونه بیفتد.
پایگاه داده دارای اجزای گوناگونی می‌باشد که هر کدام از این قسمت‌ها وظیفه‌ی سازماندهی داده‌ها را دارند. هر کدام از این بخش‌ها دارای نام جداگانه‌ای هستند که می‌توانیم موارد زیر را بیان نماییم:

 • جدول (table)
 • ستون یا مشخصه (attribute or column)
 • ردیف یا سطر(row)
 • نوع یا دامنه (domain or type)
 • موجودیت (entity)

طراحی پایگاه داده نیاز به دانش و تخصص کافی در زمینه‌ی عملکرد DBMS‌ها دارد و افراد مختلفی در طراحی و مدیریت یک پایگاه داده نقش ایفا می‌کنند. این افراد را می‌‌توان در شاخه‌ها زیر دسته‌بندی نماییم:

 • طراح پایگاه داده (Database Designer)
 • مدیر پایگاه داده  (Database Administrator)
 • برنامه‌نویسان پایگاه داده  (Database Programmers)

باید حتما خاطر نشان کنیم که هرکدام از این افراد ممکن است با مشکلات گوناگونی در زمینه طراحی پایگاه داده مواجه شوند که چند نمونه از این مشکلات برای شما بیان می‌کنیم:

 • انتخاب نامناسب DBSM
 • طراحی نامناسب پایگاه داده
 • نام گذاری نامناسب جداول
 • نداشتن منابع و رفرنس‌های معتبر
 • برطرف نکردن خطاهای احتمالی پایگاه داده
 • نداشتن  Primary key
 • ورود تمام اطلاعات در یک جدول
 • برقرار نکردن ارتباط مناسب میان جداول مختلف

                    

سرفصل‌های دوره آموزش اصول پایگاه داده و SQL Server

فصل اول - Introduction
00:30 ساعت
00:30
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل شما با جایگاه دیتا در دنیای امروز و مقدمه‌ای از مفهوم دیتا و وجود دیتابیس آشنا می‌شوید.

Welcome to Data World
"10:16
Database Introductions
"08:10
General roadmap
"12:03
فصل دوم - Relational Model
03:56 ساعت
00:53
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
15%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم - Installing and configuring
00:56 ساعت
00:56
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل شما با نحوه نصب نرم افزار و تنظیمات مورد نیاز آن آشنا می‌شوید.

Installation-1
"25:42
Installation-2
"08:43
1-SSMS-Intro
"14:14
SSMS-Intro-2
"07:57
فصل چهارم - Database Objects
08:53 ساعت
02:53
Combined Shape Created with Sketch. 14 جلسه
بارم:
11%
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم - Introduction to Querying
07:07 ساعت
01:06
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
32%
نمایش جلسات فصل  

این فصل عمل‌های مختلفی که بر روی دیتابیس می‌توان انجام داد را آموزش می‌‌دهد. شما در یک دیتابیس می‌توانید عملیات‌های مختلف ساخت جداول، انتخاب، آپدیت و عملیات‌های مختلف دیگر را انجام دهید که در این فصل با بخشی از این عملیات‌ها آشنا می‌شوید.

DDL Select
"23:29
DDL View
"14:11
DDL Functions
"10:21
DDL Procedures
"18:34
کوئیز : Introduction to Querying
7.0%
     
"01:00
پروژه میانی: پایگاه داده کتابفروشی

(الزامی)

93.0%
     
'06:00
فصل ششم - Project Final
10:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
41%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل توضیحات مربوط به پروژه پایان دوره گفته می‌شود.

پروژه: سیستم انتخاب واحد دانشگاه

(الزامی)

100.0%
     
'10:00

تالار گفت‌وگو

مدرس دوره
امیررضا کشاورز

امیررضا کشاورز متخصص پایگاه داده است که به مدت 7 سال است که در زمینه دیتابیس و به طور خاص با نرم افزار SQL Server فعالیت دارد. سابقه همکاری با شرکت‌های مپنا، دلپذیر را دارد و به عنوان مشاور در شرکت‌های مختلف فعالیت داشته است و در تیم طراحی اولین ERP فارسی زبان نصب شده در خارج از کشور مشارکت داشته است.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش اصول پایگاه داده و SQL Server

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که بدون داشتن پیش زمینه‌ای در رابطه با دیتابیس، بتوانید به خوبی مطالب را آموزش ببینید.

ویژگی‌های دوره آموزش اصول پایگاه داده و SQL Server

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

نظرات

برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام و دانشجوی دوره باشید.
زهرا مال امیر
17:41 - 1399/06/26
دانشجوی دوره

<p>متاسفانه با تصور من خیلیییی فاصله داشت </p>

پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhoneh.org
محمد رحیمی
11:53 - 1399/06/26
دانشجوی دوره

واقعا واقعا به شدت از خرید این دوره پشیمان هستم کلا در 2 فصل تدریس صورت میگیره که بسیار سطح پایین کم کاربرد و خسته کننده هست و اصلا به بیان اصل مطلب پرداخته نمیشه

فائزه یزدی
20:03 - 1399/01/24
دانشجوی دوره

ساعات دوره 30 ساعت عنوان شده که پس از ثبت نام مشخص میشود 16 ساعت آن پروژه ایست که در خود فرد باید انجام بدهد و نه اموزش. علاوه بر آن محتوای ویدئوها نیز سبک و کم بار است. به شدت از هزینه ای که پرداخته ام ناراضیم

پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ تمامی فایل ها و ویدئوهایی که درا ختیار مکتب خونه قرار گرفتند روی سایت آپلود شده است. زمان موردنیاز برای گذراندن دوره، براساس استانداردهای جهانی Massive Open Online Courses (MOOC) برای دوره­های مجازی، مجموع زمان لازم برای مشاهده ویدیوها، انجام کوییزها، حل تمارین و ارائه پروژه‌ها است و لزوماْ برابر با مدت زمان ویدئوهای دوره نیست. مکتب‌خونه زمان موردنیاز برای گذراندن دوره‌ها را براین­اساس محاسبه و در صفحه هر دوره درج نموده است.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول - Introduction
00:30 ساعت
00:30
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل شما با جایگاه دیتا در دنیای امروز و مقدمه‌ای از مفهوم دیتا و وجود دیتابیس آشنا می‌شوید.

Welcome to Data World
"10:16
Database Introductions
"08:10
General roadmap
"12:03
فصل دوم - Relational Model
03:56 ساعت
00:53
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
15%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم - Installing and configuring
00:56 ساعت
00:56
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل شما با نحوه نصب نرم افزار و تنظیمات مورد نیاز آن آشنا می‌شوید.

Installation-1
"25:42
Installation-2
"08:43
1-SSMS-Intro
"14:14
SSMS-Intro-2
"07:57
فصل چهارم - Database Objects
08:53 ساعت
02:53
Combined Shape Created with Sketch. 14 جلسه
بارم:
11%
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم - Introduction to Querying
07:07 ساعت
01:06
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
32%
نمایش جلسات فصل  

این فصل عمل‌های مختلفی که بر روی دیتابیس می‌توان انجام داد را آموزش می‌‌دهد. شما در یک دیتابیس می‌توانید عملیات‌های مختلف ساخت جداول، انتخاب، آپدیت و عملیات‌های مختلف دیگر را انجام دهید که در این فصل با بخشی از این عملیات‌ها آشنا می‌شوید.

DDL Select
"23:29
DDL View
"14:11
DDL Functions
"10:21
DDL Procedures
"18:34
کوئیز : Introduction to Querying
7.0%
     
"01:00
پروژه میانی: پایگاه داده کتابفروشی

(الزامی)

93.0%
     
'06:00
فصل ششم - Project Final
10:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
41%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل توضیحات مربوط به پروژه پایان دوره گفته می‌شود.

پروژه: سیستم انتخاب واحد دانشگاه

(الزامی)

100.0%
     
'10:00