مهارت های عکاسی

راهنمای خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای

خرید دوربین عکاسی حرفه ‌ای

خرید دوربین عکاسی حرفه ‌ای: عکس و عکاسی، از ابتدای اختراع اولین دوربین‌های عکاسی، یکی از پرطرفدارترین هنرهای بین عموم مردم بوده و هنوز هم هست. اکثر قریب به اتفاق مردم علاقه دارند از خودشان و کسانی که به آن‌ها علاقه دارند، از لحظات خوب زندگیشان، تصاویری ضبط و ثبت کنند تا با گذر زمان و مراجعه به آن‌ها، خاطره روزهای گذشته و اتفاقات گوناگون برایشان تداعی شود.

 

صفحه پییشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

امروزه با گسترش استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند، عکاسی برای همه دارندگان این گونه تلفن‌ها آسان و قابل دسترس شده است. گوشی‌های هوشمند، هر روز مجهزتر و قدرتمندتر از روز قبل می‌شوند و در کنار آن دوربین‌های آن‌ها نیز قوی‌تر و باکیفیت‌تر می‌گردد.

عکاسی با گوشی

اکنون همه ما می‌توانیم به راحتی و تنها با کمک گوشی همراه خودمان، بهترین عکس‌ها را از اتفاقات روزمره خود بگیریم. اما همۀ مردم به داشتن تنها یک گوشی همراه حتی پیشرفته برای عکاسی اکتفا نمی‌کنند. آن‌ها علاقه دارند به صورت حرفه‌ای و در بالاترین کیفیت ممکن عکاسی کنند. این دسته افراد ترجیح می‌دهند با خرید یه دوربین عکاسی، به ثبت دیده‌های خود اقدام کنند.

 

خرید دوربین عکاسی حرفه ‌ای

 

خرید دوربین به عنوان کالایی نه چندان ضروری و البته با قیمت‌های عموماً گران، نیازمند داشتن اطلاعات قبلی کارآمد و موثر است. اطلاعاتی که موجب می‌شود مشتریان بهترین و متناسب‌ترین دوربین عکاسی را بر اساس هدف، بودجه و توانایی خود انتخاب کنند.

  1. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید و می‌خواهید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای تهیه کنید و اگر در انتخاب دوربین مورد نظر خود، فراتر از بودجه و توانایی مالی یا توصیه‌های مربی عکاسیتان، خواهان خرید دوربین عکاسی باشید، احتمالا با تعداد زیادی قابلیت‌ها و ویژگی‌ها مواجه می‌شوید که در وهلۀ اول ممکن است بریتان گیج و مبهم باشد. در این مقاله تلاش ما این است تا با معرفی برخی از عوامل موثر در خرید دوربین عکاسی، به شما کمک کنیم تا بهترین خرید را داشته باشید. با ما همراه باشید.

 

در خرید دوربین عکاسی حرفه ای به چه نکاتی توجه کنیم؟

مگاپیکسل در دوربین عکاسی

مگاپیکسل، نام واحد اندازه‌گیری دقت حسگر (رزولوشن) تصویر است. هر دوربین، چه دوربین‌های حرفه‌ای و چه دوربین‌های موجود در گوشی همراه، توانایی ارائۀ تصویر با رزولوشن بالا را با مقیاس مگاپیکسل نمایش می‌دهند. هر چه عدد مقیاس مگاپیکسل یک دوربین بیشتر باشد، شفافیت و دقت آن تصویر بیشتر است.

وجود مگاپیکسل بالا در یک دوربین، به شما این اجازه را می‌دهد تا هنگام چاپ تصاویر با ابعاد بالا، دقت و رزولوشن آن را بیشتر کنید. برای مثال اگر قصد دارید تصویری با ابعاد ۵ در ۷ اینچ را چاپ کنید، به دوربینی با ۴ مگاپیکسل نیاز دارید این در حالی است که برای چاپ تصویری در ابعاد ۱۲ در ۱۸، به دوربینی با اندازۀ مگاپیکسل ۲۰ نیاز خواهید داشت.

اندازۀ سنسور در دوربین عکاسی

سنسور، همان مکان شکل‌گیری تصویر است؛ به همین دلیل عامل مهمی در داشتن یک عکس باکیفیت است. هرچقدر سنسور یک دوربین بالاتر باشد، کیفیت عکس‌هایتان بیشتر خواهد شد.

مگاپیکسل در دوربین عکاسی

سنسورهای بزرگتر، در مقایسه یا سنسورهای کوچکتر، نور بیشتری را جمع می‌کنند؛ این کار موجب می‌شود نویز تصویر شما کاهش یابد. علاوه بر این، سنسورهای بزرگتر شما را قادر می‌سازند که سریع‌تر عکاسی کنید، به این ترتیب که شاتر دوربین، می‌تواند برای زمان کوتاه‌تری باز باشد و در نهایت عکس‌ها کمتر تار خواهند شد.

سنسورهای اندازه‌های متنوعی دارند. سنسورهای دوربین‌های گوشی‌های همراه، معمولاً کوچکتر از ناخن انگشت دست هستند و برخی از بزرگترین سنسورها حدود ۳۵ میلیمتر هستند. بعضی دیگر از سنسورها، یک اینچ اندازه دارند و بیشتر در دوربین‌های بسیار پیشرفته دیده می‌شوند.

سنسورهای APS-C، سنسورهایی هستند که معمولاً مورد استفادۀ عکاسان حرفه‌ای قرار می‌گیرند. از دیگر سنسورها، می‌توانیم سنسورهای فول فریم را نام ببریم که مساحتی حدود دو برابر سنسورهای APS-C دارند. ذکر این نکته نیز ضروری است که چقدر اندازۀ یک سنسور برزگتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد، برای مثال یک دوربین فول فریم ده‌ها ملیون تومان هزینۀ اولیه نیاز دارد.

پس به یاد داشته باشید، پیش از خرید دوربین مورد نظر خود، دربارۀ اندازۀ سنسور مطمئن شوید تا مجبور نشوید هزینه‌ای بیشتر متحمل شوید.

 لنز در خرید دوربین عکاسی

و اما لنز؛ لنز دوربین عکاسی هم عامل مهم دیگری در خرید یک دوربین عکاسی است. لنزهای دوربین به دو دسته تقسیم می‌شوند: لنزهای قابل تعویض و لنزهای غیرقابل تعویض. انواع هر کدام از لنزها، متناسب با هدفتان باید انتخاب شود.

برای مثال اگر هدف شما از خرید دوربین، تنها عکاسی از سوژه‌های متفاوت، منظره‌های تاریخی و طبیعی و یا افراد است، لنزهای غیر قابل تعویض و ثابت، گزینۀ مناسب‌تری است. این دسته از لنزها، معمولاً به بدنۀ دوربین عکاسی چسبیده‌اند. اما اگر شما به صورت کاملاً حرفه‌ای عکاسی را دنبال می‌کنید و می‌خواهید با یادگیری‌های بیشتر در زمینۀ عکاسی تخصصی، توانایی‌های دوربین خود را نیز بالا ببرید، از دوربین‌هایی استفاده کنید که دارای لنز قابل تعویض هستند.

یکی از مهمترین قابلیت‌هایی که لنزها برای ما فراهم می‌سازند، قابلیت بزرگ‌نمایی اپتیکال است. عاملی که مهمترین ممیزۀ دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای و دوربین‌های گوشی همراه است. اگر لنز یک دوربین، بتواند دامنۀ وسیعی از فاصلۀ کانونی را پوشش دهد، می‌گوییم بزرگ‌نمایی اپتیکال مناسبی دارد.

این دسته از دوربین‌ها از ارزش حرفه‌ای بالاتری برخوردار هستند. اندازۀ قدرت لنزهای دوربین، عموماً با دو عدد مشخص می‌شوند که عدد اول کمترین و عدد دوم بیشترین فاصلۀ کانونی دوربین را نشان می‌دهند. در این حالت شما کافی است بیشترین فاصلۀ کانونی را تقسیم بر کمترین فاصلۀ کانونی کنید تا مقدار بزرگ‌نمایی لنز دوربین پیدا شود. مثلاً دوربینی که دارای عدد ۱۸-۲۷۰ میلیمتر است، دارای زوم ۱۵ برابر است.

 لنز در خرید دوربین عکاسی

قابلیت فوکوس در دوربین عکاسی

قابلیت فوکوس نیز از مهمترین قابلیت‌های دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای است. قابلیت فوکوس این توانایی را به شما می‌دهد که چشم بیننده را به سمت نقطه‌ای جلب کنید که می‌خواهید او آن نقطه را ببیند. برای خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای، حتماً لازم است به سیستم فوکوس اتوماتیک آن توجه ویژه‌ ای داشته باشید. هرگاه شما بخواهید بر روی تصوری فوکوس کنید، لازم است با دو عامل سرعت و دقت این کار را انجام دهید. سیستم فوکوس اتوماتیک به شما کمک می‌کند تا این کار را به بهترین شکل انجام دهید؛ به این صورت که با فشار دادن دکمۀ شاتر به صورت یک ضربۀ آهسته، می‌توانید روی نقطه‌ای در کادر فوکوس کنید.

برای خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌‌ای باید حتما به موارد زیر توجه کنید:

  • آیا دوربین می‌تواند سریع فوکوس کند؟
  • آیا دوربین می‌تواند با دقت فوکوس کند؟

طراحی بدنه در خرید دوربین عکاسی حرفه ‌ای

اندازه، ابعاد و نوع طراحی بدنۀ دوربین، عامل مهم دیگری برای خرید یک دوربین حرفه‌ای مناسب برای عکاسی است. اندازه و وزن دوربین شما باید به گونه‌ای باشد که موجب ناراحتی  و خستگی شما نشود؛ بنابراین بهتر است از دوربین‌های سبک و کوچک استفاده کنید. همچنین دوربین باید برای دستان شما مناسب باشد. به اصطلاح خوش دست باشد. به گونه‌ای که بتوانید به راحتی با آن ارتباط برقرار کنید. محل قرارگیری دکمه‌ها بر روی دوربین نیز اهمیت دارد. همچنین بهتر است از دوربین‌هایی با منوی ساده استفاده کنید. به طور کلی هنگام توجه به بدنه دوربین، باید علاقه و راحتی خود را در نظر بگیرید چون شما قرار است با این دوربین مدت‌ها کار کنید و عکس‌های متنوع بگیرید.

تنظیمات دستی

اگر هدفتان از خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای، یادگیری قابلیت‌های متنوع ثبت تصویر است، بهتر است با تنظیمات دستی نیز آشنا شوید. با داشتن یک دوربین عکاسی حرفه‌ای، شما کم‌کم تبدیل به یک عکاس متخصص می‌شوید که قادر است خود بر روی تصاویر تغییراتی را اعمال کند. پس آشنایی با تنظیمات دستی و امکانی که دوربین عکاسی به شما می‌دهد که عکس‌های خلاقانه‌تر و منحصر به خودتان را بگیرید، اهمیت زیادی دارد.

حالت تنظیمات دستی بر روی دوربین عکاسی، غالباً با علامت M مشخص می‌شود. در دوربین‌هایی با قابلیت عکاسی اتوماتیک، عواملی چون اندازۀ دیافراگم، سرعت شاتر و IOS توسط خود دوربین به صورت خودکار تعیین می‌شود اما در حالت تنظیمات دستی، شما خود تعیین‌کننده عوامل بالا هستید پس کنترل شما بر روی عکس‌هایی که می‌گیرید، بالا می‌رود.

دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای علاوه بر حالت اتوماتیک و تنظیمات دستی، حالتی بینابین نیز دارند که به آن حالت نیمه اتوماتیک TV و AV گفته می‌شود. حالت نیمه‌اتوماتیک در ابتدای کار به شما کمک می‌کند که از زیر سلطۀ عکاسی اتوماتیک رها شوید و آرام آرام به سمت عکاسی با تنظیمات ویژه خود حرکت کنید.

علاوه بر شش مورد بالا، عوامل و قابلیت‌های دیگری نیز در خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای لحاظ می‌شوند که هرچند مفید هستند اما اهمیت موارد بالا را ند ارد و شما باید مراقب باشید این ویژگی‌های ثانویه و کم اهمیت را قربانی قابلیت‌های بالا نکنید. قابلیت‌های ثانویه یک دربین عکاسی حرفه‌ای عبارت اند از قابلیت عکاسی پانورما، وجود لرزشگیر، امکان ضبط ویدیو، فریم ریت، صفحۀ نمایش متحرک و اتصال بی‌سیم. توجه داشته باشید که داشتن این قابلیت‌ها در نهایت تاثیر خیلی زیادی بر روی عملکرد دوربین نخواهند داشت.

نتیجه گیری در مورد خرید دوربین عکاسی حرفه ‌ای

در پایان توصیۀ ما به شما این است که اگر خواهان دوربین‌هایی هستید که همچنان بتواندد به صورت اتوماتیک برای شما عکس بگیرند، بهتر است از دوربین‌های کامپکت استفاده کنید. دوربین‌های کامپکت برای شما که هنوز با عکاسی حرفه‌ای آشنایی زیادی ندارید مناسب‌اند چون هم قیمت کمتری دارند و هم اندازه کوچکی و قابل حملی و از همه مهتر کار کردن با ان چندان دشوار نیست و می‌توانید به‌راحتی با آن عکاسی کنید.

البته باید این نکته را مدنظر داشته باشید که دوربین‌های کامپکت معمولاً سنسور کوچکی دارند و فاقد امکان تنظیم دستی می‌باشند. پیشنهاد ما به شما این است که با خرید یک دوربین کامپکت سطح پیشرفته، سنسور بزرگتر و قابلیت‌های بالاتری را در اختیار بگیرید.

ما در این مقاله تلاش نمودیم شما را با برخی اصول مهم در خرید دوربین عکاسی حرفه ‌ای آشنا کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم به شما برای خرید دوربین مناسب یاری رسانده باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا