زبان خارجی

آنچه در مورد هزینه آزمون تافل باید بدانید

هزینه آزمون تافل و عوامل تاثیرگذار بر آن

هزینه آزمون تافل یکی از مواردی است که قبل از ثبت نام در این آزمون باید بدانید. تافل یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی معتبر است. سالانه افراد زیادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور یا مهاجرت را دارند، اقدام به شرکت در این آزمون می‌نمایند. دانشگاه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های معتبر متعددی در سراسر جهان نتایج این آزمون را معتبر می‌دانند. شما با شرکت در آزمون تافل دانش و مهارت‌های خود را در حوزه زبان انگلیسی می‌سنجید و نتایج آن می‌تواند معیار مناسبی از توانمندی شما در استفاده از زبان انگلیسی باشد.

نتایج آزمون تافل عددی بین ۰ تا ۱۲۰ می‌باشد و نتیجه در حدود ۸۰ تا ۹۰ برای این آزمون مناسب بوده و مورد قبول بسیاری از مؤسسات است. البته ممکن است بر اساس هدفی که از شرکت در این آزمون دنبال می‌کنید، به نمره بالاتری نیاز داشته باشید. بسیاری نتیجه مابین ۸۰ تا ۹۰ برای این آزمون را معدل عدد ۷ در آزمون آیلتس می‌دانند. شما می‌توانید هر ۱۲ روز یکبار در این آزمون شرکت نمایید اما به دلیل بالا بودن هزینه آزمون تافل توصیه می‌کنیم، پس از کسب آمادگی لازم در این آزمون شرکت نمایید.

مقاله پییشنهادی : همه چیز در مورد آزمون تافل
همه چیز در مورد آزمون تافل

 

هزینه آزمون تافل و عوامل تاثیرگذار بر آن

هزینه آزمون تافل چقدر است؟

هزینه آزمون تافل، ۲۲۵ دلار است و به هنگام ثبت نام در سایت ETS.org از طریق مستر کارت، ویزاکارت یا حساب PAYPAL پرداخت می‌شود. این مبلغ فقط هزینه شرکت در آزمون بوده و شامل دوره‌های آموزشی، نمونه سؤالات، آزمون‌های آزمایشی و … نمی‌شود. برای ثبت نام در این آزمون، لازم است تا به این سایت مراجعه نموده و با ایجاد یک اکانت کاربری، نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. به هنگام ثبت نام و قبل از پرداخت هزینه تافل، لازم است نسبت به تکمیل برخی اطلاعات اقدام نموده و کشور، شهر، زمان و مرکز مورد نظر خود را برای شرکت در آزمون، از میان گزینه‌هایی که ارائه می‌شود، انتخاب نمایید.

برخلاف آزمون آیلتس که مبلغ آن توسط سازمان سنجش و به صورت معادل ریالی اعلام می‌شود و ممکن است علی‌الحساب باشد، هزینه آزمون تافل به دلار آمریکا پرداخت می‌شود و مبلغ تعیین شده برای این آزمون قطعی است؛ بنابراین به محض پرداخت هزینه ۲۲۵ دلاری، ثبت نام شما نهایی می‌شود.

ویدیو پییشنهادی : آموزش ریدینگ تافل
TOEFL iBT: Reading

 

هزینه آزمون چگونه پرداخت می‌شود؟

در صورتی که حساب ارزی نداشته باشید، لازم است به شرکت‌های واسط پرداخت مجازی مراجعه نموده و معادل ریالی هزینه ثبت نام در آزمون را بپردازید. معمولاً این شرکت‌ها مبلغی بیشتر از ۲۲۵ دلار دریافت می‌نمایند. ممکن است هزینه‌ای در حدود ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار از شما مطالبه شود. ممکن است قیمت دلار اعلامی آن‌ها از قیمت اعلام شده توسط صرافی‌ها و بازار آزاد نیز گران‌تر باشد.

برخی مراکز نیز به فروش و ووچرهای آزمون تافل می‌پردازند. ووچرها، امکان پرداخت هزینه آزمون تافل و شرکت در آزمون را برای شما فراهم می‌آورند و لازم نیست به دنبال حساب ارزی یا شرکت‌های واسط پرداخت باشید.
در کل نوسانات قیمت ارز مبلغ ثبت نام در این آزمون را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با توجه به نرخ ارز در مردادماه سال ۹۹، لازم است چیزی در حدود ۵ میلیون تومان برای شرکت در این آزمون بپردازید. در صورتی که اقدام به پرداخت هزینه‌های ثبت نام از طریق شرکت‌های پرداخت مجازی نموده‌اید یا قصد خرید ووچر را دارید، این مبلغ ممکن است بیشتر از ۶ میلیون تومان باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً قبل از شرکت در آزمون، آمادگی لازم برای تافل را کسب نمایید.

هزینه کلی آزمون تافل
محل برگزاری آزمون و هزینه آزمون تافل

مرکز آزمون تافل در کشور آمریکا است و آزمون‌ها توسط مؤسسه خصوصی ETS برگزار می‌شود. هزینه آزمون تافل برای کشورهای مختلف توسط این مؤسسه تعیین می‌شود. به هنگام ثبت نام، لازم است کشور خود را تعیین کنید تا هزینه بر اساس کشور انتخابی شما تعیین شود. برای مثال هزینه آزمون تافل برای کشور ایران، ۲۲۵ دلار، برای کشور آذربایجان و ارمنستان ۱۵۰ دلار، برای کشور قبرس ۲۲۰ دلار، کویت ۲۳۵ دلار، قطر ۲۱۵ دلار، ترکیه ۱۵۰ دلار و امارات ۲۲۰ دلار است. در واقع هزینه این آزمون در مقایسه با کشورهای همسایه، بیشتر است. پس از انتخاب کشور، انتخاب شهر و مؤسسه‌های مختلف به عنوان مرکز برگزاری آزمون، تأثیری در هزینه نهایی ندارد.

برای مثال فرقی ندارد که در ایران در کدام شهر تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، آمل، ارومیه یا زنجان در آزمون شرکت می‌کنید، هزینه آزمون تافل در تمامی این شهرها ۲۲۵ دلار آمریکا خواهد بود. در هر یک از شهرهای اعلام شده مراکزی برای برگزاری آزمون تعیین شده‌اند. تعداد مراکز مجاز برگزاری آزمون تافل در تهران تعدد بیشتری دارد. سازمان سنجش آموزش کشور، مؤسسه آزمون‌های بین‌المللی نگار، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مرکز زبان ایران از جمله مراکز برگزاری آزمون هستند. در صورتی که ظرفیت یکی از مراکز برگزارکننده آزمون برای تاریخ مورد نظر شما تکمیل شده باشد، می‌توانید مرکز دیگری را انتخاب نمایید. همان‌طور که گفته شد هزینه آزمون تافل در تمامی این مراکز یکسان و ۲۲۵ دلار است.

ویدیو پییشنهادی : آموزش رایتینگ تافل
TOEFL iBT: Writing

ثبت نام با تأخیر در آزمون تافل و هزینه‌های اضافی

یک هفته قبل از برگزاری آزمون تافل، امکان ثبت نام به صورت عادی وجود ندارد و بخش ثبت نام عادی غیرفعال می‌شود. در صورتی که ظرفیت آزمون تکمیل نشده باشد، ۴ روز قبل از برگزاری آزمون، ثبت نام با تأخیر فعال می‌شود و شما می‌توانید با مراجعه به سایت، این گزینه را انتخاب نموده و در آزمون ثبت نام نمایید. البته در این حالت هزینه آزمون تافل ۴۰ دلار بیشتر از مبلغ ثبت نام عادی یعنی ۲۶۵ دلار خواهد بود.

لازم به ذکر است در صورتی که به موقع به صورت عادی ثبت نام و آزمون مشخصی را رزرو کرده باشید اما هزینه آزمون تافل را واریز نکرده باشید، ثبت نام شما قطعی محسوب نمی‌شود و اگر در یک هفته آخر، البته در صورت وجود ظرفیت، نسبت به پرداخت هزینه آزمون اقدام نمایید، لازم است ۴۰ دلار جریمه ثبت نام با تأخیر را نیز واریز نمایید. در واقع در صورت رزرو نیز، لازم است تا نسبت به پرداخت هزینه آزمون در زمان تعیین شده اقدام نمایید تا مشمول جریمه ۴۰ دلاری ثبت نام با تأخیر نشوید.

جریمه ۶۰ دلاری، تغییر زمان آزمون تافل

در صورتی که برای شرکت در آزمون مشخصی ثبت‌نام‌ کرده و هزینه آزمون تافل را پرداخت نموده‌اید اما به هر دلیلی قصد تغییر زمان آزمون را دارید، می‌توانید به مراجعه به سایت نسبت به تغییر زمان آزمون اقدام نموده و یکی از زمان‌های برگزاری آزمون را در یکی از مراکز دارای ظرفیت، انتخاب کنید. البته لازم است تا ۶۰ دلار هزینه اضافی از بابت تغییر زمان آزمون بپردازید. تا ۴ روز قبل از زمان برگزاری آزمون، امکان تغییر زمان آزمون وجود دارد.

هزینه اضافی آزمون تافل

کنسل نمودن و استرداد هزینه آزمون تافل

در صورتی که در آزمون تافل به صورت قطعی ثبت نام نموده‌اید و قصد دارید، ثبت نام خود را لغو کنید، این امکان برای شما تا ۴ روز قبل از زمان برگزاری آزمون وجود دارد. البته در صورت لغو ثبت نام، نیمی از هزینه پرداخت شده استرداد می‌شود. استرداد مبلغ تا ۲ ماه انجام می‌شود. لازم به توجه است مبلغ استرداد شده نیمی از ۲۲۵ دلار می‌باشد و مشابه ثبت نام به یک حساب ارزی و به صورت دلاری خواهد بود. در صورتی که کمتر از ۴ روز تا زمان برگزاری زمان وجود دارد، امکان لغو ثبت نام وجود نخواهد داشت.

در صورتی که برای ثبت نام، ووچر آزمون تافل را تهیه نموده باشید، ممکن است امکان لغو برای شما وجود نداشته باشد؛ بنابراین به هنگام خرید ووچر تافل در خصوص شرایط لغو ثبت نام، سؤال کنید. در صورتی که آزمون توسط ETS لغو شود، تمامی هزینه در وجه شما استرداد می‌شود.

 

هزینه اضافی برای خدمات اضافی

به هنگام ثبت نام می‌توانید در خواست خدمات اضافی داشته باشید. در این حالت ممکن است هزینه آزمون تافل به دلیل خدمات اضافی که ارائه می‌شود، متفاوت باشد. برای مثال شما می‌توانید ۴ دانشگاه را برای ارسال نتایج آزمون انتخاب کنید. ارسال نتیجه به دانشگاه‌های منتخب مشمول هزینه اضافی نمی‌شود اما اگر علاوه بر ۴ دانشگاه، درخواست نمایید که نتیجه برای دانشگاه‌های بیشتری ارسال شود، لازم است تا هزینه اضافی پرداخت نمایید. درخواست منابع تافل، نمونه سؤالات و … نیز ممکن است مشمول هزینه اضافی باشد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا