مهارت های عکاسی

رزولوشن دوربین چیست؟

توجه به مگاپیکسل از زمان اختراع دوربین­‌های دیجیتال همواره وجود داشته است. به ویژه در چند سال گذشته افزایش بسیار خوبی در وضوح اتفاق افتاده و توجه زیادی را به خود معطوف ساخته است. همه میزان رزولوشنی تا به حال مشاهده شده است؛ از تلفن­‌هایی با دوربین ۴۱ مگاپیکسلی گرفته تا دوربین‌های DSLR فول فریم ۵۰٫۶ مگاپیکسلی. به نظر می‌­رسد ما قبلاً با استفاده از فناوری سنسور نسل فعلی به علم حداکثری برای مدیریت نویز در ISO­های بالا رسیده‌ایم؛ بنابراین تولیدکنندگان در حال تلاش برای دستیابی به رزولوشن دوربین بیشتر هستند؛ در حالی که اندازه سنسورها را یکسان نگه می‌دارند تا مشتریان بیشتری را برای ارتقا به خرید دوربین­‌های جدیدتر ترغیب نمایند.

بنابراین امروزه اهمیت رزولوشن دوربین و دقت به آن در خریداری دوربین­‌ها بسیار با اهمیت می‌باشد. از این رو در این مقاله، سعی می‌­شود تا برخی اصطلاحات اساسی در رابطه با رزولوشن توضیح داده شود.

 

صفحه پیشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

رزولوشن دوربین چیست؟

وضوح دوربین دیجیتال و یا اصطلاحا “رزولوشن”، اندازه تصویر دیجیتالی است که دوربین تولید می کند و معمولاً به صورت “مگاپیکسل” یا چند میلیون پیکسل که می‌­تواند در یک تصویر ثبت کند، بیان می­‌گردد. به عنوان مثال، دوربینی که ۱۲۰۰× ۱۶۰۰ پیکسل را ضبط می­‌کند، تصویری با وضوح ۹۲/۱ میلیون پیکسل تولید می‌­کند و به عنوان دوربین ۲ مگاپیکسلی معرفی می‌شود. با ضرب ابعاد عمودی و افقی به ۹۲/۱ میلیون پیکسل می‌­رسید. سپس این تعداد برای اهداف بازاریابی به ۲ گرد می­‌شود.

 

رزولوشن دوربین

آیا رزولوشن بیشتر به معنای کیفیت بیشتر است؟

  • وضوح بیشتر به معنای کیفیت بهتر است، تا یک نقطه! اپتیک و کیفیت تراشه ضبط تصویر نیز نقش برجسته و با اهمیتی دارند.
  • مزیت داشتن یک دوربین با وضوح بالاتر این است که شما پیکسل بیشتری برای کار دارید. این یک امتیاز بزرگ هنگام تهیه چاپ است.
  • به یاد داشته باشید که شما می­‌توانید تقریباً از هر تصویری چاپ کنید اما هرچه بیشتر آن را کشیده کنید، کیفیت را پایین می­‌آورید.

مانیتورهای رایانه­‌ای تصاویر را با سرعت ۷۲ پیکسل در هر اینچ (پیکسل در هر اینچ) نمایش می­‌دهند، به این معنی که برای هر ۱ اینچ فضای صفحه نمایش خطی که روی صفحه خود مشاهده می­‌کنید، ۷۲ پیکسل وجود دارد. بنابراین، اگر تصویری با عرض ۷۲۰ پیکسل روی صفحه داشته باشید، ۱۰ اینچ فضای صفحه نمایش خطی را اشغال می‌­کند.

این تصویر ممکن است روی صفحه زیبا به نظر برسد اما اگر سعی کنید این تصویر را روی چاپگر با سرعت ۷۲ نقطه در اینچ چاپ کنید، نتیجه آن کاملاً متغیر و ناهموار به نظر می­‌آید. برای چاپ خوب از چاپگر خود، باید چاپ را با سرعت ppi300 (پیکسل در اینچ) انجام دهید. این بدان معنی است که ۱۰ اینچ صفحه نمایش به ۴/۲ اینچ روی کاغذ کاهش می­‌یابد.

 

مقاله پییشنهادی : فاصله کانونی در عکاسی

 

اندازه سنسور، اندازه پیکسل و تفاوت در رزولوشن تصویر

همانطور که می‌­دانید، وضوح سنسور مهم‌ترین ویژگی دوربین نیست و بسیاری از موارد مربوط به اندازه فیزیکی سنسور دوربین و پیکسل­‌های آن است. ممکن است دو دوربین با وضوح یکسان مشاهده کنید که یکی دارای یک سنسور باشد که به طور قابل توجهی بزرگتر از دوربین دیگر باشد. به عنوان مثال، Nikon D7100 دارای یک سنسور ۱/۲۴ مگاپیکسلی است. در حالی که Nikon D750 دارای یک سنسور ۳/۲۴ مگاپیکسلی است و هر دو دارای وضوح سنسور مشابه هستند. با این حال، اگر به اندازه‌­های فیزیکی سنسورهای این دو نگاه کنید، Nikon D7100 دارای سنسور  ۲۳٫۵  x 15.6 میلی متر است. در حالی که سنسور Nikon D750 دارای ابعاد ۲۴ × ۹/۳۵ میلی­متر است؛ ۵۲ درصد بزرگتر از عرض خطی یا ۳/۲ برابر بزرگتر در ناحیه کل سنسور است. به این ترتیب این دو دوربین می‌­توانند وضوح یکسانی داشته باشند و از این رو می‌­توانند به طور بالقوه چاپ‌های مشابه ارائه دهند.

 

آیا رزولوشن دوربین یکسان در لنزهای مختلف نتیجه یکسانی می‍‌دهد؟

اعداد بزرگ مگاپیکسلی روی سنسور بی­‌فایده هستند. اگر لنز دوربین خیلی ضعیف است، نمی‌­تواند جزئیات کافی را برای ارائه داده برای هر پیکسل در سنسور برطرف سازد. همان نوکیا ۸۰۸ PureView ممکن است دارای رزولوشن ۳۸ مگاپیکسل باشد اما در مقایسه با ۳۶ مگاپیکسل D810 با لنز فول فریم جامد که به آن متصل است، در واقع چه جزئیاتی می­تواند در سطح پیکسل نشان دهد؟ خیلی زیاد نیست. بنابراین عملکرد واقعی آن از نظر وضوح بسیار کمتر از ۳۸ مگاپیکسل است. منطقی است، زیرا شما نمی­توانید یک دوربین سنسور کوچک را با یک لنز کوچک با یک DSLR تمام فریم و یک لنز سطح بالا با قدرت تفکیک­‌پذیری شگفت‌­انگیز مقایسه کنید.

تاثیر لنز یکسان در رزولوشن‌های مختلف

مشکل دیگر پراش است؛ دوربین­‌های سنسور کوچکتر در دیافراگم‌ بسیار بزرگ با پراش محدود می­‌شوند که همچنین وضوح موثر را به طور اثربخش کاهش می‌­دهد. هنگام مقایسه دوربین‌­های سنسور یک اندازه با رزولوشن­‌های مختلف، باید توجه داشته باشید که دوربین با وضوح بیشتر همیشه از نظر قدرت تفکیک فشار بیشتری بر لنز وارد می­‌کند. یک لنز ممکن است در دوربین ۱۲ مگاپیکسلی عملکرد خوبی داشته باشد اما در برطرف کردن جزئیات کفایت آن در دوربین ۲۴ مگاپیکسلی یا ۳۶ مگاپیکسلی موفق نیست؛ و این اساساً مزیت وضوح بالا را از بین می­‌برد.

در برخی موارد، بهتر است به سمت دوربین با وضوح بالاتر نروید تا کمتر با سایر مسائل از جمله نیاز به ذخیره سازی و پردازش بیشتر برخورد کنید. اگرچه تولیدکنندگانی مانند Nikon و Canon به طور فعال لنزهایی را که مخصوص سنسورهای با وضوح بالاتر طراحی شده­‌اند، تولید می­‌کنند اما ممکن است مجبور شوید هر لنز خریداری شده در گذشته را ارزیابی کنید تا ببینید کدام یک از آن­‌ها قدرت تفکیک کافی سنسور با وضوح بالا را فراهم می‌­کنند و به کدام یک نیاز دارید. در بسیاری موارد، لنزهای قدیمی از عملکرد ضعیف میانه قاب و گوشه رنج می‌­برند، که ممکن است برای برخی از انواع عکاسی مانند مناظر و معماری مطلوب نباشد.

 

مقاله پییشنهادی : حرفه‌ای‌ترین برنامه عكاسی با آيفون

 

رزولوشن دوربین

 

نتیجه گیری

با توجه به آن چه بیان گردید، ممکن است دوربین با بالاترین وضوح در بازار و بهترین لنزی داشته باشید که بتواند از حسگر به طور کامل استفاده کند و در نهایت با تصاویر ضعیف اجرا شده که فاقد جزئیات هستند، چاپ خوبی داشته باشید. جدا از اینکه می­‌توانید از نور خوب استفاده کنید و صحنه را به دقت کادرسازی کنید، برای تولید تصاویر واضح نیز باید مهارت­‌های فنی خوبی داشته باشید.

دوربین­‌های با وضوح بالا اساساً همه چیز را “تقویت می‌­کنند”، خواه لرزش دوربین باشد که به دلیل تکنیک ضعیف نگه داشتن دست، لرزش‌های شاتر ناشی از دوربین، تکنیک فوکوس ضعیف، سه پایه ناپایدار، باد جزئی یا دلایل مختلف تاری در تصاویر ایجاد می­‌شود. بنابراین اگر تصمیم دارید به یک سنسور با وضوح بسیار بالاتر تجهیز شوید، ممکن است لازم باشد مدتی را برای یادگیری تکنیک مناسب برای ثبت تصاویر اختصاص دهید. شاید لازم باشد حداقل سرعت شاتر خود را برای نگه داشتن دست، استفاده از سه پایه، استفاده از نمای زنده برای فوکوس مهم، استفاده از لنزها و دیافراگم­‌های بهینه و موارد دیگر ارزیابی کنید. زیرا اگر این کار را نکنید، ممکن است پتانسیل سنسور دوربین خود را هدر دهید.

 

مقاله پییشنهادی : پارچه دیفیوزر چیست؟

 

این موضوع را هم لازم است مد نظر قرار دهیم که رزولوشن تصویر اندازه­‌گیری جزئیات تصویر گرفته شده در یک تصویر است؛ اما همچنین بستگی به چاپ آن هم دارد. در بازار امروز، هنگام خرید دوربین نیازی نیست که نگران رزولوشن آن باشید چرا که اکثر دوربین ها رزولوشنشان در حدی هست که نیازهای شما را برآورده کنند. تنها اگر عکس­‌های خود برای چاپ در ابعاد بزرگ می­‌خواهید، لازم است نگران رزولوشن دوربین خود باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا