نرم افزارهای گرافیکی و هنریهنر

آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ به صورت تصویری

طراحی بروشور با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ بسیار ساده است. برای ساخت چیدمانی منحصربه‌فرد که مناسب برای چاپ باشد، به بعضی از تنظیمات اضافه و خاص نیاز دارید. در این مطلب، آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ به‌صورت کامل وجود دارد که شما با استفاده از آن می‌توانید طراحي کاتالوگ و بروشور تبلیغاتي را انجام داده و آن‌ها را به‌راحتی چاپ کنید. این مراحل در ادامه این مطلب از مجله مکتوب آمده است.

مرحله ۱: تنظیمات اولیه سند برای طراحی بروشور در فتوشاپ

در ابتدای آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ برای فرایند طراحی طرح آماده چاپ، توجه به تنظیم صحیح سند اهمیت بالایی است. عدم توجه به این موضوع در مراحل ابتدایی، می‌تواند منجر به بروز مشکلات متعدد در مراحل نهایی کار شود. به همین منظور، لازم است که بلافاصله پس از ایجاد سند جدید در نرم‌افزار فتوشاپ، تنظیمات آن را به‌طور اختصاصی برای چاپ پیکربندی کنید. تنظیمات اولیه پیشنهادی در آموزش طراحی بروشور سه لت در فتوشاپ با ابعاد استاندارد، در ادامه ارائه شده است.

مرجع کامل آموزش فتوشاپ + اعطای گواهینامه دوره

 

در صورت نیاز، می‌توانید این اندازه بروشور در فتوشاپ را متناسب با طرح خود تغییر دهید.

  • ابعاد (عرض × ارتفاع): ۲۷.۹ × ۲۱.۶ سانتی‌متر (سند با جهت‌گیری افقی در اندازه کاغذ نامه)
  • رزولوشن: ۳۰۰ پیکسل بر اینچ (حداقل توصیه شده برای چاپ)
  • حالت رنگ: CMYK (مناسب برای چاپگرهای چهار رنگ)

تنظیمات اولیه سند برای طراحی بروشور در فتوشاپ

مرحله ۲: ایجاد خطوط راهنما در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

پس از تنظیمات اولیه سند، نوبت به افزودن خطوط راهنما در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ می‌رسد. این خطوط برای آماده‌سازی طرح جهت چاپ از اهمیت زیادی برخوردارند، چراکه به شما کمک می‌کنند تا عناصر طراحی را به درستی در محدوده‌ی چاپ جایگذاری کنید.

برای ایجاد خطوط راهنما، ابتدا باید خط‌کش‌های فتوشاپ قابل مشاهده باشند. اگر خط‌کش‌ها در سند شما نمایش داده نمی‌شوند، می‌توانید با فشار دادن کلیدهای ترکیبی CTRL+R یا رفتن به منوی View و انتخاب Rulers آنها را فعال کنید. پس از فعال‌سازی، خط‌کش‌ها در لبه‌های سند شما ظاهر خواهند شد.

Create a Print-Ready Brochure Design

پیشنهاد مطالعه: آموزش ادیت عکس مدلینگ در فتوشاپ | تکنیک‌ها و ترفندها

مرحله ۳: تعیین حاشیه برش با خطوط راهنما

اکنون با استفاده از خطوط راهنما قصد داریم حاشیه‌های برش سند را تعریف کنیم. به سادگی روی خط‌کش افقی یا عمودی کلیک کرده و ماوس خود را به داخل سند بکشید. خط راهنمای آبی روشن را دقیقاً در لبه‌ی بوم (Canvas) قرار دهید.

تعیین حاشیه برش با خطوط راهنما

مرحله ۴: افزایش اندازه بوم (Canvas)

در این مرحله از آموزش ساخت بروشور با فتوشاپ، سند خود را بزرگ‌تر می‌کنیم. به منوی Image رفته، سپس گزینه Canvas Size را انتخاب کنید. یک اینچ (۲.۵۴ سانتی‌متر) به مقدار عرض و ارتفاع اضافه کنید. همچنین مطمئن شوید که نقطه لنگر (Anchor) روی مرکز تنظیم شده باشد.

افزایش اندازه بوم (Canvas)

مرحله ۵: تنظیم حاشیه در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

اکنون سند شما باید حاشیه‌ای شبیه تصویر زیر داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر رنگ پس‌زمینه شما سفید نباشد و روی رنگ دیگری تنظیم شده باشد، به احتمال زیاد فضای جدید آن رنگ را به خود می‌گیرد. بنابراین، به سادگی آن نواحی را با رنگ سفید و به کمک ابزار سطل رنگ (Paint Bucket Tool) پر کنید.

تنظیم حاشیه در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

مرحله ۶: تعریف حاشیه امن (Bleed)

در این مرحله از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ حاشیه امن (Bleed) را تنظیم می‌کنیم. گوشه‌ای از بوم را کمی بزرگ‌نمایی کنید. اکنون یک خط‌راهنمای دیگر ایجاد کنید که ۰.۲۵ اینچ (۰.۶۳ سانتی‌متر) از حاشیه ابتدایی ما فاصله داشته باشد. این همان حاشیه امن است. این حاشیه، فضایی است که طراح برای رفعِ نامنظمی‌های احتمالی در چاپ در نظر می‌گیرد. این کار را برای هر چهار طرف سند خود تکرار کنید.

تعریف حاشیه امن (Bleed)

مرحله ۷: تعریف حاشیه امن متن (Safety Margin)

مطابق مراحل پیش، مجموعه‌ای از خطوط راهنمای حاشیه امن متن (Safety Margin) ایجاد کنید. این خطوط مناطقی هستند که هیچ متن یا طرحی نباید از آن‌ها عبور کند. به عبارتی، این حاشیه امن اصلی طراحی است تا هیچ عنصری بیش از حد به لبه‌های آن نزدیک نشود.

آموزش فتوشاپ به صورت مقدماتی

 

کافی است این خطوط راهنما را ۰.۲۵ اینچ (۰.۶۳ سانتی‌متر) دورتر از حاشیه امن تنظیم کنید. در نهایت، چیزی شبیه به تصویر زیر خواهید داشت:

تعریف حاشیه امن متن (Safety Margin)

مرحله ۸: ایجاد خطوط ستون‌ها در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

اکنون، قبل از شروع طراحی، توجه داشته باشید که بروشورهای سه لت دارای سه بخش یا پنل اصلی هستند. در این آموزش طراحی بروشور سه لت در فتوشاپ، خطوط ستون‌ها را ایجاد می‌کنیم تا به‌راحتی بتوانید محل تاخوردگی‌های بروشور را مشاهده کنید.

برای اینکه این کار راحت انجام شود، با استفاده از ابزار Rectangular Shape Tool، شکل مستطیل با رنگ خاکستری در اندازه دلخواه ایجاد کنید. البته مطمئن شوید که شکل را از گوشه حاشیه امن شروع کرده و کل ارتفاع آن ناحیه را انتخاب کرده‌اید. سپس، این شکل را دو بار تکرار کنید شکل‌های تکرار شده را در کنار مستطیل اصلی قرار دهید.

ایجاد خطوط ستون‌ها

پیشنهاد مطالعه: آموزش افکت عکس در فتوشاپ | اعمال فیلتر دلخواه روی عکس

مرحله ۹: توزیع یکنواخت ستون‌ها

برای توزیع یکنواخت ستون‌ها در سراسر سند، هر سه مستطیل را در پنل لایه‌ها انتخاب می‌کنیم. با توجه به آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ کلید Shift را نگه داشته و روی هر سه لایه کلیک کنید. سپس، برای فعال کردن قابلیت Transform (تغییر شکل)، کلیدهای ترکیبی CTRL+T را فشار دهید. باکس تغییر شکل را به سمت حاشیه امن سمت راست بکشید.

توزیع یکنواخت ستون‌ها

مرحله ۱۰. آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ: تکمیل خطوط راهنما

با قرارگیری این پنل‌ها در جای خود، به‌راحتی می‌توانید محل قرارگیری خطوط راهنمای پنل یا ستون‌های خود را مشاهده کنید. به سادگی آن‌ها را مانند سایر خطوط راهنما اضافه کنید. همچنین در صورت نیاز، حاشیه امن دیگری را در سمت چپ و راستِ این خطوط ایجاد کرده سپس مستطیل‌ها را حذف کنید. در نهایت، باید یک سند راهنما با ظاهر نهایی مانند تصویر زیر داشته باشیم. اکنون زمانِ مناسبی برای ذخیره کردن سند ما به‌عنوان یک الگوی بروشور است.

تکمیل خطوط راهنما

مرحله ۱۱: افزودن پس‌زمینه

در این مرحله، پس‌زمینه پایه و برخی خطوط برش را تنظیم خواهیم کرد. با استفاده از ابزار شکل مستطیل، مستطیل جدید با رنگ تم مورد نظر ایجاد کرده‌ایم. در اینجا از یک رنگ سفید کدر استفاده شده است. مطمئن شوید که این مستطیل کل خطوط راهنما، از جمله ناحیه حاشیه امن را در بر می‌گیرد. این کار کل فضای سند را مشخص می‌کند.

افزودن پس‌زمینه

مرحله ۱۲: تعریف خطوط برش

با استفاده از ابزار Line Tool، خطی با ضخامت یک پیکسل به‌عنوان خطوط برش اضافه می‌کنیم. از خطوط راهنمای حاشیه امن برای افزودن خطوط برش در لبه بیرونی طرح خود به این شکل استفاده کنید. یک گروه جدید ایجاد کرده و برای سازماندهیِ بهتر تمام لایه‌های خطوط برش را درون آن گروه قرار دهید.

عریف خطوط برش

مرحله ۱۳: ذخیره نهایی الگو

اکنون ذخیره نهایی را با پسوند Psd برای این الگو انجام دهید و فایلی جدید باز کنید. فایل ذخیره جدید ایجاد کنید و نام آن را با نامِ بروشور جدید خود مطابقت دهید. سپس بافت یا رنگ پس‌زمینه مورد نظر خود را برای طراحی کپی و جایگذاری کنید. در اینجا از بافت گرنچ برای ایجاد تم استفاده کرده‌ایم.

ذخیره نهایی الگو

مرحله ۱۴: تنظیم بافت پس‌زمینه در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

برای غیر اشباع کردنلایه بافت خود، کلیدهای ترکیبی CTRL+SHIFT+U را فشار دهید. حالت ترکیبی این لایه‌ی بافت را از طریق پنل لایه‌ها به « Multiply» تغییر دهید. همچنین، میزان Opacity آن را تا حدود ۸۰ درصد کاهش دهید.

تنظیم بافت پس‌زمینه در آموزش

مرحله ۱۵: افزودن عناصر اضافی

اکنون باید عناصر اضافی را به طراحی خود اضافه ‌کنیم. ابتدا با استفاده از ابزار شکل مستطیل و نوارِ قرمزرنگ روی طرح خود رسم می‌کنیم.

تنظیم بافت پس‌زمینه در آموزش

مرحله ۱۶: تنظیمات استایل لایه نوار قرمز

روی لایه نوار قرمز، دوبار کلیک کنید. پنجره استایل‌های لایه و گزینه‌های ترکیبی باز می‌شود. اکنون برای زیباتر شدن نوار، برخی جلوه‌های اضافی را به آن اضافه خواهیم کرد. اولین مورد، “Overlay Gradient” است. روی کادر آن کلیک کرده و در باکس مربوط به آن، رنگ‌های گرادیان را تغییر دهید.

آموزش تکنیک‌های فتوشاپ در کوتاه‌ترین زمان

 

حتما از ترکیب خوبی از دو رنگ که با تم شما مطابقت دارد، در ویرایشگر گرادیان استفاده کنید. همچنین، زاویه این استایل لایه را به ۱۰۰ درجه تغییر دهید.

تنظیمات استایل لایه نوار قرمز

مرحله ۱۷: تنظیمات استایل – حاشور

سپس روی گزینه‌ی Stroke کلیک کنید و مقادیر زیر را تغییر دهید:

  • Size: ۳ پیکسل
  • Position: Inside
  • Color: از سایه‌ی روشن‌تر گرادیان خود استفاده کنید.

تنظیمات استایل – حاشور

پیشنهاد مطالعه: آموزش ادیت عکس طبیعت با فتوشاپ

مرحله ۱۸: تنظیمات استایل – سایه درونی

در این بخش از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ، سایه درونی اضافه کنید. کافیست روی کادر Drop Shadow کلیک کرده، سپس مقادیر زیر را تغییر دهید:

  • Drop Shadow Color: Black
  • Distance: ۳ پیکسل
  • Size: ۵ پیکسل

تنظیمات استایل – سایه درونی

مرحله ۱۹ از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ؛ نتیجه اولیه

پس از انجام مراحل بالا، باید چیزی شبیه تصویر زیر داشته باشید. از نظر رنگبندی عالی است اما کمی ساده به نظر می‌رسد و باید به آن بافت اضافه کنیم.

afdssaf

مرحله ۲۰: افزودن بافت

برای افزودنِ بافت، فقط از تصویر بافت پس‌زمینه خود استفاده خواهیم کرد. برای انجام این کار در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ، ابتدا لایه بافت خود را با کلیک کردن روی آن در پنل لایه‌ها، سپس فشار دادن کلیدهای ترکیبی CTRL+J تکرار کنید. حالا آن را به بالاتر از لایه نوار قرمز خود منتقل می‌کنیم. حالت ترکیبی لایه بافت را دوباره به Normal و میزان Opacity آن را به ۱۰۰ درصد برمی‌گردانیم.

afdssaf

مرحله ۲۱: حذف قسمت‌های اضافی بافت

اکنون قسمت‌های اضافی بافت را حذف خواهیم کرد. برای انجام این کار، کلید CTRL را نگه دارید و روی Image Mask نوار قرمز خود کلیک کنید. سپس، برای انتخاب معکوس لایه نوار قرمز، کلیدهای ترکیبی CTRL+SHIFT+I را فشار دهید.

afdssaf

مرحله ۲۲: تکمیل بافت روی نوار

حالا روی لایه بافت کلیک کنید و شروع به پاک کردن لبه‌های آن کنید تا فقط بافت درون ناحیه نوار باقی بماند.

afdssaf

مرحله ۲۳: حالت ترکیبی نوار قرمز

در آخرین مرحله از این قسمت از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ، حالت ترکیبی لایه متن نوار قرمز خود را به Linear Burn تغییر دهید. این کار به ما جلوه‌ی بافت عالی برای نوار می‌دهد. اکنون برای اینکه بافت‌ها را بسیار واضح‌تر ببینید، خطوط راهنما را حذف کرده‌ایم. به یاد داشته باشید که می‌توانید با فشار دادن کلیدهای ترکیبی CTRL+H، نمایش خطوط راهنما را روشن یا خاموش کنید.

afdssaf

مرحله ۲۴: گروه‌بندی نوار قرمز در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

هنگامی که از نوار خود راضی شدید، با بافت اصلاح‌شده و نوار قرمز اصلی گروه لایه ایجاد کنید. می‌توانید به راحتی با کلیک کردن روی نماد «ایجاد یک گروه جدید» در پنل لایه‌ها، این کار را انجام دهید.

afdssaf

مرحله ۲۵: چرخش نوار قرمز

با انتخاب گروه، نوار را به‌صورت خلاقانه‌ای با زاویه خاصی می‌چرخانیم. برای انجام این کار در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ، کلیدهای ترکیبی CTRL+T را فشار دهید تا گروه نوار تغییر شکل دهد. ماوس خود را روی لبه‌ی باکس حرکت دهید سپس برای شروع چرخاندن نوار، ماوس را بکشید.

afdssaf

مرحله ۲۶: تکرار و چرخش نوارهای قرمز

اکنون، روی لایه گروه کلیک راست کرده و گزینه Duplicate Group را انتخاب کنید. این کار را حداقل دو بار انجام دهید تا در مجموع 3 نوار قرمز در طراحی داشته باشید.

afdssaf

مرحله ۲۷: ترفند تغییر رنگ نوارها

اگر می‌خواهید رنگ‌های نوار را تغییر دهید، به یکی از گروه‌های نوار بروید، روی لایه نوار واقعی دوبار کلیک کنید تا به استایل‌های لایه آن دسترسی پیدا کرده سپس تنظیمات پوشش گرادیان را با رنگ‌های دلخواه خود تغییر دهید.

afdssaf

پیشنهاد مطالعه: آموزش فتوشاپ عکس برای اینستاگرام به صورت عملی

مرحله ۲۸: نمونه رنگ‌بندی نوارها

در مثال خود، رنگ‌های پوشش گرادیان را برای دومین و سومین نوار تکرار شده تغییر دادیم تا برای آن‌ها جلوه چند رنگ زیبایی ایجاد کنیم.

afdssaf

مرحله ۲۹: افزودن عنوان

در این مرحله از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ با استفاده از ابزار متن، عنوان خود را با رنگ تم تایپ می‌کنیم. حالا متن را درست بالای نوارها قرار دهید. توجه داشته باشید که عنوان باید در راست‌ترین پنل قرار گیرد، زیرا این ناحیه در چاپ، روی جلد بروشور قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید از پنل Character Panel برای تنظیم فاصله خطوط، فاصله حروف و سایر ویژگی‌های متن استفاده کنید.

آموزش کاربردی فتومونتاژ در فتوشاپ

 

این کار به شما کمک می‌کند تا عنوان خود را به درستی ویرایش کنید.

afdssaf

مرحله ۳۰: تنظیمات استایل لایه متن در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

برای دسترسی به گزینه‌های متن، روی آن دوبار کلیک کنید. ابتدا روی گزینه Outer Glow کلیک کرده و رنگ بیرونی آن را تغییر دهید.

afdssaf

مرحله ۳۱: سایه داخلی

در این مرحله از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ روی Inner Shadow کلیک کنید. از سایه‌ی مشکی با فاصله ۳ پیکسل و اندازه ۵ پیکسل استفاده کنید.

afdssaf

مرحله ۳۲: تکمیل عنوان در آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ

پس از اعمال استایل‌های لایه، باید چیزی شبیه تصویر زیر به نظر برسد. دوباره به خطوط راهنما توجه کنید. مطمئن شوید که عنوان متن شما کاملاً درون خطوط امنیتی قرار گرفته است.

afdssaf

مرحله ۳۳: افزودن متن

در مرحله آخر از آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ، بقیه محتوای خود را تایپ کنید. آن‌ها را به درستی در سه پنل جهت‌دهی کنید. مجدداً توجه داشته باشید که راست‌ترین پنل روی جلد است، پنل میانی در واقع پشت جلد و چپ‌ترین پنل، لت داخلی است. هرگز فراموش نکنید که پاراگراف‌های اصلی متن را همیشه داخل خطوط راهنما قرار دهید

afdssaf

سخن پایانی

در این مطلب آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ را به‌صورت قدم به قدم آموزش دادیم. شما برای ساخت بروشور برای مدرسه و داشتن بروشور لایه باز آن، می‌توانید مطابق این مراحل پیش بروید. گفتنی است که طراحی بروشور با گوشی نیز بسیار آسان خواهد بود و با کمی تغییر در این آموزش می‌توانید با استفاده گوشی همراه خود بروشوری مناسب طراحی کنید. همچنین با استفاده از آموزش طراحی بروشور در ایلوستریتور و آموزش طراحی بروشور در کورل می‌توانید بروشورهای جذاب و حرفه‌ای داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت عکس نوشته با فتوشاپ

آموزش فتوشاپ در مکتب خونه

یکی از آموزش‌های پرطرفدار در مکتب خونه، دوره‌های آموزش فتوشاپ است. این دوره‌ها به علت برگزاری آنلاین، هیچ محدودیتی برای شرکت‌کنندگان خود ندارد. به همین دلیل شما می‌توانید بدون محدودیتِ زمانی و مکانی به بهترین دوره آموزش فتوشاپ دسترسی داشته باشید. در دوره‌‌‌های مختلف می‌توانید با مباحث مختلف آشنا شوید ولی اگر یک دوره جامع تهیه کنید، تمامیِ مباحثِ طراحی از جمله: آموزش طراحی بروشور در فتوشاپ و طراحی بروشور تبلیغاتي، بنر و غیره را آموزش خواهید دید. ما این اطمینان را می‌دهیم که با شرکت در این دوره‌ها، به فردی حرفه‌ای در حوزه‌ی فتوشاپ تبدیل خواهید شد.

مرجع کامل انواع آموزش گرافیک + اعطای گواهینامه معتبر

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا