زبان خارجی

آیلتس کامپیوتری در ایران و نحوه برگزاری آن

آزمون آیلتس یکی از مهمترین معیارها برای ورود به دانشگاه‌، مهاجرت و کار در کشورهای انگلیسی زبان است. این آزمون به دو روش انجام می‌گیرد که یکی از آن‌ها، امتحان آیلتس کامپیوتری (Computer Delivered) است. در این روش کاربران می‌توانند با استفاده از کامپیوتر، در آزمون شرکت کنند. بین دو آزمون آیلتس کامپیوتری و آیلتس کاغذی هیچ تفاوتی از لحاظ سختی و آسانی و نحوه نمره‌دهی وجود ندارد و سوالات هر دو یکسان هستند. برای اینکه با این آزمون و نحوه برگزاری آن آشنا شوید، تصمیم داریم در این نوشته به نحوه برگزاری آیلتس کامپیوتری در ایران بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آشنایی با آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران

تا قبل از سال 2016، آزمون آیلتس فقط به صورت کاغذی برگزار می‌شد. اما با توجه به رشد و گسترش فناوری، در حال حاضر امکان برگزاری این آزمون به صورت کامپیوتری نیز وجود دارد. با اینکه این دو آزمون هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، ولی برخی افراد به خاطر عدم نیاز به امتحان دادن در یک محیط شلوغ، آن را راحت‌تر می‌دانند. البته اینکار علاوه بر راحت بودن، در میزان مصرف کاغذ نیز موثر است و جلوی قطع بسیاری از درختان را می‌گیرد. بنابراین اگر با تایپ جواب سوالات راحت هستید، آزمون آیلتس کامیپوتری می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما باشد.

جواب سوالات بخش‌های Writing، Reading و Listening آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران را باید به صورت تایپ شده و در کادرهای مربوطه وارد کنید. اما بخش اسپیکینگ آیلتس به صورت مصاحبه و توسط یک ممتحن انجام می‌گیرد. شاید یکی از نگرانی‌های افراد در امتحان آیلتس، نداشتن زمان کافی برای تایپ باشد. بهتر است بدانید این آزمون برای افرادی با سرعت تایپ معمولی طراحی شده و اگر مهارت تایپ شما در حد معمول است، هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

در حالت کلی، اگر شرایط زیر را دارید، آیلتس کامپیوتری در ایران را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • امتحان دادن در یک محیط شلوغ، شما را دچار استرس می‌کند.
 • آزمون کامپیوتری را دوست دارید.
 • اگر می‌خواهید آزمون کتبی و شفاهی آیلتس در یک روز انجام شود.
 • تایپ کردن را بهتر از نوشتن انجام می‌دهید.
 • به طبیعت اهمیت می‌دهید و نمی‌خواهید درختان قطع شود.
 • بازدهی شما در ظهر و عصر بیشتر می‌شود.

مزایا و معایب آیلتس کامپیوتری در مقایسه با آیلتس کاغذی

امتحان آیلتس به صورت کامپیوتری دارای یک سری مزایا و معایب است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. پس اگر در بین دو راهی برای انتخاب آزمون آیلتس کاغذی یا کامپیوتری مانده‌اید، حتما این موارد را با دقت بیشتری بررسی نمایید.

آیلتس کامپیوتری در مقایسه با آیلتس کاغذی

مزایای شرکت در آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران

 • اعلام سریع نتایج: نتیجه آزمون آیلتس کامپیوتری ظرف مدت 5 الی 7 روز اعلام می‌شود. اما نتایج آیلتس کاغذی معمولا بعد از گذشت 13 روز اعلام می‌گردد.
 • تاریخ‌های بیشتر برای شرکت در آزمون: این امتحان معمولا چندین بار در هفته برگزار می‌شود. بنابراین لازم نیست مدت زیادی تا برگزاری آزمون بعدی منتظر بمانید.
 • نمایش تعداد کلمات رایتینگ آیلتس: هنگامی که جواب آزمون رایتینگ را تایپ می‌کنید، تعداد کلمات در همان لحظه نمایش داده می‌شود. اما در آیلتس کاغذی باید تعداد کلمات را خودتان بشمارید که بخشی از زمانتان را می‌گیرد.
 • امکان برگزاری امتحان اسپیکینگ در همان روز: در آیلتس کامپیوتری بعد از اتمام سه آزمون شنیداری، نوشتاری و درک متن، در همان روز آزمون اسپیکینگ نیز برگزار می‌شود. اما در آیلتس کاغذی باید روز بعد برای این امتحان مراجعه نمایید.
 • خلوت بودن مراکز امتحانی: آیلتس کامپیوتری در یک اتاق خلوت و ساکت انجام می‌گیرد. بنابراین تمرکز بیشتری خواهید داشت. اما در آیلتس کاغذی، تعداد شرکت کنندگان بیشتر است و احتمال کم شدن تمرکز وجود دارد.
 • امکان تغییر فونت: اگر با اندازه فونت‌ها مشکل دارید، می‌توانید آن‌ها را کوچک یا بزرگ کنید؛ به خصوص در آزمون ریدینگ آیلتس که دیدن کلمات حائز اهمیت است. همچنین امکان هایلایت کردن نوشته‌ها نیز وجود دارد.

بنابراین اگر برای دریافت ویزا یا تحصیل در یک کشور خارجی عجله دارید، توصیه می‌کنیم در آیلتس کامپیوتری شرکت کنید.

معایب آیلتس کامپیوتری در ایران

صفحه نمایشگر در این آزمون دقیقا بعد از اتمام وقت، به طور خودکار قفل می‌شود و نمی‌توانید تغییراتی را در لحظه آخر اعمال کنید. همچنین باید سرعت تایپتان کمی بیشتر باشد تا وقت کافی برای جواب دادن و مرور پاسخ‌ها را داشته باشید. افرادی که هیچ آشنایی با کامپیوتر ندارند یا سرعت تایپشان خیلی پایین است، احتمال دارد با مشکلاتی مواجه شوند. همچنین ممکن است در هنگام تایپ، با اینکه املای صحیح کلمات را می‌دانید، آن را اشتباه تایپ کنید.

نحوه ثبت نام در آیلتس کامپیوتری

آیلتس کامپیوتری در ایران توسط سازمان سنجش کشور انجام می‌گیرد. داوطلبان برای شرکت در این آزمون حتما باید از طریق این سایت اقدام کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله «آموزش کامل نحوه ثبت نام آزمون آیلتس به صورت گام به گام» مراجعه نمایید.

نحوه برگزاری آیلتس کامپیوتری

تا 72 ساعت قبل از آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران وقت دارید ثبت نام خود را انجام دهید. بعد از ثبت نام، محل و ساعت آزمون مشخص می‌شود که باید 45 دقیقه زودتر در محل حضور پیدا کنید. در زمان امتحان، سیستم و هدفون در اختیار شما قرار داده می‌شود تا امتحان را برگزار کنید. بنابراین هیچ نیازی به لپ‌تاپ ندارید.

نحوه برگزاری آیلتس کامپیوتری

زمانی که بر روی شروع آزمون کلیک کردید، سوال‌ها نمایش داده می‌شود و باید جواب‌ها را در کادر مربوطه بنویسید. دستورالعمل‌های لازم نیز در هر بخش نوشته شده است تا با هیچ مشکلی مواجه نشوید. همچنین یک تایمر نیز در بالای صفحه وجود دارد تا زمان را نشان دهد. بهتر است بدانید آزمون IELTS در دو مرکز ایرسافام و IELTS Tehran برگزار می‌شود. بنابراین اگر به دنبال سنتر آیلتس معتبر در ایران می‌گردید، باید یکی از این دو مرکز را انتخاب کنید.

هزینه آیلتس کامپیوتری چقدر است؟

هزینه این آزمون به کشور و شهری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. به طور مثال اگر کشور فرانسه را انتخاب کنید، باید 240 یورو بپردازید. در حال حاضر یعنی سال 1402، هزینه آیلتس در ایران حدود 8490000 (هشت میلیون و چهارصد و نود هزار تومان) است. این هزینه هر ساله تغییر می‌کند و باید قیمت دقیق را از موسستاتی که این آزمون را برگزار می‌کنند، بپرسید.

هزینه آیلتس کامپیوتری چقدر است؟

آیا سوالات آیلتس کامپیوتری، چهار گزینه‌ای است؟

برخی از داوطلبان آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران بر این باورند چون این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود، احتمالا تمام سوالات آن چهار گزینه‌ای است. در این آزمون، سوالات مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مرتبط کردن اسامی با عبارات، کامل کردن شکل یا نمودار، کامل کردن خلاصه متن، سوالات چند گزینه‌ای، کامل کردن جملات و سوالات با جواب کوتاه اشاره کرد. بنابراین این یک باور غلط است که سوالات فقط چهار گزینه‌ای هستند.

نحوه آمادگی برای آیلتس کامپیوتری در ایران

برای موفقیت در آزمون آیلتس، چه کاغذی و چه کامپیوتری، باید از منابع رسمی مثل کتاب‌های آیلتس یا دوره‌های آموزشی استفاده کنید. منابع مختلفی مانند کتاب، سایت و اپلیکیشن برای یادگیری تکنیک‌های IELTS وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این منابع، توصیه می‌کنیم مقالات زیر را در مکتوب بخوانید.

البته مقالات زیادی برای یادگیری آیلتس در مکتب خونه وجود دارد که با مراجعه به صفحه زبان خارجی می‌توانید آن‌ها را مشاهده نمایید.

بعد از یادگیری آیلتس، قدم بعدی شرکت در آزمون ماک است. Mock IELTS یک آزمون شبیه‌سازی شده از امتحان اصلی است که داوطلبان برای کسب آمادگی در آن شرکت می‌کنند. ماک درست شبیه آزمون آیلتس اصلی طراحی شده و سوالات آن با آزمون واقعی همخوانی دارد. با شرکت در آزمون ماک متوجه می‌شوید در چه سطحی قرار دارید. همچنین با نحوه برگزاری آیلتس کامپیوتری نیز آشنا خواهید شد.

جمع‌بندی

در این نوشته سعی کردیم نحوه برگزاری آیلتس کامپیوتری در ایران و تفاوت‌های آن با آیلتس کاغذی را بررسی کنیم. در صورتی که سرعت تایپ متوسطی دارید و کار کردن با کامپیوتر را بلد هستید، این آزمون بهترین گزینه خواهد بود. اما اینکه در کدام یک از این آزمون‌ها شرکت کنید، بستگی به انتخاب شما دارد. با شرکت در هر کدام از این آزمون‌ها، گواهی 2 ساله به شما داده خواهد شد که نوع آزمون در آن تعیین نشده است. چنانچه در این رابطه سوالی داشتید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات مطرح نمایید.

دوره‌ آموزش آیلتس مکتب خونه

یکی از چالش‌هایی که داوطلبان آزمون آیلتس با آن مواجه هستند، انتخاب دوره و کلاس با هزینه مناسب است. مکتب خونه برای کمک به داوطلبان این آزمون، دوره‌های آموزشی مختلفی را طراحی کرده که با کمک آن‌ها می‌توانید در مدت زمان کوتاهی با تکنیک‌ها و اصول آیلتس آشنا شوید. دوره های آموزش آیلتس مکتب خونه، توسط اساتید حرفه‌ای طراحی شده و بالاترین کیفیت را دارد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا