برنامه نویسی و IT

راهنمای جامع سیستم کنترل نسخه git

راهنمای جامع سیستم کنترل نسخه git

سیستم کنترل نسخه git: همانطور که می‌دانید گیت یک سیستم کنترل نسخه است و برای پیشبرد پروژه‌های تیمی استفاده از این نرم‌افزار لازم و ضروری می‌باشد.در این مقاله قصد داریم به توضیح مسائلی بپردازیم که برای کار با گیت دانستن آن‌ها ضروری می‌باشد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش Git
آموزش Git

 

بهترین و محبوب‌ترین سیستمی که برای کنترل نسخه استفاده می‌شود و به طور کامل و جامع می‌توان آموزش‌های لازم را در رابطه با آن یاد گرفت، همین گیت می‌باشد.

 

راهنمای جامع سیستم کنترل نسخه git

 توضیحات مربوط به سیستم کنترل نسخه گیت

از مهمترین ویژگی‌های سیستم کنترل نسخه git، می‌توان به متن‌باز بودن و رایگان بودن آن اشاره کرد. این سیستم، توسط لینوس توروالدز در سال ۲۰۰۵ میلادی ابداع شد. توسعه‌دهنده گیت در واقع همان سازنده هسته لینوکس است. سیستم‌های کنترل نسخه تنوع زیادی دارند اما در بین آن‌ها فقط گیت به صورت توزیع‌شده عمل می‌کند.

منظور از مفهوم توزیع‌شده این است که تمام توسعه‌دهندگان به تاریخچه کاملی از مخزن کد‌ها دسترسی دارند و به همین ترتیب برخی عملیات مثل کلون کردن از مخزن، کندتر پیش رفته و دیگر عملیاتی مثل کامیت، بلِیم، دیف، مرج و لوگ به‌طور محسوسی سریعتر به انجام می‌رسند.

شاید تا به اینجا با کلماتی برخورد کرده باشید که مفهوم آن‌ها را ندانید اما جای نگرانی وجود ندارد، چراکه تمامی موارد مربوط به این موضوع به طور جامع و کامل و همچنین به زبان ساده و صریح در ادامه این مقاله برایتان توضیح داده شده است.

 

مقاله پییشنهادی : Git چیست
Git چیست

پیشرفت بهتر جریان کاری

یکی دیگر از ویژگی های گیت پشتیبانی از برنچ‌، مرج و بازنویسی تاریخچه مخزن می‌باشد. بدین ترتیب جریان کاری بهتر پیش رفته و ابزار‌های قدرتمندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای مثال یکی از ابزارهای محبوب و پرکاربردی که به تیم توسعه‌دهنده امکان همکاری در زمینه انشعاب‌های سیستم کنترل نسخه git با یکدیگر را فراهم می‌نماید pull Requests است.

از این ابزار برای دریافت تغییرات از روی تاریخچه استفاده می‌شود. همچنین بدین وسیله همکاران مختلف می‌توانند به بازبینی کدهای نوشته شده پرداخته و به طور موثری روی آن‌ها کار کنند.

این نرم‌افزار پر قدرت در حال حاضر شهرت جهانی دارد و در راه توسعه نرم‌افزارها استانداردی جامع محسوب می‌شود که استفاده از آن نسبت به دیگر سیستم‌های کنترل نسخه رایج‌تر است.

 

طرز عملکرد سیستم کنترل نسخه git

طرز عملکرد سیستم کنترل نسخه git

طرز عملکرد سیستم کنترل نسخه git به موارد زیادی مربوط می‌شود که به طور خلاصه به چند نکته مهم در رابطه با آن‌ها پرداخته و در ادامه مقاله توضیحات کامل و جامع تری را برایتان شرح خواهیم داد.

موارد مهمی که باید برای استفاده از گیت به آن توجه داشته باشید به شرح زیر بوده و در ادامه این نکات را برایتان توضیح خواهیم داد؛

 • سیستم کنترل نسخه گیت (Git) چیست؟ (کارایی)، (امنیت)، (انعطاف‌پذیری)
 • کنترل نسخه با گیت
 • مزایای گوناگون
 • گیت یک استاندارد دی فکتو
 • گیت، یک پروژه متن‌باز
 • انتقادها از گیت

چرا باید از گیت در سازمان‌ها استفاده کرد؟

 1. (گیت برای توسعه‌دهندگان: جریان کاری انشعاب ویژگی، توسعه توزیع شده، پول رکوئست، جامعه، چرخه انتشار سریع‌تر)
 2. (گیت برای بازاریابی)
 3. (گیت برای مدیریت محصول)
 4. (گیت برای طراح‌ها)
 5. (گیت برای پشتیبانی مشتریان)
 6. (گیت برای منابع انسانی)
 7. (گیت برای افرادی که مدیریت بودجه انجام می‌دهند)

 

مقاله پییشنهادی : github چیست؟
github چیست؟

 

سیستم کنترل نسخه git با استفاده از موارد زیر کار می‌کند:

 • کپی کردن مخزن در ماشین محلی کاربر(کلون)
 • برای ساخت یک ریپازیتوری باید از یک ابزار میزبانی گیت استفاده کرد برای مثال می‌توان از بیت‌باکت‌ها استفاده کرد.
 • اضافه کردن یک فایل به مخزن محلی و کامیت تغییرات
 • پوش کردن تغییرات به انشعاب اصلی یا همان Master Branch
 • اعمال تغییرات روی فایل با یک ابزار میزبانی گیت و  سپس کامیت کردن
 • پول کردن تغییرات روی ماشین محلی کاربر
 • ساخت انشعاب
 • اعمال تغییرات و کامیت کردن تغییرات
 • باز کردن یک پول رکوئست
 • مرج کردن انشعاب با نسخه اصلی

سیستم کنترل نسخه گیت (Git) چیست؟

سیستم کنترل نسخه گیت (Git) چیست؟

مدرن‌ترین و رایج‌ترین سیستم کنترل نسخه‌ای که تاکنون در جهان مورد استفاده قرار گرفته است، گیت می‌باشد که یک پروژه بالغ متن‌باز است و نگهداری از آن به‌طور فعال و وسیعی به انجام می‌رسد. بیشتر پروژه‌های نرم‌افزاری با تکیه بر گیت به تکامل می‌رسند و اکثر پروژه‌ها، متن‌باز و تجاری هستند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گیت این است که به طور وسیع و گسترده‌ای در سیستم عامل‌های مختلف قابل پیاده‌سازی بوده و می‌‌توان در محیط های توسعه یکپارچه نیز با آن کار کرد.

معماری این سیستم توزیع شده است و در واقع در این نوع سیستم هر توسعه‌دهنده یک مخزن دارد که کل تاریخچه تغییرات صورت گرفته بر روی نسخه نرم‌افزار را شامل می‌شود.

برخلاف دیگر سیستم‌های کنترل نسخه که توزیع شده نیستند و تنها به یک جای مشخص برای تمام تاریخچه تغییرات نسخه نرم‌افزاری دسترسی دارند، گیت کارایی بیشتری داشته و انعطاف‌پذیری طراحی در آن بیشتر است. همچنین از امنیت بالایی برخوردار بوده و کار کردن با آن نیز راحت تر می‌باشد.

کارایی

از مهمترین مشخصه‌های گیت می‌توان به کامیت کردن تغییرات جدید اشاره کرد. همچنین برای کارایی هر چه بهتر، برنچینگ و مرجینگ( انشعاب و ادغام) از مشخصه‌های مهم گیت محسوب ‌می‌شوند که مزیت‌های مهمی برای توسعه‌دهندگان به همراه دارند.

از طرفی درون گیت الگوریتم‌های متفاوتی پیاده سازی شده‌اند که از مزیت داشتن دانش عمیق پیرامون خصیصه‌های متداول درخت‌های فایل کد منبع واقعی، چگونگی ویرایش شدن آن‌ها در طول زمان و چگونه بودن الگوهای دسترسی بهره می‌برند.

برخی از سیستم‌های نوین کنترل نسخه هنگام ذخیره سازی تاریخچه نسخه درخت فایل گمراه می‌شوند و این به خاطر عدم توانایی آن‌ها در تمرکز روی محتوای فایل به وجود می آید.

اما در سیستم کنترل نسخه git گمراهی به وسیله نام فایل باعث ایجاد هیچگونه مشکلی نشده و تمرکز این نرم افزار روی محتوای داخلی فایل هاست.

در واقع کد‌ها درون فایل‌ها به تعدد دچار تغییر می‌شوند و بعد از تقسیم مجدداً سازماندهی می‌شوند. قالب شی فایل‌های مخزن گیت، از ترکیبی از کدبندی دلتا، مقایسه و ذخیره‌سازی صریح محتوای پوشه‌ها و شی‌های فراداده نسخه استفاده می‌نماید.

 

مقاله پییشنهادی : نصب Git روی اوبونتو
نصب Git روی اوبونتو

مثال برای کارایی سیستم کنترل نسخه git

همانطور که گفته شد سیستم کنترل نسخه git یک سیستم توزیع شده است و همین ویژگی باعث کارایی‌های بسیار زیادی در رابطه با این نرم‌افزار شده‌است. برای نمونه می‌توان به مثال زیر اشاره نمود؛

یک توسعه‌دهنده به نام X، تغییراتی را در کد منبع ایجاد و ویژگی را به نسخه بعدی که نسخه ۳.۰ است، اضافه می‌نماید؛ و بعد تغییرات را با یک پیام توصیفی اعمال (کامیت) می‌کند.

پس از آن به سراغ دومین ویژگی رفته و تغییرات آن را نیز اعمال می‌کند، تمامی این تغییرات به عنوان بخش‌های مجزا در تاریخچه نسخه ذخیره شده و توسعه دهنده X به انشعاب نسخه ۲.۳ نرم افزار جاری مراجعه نموده و برای رفع باگ‌ها اقدام می‌نماید.

در این شرایط فقط نسخه قدیمی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، هدف از این کار آن است که تیم X بتوانند نسخه باگ‌زدایی شده ۲.۳.۱ را قبل از آماده شدن نسخه ۳.۰ جمع بندی کنند.

X می‌تواند به انشعاب ۳.۰ بازگردد تا به کار خود روی ویژگی‌های جدید برای نسخه ۳.۰ پایان دهد و تمام این کارها بدون داشتن هرگونه دسترسی شبکه‌ای قابل انجام است.

در مجموع چنین روشی بسیار سریع و قابل اعتماد می‌باشد و حتی توسعه دهنده X می‌تواند در شرایط مختلف این کار را انجام دهد و پس از آماده شدن تغییرات نهایی آن‌ها را کامیت کرده و به یک مخزن از راه دور ارسال کند(پوش کردن)

امنیت

گیت طوری طراحی شده است که همه کدهای منبع را به عنوان یک اولویت اصلی در دسترس دارد و تمام محتوای فایل‌ها، پوشه‌ها، نسخه‌ها و رابطه بین آن‌ها همچنین تگ‌ها و کامیت‌ها در مخزن گیت امن سازی شده‌اند.

تمام این مباحث امنیتی با استفاده از یک الگوریتم رمزنگاری امن به نام درهم ساز  به انجام رسیده است. (Hashing)

بدین وسیله از کد و تغییرات مخرب صورت گرفته در تاریخچه به طور تصادفی، محافظت می‌شود و این ویژگی به شما اطمینان می‌دهد که تاریخچه به طور دقیق قابل پیگیری است.

در واقع توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از گیت اطمینان پیدا کنند که تاریخچه محتوای فایل کد منبع ذخیره شده است.

ولی دیگر سیستم‌های کنترل نسخه چنین محافظت بالایی نداشته و تغییرات پنهان صورت گرفته روی نسخه‌های قدیمی‌تر را از آسیب‌های مخرب امنیتی محفوظ نگاه نمی‌دارند به همین دلیل تهدیدات مهمی برای یک سازمان محسوب می‌شوند.

 

کنترل نسخه با آموزش Git

انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری از اهداف کلیدی طراحی سیستم کنترل نسخه git محسوب می‌شود. گیت در زمینه‌های مختلفی انعطاف‌پذیری دارد، برای مثال:

 1. بهره‌وری هم در پروژه‌های کوچک و هم پروژه‌های بزرگ
 2. پشتیبانی از انواع مختلفی از جریان‌های کاری غیر خطی توسعه
 3. سازگاری با بسیاری از سیستم‌ها و پروتکل‌های موجود

GIT طوری طراحی شده است که از انشعابات و تگ کردن‌ها به عنوان یک ویژگی اصلی پشتیبانی می‌کند یعنی انشعاب‌ها و تگ کردن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلاً آن‌ها را ادغام نموده یا بازگردانی می‌کند.

در نهایت همه این مراحل را به‌عنوان تاریخچه تغییرات ذخیره‌سازی می‌نمایند. این در حالی است که بسیاری از نرم افزارهای کنترل نسخه از چنین قابلیتی برخوردار نیستند.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش نصب gitlab
آموزش نصب gitlab

کنترل نسخه با آموزش Git

سیستم کنترل نسخه git بهترین گزینه برای یک تیم توسعه نرم‌افزاری محسوب می‌شود، در واقع هر تیم با سایر تیم‌ها تفاوت هایی دارد که در ادامه این مقاله به دلیل برتری گیت، نسبت به سایر جایگزین‌ها اشاره خواهیم کرد

مزایای گوناگون آموزش Git

امنیت کارایی و انعطاف‌پذیری در کنار عملکرد فوق العاده از ویژگی‌های گیت بود که تا به اینجا با آن‌ها آشنا شدید. تمامی این موارد از قابلیت‌هایی هستند که تیم توسعه به آن‌ها نیاز دارد. با یک مقایسه جز به جز می‌توان متوجه شد که گیت گزینه بسیار ایده آلی می‌باشد پس به موارد زیر توجه نمایید;

گیت یک استاندارد دی فکتو

در بین سیستم‌های کنترل نسخه، گیت جزو پذیرفته شده‌ترین ابزارها بوده و همین موضوع باعث می‌شود تا جذابیت زیادی برای کاربران داشته باشد. توسعه‌دهندگان زیادی با این نرم افزار کار کرده و تجربه استفاده از آن را نسبت به دیگر نرم‌افزار‌ها برتر می‌دانند.

بسیاری از توسعه‌دهندگان فقط با این نرم افزار کار کرده و نقصی در آن نمی‌بینند که بخواهند به سراغ نرم‌افزار دیگری بروند.

علاوه بر مزایایی که بیان کردیم می‌توان گفت که گیت یک نرم‌افزار عالی با ابزارهای نرم‌افزاری شخص ثالث و سرویس هاست که با آن یکپارچه شده اند.

در این خصوص می‌توان به محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) و ابزارهای خود کاربر مانند کلاینت دسکتاپ DVCS به نام Sourcetree و نرم‌افزارهای پیگیری مسائل و پروژه مثل Jira و سرویس میزبانی کد Bitbucket اشاره نمود.

در واقع تمام افرادی که تجربه کافی در جهت توسعه یک نرم‌افزار را ندارند و می‌خواهند از مهارت‌های ارزشمندی در این حوزه استفاده کنند لازم است استفاده از گیت را یاد گرفته و برای پیشبرد پروژه خود از این نرم‌افزار کمک بگیرند.

گیت، یک پروژه متن‌باز

از گیت به عنوان یک پروژه متن‌باز به خوبی پشتیبانی می‌شود و توسعه‌دهندگان و نگهدارندگان آن تا به امروز تصمیمات مهمی در رابطه با آن اخذ نموده‌اند.

همچنین با ارائه انتشارهای منظمی که کاربردپذیری و کارایی گیت در آن‌ها بهبود می‌یابد، رویکرد بلوغ یافته‌ای نسبت به نیازهای بلندمدت کاربران خود دارند.

مستندات سیستم کنترل نسخه git بسیار گسترده و زیاد هستند، این نرم‌افزار از پشتیبانی جامعه بزرگی برخوردار بوده و دارای یک پایگاه کاربری بزرگ و جامع است. برای کار با گیت می‌توان پادکست‌ها و آموزش‌های ویدیویی زیادی را از راهنماها و وب‌سایت‌های اختصاصی تهیه نمود.

همین ویژگی متن‌باز بودن گیت موجب شده که افراد زیادی از آن استفاده کنند.

برنامه‌نویسانی که به عنوان سرگرمی کد می‌زنند نیز بدون هیچ هزینه ای در این نرم‌افزار کد‌نویسی کرده و از آن استفاده می‌کنند.

انتقادها از آموزش Git

برخی از افراد نسبت به سخت بودن یادگیری گیت انتقاد می‌کنند، اگر چه برخی از اصطلاحات گیت جدید بوده و برای افراد تازه‌وارد ناآشنا است اما این برنامه می‌تواند توانمندی و قدرت‌مندی زیادی برای کاربران خود فراهم کند.

زمانبر بودن یادگیری آن در قبال چنین قابلیت‌های زیادی چندان بی منطق نیست. با یادگیری چگونگی استفاده از گیت می‌توان سرعت توسعه یک نرم‌افزار را افزایش داد.

استفاده از این نرم‌افزار توزیع شده ویژگی‌های مطلوب زیادی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که داشتن یک مخزن مرکزی نیز از از ویژگی های مهم و مورد توجه برای تیم توسعه‌دهنده محسوب می‌شود.

به طور کلی سیستم کنترل نسخه git به صورت توزیع شده پیکربندی شده است اما با استفاده از آن می‌توان یک مخزن رسمی و استاندارد ایجاد نمود و تغییرات نرم‌افزار را در آن ذخیره کرد.

با گیت هر توسعه‌دهنده یک مخزن مجزا دارد که کامل بوده و کارهای آن‌ها به واسطه دسترسی‌پذیری و کارایی سرور مرکزی محدود نمی‌شود.

گستردگی قابلیت‌های گیت

حتی هنگامی که اینترنت وجود نداشته باشد یا با مشکل قطعی برق مواجه باشید باز هم می‌توانید به کل تاریخچه پروژه خود دسترسی داشته باشید.

در واقع از دلایل انعطاف‌پذیری این نرم‌افزار می‌‌توان به این موضوع اشاره کرد که هر توسعه‌دهنده با توجه به عادات شخصی خود می‌تواند با این نرم‌افزار کار کند اما در عین حال از دیگر مزایای آن نیز بهره ببرد.

 

مقاله پییشنهادی : نصب Git
نصب Git

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قابلیت‌ها و ویژگی‌های گیت تا حدی زیاد هستند که حتی کاربران نمی‌توانند تشخیص دهند از کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌ها استفاده نکرده‌اند.

با توجه به اطلاعات فوق حال می‌دانید که چرا افراد حاضر در یک تیم نرم‌افزاری باید از گیت استفاده کنند پس به شرح این موضوع می‌پردازیم که چرا سازمان‌ها باید از سیستم کنترل نسخه گیت استفاده نمایند.

چرا باید از گیت در سازمان‌ها استفاده کرد؟

مهاجرت از یک سیستم کنترل نسخه متمرکز، به سیستم کنترل نسخه git به عنوان یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده روشی است که با آن تیم توسعه، نرم‌افزارها را ساخته و دستخوش تغییر می‌کنند.

در واقع جایگزین کردن جریان کاری، در سازمان‌هایی که روی نرم‌افزار خود برای کاربردهای مهم و بحرانی تکیه دارند، تمام کسب و کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که استفاده از سیستم کنترل نسخه git چه مزایایی برای سازمان، از تیم توسعه گرفته تا تیم بازاریابی و دیگر تیم‌های کاری، دارد.

گیت برای توسعه‌دهندگان

در این بخش لازم است که نسبت به مزایای گیت برای توسعه‌دهندگان اطلاعاتی را بازگو کنیم.

جریان کاری انشعاب ویژگی

از بزرگترین مزایای گیت می‌توان به قابلیت‌های انشعاب اشاره کرد. سیستم‌های کنترل نسخه متمرکز انشعاب‌های ارزانی ندارند و ادغام کردن آن‌ها نیز چندان آسان نیست.

اما کاربران گیت از جریان کاری انشعاب ویژگی، استفاده کرده و می‌توانند به انشعاب‌های ارزانی دسترسی داشته و به آسانی نیز آن‌ها را با هم ادغام نمایند.

انشعاب‌های ویژگی، برای  تغییرات ایجاد شده روی پایگاه کد یک محیط ایزوله را فراهم نموده و در زمانی که توسعه‌دهنده قصد دارد روی بخشی از پروژه کار کند برای او یک انشعاب جدید ساخته می‌شود، بدون آنکه در نظر بگیرد پروژه چقدر کوچک یا بزرگ است;

همین روند باعث حصول اطمینان از این موضوع می‌شود که انشعاب اصلی (Master) همواره حاوی کد کیفیت-تولید می‌شود.

به‌کارگیری شاخه مستر مزایای زیادی را ایجاد می‌کند. مثلاً استفاده از آن برای ویرایش مستقیم کد تولید، روندی مطمئن بوده و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد با دانه‌بندی مشابه با بک‌لوگ چابک ارائه کند.

بدین وسیله می‌توان سیاستی را ایجاد کرد که در آن هر تیکت جیرا (Jira Ticket) در شاخه ویژگی خودش نمایش داده شود.

توسعه توزیع شده

بر خلاف سیستم‌های کنترل نسخه قدیمی‌تر که در حال کار، یک کپی از تغییرات ایجاد شده را به یک مخزن مرکزی مجرد باز‌می‌گرداند.

گیت سیستم توزیع شده‌ای است که به جای یک کپی، برای توسعه‌دهندگان شرایطی را فراهم می‌کند که تاریخچه کاملی از کمیت‌ها را در مخزن محلی خود دریافت نمایند.

این تاریخچه کامل محلی، باعث سرعت بالای گیت می‌شود و باعث می‌شود توسعه‌دهندگان نیازی به اینترنت برای دسترسی به نسخه‌های قبلی یا ساخت کامیت‌ها نداشته باشند. توسعه توزیع شده، تغییر مقیاس دادن تیم مهندسین سازمان را نیز ساده‌تر می‌کند.

در  سیستم های کنترل نسخه متمرکز اگر فردی انشعاب تولید را بکشد، دیگر افراد توسعه‌دهنده تا زمان برطرف شدن مشکل فوق نمی‌توانند تغییرات را در سیستم اعمال نمایند.

 1. این در حالیست که چنین مسدودسازی‌هایی در گیت اتفاق نمی‌افتد.
 2. هر فرد می‌تواند در مخزن محلی خود به انجام تغییرات دلخواه بپردازد.

حتی اگر فردی در تیم به اشتباه مخزن شخصی خود را از بین ببرد به راحتی می‌تواند به کلون کردن مخزن فرد دیگری پرداخته و مجدداً شروع به کار نماید.

 

مقاله پییشنهادی : چگونه از گیت (Git) به طرز موثرتری استفاده کنیم
چگونه از گیت (Git) به طرز موثرتری استفاده کنیم

پول رکوئست

پول رکوئست روشی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ادغام یکی از انشعاب‌ها در مخزن خودشان از دیگر افراد حاضر در تیم درخواست یاری نمایند.

بدین ترتیب تغییرات به راحتی قابل پیگیری هستند و توسعه‌دهندگان می‌توانند در رابطه با تغییرات ایجاد شده قبل از یکپارچه‌سازی با کل پایگاه کد، مشورت نمایند.

بسیاری از ابزارهای مدیریت کد منبع، مانند بیت‌باکت‌ها عملکرد هسته گیت را با پول رکوئست بهبود می‌بخشند.

پول ریکوئست‌ها تنوع زیادی دارند و هنگامی که یک فرد پیرامون یک مسئله پیچیده سردرگم می‌شود، می‌تواند با استفاده از این روش از دیگر اعضای تیم درخواست یاری نماید.

در واقع توسعه‌دهندگان تازه‌کار می‌توانند در مواجهه با پول رکوئست‌ها به عنوان یک بررسی کد رسمی، اطمینان حاصل کنند که کل پروژه را به خطر نمی‌اندازند.

جامعه

با توجه به ویژگی‌های سیستم کنترل نسخه git در بیشتر پروژه های کاری انتظار می رود که از این نرم‌افزار استفاده شود.

در واقع زمانی که اعضای یک تیم تصمیم به استفاده از گیت میگیرند دیگر نیاز نیست برای اعضای جدید آموزش خاصی در نظر بگیرند چرا که عموم آن‌ها با توسعه توزیع‌شده آشنایی دارند.

چرخه انتشار سریع‌تر

آخرین نتیجه توسعه توزیع شده، انشعاب‌های ویژگی، پول رکوئست‌ها و یک جامعه پایدار، چرخه انتشار سریع‌تر است.

همه این ویژگی‌ها، یک جریان کاری چابک را تسهیل می‌کند که در آن، افراد برای اشتراک تغییرات کوچک‌تر، زودتر ترغیب می‌شوند.

بدین ترتیب، تغییرات می‌تواند مسیر توسعه را نسبت به انتشار یکپارچه سیستم‌های کنترل نسخه مرکزی، سریع‌تر به جلو حرکت دهد.

در واقع گیت با محیط های یکپارچه‌سازی به خوبی کار کرده و با تحویل مداوم نیست مشکلی ندارد.

در گیت، Hookها، این امکان را برای کاربر فراهم می‌کنند که وقتی اتفاق خاصی درون یک مخزن رخ داد، اسکریپت‌هایی را اجرا کند که به توسعه‌دهنده امکان توسعه خودکار در محتوای مرکزی را بدهد.

برای مثال ممکن است فرد توسعه‌دهنده بخواهد گیت را طوری پیکربندی کند که هر بار  کسی یک Pull Request دریافت می‌کند، آن را ادغام ‌کند تا به این ترتیب تازه‌ترین کامیت‌ها را از انشعاب توسعه به سرور تست مستقر کند.

ترکیب این نوع بررسی دقیق با خودکارسازی ساخت، بدین معنا است که طی گذر کد از مرحله توسعه به Staging و تولید، بالاترین میزان اطمینان در کد وجود خواهد داشت.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش گیت لب را از کجا شروع کنیم؟
آموزش گیت لب را از کجا شروع کنیم؟

 

گیت برای بازاریابی

جابجایی به سیستم کنترل نسخه git فعالیت‌های بازاریابی یک سازمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد برای آنکه این موضوع را به خوبی درک کنید می‌توانید تیم توسعه‌ای را تصور کنید که برای تکمیل شدن، چند هفته متمایز را برنامه ریزی کرده اند;

 1. کل تیم یک ویژگی تغییردهنده بازی را که طی ۶ ماه گذشته روی آن کار می‌کردند، به پایان می‌رسانند.
 2. توسعه‌دهنده اول برای تحت تاثیر قرار دادن مشتریان موجود یک ویژگی کوچک‌تر و نامرتبط را پیاده‌سازی می‌کند.
 3. توسعه‌دهنده دوم روی رابط کاربری به انجام به‌روزرسانی‌های مورد نیاز می پردازد.

افرادی که از جریان‌های کاری سنتی یا همان سیستم‌های کنترل نسخه متمرکز استفاده می‌کنند تمام تغییرات روی یک انتشار نهایی پیاده‌سازی می‌شوند بدین ترتیب بازاریابی فقط یک اعلان دارد که بر روی ویژگی تغییر دهنده بازی متمرکز بوده و دو به روزرسانی دیگر نادیده گرفته خواهند شد.

سیستم کنترل نسخه گیت با تقسیم این موارد به انتشارهای جداگانه، روند چرخه توسعه کوتاه، را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند.

بدین ترتیب بازاریاب ها حرف بیشتری برای گفتن دارند و بخش های خاص و مهمی از بازار را هدف قرار می‌دهند. برای مثال در سناریو فوق، بازاریابی قادر است ۳ کمپین بسازد که حول محور هر ویژگی می‌چرخند.

گیت برای مدیریت محصول

همانطور که سیستم کنترل نسخه git برای بازاریابی مزیت‌های زیادی به همراه دارد برای مدیریت محصول نیز چنین عملکردی خواهد داشت.

زمانی که انتشار‌ها منظم‌تر باشند بازخوردهای منظم‌تری از جانب مشتری دریافت شده و در واکنش به آن بازخوردها، به‌روزرسانی‌ها نیز سریع‌تر به انجام می‌رسند.

به جای هشت هفته صبر کردن برای انتشار بعدی، می‌توان راهکار را با سرعتی که توسعه‌دهندگان کد را می‌نویسند، در اختیار مشتریان قرار داد.

 

مزایای گوناگون آموزش Git

 

اگر توسعه‌دهنده در اواسط راه یک چرخه انتشار قرار بگیرد و بخواهد یک ویژگی را به تاخیر بیاندازد، در صورتی که این کار را به خاطر یک ویژگی حیاتی زمانی به تاخیر انداخته باشد، مشکلی به وجود نخواهد آمد;

چرا که ویژگی اولیه در انشعاب خود قرار گرفته و توسعه‌دهندگان می‌توانند در زمان معینی به راحتی به آن دست پیدا نمایند.

بدین ترتیب مدیریت پروژه‌های نوآوری، تست‌های بتا و نمونه‌سازی سریع به خاطر وجود پایگاه کد مستقل، آسان می‌شود.

گیت برای طراح‌ها

اگر طراحان UI/UX بخواهند به جایگزین کردن برخی از آیکون‌ها بپردازند یا یک جریان کاربری کاملاً جدید را پیاده‌سازی نمایند بررسی کردن یک انشعاب جدید، برای آن‌ها یک محیط سندباکسد مختص کار کردن ارائه می‌کند.

در واقع انشعاب‌های ویژگی خود، را وقف نمونه‌سازی سریع می‌کنند. این موضوع به طراحان اجازه می‌دهد تا به بررسی تغییرات آن‌ها در یک کپی کاری واقعی از محصول، بپردازند بدون آنکه در کارکردهای موجود، وقفه ایجاد شود.

برترین قسمت نمونه‌سازی با انشعاب‌ها، این است که ادغام کردن تغییرات در تولید، به اندازه دور انداختن آن‌ها آسان است.

برای انجام آن‌ها هیچ فشاری وجودندارد. این امر طراحان و توسعه‌دهندگان رابط کاربری را تشویق به آزمایش می‌کند تا مطمئن شوند که بهترین محصول را به مشتری عرضه نموده‌اند.

گیت برای پشتیبانی مشتریان

پشتیبانی و موفقیت مشتریان معمولا به روز رسانی‌های متفاوتی از مدیر محصول دریافت می‌نمایند. معمولا وقتی یک مشتری آن‌ها را فراخوانی می‌کند، یعنی با مشکل مواجه شده است و اگر این مشکل به وسیله نرم‌افزار سازمان ایجاد شده باشد، باید سریعا یک روند رفع باگ صورت بگیرد.

چرخه توسعه ساده شده سیستم کنترل نسخه git، از متوقف کردن رفع باگ‌ها تا زمان انتشار یکپارچه بعدی، جلوگیری می‌کند. یک توسعه‌دهنده می‌تواند وصله‌ای برای مشکل فراهم کند و آن را به طور مستقیم به تولید پوش کند.

گیت برای منابع انسانی

جریان توسعه نرم‌افزار سازمان، تا حد معینی تعیین می‌کند که چه افرادی را باید استخدام کرد. این موضوع همواره به سازمان کمک می‌کند تا مهندسانی که با فناوری‌ها و جریان‌های کاری سازمان آشنایی دارند را استخدام کند.

سازمان‌هایی که فرصت رشد حرفه‌ای‌تری را برای کارمندان فراهم می‌کنند، کارکنان بیشتری را جذب می‌نمایند.

آگاهی از اینکه چطور می‌توان از گیت هم در سازمان‌های بزرگ و هم در سازمان‌های کوچک استفاده کرد، برای کارمندان یک مزیت محسوب می‌شود.

وقتی سازمان سیستم کنترل نسخه git را به عنوان سیستم مورد استفاده انتخاب می‌کند در واقع یعنی تصمیم گرفته تا توسعه‌دهندگان آینده‌نگر را استخدام کند.

گیت برای افرادی که مدیریت بودجه انجام می‌دهند

گیت می‌تواند به توسعه‌دهندگان مبتدی یک محیط امن کاری ارائه دهد تا به وسیله آن شاهد بهبود کارایی باشند و بدین ترتیب سود و زیان دپارتمان مهندسی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

برای توسعه‌دهندگان، سیستم کنترل نسخه git همه چیز را از زمان هدر رفته برای اتصال کامیت‌ها در سراسر یک اتصال شبکه به فردی که ساعت‌ها است نیاز به یکپارچه کردن تغییرات در یک سیستم کنترل نسخه متمرکز دارد، را حذف می‌کند.

 

مقاله پییشنهادی : اشتباهات رایج در Git
اشتباهات رایج در Git

 

اما باید به خاطر داشت که این کارایی‌ها در بیرون از تیم توسعه نیز گسترش می‌یابند. با این وجود از هدر رفتن انرژی تیم بازاریابی در پرداختن به ویژگی‌هایی که همگانی نیستند، جلوگیری می‌شود.

همچنین این اختیار به طراحان داده می‌شود که رابط‌های جدید را با سربار کمتری، روی محصولات واقعی آزمایش کنند.

چابک بودن کمک می‌کند تا آنچه در سریع‌ترین زمان ممکن کار می‌کند، راحت‌تر پیدا شود و حذف مواردی که این خصوصیت را ندارند راحت‌تر به انجام برسد.

سیستم کنترل نسخه git از اینکه هر دپارتمانی کار خود را به طور موثرتری انجام داده، اطمینان پیدا می‌کند و  به عنوان یک تقویت کننده برای همه فعالیت‌های سازمان عمل می‌کند.

امیدواریم مقاله بالا برایتان مفید بوده باشد و توانسته باشید اطلاعات جامعی در رابطه با سیستم کنترل نسخه git به دست آورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا