زبان خارجی

دانشگاه حاجت تپه ترکیه: شهریه و شرایط تحصیل در یکی از ۱۲۰ دانشگاه برتر آسیا

آشنایی با دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه کار خود را از موقعیت نامناسب آغاز کرده و آرام آرام وضعیت خود را بهبود بخشیده است. با تلاش شبانه‌روزی کادر آموزشی این دانشگاه دولتی به یکی از برجسته‌ترین موسسه‌های آموزش عالی در ترکیه تبدیل شده است. اشتیاق به تعالی، تعهد به تحقیق و گسترش مرزهای دانش این نهاد را به کانون توجه‌ جامعه دانشگاهی تبدیل کرده است.

 

 

این دانشگاه ابتدا تحت عنوان موسسه بهداشت کودک فعالیت خود را در سال ۱۹۵۸ آغاز کرده است. فعالیت‌‌های این موسسه واکنش‌های متعدد به هم پیوسته‌ای را به دنبال داشت که با تاسیس چندین مدرسه عالی به اوج خود رسیدند. متعاقبا این مدارس با هم ترکیب شدند و دانشگاه حاجت تپه را تشکیل دادند. این دانشگاه به طور رسمی فعالیت خود را از سال ۱۹۶۷ شروع کرد و طی سفر رشد خود با سرعت بسیار زیادی توانست به موسسه برجسته و شناخته ‌شده‌ای که امروز همه ما آن را می‌شناسیم تبدیل شود.

با توجه به هزینه زندگی در ترکیه و نزدیکی فرهنگی و هم چنین مسافت کوتاه، این کشور به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. از آن گذشته برخی از دانشجویان ایرانی ترکیه را سکوی پرش خود به اروپا می‌دانند. دانشگاه حاجت تپه ترکیه میان دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل داروسازی در ترکیه یا پزشکی از محبوبیت و جایگاه خاصی برخوردار است. در حال حاضر طی آخرین آمار حدود ۲۷۴ دانشجو ایرانی در دانشکده‌های این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در ادامه به بررسی رتبه، شهریه و شرایط تحصیل در این دانشگاه پرداخته می‌شود.

 

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

رتبه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه یکی از دانشگاه‌های شهر آنکارا است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی کشور شناخته می‌شود. این دانشگاه از ۱۷ دانشکده از جمله دانشکده داروسازی و دندان‌پزشکی و اقتصاد تشکیل شده است. در کنار این دانشکده‌ها ۷ هنرستان حرفه‌ای نیز در زمینه‌های مختلف مانند زبان‌های خارجی، علوم اجتماعی و هنرهای زیبا فعالیت می‌کنند.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

دانشگاه حاجت تپه در بین ۵۲۵ دانشگاه برتر جهان بر اساس بهترین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۹ قرار گرفت. اگر چه به طور کلی در آسیا این دانشگاه در رتبه ۱۱۶ قرار دارد اما US NEWS معتقد است که این دانشگاه لیاقت قرار گرفتن در رتبه ۸۶ آسیا را دارد.

در زمینه پزشکی این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه از برتری نسبی برخوردار است. به جرات می‌توان گفت دانشکده پزشکی این دانشگاه در ترکیه بی‌همتا است. در ده سال اخیر رتبه خود یعنی رتبه یک خود را میان دانشگاه‌های دولتی حفظ کرده است. این موفقیت باعث شده است که با تلاش فراوان حتی توسط جامعه بین‌المللی نیز در برخی از زمینه‌ها تحسین شوند.

این دانشگاه تقریبا از ۵۲۰۰۰ دانشجو از فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف میزبانی می‌کند. در حقیقت این دانشگاه یکی از طرفدران اصلی و سرسخت تبادل فرهنگی و تنوع نژادی است. ۷۳ درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی و ۲۷ درصد از آن‌ها در مقاطع بالاتر مشغول تحصیل هستند. تقریبا می‌توان گفت ۴ درصد از تعداد کل دانشجویان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند.

۳۶۰۰ نفر با سابقه درخشان در کادر آموزشی دانشگاه حاجت تپه ترکیه به دانشجویان این دانشگاه خدمت‌رسانی می‌کنند. کادر علمی این دانشگاه یکی از متعهدترین و فداکارترین کادرهای آموزشی ترکیه است. آن‌ها وظایف خود را تمام و کمال با دقت فراوان انجام می‌دهند تا بتوانند بیش از پیش جایگاه دانشگاه را ارتقا بدهند.

 

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

موقعیت مکانی

دانشگاه حاجت تپه دارای دو پردیس اصلی در شهر آنکارا است. پردیس اصلی درست در قلب یک شهر باستانی و جادویی واقع در آنکارا قرار دارد. جذابیت این شهر لذت تحصیل در این دانشگاه را دو چندان کرده‌ است. پردیس دوم دانشگاه حاجت تپه در منطقه بیتپه (Beytepe) قرار دارد. این دانشگاه البته از سه پردیس باله، Beşevler و پردیس پولاتلی واقع در همین شهر نیز بهره می‌برد.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

 

پردیس اصلی دانشگاه حاجت تپه ترکیه را باید خانه دانشکده‌های پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، پرستاری، سرطان‌شناسی، مغز و اعصاب و تعداد دیگری از دانشکده‌ها دانست. این مرکز همچنین چندین موسسه، بیمارستان‌های آموزشی، یک کتابخانه پزشکی، واحدهای تحقیقات و خوابگاه‌های دانشجویی را در خود جای داده است.

پردیس دوم این دانشگاه در یک زمین سرسبز جنگلی به مساحت ۶ میلیون متر مربع واقع شده است. این مرکز در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر در منطقه بیتپه قرار گرفته است. دانشکده‌های حقوق، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و اقتصاد در این مرکز مستقر هستند.

شهریه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

قبل از شروع سال تحصیلی جدید شهریه دانشگاه حاجت تپه ترکیه باید پرداخت شود. این شهریه از هر رشته به رشته دیگر و از هر مقطع به مقطع دیگر متفاوت است. به همین دلیل بهتر است متقاضی تحصیل در این دانشگاه از طریق وب‌سایت دانشگاه اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه کسب کند. با این اوصاف به طور میانگین شهریه دانشجویان مقطع کارشناسی ۶۸۲۰ لیر است. دانشجویان بین‌المللی برای گرفتن مدرک این دانشگاه باید سالانه ۱۰۰۰ دلار (هر سال از دو ترم تشکیل شده است) هزینه کنند. برای تحصیلات تکمیلی نیز همین نرخ را دانشگاه در نظر گرفته است.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه مارمارا

 

اگر دانشگاه با درخواست شما جهت اقامت در خوابگاه موافقت بکند مشکلی در زمینه اقامت و هزینه‌های آن نخواهید داشت. نرخ شهریه این خوابگاه‌ها بین ۱۱۵ تا ۱۷۰ دلار است. دانشجویان همچنین می‌توانند از خوابگاه‌های خصوصی یا اتاق‌های دانشجویی نیز استفاده کنند.

 

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

شرایط تحصیل و پذیرش

هنگام اقدام جهت اخذ پذیرش این دانشگاه به احتمال زیاد یک نفر این مساله را به شما گوش‌زد خواهد کرد که دانشگاه حاجت تپه ترکیه هر سال حدود ۷۰ درصد از متقاضیان را پذیرش می‌کند. جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی باید مدارکی از جمله دیپلم دبیرستان و ترجمه معتبر آن، نمره‌‌های آزمون SAT یا TQDK و ACT و عکس را باید به صورت آنلاین ارسال کنند. متقاضیانی که قرار است از طریق نمره آزمون SAT اقدام کنند باید نتیجه رسمی آزمون خود را از طریق EST در اختیار دانشگاه بگذراند.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با مدارس دولتی، خصوصی، بین‌المللی و ایرانی ترکیه

 

دانشجویانی که علاقه دارند در مقاطع بالاتر تحصیل خود را در این دانشگاه ادامه بدهند باید فرم درخواست را به صورت آنلاین پر کنند. متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس یا معادل آن، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه، نمره ۶۰۰ آزمون GRE یا نمره ۵۰۰ GMAT، نمره ۷۰ تومر را در اختیار دانشگاه قرار دهند. لازم به ذکر است در صورتی که زبان اصلی متقاضی انگلیسی نباشد باید نمره آیلتس یا تافل را نیز همراه با سایر مدارک برای دانشگاه ارسال کند. پس از پر کردن فرم و ارسال مدارک در صورت پذیرش از طریق ایمیل به متقاضی اطلاع داده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا