برنامه نویسی و ITپایتون

معرفی کامل تابع lambda در پایتون

پایتون نوعی زبان برنامه نویسی همه کاره و قدرتمند، ابزارها و ویژگی‌های مختلفی را برای ساده کردن کدنویسی و افزایش بهره‌وری ارائه می‌دهد. یکی از این ویژگی‌ها تابع لامبدا است. تابع lambda در پایتون روشی مختصر برای ایجاد توابع کوچک و ناشناس است. در این مطلب از مجله مکتوب، ما توابع لامبدا را در پایتون بررسی می‌کنیم و همه چیزهایی را که برای استفاده مؤثر از آن‌ها در پروژه‌های خود نیاز دارید، پوشش می‌دهیم.

تابع lambda در پایتون چیست؟

تابع لامبدا که به عنوان یک تابع ناشناس نیز شناخته می‌شود، تابعی کوچک و بی نام است که می‌تواند هر تعداد آرگومان داشته باشد اما فقط می‌تواند یک عبارت داشته باشد. این توابع اغلب زمانی استفاده می‌شوند که شما به یک تابع ساده برای مدت کوتاهی بدون نیاز به تعریف تابع کامل با استفاده از کلمه کلیدی def نیاز دارید.

ایجاد توابع لامبدا در پایتون

توابع lambda در پایتون با استفاده از کلمه کلیدی lambda و به دنبال آن لیستی از آرگومان‌ها، دو نقطه و یک عبارت تعریف می‌شوند. سینتکس اصلی آن به شرح زیر است:

lambda arguments: expression

در این مثال، یک تابع لامبدا به نام مربع ایجاد کردیم که یک آرگومان x را می‌گیرد و مجذور x را برمی‌گرداند.

square = lambda x: x**2
print(square(5)) # Output: 25

استفاده از توابع lambda در پایتون

توابع لامبدا معمولاً در پایتون برای کارهایی که به یک تابع کوتاه و ساده نیاز دارند استفاده می‌شود. برخی از موارد استفاده رایج استفاده از این تابع به همراه مثال در زیر آورده شده‌اند.

  1. مرتب‌سازی لیست‌ها

توابع Lambda را می‌توان به عنوان آرگومان کلیدی در مرتب‌سازی توابع مانند sorted()‎ و list.sort()‎ برای سفارشی کردن رفتار مرتب‌سازی استفاده کرد. مانند مثال زیر:

names = ["Alice", "Bob", "Charlie", "David"]
sorted_names = sorted(names, key=lambda x: len(x))
print(sorted_names)  # Output: ['Bob', 'Alice', 'David', 'Charlie']
  1. فیلتر کردن لیست‌ها

می‌توانید از توابع لامبدا با توابعی مانند filter()‎ برای ایجاد لیست‌های پایتون فیلتر شده استفاده کرد، مانند مثال زیر:

numbers = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9]
even_numbers = list(filter(lambda x: x % 2 == 0, numbers))
print(even_numbers)  # Output: [2, 4, 6, 8]
  1. لیست‌های نقشه برداری

توابع Lambda در پایتون برای اعمال یک تابع به هر عنصر در لیست با استفاده از map()‎ مفید هستند. مانند مثال زیر:

numbers = [1, 2, 3, 4, 5]
squared_numbers = list(map(lambda x: x**2, numbers))
print(squared_numbers)  # Output: [1, 4, 9, 16, 25]

محدودیت‌های تابع لامبدا در پایتون

توابع لامبدا محدودیت‌هایی دارند. آن‌ها اصولاً برای کارهای کوچک و ساده طراحی شده‌اند و نمی‌توانند شامل عبارات پیچیده یا چند عبارت باشند. علاوه بر این، آن‌ها برای عملیات بازگشتی در نظر گرفته نشده‌اند. برای یادگیری بهتر تابع لامبدا، میتوانید درس آموزش لامبدا در پایتون را مشاهده کنید.

کلام آخر

توابع لامبدا در پایتون ابزاری قدرتمند برای ایجاد توابع کوچک و ناشناس در لحظه است. آن‌ها می‌توانند خوانایی و قابلیت نگهداری کد را با حذف نیاز به تعریف یک تابع جداگانه افزایش دهند. اگر به فکر یادگیری برنامه ‌نویسی پایتون هستید ابتدا باید اصول برنامه ‌نویسی و مقدمات پایتون را یاد بگیرید. برای کمک به یادگیری پایتون در مکتب خونه انواع دوره آموزش پایتون موجود است که به کاربران کمک می‌کند به ساده‌ترین شکل ممکن پایتون را بیاموزند. از طریق صفحه آموزش پایتون مکتب خونه می‌توانید انواع دوره‌های موجود برای پایتون را ببینید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا