مدیریت

نحوه ساخت پوستر در پاورپوینت

ساخت پوستر درپاورپوینت چگونه است ؟ همانطور که میدانید برنامه ی پارورپوینت یک نرم افزار از مجموعه هفتگانه آفیس می باشد. این برنامه نه تنها یک برنامه پرکاربرد برای ارائه ی پروژه های شما می باشد.، بلکه باتوجه به  ابزار و امکانات بسیار دیگر آن در امر گرافیکی نیز بسیار خوب عمل کرده است. حال می خواهیم یکی از کاربردهای گرافیکی آن را که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، به شما آموزش دهیم.

ساخت پوستر با پاورپوینت

ساخت پوستر یکی از کاربردهای این نرم افزار می باشد که با یادگیری آن از پرداخت هزینه های زیاد و درگیر شدن با برنامه های پیچیده ی گرافیکی رها می شوید.

ساخت پوستر در پاورپوینت

مراحل ساخت پوستر با پاورپوینت

 • اولین گام: تنظیم ابعاد پوستر

این مرحله بسیار با اهمیت است چرا که اگر فراموش شود و در آخر به یاد آن بیفتید ممکن است مجبور شوید طراحی خودتان را طبق سایز تغییر دهید. مورد دیگری که باید قبل از استفاده از این نرم افزار در ساخت پوستر بدانید، محدودیت سایز است.

مرجع کامل آموزش پاورپوینت + اعطای گواهینامه

 

بیشترین ابعاد یک پوستر ۵۶اینچ در ۵۶ اینچ می باشد. و اگر مقدار بیشتری وارد نمایید سیستم به شما آلارم میدهد. برای تنظیم ابعاد پوستر، در نوار ابزار بالای برنامه بر سربرگ Design کلیک نمایید. سپس در بخش customize که اولین بخش از سمت راست ریبون می باشد مراجعه نمایید. در نهایت با انتخاب slide size می توانید ابعادتان را در فرمت عمودی و یا افقی تنظیم نمایید.

 • پنجره ی تنظیمات ابعاد

پس از انتخاب slide size منوی کشویی باز می گردد و به شما دو حق انتخاب یکی به نام  standardکه ابعاد آن ۴:۳ و دیگری widescreen به ابعاد ۱۶:۹ می باشد. در صورتی که هیچ کدام از این دو گزینه مورد نظر شما نبود آیتم custom slide size را انتخاب نمایید.

 • custom slide size

Slide Size for در این قسمت سایز کاغذ مورد نظر را به واسطه ی گزینه های ارائه شده انتخاب می نماییم. در پایین این قسمت به واسطه گزینه ی width عرض و به واسطه ی گزینه ی height  ارتفاع کار و در نهایت تعداد اسلاید را در Number slides from  مشخص می نمایید.

 • Orientation:

 در این قسمت شما می توانید حالت صفحه را به صورت عمودی یا افقی تغییر دهید.

در نهایت با کلیک بر گزینه ی OK تنظیمات را صورت می دهید. پس از تایید تنظیمات سایز پنجره ی ماکروسافت پاورپوینت   Microsoft PowerPoint برای شما باز می گردد. که در این حالت مقیاس اسلایدتان را از بین حالات Maximize یا Ensure Fit را انتخاب کنید. توجه داشته باشید قبل از طراحی اسلایدتان، حالت را مشخص نمایید.

 

مقاله پیشنهادی :انیمیشن با پاورپوینت
انیمیشن با پاورپوینت

 

طراحی پوستر

برنامه پیش فرض هایی را در قسمت design نوار ابزار برای طراحی پوستر قرار داده است که می توانید از قسمت themes از آنها استفاده نمایید. همچنین در بخش variants می توانید رنگ ها، فونت و افکت ها را تغییر دهید.

اما اگر طرح موردنظرتان را در حالت پیش فرض پیدا ننمودید. در  سربرگ home کلیک و گزینه ی  New slides  را انتخاب نمایید سپس از بین موارد پیشنهاد شده اسلاید blank را انتخاب نمایید.

طراحی پوستر در پاورپوینت

حاشیه سازی

طراحی حاشیه یک امر کاملا سلیقه ای می باشد. اما برای طراحی حاشیه به راحتی می توانید از اشکال مورد علاقه تان مانند مستطیل یا مربع در ابعاد متفاوت استفاده نمایید. برای تنظیمات مکان دقیق اشکال ابتدا خط کش را در برنامه فعال نمایید. برای اینکار به سربرگ view مراجعه و با زدن تیک ruler آن را فعال نمایید.

برای طراحی می توانید به سربرگ Home مراجعه سپس به قسمت Drawing بروید و از قسمت Shapes اشکال هندسی موردنظر برای طراحی را انتخاب نمایید. پس از انتخاب شکل تا زمان شروع و پایان شکل موس را نگه دارید سپس آزاد نمایید.

 • Format

برای ویرایش شکل موردنظر از جمله تغییر رنگ، رنگ نمودن حجم رسم شده، ایجاد افکت و غیره، ابتدا شکل را به صورت انتخاب شده در می آوریم سپس سربرگ Format برای شما فعال می گردد و برای تغییرات از آن استفاده نمایید.

 • Insert shapes:

این قسمت به شما امکان اضافه کردن اشکال هندسی بیشتر، ویرایش اضلاع و اندازه ها و کشیدن باکس متن را می دهد.

 • Shape style:

این قسمت بخش پرکاربرد در طراحی پوستر محسوب می گردد، کاربرد این بخش در طراحی المان ها و نمادها و قالب های پوستر کاربرد دارد.

شما به واسطه shape fill می توانید اشکال را به رنگ دلخواه خودتان در بیاورید یا توخالی بگذارید، همچنین به واسطه ی shape outline رنگ دور شکل را می توانید انتخاب نمایید.در این قسمت Shape Effect  عاملی بسیار کاربردی است که به جذابیت طرح شما می افزاید. شما به وسیله ی افکت هایی متفاوت مانند مدل انعکاسی، سه بعدی، سایه و غیره به جذابیت طرح پوستر کمک شایانی می نمایید.

 • Word art style:

زمانی که شما متن خود را که شامل توضیحات و عناوین و تیترها می باشد در نرم افزار یادداشت می نمایید برای جذاب نمودن این عناوین و توضیحات کاربرد بسیاری دارد. شما به وسیله ی گزینه ی Text fill رنگ متن را انتخاب نمایید. سپس با کمک گزینه ی Text outline می توانید رنگ دور متن را نیز انتخاب نمایید و در آخر از Text Effects می توانید با اجرای افکت های متفاوت به جذابیت متن بی افزایید.

آموزش کامل پاورپوینت نسخه 2021

 

کاربرد این بخش در نوشتن عنوان، تیتر اصلی و عناوین تبلیغاتی پوستر شما می باشد.

 • Arrange:

از این گزینه برای تنظیم وضعیت شکل و متن در اسلاید استفاده می نماییم. در زمانی که چند شکل در پوستر وجود دارد یا متن و شکل در اسلاید وجود دارد که مکان قرارگیری آنها کنار هم یا بر روی هم هستند ما باید انتخاب نماییم کدوم روی دیگری و کدام زیر باشد که این گزینه به ما کمک می کند جابه جایی هارا انجام دهیم.

مورد اول در این بخش Bring to Front نام دارد که به واسطه ی آن شکل یا متن انتخاب شده روی اشکال یا متون دیگر قرار می گیرد. مورد دوم Send to Back می باشد که برعکس مورد اول می باشد.

دو گزینه ی اول زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که چند شکل و متن در پوستر وجود داشته باشد اما در صورتی که تنها دو آیتم در اسلاید وجود دارد از دو گزینه ی دیگر به نام های Bring Forward وSend Backward  استفاده می نماییم.

 • گروه بندی اشکال یا group object

شما به چند صورت می توانید تغییر بر اشکال در طراحی پوستر ایجاد کنید اگر می خواهید بر همه ی اشکال تغییر ایجاد کنید با  استفاده از گزینه ی Group Objects همه ی اشکال را می توانید به یک گروه تبدیل نمایید و تغییرات را به صورت گروهی صورت دهید. برای انتخاب تمام اشکال کلید Ctrlرا در صفحه نگه دارید و یک به یک اشکال را به صورت انتخاب در بیاورید.

سپس از بخش Group Object گزینه Group را انتخاب کنید. برعکس این عمل، یعنی اگر بخواهید اشکال را به صورت مجزا ویرایش نمایید ابتدا گزینه ی Ungroup را انتخاب سپس ویرایش را اعمال نمایید.

 • تنظیم موقعیت یا Position objects

با استفاده از این بخش می توانید مکان اشکال را تغییر دهید. برای مثال برای تغییر مکان شکل به سمت چپ، راست، بالا و پایین از گزینه ی Align می توانید استفاده نمایید. و برای چرخش اشکال به صورت ۹۰درجه، ۱۸۰درجه و معکوس آن می توانید از گزینه ی Rotate استفاده نمایید. لازم به ذکر است اگر درجه ی به خصوصی مدنظرتان است از گزینه ی More Rotation Options نیز می توانید استفاده نمایید.

آخرین گزینه از بخش Arrange گزینه Selection Pans است. با استفاده از این گزینه دسترسی به اشکال راحت تر می گردد، در واقع با انتخاب این گزینه لیستی از تمام اشکال داخل اسلاید در سمت راست تهیه می شود و شما به راحتی می توانید اشکال را ویرایش نمایید.

 

 • Size:

زمانی که یک شکل یا اشکالی را به صورت انتخاب شده در می آورزید می توانید به کمک این گزینه طول و عرض آن را تغییر دهید.

خلاقیت در طراحی

تا اینجا شما ابزار و تنظیمات اشکال و متن را در طراحی یک پوستر آموخته اید در ادامه به استفاده از عکس ها و smart art و غیره که در طراحی بهتر در جهت ساخت پوستر کمک می نماید، می پردازیم.

 • به دو صورت می توانیم از عکس ها در طراحی پوستر استفاده کنیم عکس واقعی که در آلبوم ما ذخیره است و یا عکس آنلاین، برای اضافه نمودن عکس به پوستر باید به سربرگ insert مراجعه و در بخش images با کلیک بر pictures از فایل عکس ذخیره شده در کامپیوترتان استفاده نمایید و یا درصورت دانلود و پیدا نمودن عکس از وب بر online pictures کلیک نمایید.
 • ابزار دیگر در طراحی پوستر استفاده از بخش Illustrations می باشد. که به شما امکان استفاده از چارت های تخصصی قابل استفاده در پوستر و Smart Art را می دهد. اسمارت آرت سبک های مختلفی را در اختیار شما می گذارد که به حرفه ای کردن طراحی شما کمک می نماید.
 • استفاده از خطوط متفاوت در طراحی پوستر، این کار معمولا برای جداسازی فضای طراحی با آدرس سایت، شماره تلفن و غیره در پوستر به کار می رود. در سربرگ Home بخش shapes خط را انتخاب می نماییم. و پس از فعال شدن سربرگ format از قسمت shape styles نوع خط (صاف، خط چین و …) را انتخاب همچنین رنگ آن را می توانیم تغییر دهیم.

نکات مهم در چاپ پوستر در پاورپوینت

مرحله ی پایانی پس از طراحی کامل، چاپ پوستر می باشد، توجه داشته باشید قبل از چاپ از تنظیمات چاپگر خود اطمینان حاصل نمایید. پوستر شما باید بدون لبه و فاصله از اطراف کادر چاپ گردد. پس از وارد کردن ctrl+p که به موجب آن صفحه پرینت می گردد. برای تنظیمات چاپ به گزینه Properties Printer مراجعه و در سربرگ Effects تیک گزینه ی

Scale to Fit Paper را فعال نمایید. سپس درصد سایز نرمال را در ۱۰۰ تنظیم نموده و با کلیکگ بر گزینه ی ok پرینت خود را انجام دهید. لازم بذکر است در سمت راست پنجره ی تنظیمات پیش نمایش پرینت قابل مشاهده می باشد.

مرجع کامل آموزش پاورپوینت + اعطای گواهینامه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا