اکسل

sqrt در اکسل و نحوه کار آن

وقتی صحبت از sqrt در اکسل می‌شود، در ابتدا ممکن است موضوع خشک و بی‌روحی به نظر بیاید. اما واقعیت این است که استفاده از توانایی‌های پنهان نرم‌افزارهای معمولی مثل اکسل و یادگیری فرمول نویسی در آن می‌تواند بسیار جذاب باشد. آیا تا به حال فکر کردید که چطور می‌شود از قدرت ریاضیاتی این نرم‌افزار برای حل مسائل پیچیده استفاده کرد؟

در این مقاله، ما قصد داریم به بررسی عمیق‌تر sqrt یا «ریشه دوم» در اکسل بپردازیم. می‌خواهیم نشان بدهیم که این ابزار ساده چطور می‌تواند به ما کمک کند تا انواع Equation در اکسل را به راحتی حل کنیم. اگر علاقه‌مند به کشف دنیای جدیدی از امکانات excel formula هستید، با ما همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید!

sqrt چیست؟

فکر می‌کنیم بهتر باشد که قبل از شروع بحث اصلی، توضیح مختصری از function  sqrt داشته باشیم. در مرحله اول بهتر است به مفهوم ریاضی sqrt مسلط باشید تا فرمول نویسی در اکسل هم برایتان راحت‌تر شود؛ اما معنی sqrt چیست؟

دوره پیشنهادی: آموزش فرمول‌ها و توابع کاربردی اکسل

sqrt مخفف عبارت “square root” یا «ریشه دوم» است. ریشه دوم یک عملیات ریاضی است که برعکس توان دوم عمل می‌کند و در واقع از آن رادیکال می‌گیرد. به عبارت دیگر، اگر ما عددی را به توان دو برسانیم، می‌توانیم با استفاده از ریشه دوم آن عدد را پیدا کنیم.  به عنوان مثال، اگر ما می‌خواهیم جذر عدد ۲۵ را پیدا کنیم، یعنی به دنبال عددی هستیم که وقتی آن را دوبار در خودش ضرب کنیم، به ۲۵ برسیم. در اینجا جواب ۵ است، چرا که ۵ ضربدر ۵ برابر ۲۵ می‌شود. بنابراین ریشه دوم ۲۵ برابر ۵ است.

چگونه با استفاده از تابع sqrt در اکسل ریشه دوم را به دست آوریم؟

در اکسل، از یک سری توابع مانند تابع seriessum برای محاسبۀ بسط سری توانی استفاده می‌شود. اما اگر بخواهیم ریشه یک عدد را بگیریم باید چه‌کاری کرد؟ ساده‌ترین راه برای محاسبۀ ریشه دوم در اکسل استفاده از تابعی است که مخصوص این کار طراحی شده است:

 • SQRT (عدد)‎

که در آن «عدد» عدد یا مرجع سلولی است که حاوی عددی است که می‌خواهید جذر آن را پیدا کنید. به عنوان مثال، برای به دست آوردن جذر ۲۲۵، از این فرمول استفاده می کنید:

 • =SQRT(225)

برای محاسبه جذر یک عدد در A2 از این فرمول استفاده کنید:

 • =SQRT(A2)

جذر یک عدد در A2

اگر عددی منفی باشد، مانند تصویر پایین، تابع با خطا مواجه می‌شود. این اتفاق به این دلیل میافتد که جذر یک عدد منفی در بین مجموعه اعداد واقعی وجود ندارد. چرا اینطور است؟ از آنجایی که هیچ راهی برای مربع کردن یک عدد و گرفتن نتیجه منفی وجود ندارد.

جذر یک عدد منفی در بین مجموعه اعداد

در صورتی که می‌خواهید عددی منفی را به عنوان عددی مثبت بگیرید، عدد را در تابع ABS قرار دهید، با این کار در واقع از عدد مذکور قدر مطلق گرفته و در صورت منفی بودن، مثبت می‌شود:

 • =SQRT(ABS(A2))

آموزش جذر گرفتن در اکسل

پیشنهاد مطالعه: آموزش گام به گام تکنیک های حرفه ای ایجاد آلارم در اکسل

root symbol در اکسل

در ریاضیات، هنگام محاسبه با دست، با استفاده از نماد رادیکال (√) جذر می نویسیم. اگرچه، تایپ نماد ریشه دوم به صورت سنتی در اکسل ممکن نیست، راهی برای یافتن رادیکال در اکسل، آن هم بدون هیچ تابعی وجود دارد. برای این کار می‌توانید از کاراکتر caret (^) که بالای عدد 6 در اکثر کیبوردها قرار دارد استفاده کنید.

دوره پیشنهادی: آموزش مبانی اولیه تحلیل کسب‌کار با استفاده از Spreadsheets

در مایکروسافت اکسل، نماد caret (^) به عنوان «توان در اکسل» عمل می کند. بگذارید برای به دست آوردن توان دو در اکسل یک مثال بزنیم. فرض کنید می‌خواهیم مربع عدد 5 را به دست آوریم، برای این کار،  =5^2 را در یک سلول تایپ می کنید که معادل 52 است.

اما caret چه کمکی در به دست آوردن جذر اعداد می‌کند؟ ساده است. برای به دست آوردن یک جذر، از کرت با (1/2) یا 0.5 به عنوان توان استفاده کنید:

 • عدد^(1/2)‎

یا

 • عدد^0.5

به عنوان مثال، برای به دست آوردن جذر 25، =25^(1/2) یا =25^0.5 را در یک سلول تایپ کنید.

به دست آوردن جذر 25 در اکسل

همچنین برای یافتن جذر یک عدد در سلول A2، می‌توانید تایپ کنید:

 • =A2^(1/2) یا =A2^0.5

پیشنهاد مطالعه: توابع چند شرطی در اکسل با زبانی روان

نحوه محاسبه ریشه n ام در اکسل

فرمول توان که در چند پاراگراف بالا مورد بحث قرار گرفت تنها به یافتن یک جذر محدود نمی‌شود. از همین تکنیک‌ها می‌توان برای به دست آوردن nth root در اکسل استفاده کرد. برای این منظور فقط کافی است که ریشه مورد نظر را در مخرج کسری بعد از کاراکتر caret تایپ کنید:

 • =شماره^(1/n)

منظور از «شماره» عددی است که می‌خواهید ریشه آن را پیدا کنید و n ریشه است.

مثلا:

 • ریشه مکعب 64 به صورت زیر نوشته می شود:
 • =64^(1/3)‎

 

 • برای دریافت ریشه 4ام 16، باید تایپ کنید:
 • =16^(1/4)

 

 • برای پیدا کردن ریشه 5ام یک عدد در سلول A2، باید تایپ کنید:
 • =A2^(1/5)

محاسبه ریشه اعداد در اکسل

به جای کسر، می‌توانید از اعداد اعشاری در توان استفاده کنید، البته اگر شکل اعشاری کسری دارای تعداد معقولی اعشار باشد. مکان‌ها به عنوان مثال، برای محاسبه ریشه 4ام عدد 16، می‌توانید از این فرمول‌ها استفاده کنید.

 •   =16^(1/4)‎

یا

 • =16^0.25

لطفاً توجه داشته باشید که اگر از عبارت دارای کسر استفاده می‌کنید، باید حتما داخل پرانتز باشد.

دوره پیشنهادی: آموزش مدیریت پروژه با اکسل

سخن پایانی

فکر می‌کنیم حالا کاملا به مبحث مسلط شده باشید و بتوانید به راحتی فرمول‌های متفاوت SQRT را در اکسل پیاده‌سازی کنید. اگر هم فکر می‌کنید خوب متوجه نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم یک صفحۀ اکسل باز کرده و یک بار دیگر از ابتدا این مقاله را مطالعه کنید. قدم به قدم با مطالب پیش بروید و به صورت هم زمان در صفحۀ اکسل تمرین کنید.

به کمک روشی که ذکر شد، فرمول‌ها به خوبی در خاطرتان نقش می‌بندند. به صورت کلی، اگر با اکسل سر و کار دارید، یادگیری توابعی مانند sqrt، واریانس در اکسل و غیره می‌توانند برای شما بسیار کاربردی واقع شوند. پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر به این توابع مسلط شوید. همچنین اگر به دنبال تسلط بیشتر روی نرم‌افزار اکسل هستید، سایت مکتب خونه همراه شماست و می‌توانید با مراجعه به این سایت، از انواع دوره‌ های اکسل از مبتدی تا پیشرفته بهره ببرید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا