همه می دانند که داشتن یک برند قوی بسیار مهم است، اما برندسازی دقیقاً چه کاری را برای یک شرکت انجام می‌دهد؟ فواید و ضرورت برندینگ دقیقا چیست؟

به نظر می‌رسد “برندسازی” موضوعی است که شرکت‌های نوپا دائما در حال شنیدن آن هستند. اگر تاکنون از یک کنفرانس کارآفرینی بازدید کرده‌اید یا یک فیلم تجاری مبتنی بر راه اندازی آنلاین را تماشا کرده‌اید، احتمال دارد که در یک ساعت کلمه مارک و فواید و ضرورت برندینگ را صدها بار شنیده باشید.

بنابراین موضوع مورد تفکر در مورد برندسازی چیست؟ آیا لزوم وجود یک برند قدرتمند سبب جای گیری صحیح تجارت شده و مزیت رقابتی ایجاد می‌کند؟

هر شرکت بزرگ بازاریابی تجاری به شما می‌گوید: بله. داشتن یک مارک قوی مطمئناً به یک کسب و کار کمک خواهد کرد تا از رقابت خارج شود و از رقیبان پیشی بگیرد.

 

ویدیو پییشنهادی :بازاریابی(رایگان)
بازاریابی(رایگان)

 

برندسازی یکی از مهمترین جنبه‌های یک تجارت موفق است. این اولین احساسی است که شما به مخاطبان خود می‌دهید و باعث می‌شود که در بین رقبای خود متمایز شوید. نام تجاری شما بازتاب مستقیمی است از آنچه که مشتریان شما باید از شما انتظار داشته باشند. برند شما؛ صدای شما، رسالت شما، مواد بازاریابی، بسته بندی و وب سایت شما است. به همین دلیل است که مردم شما را نسبت به دیگران انتخاب می‌کنند. به بیان ساده‌تر، برندسازی فقط یک آرم نیست. مخصوصاً برای مشاغل کوچک، جذب و حفظ مشتریان وفادار مهم است و برندسازی نیز همین کار را انجام می‌دهد. 11 مورد از مهم‌ترین فواید و ضرورت برندینگ بدین شکل است:

 1. برندسازی به شما کمک می‌کند تا در یک بازار اشباع ایستادگی کنید.

 1. برندسازی به شما اعتبار می‌دهد.
 2. با یک مارک روشن، می‌توانید آنچه که ارزش دارد را شارژ کنید.
 3. برندسازی منجر به وفاداری مشتری می‌شود.
 4. برندسازی منجر به بازگشت مشتریان و مراجعه آنان می‌شود.
 5. برندسازی = قوام.
 6. برندسازی به جذب مشتری‌های ایده آل شما کمک می‌کند.
 7. برندسازی در تجارت طولانی مدت باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود.
 8. برندسازی به شما اطمینان می‌دهد که در شغل خود ایستادگی کنید.
 9. تأسیس برندسازی، معرفی محصولات یا خدمات جدید را آسان‌تر می‌کند.
 10. برندسازی یک استراتژی واضح برای پیشروی به شما می‌دهد.

فواید و ضرورت برندینگ

چرا برندسازی مهم است؟ چرا آگاهی از فواید و ضرورت برندینگ لازم است؟

برندسازی به دلیل تأثیر کلی بر شرکت شما بسیار مهم است. برندسازی می‌تواند نحوه درک مارک شما را تغییر دهد و به دنبال آن می‌تواند باعث ایجاد مشاغل جدید و افزایش آگاهی از برند شود. فواید و ضرورت برندینگ عبارتند از:

 • علامت تجاری شناخته می‌شود:

برندسازی برای یک تجارت مهم است زیرا این کار باعث می‌شود که یک شرکت به رسمیت شناخته شود و برای مصرف کنندگان قابل شناسایی باشد. آرم مهمترین عنصر برندسازی است، زیرا در اصل چهره شرکت است.

به همین دلیل است که طراحی لوگوی حرفه‌ای باید قدرتمند و به یاد ماندنی باشد و در نگاه اول بر شخص تأثیر بگذارد. محصولات تبلیغاتی چاپ شده راهی برای دستیابی به این امر است.

 •  برندسازی ارزش تجارت را افزایش می‌دهد:

برندسازی جهت تلاش برای ایجاد مشاغل آینده مهم است و یک مارک محکم و مستقر می‌تواند با دادن اهرم بیشتر به شرکت در صنعت مورد نظر، ارزش تجارت را افزایش دهد. این امر به دلیل داشتن مکان محکم در بازار، آن را به یک فرصت سرمایه گذاری جذاب تر تبدیل کرده است.

 • برندسازی باعث ایجاد مشتریان جدید می‌شود:

برندینگ قوی به طور کلی به این معنی است که تصور مثبت از طرف شرکت در بین مصرف کنندگان وجود دارد و احتمالاً آن‌ها به دلیل آشنایی و فرض قابل اعتماد بودن، با شما تجارت می‌کنند. پس از تثبیت یک مارک تجاری، تکنیک دهان به دهان بهترین و مؤثرترین تکنیک تبلیغاتی شرکت خواهد بود.

 • باعث افزایش غرور و رضایت کارکنان می‌شود:

وقتی یک کارمند برای یک شرکت با مارک قوی کار می‌کند و واقعاً در پشت نام تجاری ایستاده است، از کار خود راضی‌تر خواهد بود و به کارهایی که انجام می‌دهد، افتخار بالایی می‌کند. کار برای یک مارک تجاری که از اعتبار بالایی برخوردار باشد و در بین مردم، بسیار مورد توجه واقع شود، لذت بخش‌تر و عملی‌تر خواهد بود. داشتن یک مارک اغلب می‌تواند به کارکنان کمک کند تا احساس رضایت بیشتر و حس تعلق خاطر بالایی به شرکت داشته باشند.

 • اعتماد در بازار ایجاد می کند:

ظاهر حرفه‌ای و مارک‌های استراتژیک به شرکت کمک می‌کند تا اعتماد به نفس مشتریان بالقوه را ایجاد کنند. افراد به احتمال زیاد با شرکتی که تصویری جلا و حرفه‌ای دارد، تجارت می‌کنند.

مارک قوی این احساس را به وجود می‌آورد که متخصصان صنعت پشت این مارک هستند و باعث می‌شود که مردم به شرکت، محصولات و خدمات ارائه شده و نحوه دستیابی به مشاغل اعتماد کنند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش خلق و مدیریت برند
آموزش خلق و مدیریت برند

 

فواید و ضرورت برندینگ

 •  برندینگ از تبلیغات پشتیبانی می‌کند:

تبلیغات یکی دیگر از مؤلفه‌های برندسازی است و استراتژی‌های تبلیغاتی به طور مستقیم برند و تصویر مورد نظر آن را منعکس می‌کنند. تکنیک‌های تبلیغاتی مانند استفاده از محصولات تبلیغاتی شرکت‌های معتبر و برجسته، ایجاد استراتژی تبلیغاتی منسجم و جذاب را میسر می‌سازد که در اهداف برندسازی شما نقش بسزایی دارد.

اصول برندینگ و فواید و ضرورت برندینگ چیست؟

رویه‌های برند و اصول برندسازی یک ضرورت برای ایجاد یک کمپین موثر برند است. کاتلر استدلال می‌کند که فواید و ضرورت برندینگ بر پنج اصل برندسازی متکی است:

 • ثبات:

ثبات مهمترین اصل برندسازی در سازمان‌های تجاری است. برای تبدیل شدن به سازمان‌های سازگار، باید این مسئله را با یک رویکرد جامع، بسیار فراتر از محصول یا مارک، به کار گیرید. این امر بر هر یک از نقاط تماس بین سازمان و ذینفعان وی تأثیر می‌گذارد.

 • وضوح:

شفافیت این برند را ملموس‌تر و قابل درک‌تر می‌کند. وضوح مبتنی بر چشم انداز، رسالت، ارزش‌های اصلی و شایستگی‌های اصلی سازمان است. این موارد باید به آسانی قابل درک باشند تا ذی نفعان بتوانند اهمیت برند و فواید و ضرورت برندینگ را در ذهن خود جای دهند.

 • استمرار:

سهامداران(مردم) به برند اعتماد می‌کنند و انتظار آنچه که وعده داده شده است را می‌کشند. از این رو استمرار یک اصل مهم برای توسعه ارزش تجاری و اعتماد به نفس در بلند مدت محسوب می‌شود. مارک‌های پایدار و خروجی‌های قابل پیش بینی در کاهش ریسک نقش بسزایی دارند.

 • دید:

دید برند در مورد افزایش قرارگیری در معرض مارک و ایجاد آگاهی از برند است.

 • اعتبار:

اصالت برند منشاء بلامنازع رفتارگرایی کلیه اعضای سازمان با هدف ایجاد احساس برای داشتن مشتری، استفاده یا هدایت کالا یا خدمات با ارزش و منحصر به فرد است.

 

برندسازی نیاز به یک چشم انداز و برنامه ریزی بلند مدت دارد که توسط مدیریت ارشد پشتیبانی می‌شود و کاملاً در تمام مراحل مدیریتی اجرا می‌شود. برای جبران سازگاری برند، شفافیت نام تجاری و رهبری برند بایستی گام‌های زیر را دنبال کنید: (1) برنامه ریزی برند، (2) تجزیه و تحلیل برند، (3) استراتژی نام تجاری، (4) ساختمان نام تجاری و (5) ممیزی برند.

فواید و ضرورت برندینگ

برای توسعه برند، رهبری مارک تجاری و به دست آوردن سهم پایدار در بازار، سازمان‌ها باید برند را با دقت در جهت مناسب مدیریت کنند. به همین دلیل کاپفرتر اظهار داشت که مارک تجاری باید:

**در محصولات، خدمات و مکان‌ها تجسم بیابد.

**توسط افراد در نقاط تماس عملی شود.

**با اعمال و رفتارها فعال شود.

**کانال‌های ارتباطی ایجاد کند.

**قابلیت توزیع داشته باشد.

اصول مارک‌های قوی در تحقیقات برند کلر ثبت شده است. بعد از اینکه کلر ده ویژگی فواید و ضرورت برندینگ را که قوی‌ترین مارک‌های جهان به اشتراک می‌گذارند را شناسایی کرد، او شیوه‌ای منظم و یکنواخت برای ارزیابی عملکرد برند ساخت. اگر چه این فواید و ضرورت برندینگ به عنوان ابزار حسابرسی توسعه یافته اند اما می‌توانند به عنوان مجموعه‌ای از اصول برندسازی مشاهده شوند. این ده ویژگی در حالت الزامی بیان شده اند و باید بین 1-(بسیار ضعیف) و 10+(بسیار خوب) رتبه بندی شوند، این مشخصات فواید و ضرورت برندینگ عبارتند از:  

*این برند در ارائه مزایایی که مشتریان واقعاً می خواهند برتری دارد

*مارک مربوط می ماند

*استراتژی قیمت گذاری بر اساس درک مشتریان نسبت به ارزش تعیین شده است

*مارک به درستی قرار گرفته است

*مارک سازگار است

*نمونه کارها و سلسله مراتب برند معنا پیدا می کند

*این برند از یک لیست کامل از فعالیت های بازاریابی برای ایجاد حقوق صاحبان سهام استفاده می کند.

*مدیران مجموعه معنای این برند را برای مصرف کنندگان درک کرده اند.

*پشتیبانی مناسبی از این برند انجام می شود و این در طولانی مدت پایدار است.

*شرکت بر ارزش سهام تجاری نظارت دارد

همانطور که کلر اعتراف می کند به حداکثر رساندن هر ده ویژگی بسیار دشوار است، اما تعادل بین این ده مشخصه بسیار مهم است. با توجه به تأثیر هم افزایی، برتری در یک ویژگی باعث می شود تا برتری ویژگی های دیگر تحت تاثیر قرار بگیرد.  

 

مقاله پییشنهادی :تدوین استراتژی برندینگ
تدوین استراتژی برندینگ

 

برای به دست آوردن دیدگاه تاریخی و درک بهتر از ارزش برند خود، باید با تجزیه و تحلیل تمام مواد بازاریابی فعلی خود و فواید و ضرورت برندینگ شروع کنید. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

1.بیانیه ماموریت

2.چشم انداز

3.گزاره ارزش

4.چارت سازمانی

5.برنامه تجاری

6.برنامه ی بازاریابی

7.گزارش های سالانه

8.تحقیقات موجود بازار

9.نظرسنجی کارمندان

10.سخنان مدیر عامل

11.اطلاعیه های مطبوعاتی

12.اخبار

13.بروشورها

14.وب سایت فعلی

هنگام بررسی این موارد فواید و ضرورت برندینگ، توجه داشته باشید که چه چیزی را دوست ندارید و چه چیزی مورد پسندتان نیست، زبان خاص استفاده شده و تمام فرصت های بهبود فواید و ضرورت برندینگ را در نظر بگیرید.

فواید و ضرورت برندینگ

تعریف برندینگ:

تعریف نام تجاری: عمل بازاریابی در ایجاد یک نام، نماد یا طرح که یک محصول را از سایر محصولات شناسایی و متمایز می‌کند.

یک استراتژی مؤثر در مارک تجاری به بازارهای رقابتی فزایندها‌ی منجر می‌شود. اما “برندسازی” دقیقاً به چه معنی است؟ به عبارت ساده، برند شما، وعده شما به مشتری است. این به آن‌ها می‌گوید که چه چیزی می‌توانند از محصولات و خدمات شما انتظار داشته باشند و این پیشنهاد، شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. مارک شما از این که شما چه کسی هستید، چه کسی می‌خواهید باشید و چه کسی شما را درک می‌کند؛ گرفته شده است.

 

ویدیو پییشنهادی :اصول بازاریابی
اصول بازاریابی

 

آیا شما در صنعت خود کارآفرین و خلاق هستید؟ آیا با تجربه و قابل اعتماد هستید؟ آیا محصول شما گزینه‌ای پر هزینه و با کیفیت بالا یا گزینه کم هزینه و با ارزش بالا محسوب می‌شود؟ شما نمی‌توانید مورد قبول همه مردم باشید.

پایه و اساس برند شما آرم شماست. وب سایت، بسته بندی و مواد تبلیغاتی شما  که همه باید آرم شما را یکپارچه کنند مارک شما را به شما ارتباط می‌دهند.

استراتژی برند شما و فواید و ضرورت برندینگ مبتنی بر این است که چگونه، چه چیزی، کجا و با چه کسی قصد برقراری ارتباط و ارائه پیام‌های برند خود را دارید. جایی که تبلیغ می‌کنید بخشی از استراتژی برند شما است. کانال‌های توزیع شما نیز جزئی از استراتژی برند شما و فواید و ضرورت برندینگ هستند و آنچه که به صورت بصری و شفاهی ارتباط برقرار می‌کنید، بخشی از استراتژی برند شما و فواید و ضرورت برندینگ نیز هست.

ویدیو پییشنهادی : آموزش مدیریت فروش
آموزش مدیریت فروش

 

اهمیت برندینگ و فواید و ضرورت برندینگ:

برندسازی، به تعبیری، یک روش بازاریابی است که در آن یک شرکت نام، نماد یا طرحی را ایجاد می‌کند که به راحتی متعلق به شرکت است. برندسازی به شناسایی یک محصول و تمایز آن از سایر محصولات و خدمات کمک می‌کند. برندسازی مهم است زیرا نه تنها این امر باعث می‌شود تا مصرف کنندگان به یاد شما بیافتند بلکه به مشتریان شما امکان می‌دهد تا بدانند که از شرکت شما چه انتظاری دارند. برندسازی راهی است برای تمایز خود از رقبا و شفاف سازی آنچه که شما ارائه می‌دهید و باعث می‌شود شما انتخاب بهتری داشته باشید. نام تجاری شما ساخته شده است تا یک نماینده واقعی از تجارت شما باشد.

 

مقاله پییشنهادی :رفتار مصرف کننده
رفتار مصرف کننده

 

زمینه‌های بسیاری از جمله تبلیغات، ارائه خدمات به مشتری، کالاهای تبلیغاتی، شهرت و لوگو وجود دارند که برای توسعه یک برند استفاده می‌شوند. همه این عناصر با هم کار می‌کنند تا یک پروفایل حرفه‌ای منحصر به فرد و جالب توجه داشته باشید.

 

مقاله پییشنهادی :استراتژی قیمت گذاری
استراتژی قیمت گذاری