زبان خارجی

سوالات ریاضی GRE: بررسی و معرفی بخش محاسبات ریاضی آزمون GRE به همراه نمونه سوال

آشنایی با سوالات ریاضی GRE

سوالات ریاضی GRE جهت ارزیابی و بررسی مهارت‌های ریاضی شما با تمرکز بر چهار مبحث اصلی حساب، جبر، هندسه و تجزیه و تحلیل داده‌ها طراحی شده است. این بخش از آزمون GRE از دو بخش مجزا 20 سوالی تشکیل شده است که هر شرکت‌کننده 70 دقیقه زمان برای پاسخ‌دهی به این سوالات در اختیار دارد.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از پایه

 

با توجه به نمره‌دهی GRE نحوه پاسخ‌دهی و عملکرد دانشجو در بخش اول سختی سوالات ریاضی GRE بخش دوم را مشخص می‌کند. در حقیقت تعداد پاسخ صحیح شما سختی و نمره نهایی شما را مشخص می‌کند. برای مثال در صورتی که شما نتوانید به 7 سوال صحیح پاسخ بدهید در بخش بعدی باید منتظر سوالاتی در سطح آسان باشید که جهت کسب موفقیت باید به تعداد زیادی از آن‌ها پاسخ بدهید.

اغلب دانشجویان حتی با ریاضی ضعیف جهت بالا بردن نمره خود در آزمون GRE زمان زیادی را صرف مطالعه مسائل ریاضی می‌کنند. در حقیقت آن‌ها اعتقاد دارند که موفقیت در بخش محاسبات ریاضی بسیار راحت‌تر از بخش درک واژگان است. قدم اول موفقیت در هر آزمونی آشنایی با ساختار و سوالات آن است. به همین دلیل در این یادداشت به بررسی سوالات ریاضی GRE به همراه چندین مثال پرداخته شده است.

آزمون gre

انواع سوالات ریاضی GRE

بخش محاسبات ریاضی آزمون GRE از 4 نوع سوال تشکیل شده است:

 • مقایسه کمی
 • سوالات چند گزینه‌ای که باید یک پاسخ درست را انتخاب بکنید.
 • سوالات چند گزینه‌ای که باید یک یا چند گزینه درست را انتخاب بکنید.
 • سوالات با ورودی عددی

سوالات ریاضی GRE ممکن است به صورت تکی یا گروهی ارائه شوند. تمام سوالات گروهی که به عنوان مجموعه سوال تجزیه و تحلیل داده‌ها شناخته می‌شوند بر اساس اطلاعات ارائه شده در جداول، نمودارها یا سایر موارد طراحی شده‌اند. در ادامه ساختار هر سوال و نمونه‌های مربوط به آن آورده شده است.

 

مقاله پییشنهادی : نمونه سؤالات آزمون GRE

 

مقایسه کمی

این نوع از سوالات ریاضی GRE از داوطلب می‌خواهد که دو کمیت (A و B) را با یکدیگر مقایسه بکند. سپس داوطلب باید تعیین بکند که کدام یک از چهار عبارت زیر رابطه بین این دو مقدار را توصیف می‌کند:

 • مقدار A بزرگتر است.
 • مقدار B بزرگتر است.
 • هر دو مقدار با هم برابرند.
 • رابطه بین A و B را نمی‌توان از طریق اطلاعات ارائه شده تعیین کرد.

کمیت‌های داده شده به داوطلب می‌توانند هر چیزی باشند. برای مثال ممکن است A و B مساحت یک مستطیل و دایره یا عبارت‌های چند جمله‌ای باشند. به مثال زیر توجه بکنید:

نمونه سوال ریاضی GRE

از آنجایی که با اطلاعات داده شده نمی‌توان در مورد مقدار A و مقدار B نظری داد پس جواب صحیح این سوال گزینه D است.

سوالات ریاضی GRE از نوع چند گزینه‌ای (یک پاسخ صحیح)

در این نوع از سوالات ریاضی GRE داوطلبان باید از میان پنج گزینه یک گزینه را به عنوان پاسخ صحیح انتخاب بکنند. به مثال‌های زیر توجه بکنید:

نمونه سوال GRE

در این سوال از شما خواسته شده است که از میان گزینه‌های داده شده گزینه‌ای را که روی محور بیشترین فاصله را با یک دارد انتخاب بکنید. بدیهی است که جواب صحیح گزینه A است.

سوالات ریاضی GRE از نوع چند گزینه‌ای (یک پاسخ صحیح)

در این سوال مساحت منطقه خاکستری از شما خواسته شده است. با توجه به فرمول محاسبه مساحت قطاع جواب صحیح گزینه D است.

مقاله پییشنهادی : آمادگی برای آزمون GRE

 

سوالات چند گزینه‌ای با یک یا بیشتر از یک پاسخ صحیح

این سوالات به صورت چند گزینه‌ای ارائه می‌شود و از داوطلبان می‌خواهد یک یا چند گزینه صحیح را انتخاب بکنند. در حقیقت به شما گفته می‌شود که این سوال دارای چند پاسخ صحیح است. لازم به ذکر است که اگر چه در برخی از سوالات ریاضی GRE تعداد جواب صحیح به شما اعلام می‌شود اما ممکن است در برخی از سوالات به شما گفته شود که تمام گزینه‌های صحیح را انتخاب بکنید. در این نوع از سوال‌ها ممکن است تنها یک گزینه صحیح باشد یا هر پنج گزینه درست باشند پس با توجه به جوابی که به دست آورده‌اید به این سوال پاسخ بدهید. فراموش نکنید که انتخاب حتی یک گزینه اشتباه باعث می‌شود که شما نمره آن سوال را از دست بدهید.

سوالات چند گزینه‌ای با یک یا بیشتر از یک پاسخ صحیح

در این سوال از شما خواسته شده است که دو گزینه صحیح را انتخاب بکنید. پس دیگر نیاز نیست نگران پاسخ‌های خود باشید زیرا مطمئن هستید که این سوال دو پاسخ صحیح دارد. پاسخ‌های صحیح این مثال گزینه‌های B و C هستند.

سوالات چند گزینه‌ای با یک یا بیشتر از یک پاسخ صحیح

در این مثال برخلاف سوال قبلی از شما خواسته شده است که تمام جواب‌های درست را مشخص بکنید. در این حالت شما باید دقت بیشتری بکنید تا بتوانید گزینه یا گزینه‌های درست را مشخص بکنید. در این سوال A و B گزینه‌های صحیح هستند.

سوالات ریاضی GRE از نوع وارد کردن عدد

این نوع از سوالات ریاضی GRE از داوطلب می‌خواهد که پاسخ را به صورت یک عدد صحیح، یک عدد اعشاری یا حتی کسر وارد یک جعبه پاسخ واحد بکند یا  به صورت یک کسر در دو جعبه جدا وارد بکند. این دو جعبه یکی برای صورت کسر و دیگری برای مخرج کسر در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که در این بخش اشکال مختلف عدد مانند 2.5، 2.50 و 2.500 همه صحیح هستند. علاوه بر این نیاز به ساده‌سازی کسرها نیست. پاسخ دقیق هر سوال را وارد بکنید مگر اینکه سوال از شما بخواهد که پاسخ خود را گرد بکنید. به مثال‌های زیر توجه بکنید:

سوالات ریاضی GRE از نوع وارد کردن عدد

در این سوال جواب صحیح 101 است که باید در جعبه وارد شود.

نمونه سوال GRE

در این سوال دو جعبه در اختیار داوطلب گذاشته شده است. جواب صحیح یک کسر است (150/17) که هر شکلی از آن صحیح است.

 

مقاله پییشنهادی : همه چیز در مورد آزمون تافل

 

تجزیه و تحلیل داده‌ها

در این نوع از سوالات داوطلب باید به یک گروه از سوال بر اساس اطلاعات داده شده یک جدول، نمودار یا سایر موارد پاسخ بدهد. در حقیقت این نوع سوال از داوطلب می‌خواهد که اطلاعات داده شده را تجزیه و تحلیل بکند. سوالات تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌توانند به یکی از چهار شکل اشاره شده ارائه بشوند. اطلاعات سوالات تجزیه و تحلیل داده‌ها ترسیمی هستند که 3 سوال در مورد آن‌ها بیان شده است. به مجموعه سوال زیر توجه بکنید:

نمونه سوال GRE

نمونه سوال GRE

نمونه سوال GRE

نمونه سوال GRE

همانطور که مشاهده می‌کنید بر اساس اطلاعات ارائه شده در جدول سه سوال طراحی شده است. دو سوال به شکل چند گزینه‌ای با یک پاسخ صحیح و یک سوال با ورودی عددی ارائه شده است. به ترتیب پاسخ سوالات گزینه B، 89.3 و گزینه A است.

مقاله پییشنهادی : هر آنچه از آزمون آیلتس باید بدانید

 

استراتژی‌های پاسخ‌دهی به سوالات ریاضی GRE

استفاده از استراتژی‌ها می‌تواند به شما در مطالعه و پاسخگویی بهتر سوالات ریاضی GRE کمک بکند. در حقیقت آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا خیلی سریع عمل بکنید تا بتوانید بهترین نمره را در این بخش به دست بیاورید. شما می‌توانید از یک فرآیند 4 مرحله‌ای که توسط جورج پولیا ریاضی‌دان مجارستانی-آمریکایی جهت حل مساله ارائه شده است استفاده بکنید.

 • مساله را بفهمید: آن را به شکلی که راحت هستید مرتب بکنید یا هر چند بار که لازم است از روی آن بخوانید.
 • برنامه‌ریزی بکنید: با توجه به اطلاعات داده شده راهی برای حل مساله مانند تصویر یا نمودار ارائه بکنید.
 • نقشه را اجرا بکنید: نقشه‌ای را که در ذهن خود طراحی کرده‌اید را پیاده‌سازی بکنید.
 • به گذشته نگاه بکنید: پاسخ خود را یک بار دیگر بررسی بکنید و مطمئن شوید که جواب شما منطقی است و برنامه را به درستی اجرا کرده‌اید. اگر مشکلی وجود نداشت به سراغ سوال بعدی بروید. در غیر اینصورت یک بار دیگر از ابتدا مراحل را تکرار بکنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا