مدیریتمقالات مدیریت پروژه

مراحل فرایندهای مدیریت پروژه

اگر قصد اجرای یک پروژه را دارید ضروری و کلیدی است که با کلیت، روند و فرایندهای مدیریت پروژه آشنا شوید. مدیریت پروژه یک فرآیند چندبعدی است که برای اجرای یک پروژه با موفقیت، از آغاز تا پایان آن، به کار می‌رود. این فرآیند شامل مراحل مختلفی از جمله تعریف، برنامه‌ریزی، اجرا، کنترل و پایان می‌باشد. ابتدا، در مرحله تعریف، اهداف و انتظارات پروژه مشخص می‌شوند و منابع مورد نیاز تعیین می‌گردند. سپس در مرحله برنامه‌ریزی، برنامه زمان‌بندی شده و وظایف واگذاری می‌شوند و منابع مورد نیاز برای هر وظیفه مشخص می‌گردد.

در رکن اجرا، وظایف طبق برنامه انجام می‌شوند و پیشرفت پروژه به شکل مفصل و مداوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این ارزیابی‌ها در مرحله کنترل انجام می‌شوند که در آن، هرگونه انحراف از برنامه شناسایی شده و تصحیح می‌شود تا پیشرفت پروژه به سمت اهداف مشخص شده جلو برود. البته کلیت آن یک سری مراحل دارد که در ادامه طی بررسی مثال برای مدیریت پروژه دقیق‌تر ذکر خواهیم کرد.

پروژه چیست؟

پروژه به فعالیت یا کاری اشاره دارد که به طور موقت با هدف تعیین شده‌ای انجام می‌شود. این فعالیت ممکن است شامل تحقیق، توسعه، ساخت یا اجرای یک مطالعه باشد و همواره به دنبال رسیدن به یک هدف مشخص است. پروژه‌ها معمولاً به گروه‌هایی از افراد اختصاص داده می‌شوند و می‌توانند در موضوعات گوناگونی از فناوری و مهندسی گرفته تا علوم‌انسانی و مدیریت پروژه‌ها انجام شوند.

آموزش استاندارد PMBOK در مدیریت و کنترل پروژه

 

در این فرآیند، معمولاً یک بودجه، منابع و زمان مشخص برای انجام پروژه تعیین می‌شود و سپس فرآیند مدیریت پروژه برای کنترل پیشرفت و تضمین کیفیت اجرا انجام می‌شود. فرایندهای مدیریت پروژه نیز بسته به نوع فعالیت و حوزه کاربری متفاوت است؛ فرایندهای آغازین پروژه را در ادامه بررسی می‌کنیم.

C:\Users\123456\Desktop\Covers\Untitled.jpg

منظور از فرایندهای مدیریت پروژه چیست؟

فرایندهای مدیریت پروژه مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و روش‌هایی هستند که برای برنامه‌ریزی، اجرا، کنترل و پایان‌دادن به یک پروژه مورداستفاده قرار می‌گیرند. این فرایندها شامل مراحل مختلفی از آغاز تا خاتمه پروژه هستند که هدف آنها به‌دست‌آوردن نتایج مطلوب باتوجه‌به محدودیت‌های زمانی، بودجه‌ای و منابع است.

این فرایندها شامل مراحل مانند تعریف اهداف، برنامه‌ریزی منابع، تخصیص و کنترل منابع، انجام فعالیت‌ها، مدیریت ریسک، ارتباطات و گزارش‌دهی و تخصیص و اجرای تغییرات هستند. مدیریت پروژه در کنار این فرایندها بر استفاده از ابزارها، تکنیک‌ها و متدولوژی‌های مختلفی نیز تأکید دارد که هدفشان بهبود عملکرد و کارایی در انجام پروژه است.

منظور از فرایندهای مدیریت پروژه چیست؟

مدیریت پروژه PMBOK

PMI یا Project Management Institute (انجمن مدیریت پروژه) یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین سازمان‌های حوزه مدیریت پروژه است که استانداردها و متدولوژی‌های مختلفی را برای مدیریت پروژه‌ها ارائه می‌دهد. یکی از مهم‌ترین مجموعه استانداردهای آن، PMBOK است که مخفف Project Management Body of Knowledge می‌باشد. PMBOK یک کتابچه راهنمایی جامع است که تمامی اصول، مفاهیم، فرایندها و ابزارهایی که برای مدیریت پروژه‌ها لازم است، را فراهم می‌کند. این مجموعه استانداردها به طور گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله فناوری اطلاعات، ساخت‌وساز، بهداشت و درمان و صنایع مرتبط دیگر به کار می‌رود.

PMBOK شامل پنج گروه فرایندهای مدیریت پروژه، چهارده مجموعه فرایندهای مدیریتی و سی و شش فرایند ورودی، ابزار و تکنیک‌ها و خروجی‌ها است که کمک می‌کند تا مدیران پروژه قادر باشند پروژه‌ها را با موفقیت به پایان برسانند و نتایج مطلوب را به دست آورند.

ارکان استاندارد PMBOK

برای مدیریت پروژه PMBOK نیز یک استاندارد در نظر گرفته شده که شامل ده رکن اساسی است:

 1. مدیریت یکپارچه
 2. مدیریت دامنه
 3. مدیریت زمان‌بندی
 4. مدیریت هزینه
 5. بررسی و مدیریت کیفیت
 6. مدیریت منابع
 7. مدیریت ارتباطات
 8. کنترل و مدیریت ریسک
 9. مدیریت تدارکات
 10. مدیریت ذی‌نفعان

ارکان استاندارد PMBOK

مراحل اجرای یک پروژه (مدیریت پروژه)

به‌هرحال برای اجرا و پیگیری روند فرایندهای مدیریت پروژه یک سری پیش‌نیازها وجود دارد که با فراهم‌کردن آن‌ها، می‌توانید عملیات را به‌صورت تخصصی و دقیق انجام دهید. این مراحل شامل چند رکن اصلی است که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

تعریف پروژه

اولین رکن در فرایندهای مدیریت پروژه، تعریف و تخصیص واحد است؛ تعریف پروژه به فرایند تعیین و تبیین هدف‌ها، محدوده، منابع، زمان‌بندی و دیگر جنبه‌های مرتبط با یک کار مشخص اشاره دارد. این فرایند شامل شناسایی نیازها و اهداف مشتری، تعیین تسک‌ها و فعالیت‌های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف، تخصیص منابع مالی و انسانی، تعیین زمان‌بندی و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها، و نیز تعیین معیارهای ارزیابی و پایش پیشرفت پروژه است. این فرایند مهم در مدیریت پروژه به‌منظور تضمین اجرای موفقیت‌آمیز و به‌موقع پروژه انجام می‌شود.

برنامه‌ریزی

قسمت مهم دیگر در عموم فرایندهای مدیریت پروژه، کنترل زمانی است؛ می‌توان گفت که برنامه‌ریزی در مدیریت پروژه، فرآیندی است که شامل تعیین اهداف، تعیین فعالیت‌ها، تخصیص منابع، تعیین زمان‌بندی و ارزیابی ریسک‌ها می‌شود. در این مرحله، ابتدا اهداف و نیازهای پروژه به‌دقت شناسایی و تعریف می‌شوند. سپس، باتوجه‌به اهداف مشخص شده، فعالیت‌ها و وظایف مورد نیاز برای دستیابی به این اهداف به شکل تخصصی تعیین و توزیع می‌شوند. منابع مورد نیاز برای هر فعالیت شناسایی و تخصیص داده می‌شوند، از جمله افراد، تجهیزات و مواد.

آموزش مبانی چابک (Agile) با استفاده از رویکردهای اسکرام، کانبان و اسکرامبان

 

سپس، باتوجه‌به فعالیت‌ها و منابع مورد نیاز، یک زمان‌بندی دقیق برای هر فعالیت تعیین می‌شود که شامل شروع، پایان و ارتباطات میانی می‌باشد.

تخصیص منابع

مهم‌ترین بخش از مدیریت پروژه در ابعاد اجرایی، تعیین منبع است. مرحله تخصیص منابع در اجرای هر پروژه، یکی از مراحل کلیدی و اساسی است که به طور گسترده در تمامی صنایع و حوزه‌های کسب‌وکار اهمیت دارد. در این مرحله، تیم پروژه مسئولیت تخصیص منابع را به عهده می‌گیرد. این شامل تعیین نیروی انسانی، تخصیص بودجه، مصرف وسایل و تجهیزات، و هرگونه منبع دیگری که برای اجرای پروژه نیاز است، می‌شود.

تخصیص منابع به‌دقت و باتوجه‌به نیازهای واقعی پروژه صورت می‌گیرد تا از بهینه‌ترین استفاده ممکن از منابع بهره‌برداری شود. این شامل تخصیص نیروی انسانی با مهارت‌های مناسب، تخصیص بودجه به‌صورت متوازن و کارآمد، و تخصیص تجهیزات و وسایل به‌منظور پشتیبانی از فعالیت‌های پروژه است. به‌طورکلی، تخصیص منابع یک فرآیند استراتژیک است که تأثیر مستقیم بر عملکرد و موفقیت پروژه دارد و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، هماهنگی مؤثر و مدیریت کارآمد است.

اجرای فازهای مختلف پروژه

در جریان بررسی مراحل و فرایندهای مدیریت پروژه، اجرای دقیق تعداد فاز بر حسب نیاز ضروری و اساسی است. هر فاز از پروژه شامل مراحل مختلفی است که با دقت و توجه به جزئیات باید اجرا شود. در فازهای ابتدایی مانند برنامه‌ریزی و تحلیل، فعالیت‌هایی انجام می‌شود که مهم‌ترین آنها شناخت و تعیین اهداف پروژه و تحلیل نیازمندی‌هاست.

این گستره هم شامل تخصیص و مدیریت منابع انسانی و مالی، برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مربوط به تولید یا ارائه محصول یا خدمات موردنظر است. در فازهای پایانی مانند آزمون و ارزیابی، فعالیت‌هایی انجام می‌شود که به تست و ارزیابی کیفیت محصول یا خدمات، تصحیح اشکالات و بهبودهای لازم کمک می‌کند. اجرای هر فاز نیازمند مدیریت دقیق زمان، هزینه و منابع است که با هماهنگی و همکاری میان اعضای تیم پروژه، می‌تواند به موفقیت پروژه کمک کند.

کنترل و نظارت بر پیشرفت پروژه

در کنار مدیریت ریسک پروژه، کنترل و نظارت بر آن نیز همیشگی است. کنترل و نظارت بر پیشرفت پروژه یکی از جوانب بسیار حیاتی در مدیریت هرگونه پروژه‌ای است. این فرآیند شامل استفاده از ابزارها و تکنیک‌هایی است که به مدیران پروژه این امکان را می‌دهد تا پیشرفت پروژه را در زمانی که انتظار می‌رود و با کیفیت مطلوبی را در نظر می‌گیرند، کنترل کنند. این فرآیند شامل ارزیابی و مدیریت ریسک‌ها، بررسی پیشرفت فیزیکی کارها، بررسی و کنترل هزینه‌ها، مدیریت منابع انسانی و موارد دیگر است که تمامی به‌منظور تضمین موفقیت و تکمیل به‌موقع پروژه انجام می‌شوند. از ابزارهایی که در این فرآیند استفاده می‌شود می‌توان به نرم‌افزارهای مدیریت پروژه، نمودارهای گانت، ماتریس موارد وابسته و سایر ابزارهای تحلیلی و گزارش‌دهی اشاره کرد.

مدیریت ارتباطات

وقتی در مورد فرایندهای مدیریت پروژه صحبت می‌کنیم، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، ایجاد پل ارتباطی و حفظ موثر آن است؛ مدیریت پروژه و مدیریت ارتباطات دو عامل بسیار حیاتی در موفقیت هر پروژه و سازمانی هستند. مدیریت پروژه به معنای برنامه‌ریزی، اجرا، و کنترل فعالیت‌های مختلف پروژه است، از شروع تا پایان، به‌منظور دستیابی به اهداف مشخص. این شامل مدیریت زمان، منابع، هزینه، و کیفیت پروژه است.

از سوی دیگر، مدیریت ارتباطات بر ارتباطات داخلی و خارجی پروژه تأکید دارد، با هدف فراهم‌کردن جریان اطلاعات موثر و ارتباطات سالم بین اعضای تیم، مشتریان، و سایر ذی‌نفعان. این شامل ارتباطات کلامی و کتبی، نقد و بررسی و حل مسائل ارتباطی است. هر دو عامل با همکاری و هماهنگی صحیح می‌توانند به بهبود عملکرد و نتایج مثبت پروژه کمک کنند.

مدیریت ریسک‌ها

ریسک‌های پروژه زیاد است، مدیریت ریسک‌ها در اجرای یک پروژه بسیار ضروری است و از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. ریسک‌ها در هر فعالیت پروژه می‌توانند به‌صورت مختلفی ظاهر شوند، از جمله تأخیر در زمان، افزایش هزینه‌ها، کاهش کیفیت، نقص در منابع و مواد، و حتی تأثیرات محیطی و سیاسی.

برای مدیریت ریسک‌ها، ابتدا باید ریسک‌های محتمل شناسایی شوند و پس از آن، احتمال و تأثیر هر ریسک بر پروژه ارزیابی شود. سپس استراتژی‌های مدیریتی برای کنترل و کاهش ریسک‌ها تعیین می‌شود، از جمله انتقال ریسک، کاهش ریسک، اجتناب از ریسک، و پذیرش ریسک. پس از اعمال این استراتژی‌ها، مانیتورینگ مداوم برای ارزیابی و کنترل ریسک‌ها در طول اجرای پروژه ضروری است. با این روش، احتمال مواجهه با مشکلات بزرگ‌تر و سبب شکست کاهش‌یافته و امکان رسیدن به اهداف پروژه با کیفیت و به‌موقع بیشتر خواهد بود.

ارزیابی و پایان پروژه

و به‌عنوان آخرین المان از فرایندهای مدیریت پروژه و مراحل آن، ارزیابی و پایان پروژه مهمی در فرآیند توسعه و اجرای هر پروژه‌ای است. در این مرحله، ابتدا باید ارزیابی کاملی از عملکرد و نتایج حاصل از پروژه انجام شود. این ارزیابی شامل معیارهای مختلفی از جمله کیفیت اجرا، مطابقت با الزامات، مدیریت منابع، رضایت کاربران و هزینه‌ها است. سپس بر اساس نتایج ارزیابی، تصمیم‌های لازم برای بهبود عملکرد پروژه گرفته می‌شود.

آموزش اصول چابکی در مدیریت پروژه

 

در پایان، یک گزارش نهایی تهیه می‌شود که شامل خلاصه‌ای از ارزیابی، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و پیشنهادها برای آینده پروژه می‌باشد. این گزارش، به‌عنوان مستندی ارزشمند، به مدیران و تیم‌های آینده کمک می‌کند تا از تجربیات پروژه یاد بگیرند و فرآیند توسعه و اجرای پروژه‌های آینده را بهبود بخشند.

ارزیابی و پایان پروژه

وظایف اصلی مدیریت پروژه چیست؟

در وضعیت برنامه‌ریزی و طی فرایندهای مدیریت پروژه، یک سری وظایف برای مدیر معین می شود:

 1. تعیین اهداف و محدوده پروژه
 2. برنامه‌ریزی زمانی و منابع
 3. تخصیص و مدیریت منابع مالی
 4. ارتباطات و ارتباطات داخلی و خارجی
 5. مدیریت ریسک‌ها و مشکلات
 6. کنترل کیفیت
 7. مدیریت تغییرات
 8. گزارش‌دهی و ارزیابی پیشرفت پروژه
 9. مدیریت تیم و تشویق اعضای تیم
 10. برنامه‌ریزی و اجرای جلسات و ملاقات‌های پروژه

این ارکان ده‌گانه از جمله مواردی است که باید توسط مدیر پروژه انجام شده و البته او می‌تواند آن‌ها را به اعضای مختلف تیمش بسپارید.

بهترین آموزش مدیریت مالی پروژه و فرایندهای آن

مدیریت مالی پروژه شامل برنامه‌ریزی، پیش‌بینی و کنترل هزینه‌های مربوط به پروژه است. باتوجه‌به محدودیت‌های مالی، اجرای صحیح این فرآیند برای جلب منابع مالی مناسب، بهبود پیش‌بینی هزینه‌ها، و کنترل موثر بودجه بسیار ضروری است. مدیریت مالی پروژه به تعیین و مدیریت هزینه‌های مختلف پروژه، از جمله هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم، می‌پردازد. همچنین، این فرآیند مسئولیت مدیریت ریسک‌های مالی ناشی از تغییرات ناگهانی در بازار، نوسانات قیمت و سایر عوامل مالی را بر عهده دارد. از اهمیت اجرای صحیح مدیریت مالی در پروژه می‌توان به کاهش احتمال اتلاف منابع، افزایش کارایی مالی و بهبود نتایج پروژه اشاره کرد.

در مکتب خونه، امکان تهیه و طی دوره آموزش مدیریت پروژه، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان آن را خواهید داشت. در این تفاسیر، شما می‌توانید تمامی المان‌های مدیریت مادی را آموخته یا به‌عنوان یک مسئول و مدیر پروژه، با طی صحیح پارامترها، بهترین بازدهی را برای یک سازمان و شرکت ایجاد کنید.

بهترین آموزش مدیریت مالی پروژه و فرایندهای آن

سخن پایانی

در این راهنما در مورد فرایندهای مدیریت پروژه یا همان Project Management گفتیم؛ مدیریت پروژه یک فرآیند سازماندهی‌شده است که به‌منظور مدیریت و کنترل تمامی فعالیت‌ها، منابع، زمان و هزینه‌های یک پروژه اجرایی انجام می‌شود. این فرآیند شامل مراحل مختلفی از تعریف و برنامه‌ریزی تا اجرا، نظارت و پایان‌بخشی پروژه است. در مدیریت پروژه، اهداف مشخص و محدوده پروژه تعیین شده و سپس برنامه‌ریزی دقیقی برای دستیابی به این اهداف انجام می‌شود.

آموزش مقدماتی کنترل پروژه با مایکروسافت پروجکت (MSP)

 

این شامل تخصیص منابع، تعیین زمان‌بندی، تشکیل تیم‌ها و ارتباط با ذی‌نفعان مختلف پروژه می‌شود. همچنین، در مدیریت پروژه، کنترل و نظارت بر پیشرفت پروژه برای اطمینان از اجرای موفق آن انجام می‌شود و در صورت لزوم، تصمیم‌های تصحیحی اتخاذ می‌شود. در نهایت، پس از اتمام پروژه، ارزیابی عملکرد و یادگیری از تجربیات به‌عنوان بخشی از فرآیند مدیریت پروژه انجام می‌شود تا بهبودهای لازم در پروژه‌های آینده اعمال شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا