زبان خارجی

آزمون جایگزین آیلتس: بررسی و معرفی دیگر آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی

دلایل شرکت نکردن از آزمون آیلتس 

ممکن است برخی از دانشجویان به دلایل مختلفی به دنبال آزمون جایگزین آیلتس باشند. برای مثال در این روزها با توجه به همه‌گیری کرونا و لغو آزمون‌های آیلتس برخی از دانشجویان برای از دست ندادن شانس خود مجبور به شرکت در آزمون جایگزین هستند.

علاوه بر این در برخی از موارد دیده شده است که به دلیل وقت کم داوطلبان نمی‌توانند به آن میزان آمادگی مورد نیاز جهت شرکت در آزمون آیلتس و کسب نمره مورد نظر خود برسند. از این رو آن‌ها ترجیح می‌دهند که در آزمون‌های جایگزین شرکت کنند تا خطری موقعیت آن‌ها را تهدید نکند.

از آنجایی که نمره آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت است نگرانی‌های داوطلبان قابل درک است. به همین دلیل در این یادداشت به معرفی و بررسی آزمون‌های جایگزین آیلتس پرداخته شده است.

 

مقاله پییشنهادی : نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس

 

IELTS Indicator

IELTS Indicator

با شیوع ویروس کرونا و لغو آزمون‌های آیلتس در سراسر جهان طراحان و برگزارکنندگان آیلس به منظور رفع مشکل داوطلبان به صورت موقتی تا زمان فراهم شدن شرایط برگزاری حضوری مانند سابق آزمون IELTS Indicator را به عنوان یک جایگزین در اختیار آن‌ها قرار داد. IELTS Indicator جدیدترین آزمون جایگزین آیلتس به حساب می‌آید که به صورت موقتی از ۳ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در برخی از کشورها برگزار می‌گردد.

از نظر محتوا، ساختار، نحوه برگزاری و نمره‌دهی این آزمون تفاوتی با نسخه اصلی آزمون آیلتس ندارد. تنها تفاوت این آزمون با نسخه اصلی آیلتس این مساله است که مورد پذیرش تمام دانشگاه‌ها نیست. بنابراین قبل از رزرو آزمون خود با بررسی این مساله از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود از اتلاف وقت، انرژی و پول جلوگیری بکنید.

شما برای شرکت در این آزمون به یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ، اتصال اینترنت مناسب، هدفون، میکروفون و وب‌کم نیاز دارید. لازم به ذکر است در حال حاضر شرکت در این آزمون از طریق گوشی امکان‌پذیر نیست. استراحت و توقفی برای این آزمون در نظر گرفته نشده است و زمان کلی آن ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است. نتیجه ۷ روز پس از برگزاری آزمون در اختیار شما گذاشته می‌شود.

دولینگو معتبرترین آزمون جایگزین آیلتس به صورت آنلاین

دولینگو معتبرترین آزمون جایگزین آیلتس به صورت آنلاین

آزمون دولینگو معتبرترین آزمون جایگزین آیلتس به شمار می‌آید که به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در حال حاضر نتیجه این آزمون مورد پذیرش بیش از ۵۰۰ دانشگاه در سراسر جهان است.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آشنایی با آزمون دولینگو
آموزش دولینگو

 

برخلاف آزمون IELTS Indicator نیازی به رزرو پیش از شرکت در آزمون نیست زیرا در کمتر از یک ساعت می‌توانید در دولینگو ثبت‌نام بکنید. این آزمون ۱ ساعت طول می‌کشد و نتیجه آن در کمتر از ۴۸ ساعت ارائه می‌شود.

آزمون دولینگو یک آزمون تطبیق‌پذیر است. در یک آزمون تطبیق‌پذیر هر سوال بر اساس عملکرد شما در سوال‌های قبل از آن تعیین می‌شود. در حقیقت اگر شما به درستی به سوالات پاسخ بدهید رفته رفته سوال‌های آزمون دشوار و دشوارتر می‌شوند. علاوه بر این اگر شما نتوانید به سوال‌ها پاسخ بدهید سوال‌ها تا حدی آسان خواهند شد که بتوانید به آن‌ها پاسخ بدهید. آزمون دولینگو به همین دلیل یک آزمون جایگزین آیلتس کارآمد به حساب می‌آید که بر اساس توانایی‌های شما سوال‌هایی را طراحی می‌کند که مهارت‌ها شما رو دقیق ارزیابی بکند.

نمره‌دهی این آزمون از ۱۰ تا ۱۶۰ است که حداقل نمره مورد پذیرش اکثر دانشگاه بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ در نظر گرفته شده است. برای درک بهتر نمره‌های این آزمون باید بدانید که نمره ۱۱۰ تا ۱۳۰ معادل نمره ۶٫۵ تا ۷٫۵ آزمون آیلتس است.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با آزمون آیلتس لایف اسکیلز

 

هدف از این آزمون جایگزین آیلتس برگزاری آزمونی ساده، سریع و مقرون به صرفه است. هزینه آزمون دولینگو تنها ۴۹ دلار است. علاوه بر این شما در هر ساعت از روز می‌توانید در این آزمون شرکت بکنید و محدودیتی از این نظر در نظر گرفته نشده است. دیگر مزیت این آزمون نسبت به آیلتس ارسال نتیجه آن به صورت رایگان به هر تعداد دانشگاه در سراسر جهان است.

آزمون تافل به جای آیلتس

آزمون تافل قدیمی‌ترین آزمون جایگزین آیلتس

آزمون تافل را باید رقیب اصلی آزمون آیلتس دانست که دانشجویان زیادی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور در آن شرکت می‌کنند.

آزمون تافل به سه صورت کاغذی (PBT)، مبتنی بر کامپیوتر (CBT) و آنلاین (iBT) برگزار می‌شود. آزمون تافل در میان دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا از مقبولیت بیشتری برخوردار است. اگر به صورت آنلاین در این آزمون شرکت بکنید نتیجه آزمون شما تا دو سال معتبر است.

اگر چه آزمون کاغذی به دلیل عدم ارزیابی مهارت گفتاری داوطلب نسبت به آیلتس آسان‌تر است اما آزمون آنلاین به دلیل اضافه شدن بخش سنجش مهارت گفتاری با توجه به تجربه داوطلبان از آزمون آیلتس آکادمیک به مراتب دشوارتر است. آزمون تافل آنلاین (iBT) چهار ساعت زمان می‌برد که از ۴ بخش۶۰ دقیقه‌ای تشکیل شده است. هر بخش از این آزمون جایگزین آیلتس به ارزیابی یکی از ۴ مهارت اصلی جهت برقراری ارتباط و آموختن در فضای دانشگاهی می‌پردازد.

فراموش نکنید که شما می‌توانید جهت اخذ ویزای کار یا مهاجرت در آزمون آیلتس جنرال شرکت بکنید. با این حال شما قادر به استفاده از مدرک آزمون تافل در این شرایط نیستید.

از نظر نمره به طور متوسط نمره ۸۸ یک نمره خوب در آزمون تافل آنلاین به حساب می‌آید. با این حال نمره‌های بالاتر از ۹۵ از شانس بیشتری برخوردار هستند. برای درک بهتر این نمره قبل از شرکت در این آزمون جایگزین آیلتس باید بدانید که نمره ۷۵ تا ۹۵ معادل نمره ۶٫۵ تا ۷ آیلتس است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش ضمایر انعکاسی انگلیسی

 

لازم به ذکر است که قبل از انتخاب تافل آنلاین از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه‌های مورد نظر خود از مورد قبول بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 

آزمون PTE چایگزینی برای آیلتس

آزمون PTE

آزمون PTE مانند آزمون آیلتس و تافل از اعتبار خوبی در سطح جهان به خصوص استرالیا برخوردار است. به دلیل ارائه سریع نمره و ارسال آن برای دانشگاه‌ها این آزمون جایگزین آیلتس در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد به خصوص آن‌هایی که زمان کافی جهت شرکت در سایر آزمون‌ها را ندارند قرار گرفته است.

اگر چه هزینه آزمون آیلتس و تافل آنلاین (iBT) در کشورهای مختلف تقریبا یکسان است اما هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. برای مثال هزینه آزمون PTE در کشور آذربایجان ۱۷۰ دلار است در حالی که هزینه این آزمون در کشور امارات ۲۵۵ دلار است.

آزمون زبان PTE آکادمیک ۳ ساعت طول می‌کشد که هر ۴ مهارت اصلی را ارزیابی می‌کند. این آزمون در حال حاضر مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌های سراسر جهان است. علاوه بر این مقبولیت این آزمون در کشورهای ایالات متحده آمریکا و انگلیس به شکل قابل توجه‌ای در حال افزایش است.

آزمون PTE جنرال از دو بخش کتبی و شفاهی تشکیل شده است. نمره‌دهی این آزمون بر اساس سطوح چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها (CEFR) است. برخلاف اعتبار ۲ ساله آزمون پی‌تی‌ای آکادمیک و آیلتس مدرک و نتیجه این آزمون همیشگی است.

 

مقاله پییشنهادی : صفات ملکی انگلیسی

 

از آن گذشته یک نوع از این آزمون (Young Learners) جهت ارزیابی مهارت‌های کودکان ۶ تا ۱۳ سال طراحی شده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن باید به کشورهای همسایه مانند عراق، ترکیه، آذربایجان و امارات سفر کنید.

نمره PTE آزمون جایگزین آیلتس

نمره مورد قبول اکثر دانشگاه‌ها ۶۶ است که با افزایش آن شانس شما نیز بیشتر می‌شود. برای درک این نمره باید بدانید که نمره ۶۶ آزمون PTE معادل نمره ۷ آیلتس است. اگر چه کسب نمره ۷ در بخش نوشتاری آیلتس بسیار دشوار است اما کسب نمره ۶۶ در آزمون زبان PTE بسیار آسان‌تر است. از این رو در سال‌های اخیر این آزمون جایگزین آیلتس، میان متقاضیان تحصیل در سایر کشورها بسیار محبوب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا