برنامه نویسی و IT

Git stash چیست؟ آموزش گیت ستش به زبان ساده

یکی از سرفصل‌های مهم در یادگیری دستورات گیت، این است که بدانید Git stash چیست و چه کاربردی دارد. Git stash یکی از دستورات مهم گیت است که به شما امکان ذخیره‌ی موقت یک‌سری تغییرات را می‌دهد. در این مطلب به معرفی دستور گیت استش و چگونگی کارکرد آن پرداخته‌ایم.

کاربرد دستور Git stash چیست؟

برای این‌که بهتر متوجه دستور stash شوید، در نظر بگیرید که روی یک پروژه در گیت کار می‌کنید. شما برای این منظور نیاز دارید تا از مخزن remote، کدهای مورد نظر را بردارید. سپس در مخزن local خود تغییرات مورد نظر را اعمال کرده و مجدد برنامه را به مخزن راه دور (remote) ارسال کنید.

دوره آموزش گیت به زبان ساده برای مبتدیان

 

گاه پیش می‌آید که کار مورد نظر، به اتمام نرسیده است. مثلاً ممکن است شما تغییرات مورد نظر روی برنامه را تا نیمه‌های راه پیش برده باشید. در این شرایط، شما نمی‌توانید تغییرات ناتمام خود را commit کنید. چون ممکن است دیگر هم‌تیمی‌های آن پروژه، نیاز داشته باشند تا کدها را از مخزن remote دریافت کنند و در این صورت با تغییرات نصفه نیمه‌ی شما روبه‌رو خواهند شد.

کاربرد دستور stash

این‌جاست که دستور Git stash کارایی خود را نشان می‌دهد. stash به معنای ذخیره کردن است. این دستور به شما این امکان را می‌دهد تا تغییرات لحاظ شده را به‌طور موقت ذخیره کنید. بنابراین شما می‌توانید مجدد به این موارد دسترسی داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: Git checkout چیست؟ آموزشی جامع

حالت‌های مختلف Git stash

در بخش قبل، نشان دادیم که Git stash چیست و چه کاربردی دارد. در این بخش قصد داریم تا حالت‌های مختلف این فرمان را نشان دهیم.

 • Git stash save برای ذخیره‌ی stash با قابلیت‌های مختلف (ذخیره‌ی پیام یا stash کردن فایل‌های ignore شده)
 • Git stash list برای مشاهده‌ی تمام stashها
 • Git stash apply برای اعمال جدیدترین stash روی ریپازیتوری مورد نظر
 • Git stash pop برای اعمال جدیدترین stash روی ریپازیتوری مورد نظر و سپس حذف آن stash
 • Git stash show برای مشاهده‌ی تغییرات stash
 • Git stash branch برای ایجاد یک شاخه‌ی جدید با آخرین stash و سپس حذف stash
 • Git stash clear برای حذف تمام stashهای قبلی
 • Git stash drop برای حذف آخرین stash

برخی دیگر از مهم‌ترین دستورات گیت

همان‌طور که می‌دانید، دستورات گیت (Git command)، برای استفاده از ویژگی‌ها و قابلیت‌های این ابزار، بسیار اهمیت دارند. در این بخش قصد داریم تا تعدادی از مهم‌ترین این فرمان‌ها را معرفی کرده و شرح دهیم. برخی دیگر از مهم‌ترین دستورات گیت

این دستور git برای دانلود محتوا از مخزن remote و آپدیت (به‌روزرسانی) محتوای مخزن محلی (local) با آخرین نسخه از تغییرات ب‌کار می‌رود.

 • Git merge

این دستور برای ادغام تغییرات از دو شاخه‌ی گیت به یک شاخه‌ی واحد به‌کار برده می‌شود.

 • Git commit

این دستور تغییرات را به مخزن محلی استفاده می‌کند. برای هر کاربر گیت بسیار اهمیت دارد که شیوه‌ی کار با فرمان Git commit را بداند. زیرا استفاده‌ی صحیح از این دستور در کیفیت پروژه تأثیر دارد.

 • Git status

این فرمان برای بررسی وضعیت فایل‌های گیت استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال برای استفاده از دستور git stash می‌توانید در ابتدا، وضعیت فایل‌ها را چک کنید.

 • Git branch

مخزن یا ریپازیتوری در گیت، شامل تعدادی شاخه است. هر شاخه معمولاً خط مستقلی از توسعه‌ی کدها را نشان می‌دهد. شما می‌توانید با فرمان Git branch شاخه‌ها را مدیریت کنید.

 • Git add

دستور Git add برای اضافه کردن فایل‌های جدید یا ویرایش شده به مخزن، به کار برده می‌شود.

جمع‌بندی

برای کار با گیت، ضروری است تا با فرمان‌ها و دستورات مختلف آن آشنا شوید. این دستورات به شما امکان استفاده از قابلیت‌های مهم گیت را می‌دهند. پس بدون اطلاع از مفهوم دستور و شیوه‌ی کاربرد آن، قادر به کار در گیت نیستید.

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

 

در این مطلب، به بیان این‌که Git stash چیست پرداختیم. Git stash یکی از دستورات مهم و پرکاربرد گیت است. این دستور برای ذخیره‌ی موقت تغییرات در ریپازیتوری به‌کار برده می‌شود. در حقیقت این فرمان شما را از کامیت کردن تغییرات ناتمام بی‌نیاز خواهد کرد.

به منظور تکمیل شدن موضوع، برخی از حالت‌های مختلف دستور Git stash را نیز بیان کردیم. در پایان مطلب نیز تعدادی از مهم‌ترین و پرکاربردترین دستورات گیت معرفی شدند. شما می‌توانید لیست دستورات کامل‌تری را در دیگر مطالب و دوره‌های آموزشی مکتب خونه جست‌وجو کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش آپلود فایل در گیت هاب در چند گام ساده (آموزش تصویری)

آموزش گیت در مکتب خونه

برنامه نویسان و توسعه دهندگان نیاز دارند تا از ابزارهای جدید، مهم و پیشرفته برای پیشبرد برنامه‌ها و توسعه‌ی آن استفاده کنند. یکی از این ابزارها، گیت است. گیت امکانات پیشرفته و بسیار زیادی را در اختیار توسعه‌دهندگان نرم افزاری قرار می‌دهد. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید، باید کار با گیت را یاد بگیرید. کار با گیت ساده نیست اما در آموزش‌های اصولی مکتب خونه، قادر خواهید بود تا صفر تا صد این ابزار را به‌صورت حرفه‌ای و پیشرفته یاد بگیرید. برای این هدف از صفحه آموزش git و آموزش برنامه نویسی ما دیدن کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا