مدیریتمقالات دیجیتال مارکتینگ

ترفندهای جدید جذب فالوور

یکی از پر اهمیت‌ترین شاخص‌های ارزیابی عملکرد شبکه‌های اجتماعی در کسب و کارها، جذب فالوور است. اما جذب فالوور به خودی خود کارایی ندارد و برای راضی نگاه داشتن فالوورهای جذب شده، به بحث بازاریابی محتوایی و تولید محتوا نیاز است که در ادامه به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

اما به طور کلی جذب فالوور در شبکه‌های اجتماعی از جنبه‌های مختلفی به کسب و کار و یا به شناخته‌تر شدن برند شخصی شما کمک می‌کند. لازم به ذکر است که عنوان فالوور در شبکه‌های اجتماعی مختلف ممکن است چیزهای دیگری باشد. مانند کانکشن در لینکداین، سابسکرایبر در یوتیوب و ممبر در تلگرام که تا اندازه‌ای معادل همان فالوور در اینستاگرام هستند.

 

ویدئو پیشنهادی :  دیجیتال مارکتینگ
 دیجیتال مارکتینگ

 

افزایش فالوور

روش‌های جذب فالوور (چطور فالوور جذب کنیم؟)

روش‌های جذب فالوور را به چند شکل مختلف می‌توان دسته‌بندی کرد. یکی از این روش‌های تقسیم، تقسیم بندی جذب فالوور به دو دسته‌ی جذب فالوور فیک و جذب فالوور واقعی است. حال سوال اینجاست که به چه فالوورهایی فیک و به چه فالوورهایی واقعی گفته می‌شود؟

  • جذب فالوور فیک:

به کلیه فالوورهایی که بدون داشتن علاقه‌ صفحه‌های شما را دنبال می‌کنند، فالوور فیک گفته می‌شود. افرادی که به آن‌ها پول داده می‌شود تا صفحه شما را دنبال کنند، کسانی که صفحه‌ای را از قبل دنبال می‌کردند و با تغییر ماهیت محتوایی صفحه بدون اینکه اطلاع داشته باشند هنوز صفحه را دنبال می‌کنند، اکانت‌هایی که متعلق به یک شخص حقیقی نیستند، کسانی که با استفاده از ربات یا به صورت دستی آن‌ها را دنبال کرده‌اید و پس از اینکه به جمع فالوورهای شما می‌پیوندند آن‌ها را آنفالو می‌کنید و … همه در دسته‌ی فالوورهای فیک قرار می‌گیرند.

ممکن است که در نگاه اول وجود تعدادی فالوور فیک، ارزش صفحه‌ی شما را به طور کاذب، بیش از آن چیزی که واقعا هست نشان دهد. این اتفاق باعث می‌شود تا به صورت واهی و به اشتباه، چه از طرف خودتان و چه از طرف دیگران، بزرگ‌تر از آن چیزی که هستید پنداشته شوید که این امر تاثیرات مخربی دارد و این اولین ایرادی است که می‌توان برای جذب فالوور فیک قلمداد کرد.

مشکل دوم این است که جذابیت اکانت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از الگوریتم‌هایی مشخص می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین معیارها برای تعیین جذابیت یک اکانت، تعامل مستمر اکانت‌های دنبال کننده آن صفحه با محتواهای جدید هر صفحه است.

جذب فالوور فیک باعث می‌شود تا این فالوورها به محتوای صفحه‌ شما علاقه‌ی آنچنانی نداشته باشند و با محتوای منتشره از سمت شما ارتباط برقرار نکنند. همین امر سبب می‌شود تا جذابیت کلی صفحه کاهش پیدا کند.

جذب فالوور

  • جذب فالوور واقعی:

به تمام اشخاصی که بدون هیچ چشم‌داشتی و صرفا با داشتن علاقه صفحه‌ی شما را دنبال می‌کنند، فالوور واقعی گفته می‌شود. فالوورهای واقعی به محتوایی که منتشر می‌کنید، علاقه داشته و آن‌ها را دنبال می‌کنند.

این ارتباط دائمی، باعث می‌شود تا شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌ی مورد علاقه‌ی کاربران فعال را به کاربران دیگری که علایقشان با آن کاربران یکسان است، پیشنهاد دهند و در واقع فالوورهای واقعی باعث می‎شوند تا فالوورهای واقعی بیشتری شما را دنبال کنند. در صورتی که فالوورهای فیک باعث می‌شوند که حتی فالوورهای واقعی نیز، محتواهای شما را مشاهده نکنند.

فالوورهای واقعی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

فالوورهای واقعی را شاید بتوان به سه دسته‌ی فالوورهای ارگانیک، فالوورهای هدفمند و فالوورهای فعال تقسیم کرد.

  • جذب فالوور ارگانیک:

اولین گروه از فالوورهای واقعی را می‌توان فالوورهای ارگانیک قلمداد کرد. به فالوورهایی که به صورت طبیعی به صفحات شما رجوع کرده و آن را دنبال می‌‌کنند، فالوور ارگانیک گفته می‌شود.

این افراد ممکن است از طرق مختلف با صفحه‌ی شما آشنا شده باشند. اما مزیتی که نسبت به دیگر فالوورها دارند این است که با قطعیت بالایی می‌توان گفت که به صفحه‌ی شما علاقه داشته و وفادار خواهند بود.

چرا که بدون اینکه برای جذب این افراد به صورت مستقیم هزینه کرده باشید، دنبال کننده شما شده‌اند پس احتمالا برای آن‌ها جذابیت داشته‌اید.

  • جذب فالوور هدفمند:

یکی دیگر از راه‌های جذب فالوور واقعی، جذب فالوور هدفمند است. کسانی که احتمال می‌رود تا به محتوای تولیدی شما علاقه داشته باشند اما به صورت ارگانیک و طبیعی شما را پیدا نمی‌کنند، باید به صورت هدفمند جذب شوند.

بر فرض مثال شما در شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه‌ای دارید که بر اساس اطلاعات موجود به این نتیجه رسیده‌اید که خانم‌های بین ۲۰ تا ۴۵ سال، مخاطبان اصلی صفحه‌ی شما هستند.

حال اگر قصد داشته باشید تا به صورت هدفمند فالوورهای صفحه‌ی خود را افزایش دهید، بهتر است تا فالوورهای جدید، بیشتر از جنسیت مونث بوده و در دوران جوانی و میانسالی زندگی خود باشند.

برای رسیدن به این مقصود، یکی از موثرترین کارها این است تا تبلیغاتی با بیشترین اثربخشی برای این قشر طراحی شده و در کانال‌ها، صفحات و وب‌سایت‌هایی که این افراد با آن‌ها در ارتباط هستند منتشر شود.

مثلا اینفلوئنسرهایی که دنبال‌کنندگانشان خانم‌ها هستند می‌تواند بسیار اثربخش باشد و اگر این خانم‌ها جوان و میانسال باشند، احتمالا اثربخشی بیشتری خواهد داشت. به این مدل از تبلیغات و بازاریابی که هدفمند بوده و برای قشر کوچکی که مورد نیاز یک کسب و کار است انجام می‌شود نیچ مارکتینگ گفته می‌شود.

نیچ مارکتینگ به همراه گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی چریکی برای کسب و کارهایی که بودجه زیادی برای تبلیغات و بازاریابی ندارند و در عین حال نیاز به رشد سریع دارند، بهترین روش است. البته این روش‌ها منحصر به کسب و کارهایی که بودجه محدود دارند نمی‌شوند و خیلی از شرکت‌ها و برندهای بزرگ نیز از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

نایک، یونیسف و مک دونالد از معروف‌ترین برندهایی هستند که از این راهکارهای مارکتینگی برای افزایش آگاهی از برند و جذب فالوور هدفمند استفاده می‌کنند.

  • جذب فالوور فعال:

فعال بودن فالوورهای هر صفحه در شبکه‌های اجتماعی  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. جذب فالوور فعال برای صفحات مختلف اما آن‌طور که باید و شاید آسان نیست. چرا که شما باید دلیلی به فالوورهای صفحه خودتان بدهید که فعال بودن آن‌ها برایشان منفعت دارد.

فعال بودن فالوورها از آن جهت اهمیت دارد که الگوریتم‌های اکثر شبکه‌های اجتماعی صفحاتی که فعال‌تر هستند و کاربرانشان با آن‌ها تعامل بیشتری دارند را بیشتر در معرض دید کاربران دیگر قرار می‌‌دهد و باعث می‌شود تا فالوورهای بیشتری جذب این صفحات شوند.

کاربران فعال همچنین با شیر کردن محتواهای هر صفحه باعث می‌شوند تا افراد بیشتری این صفحات را دنبال کنند.

جذب فالوور

اما چگونه فالوور فعال جذب کنیم؟

برای جذب فالوور فعال روش‌های متعددی وجود دارد که شاید بهترین آن‌ها استفاده از فالوورهای قدیمی باشد. اگر برای کاربران فعال و فعلی سایت انگیزه ایجاد شود، این کاربران خودشان بدون اینکه مطلع باشند می‌توانند بهترین و اثربخش ترین نوع تبلیغ و بازاریابی را برای صفحه‌ی مورد علاقه‌شان انجام دهند.

این مدل از بازاریابی که به بازاریابی زبانی شناخته می‌شود، یکی از موثرترین انواع بازاریابی است. از آنجایی که همه‌ی انسان‌ها به نزدیکان و دوستانشان بیش از دیگران اعتماد دارند، اگر فردی حرفی را از نزدیکان یا دوستانش بشنود احتمال اینکه به حرف این فرد اعتماد کند خیلی زیاد است.

هرچه شما بتوانید برای این افراد انگیزه بیشتری ایجاد کنید تا صفحه شما را پروموت کنند، احتمال افزوده شدن کاربران فعال جدید به صفحه شما بیشتر می‌شود که این انگیزه‌ها می‌تواند به طرق مختلفی طراحی شود. مثلا هر شخصی که کاربر جدیدی را به صفحه اضافه کرد در قرعه‌کشی شرکت داده شود و یا اگر محصولی برای فروش در آن صفحه وجود دارد، به کاربران فعال صفحه کد تخفیف اختصاصی داده شود تا بتوانند به دوستانشان بدهند.

به این روش ریفرال مارکتینگ نیز گفته می‌شود. ریفرال مارکتینگ به این شکل است که برای کسانی که با وب‌سایت، صفحه و یا کسب و کار شما در تعامل هستند، انگیزه ایجاد شود تا کاربران و خریداران جدیدی برای شما اضافه کنند. بر فرض مثال، خیلی از کسب و کارها این امکان را فراهم کرده‌اند تا برای افراد مختلف لینک اختصاصی ایجاد شود.

هر شخص لینک اختصاصی خودش را برای آشنایانش ارسال کند و آن شخص در سایت ثبت‌نام کند و یا خرید جدیدی انجام دهد، به شخص اول هدیه‌ای داده شود. که این هدیه می‌تواند از نوع ریالی و یا غیر ریالی باشد.

جذب فالوور

اهمیت تولید محتوا و بازاریابی درونگرا در جذب فالوور

یکی از راه‌های دیگری که به جذب فالوور کمک می‌کند این است که به صورت مداوم محتوای جذاب و مطابق با نیاز کاربران تولید شود. تولید مداوم محتوا، علی‌الخصوص محتوای پر مخاطب، با الگوریتم اکثر شبکه‌های اجتماعی تطابق دارد و باعث می‌شود تا به کاربرانی که شما را دنبال نمی‌کنند نیز این محتواها نمایش داده شوند.

در تمامی شبکه‌های اجتماعی، امکان سرچ کردن نیز وجود دارد. اگر محتواهایی که تولید می‌شوند با الگوریتم‌های سرچ آن شبکه اجتماعی نیز مطابق باشد، بسیار بهتر استو دقیقا چیزی مشابه بهینه‌سازی موتورهای جست و جو (سئو) که بر اساس الگوریتم‌های گوگل انجام می‌شود. مثلا اگر شما قصد داشته باشید تا ویدئویی را در یوتیوب منتشر کنید، نوشتن تایتل مناسب و ساختار مناسب ویدئو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باعث می‌شود یوتیوب به محتوای تولیدی شما در سرچ خود جایگاه بهتر و بالاتری بدهد.

همچنین نباید از اهمیت و ارزش بازاریابی درونگرا غافل شد چرا که اگر شما محتوایی تولید کنید و کاربران با دیدن این محتوا به کاربر و دنبال کننده‌ی شما تبدیل شوند، احتمال وفاداریشان به شما بسیار بیشتر از حالتی است که شما با تبلیغات و صرف هزینه آن‌ها را به فالوور خود تبدیل کرده باشید.

نکاتی در راستا تولید بهترین محتوا برای جذب فالوور :

چگونه یک محتوا مفید و تاثیر گذار برای جذب فالوور تولید کنیم؟ تولید محتوای مفید و قابل انتشار تاثیری در جذب فالوور دارد؟ امروزه شبکه‌های اجتماعی مختلفی در سراسر جهان وجود دارد که صاحبین کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای نوپا از آن‌ برای دیده شدن خدمات و گسترش کار و فعالیت خود استفاده می‌کنند.

داشتن یک حساب کاربری با محتوای متنوع و‌ جذاب، بهترین کار برای ایجاد تعامل با مخاطبان، فالوورها و… خواهد بود. همانطور که می‌دانید پیشرفت علم و تکنولوژی باعث پیدایش شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله اینستاگرام، فیسبوک و … شده است که نتیجه آن ایجاد رقابتی تنگاتنگ میان صاحبین کسب و کار و کاربران است.

هریک از این کاربران به دنبال راهی خلاقانه و متنوع برای تولید بهترین محتوا برای جذب فالوور هستند. اجازه دهید یک مثال ساده برای درک بهتر موضوع ارائه دهیم. برای مثال، براساس آمار فیسبوک، حدود ۸۵ درصد از کاربران، ویدیوهای فیسبوک را بدون صدا نگاه می‌کنند. در چنین شرایطی بهتر است که ویدیوهایی خود را همراه با زیرنویس تولید کنید. بنابراین، سعی کنید تا محتوای خود را براساس علایق مخاطب تولید نمایید.

یکی دیگر از نکات مهم جهت دستیابی به موفقیت در جذب مخاطب، استمرار در تولید محتوا در أنواع حساب‌های کاربری و پلتفرم‌ها است. اینکار کمک می‌کند تا دنبال کنندگان فعال خود را از دست ندهید و طرفداران جدید برای حساب کاربری خود پیدا کنید.

از دیگر نکات مهم جهت  جذب فالوور و طرفداران وفادار، استفاده صحیح از هشتگ‌ها و رعایت نکات سئو در محتوا است. این نکات کمک می‌کنند تا سایر کاربران به راحتی با سبک و حوزه فعالیت شما آشنا شوند و یا حتی محتوای شما را برای دیگران ارسال کنند.

بهترین محتوا برای جذب فالوور، محتوای قابل انتشار است !

یکی از یهترین راه‌های جذب فالوور و حفظ فالوورهای قدیمی، تولید محتوای معتبر است. تولید محتوای معتبر و قابل انتشار راهی برای ایجاد إحساس صمیمیت و دوستی میان شما و مخاطبین است. همچنین کمک می‌کند تا اعتبار شما میان سایر کاربران افزایش یابد.

محتوای تولید شده باید به گونه‌ای باشد که کاربران قادر به انتشار و به اشتراک گذاشتن آن با یکدیگر باشند. توجه داشته باشید که برخی از شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام، نوعی الگوریتم دارند و محتوایی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته است را از طریق اکسپلور به دیگر اشخاصی که احتمال دارد از محتوای شما خوشش‌شان بیاید، نشان می‌‌دهد. در نهایت، فالوورها و مخاطبین جدید برای صفحه شما پیدا خواهد شد.

بنابراین، برای تولید محتوای خود وقت صرف کنید و بخشی از زمان خود را به تعامل با مخاطبین و دنبال کنندگان خود اختصاص دهید. برخی از افراد در زیر پست و محتوای منتشر شده، نظر خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. نظرات آن‌ها را با دقت مطالعه کنید و از آن برای تولید بهترین محتوا برای جذب فالوور در آینده استفاده نمایید.

خلاصه آنکه…

برای جذب طرفداران وفادار در سراسر جهان، محتوایی کاربردی تولید کنید و برای وقت مخاطب خود احترام قائل شوید. جذب و افزایش فالوورهای واقعی و  وفادار دارای مزایا و فواید بسیاری است. بنابراین، با رعایت نکات فوق، مخاطبین و فالوورهای وفادار خود را پیدا کنید و باعث دیده شدن کسب و کار و خدمات خود شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا