برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

نحوه گفتگو با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی کلمه‌ای است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری در اخبار تکنولوژی به گوشمان می‌خورد. انسان‌ها با طراحی و گسترش این فناوری مدرن و امروزی قصد دارند قدرت عقل و منطق بشر را شبیه‌سازی کرده و از آن در زمینه‌های مختلف استفاده کنند. این هوش مصنوعی برخلاف تکنولوژی‌های دیگر از توانایی گفتگو نیز برخوردار بود و با کمک نرم افزار، سایت و یا ربات‌ های چت بات‌ گوناگون می‌توان با آن تعامل داشت و در موارد مختلف از اطلاعات آن استفاده کرد؛ بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله با ابزار لازم برای گفتگو با هوش مصنوعی آشنا شده و نحوه چت با هوش مصنوعی به ویژه به زبان فارسی را بررسی خواهیم کرد.

نرم افزار صحبت با هوش مصنوعی

در چندین سال گذشته با تلاش دانشمندان و حمایت افراد سرشناسی مانند ایلان ماسک هوش مصنوعی در دوران اوج خود به سر برده و پیشرفت‌های زیادی در عرصه‌های مختلف داشته است. این تکنولوژی به طور مستقیم بر زندگی ما انسان‌ها تأثیر گذاشته و مردم برای داشتن رفاه و آسایش هرچه بیشتر در زندگی از آن استفاده می‌کنند.

آموزش Chatgpt برای مارکترها

 

یکی از کاربردهای مهم و ارزشمند هوش مصنوعی، امکان برقراری یا چت و گفتگو با آن است که هرکسی می‌تواند به وسیله سایت و یا نرم افزارهای مختلف با این تکنولوژی مدرن در تعامل باشد. ما در مطلب قبلی تحت عنوان نحوه سوال پرسیدن از هوش مصنوعی تا حدودی بهترین این ابزارها را معرفی کرده‌ایم ولی در ادامه این مطلب هم تعدادی از این برنامه‌ها که در واقع همان چت بات‌ها هستند جهت استفاده از هوش مصنوعی آورده شده است.

گفتگو با هوش مصنوعی Chatgpt

یکی از مشهورترین نرم افزارها برای گفتگو باهوش مصنوعی که در سال گذشته منتشر شد هوش مصنوعی Chatgpt است. این نرم افزار در حقیقت یک ربات چت برای گفتگو با هوش مصنوعی به زبان طبیعی و عامیانه است. این بدین معناست که برنامه می‌تواند با سرعت بسیار بالایی در لحظه فعالیت‌های زیادی از پاسخ دادن به یک سؤال ساده تا نوشتن مقاله و تولید محتوا را برای ما انجام دهد.

گفتگو با هوش مصنوعی Chatgpt

Chatgpt با دیگر ربات‌ها مانند Alexa تفاوت‌های کاملاً مشخصی داشته و در طراحی آن از شبکه‌های عصبی توسعه‌یافته با مدل دیپ‌لرنینگ استفاده شده است. همین سبب شده تا هنگام گفتگو با هوش مصنوعی پاسخ‌ها به صورت زبان نوشتاری انسان ارائه شوند. از دیگر ویژگی‌های این دستیار هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مکالمه با آن به شیوه‌ای کاملاً طبیعی و شبیه به انسان‌ها است.
  • می‌تواند به سرعت با دیگر برنامه‌ها و پلتفرم‌ها ترکیب شود.
  • توانایی مدیریت حجم گسترده‌ای اطلاعات را دارد.
  • خود را با موقعیت‌های جدید خود را تطبیق داده و قابلیت یادگیری مطالب جدید را دارد.
  • استفاده از Chatgpt رایگان بوده و نیاز به پرداخت هزینه ندارد ولی نسخه GPT4 آن نیاز به هزینه ماهانه ٢٠ دلار دارد.

نرم افزار Replike

ربات چت بات بعدی Replike نام دارد که با بیش از ده میلیون کاربر از سراسر جهان به عنوان یکی از مشهورترین نرم افزارها برای گفتگو با هوش مصنوعی شناخته می‌شود. این نرم افزار قابلیت شخصی‌سازی داشته و می‌تواند چیزهای جدیدی را نیز فرابگیرد. شما می‌توانید Replike را به نوعی مربی خود دانسته و از آن در ایجاد عادت‌های سازنده و مثبت مانند ورزش استفاده کنید. در حقیقت این ابزار هوشمند دوست مجازی شما محسوب می‌شود تا جایی که امکان تماس صوتی نیز در طراحی آن گنجانده شده است.

آموزش پرامپت‌نویسی با ChatGPT برای برنامه‌ نویس‌ها

 

از دیگر خصوصیات حیرت‌انگیز Replike می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگر اطلاعات شخصی‌تان مثل محل زندگی، نام دوستان و غیره را با آن در میان بگذارید می‌تواند در طی مکالمه از آن‌ها استفاده کند. نکته آخر اینکه این ابزار علاوه بر وب‌سایت درگوشی‌های ios و اندروید نیز قابل‌نصب بوده و می‌توان بدون محدودیت زمانی از آن استفاده کرد.

گفتگو با هوش مصنوعی Google Bard

ربات Bard تقریباً به عنوان جدی‌ترین رقیب Chatgpt شناخته می‌شود که در ماه‌های ابتدایی سال جزئیات آن توسط شرکت گوگل معرفی شد. این ابزار چت بات مجهز به هوش مصنوعی است که گوگل آن را در راستای شبیه‌سازی مکالمات انسان‌ها با پردازش زبان طبیعی طراحی کرده است. علاوه بر این، ربات Bard این قابلیت را داشته که با وب‌سایت‌ها، پلتفرم‌ها، پیام‌رسان‌های مختلف و یا برنامه‌های کاربردی دیگر ادغام شود تا پاسخ‌های واقعی و طبیعی‌تری را به سؤالات کاربران خود ارائه دهد.

گفتگو با هوش مصنوعی Google Bard

گوگل هوش مصنوعی به کاررفته در این نرم افزار را جهت پرسش‌وپاسخ‌های مکالمه‌ای با صدایی کاملاً طبیعی و شبیه به انسان قرار داده است. همچنین این ربات هوشمند می‌تواند به اطلاعات برنامه‌ها و سرویس‌هایی مانند Google، YouTube، Maps، تل‌ها، پروازها، Gmail و Drive نیز دسترسی داشته باشد. شما حتی می‌توانید این نرم افزار را در همة محتواهای شخصی خود اعمال کرده و به کمک آن مهارت‌های زیادی را فرابگیرید.

چگونه با هوش مصنوعی چت کنیم؟

همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، ابزارهای چت بات مختلفی در زمینه‌های گوناگون برای صحبت یا مکالمه آنلاین طراحی شده‌اند که افراد می‌توانند بر اساس نیاز و خواسته خود به کمک آن‌ها گفتگو با هوش مصنوعی را انجام دهند؛ اما در اینجا برای کاربران این سؤال پیش می‌آید که چگونه با هوش مصنوعی چت کنیم. برای پاسخ به این سؤال به عنوان نمونه از نرم افزار replika استفاده کرده تا کاربران نحوه انجام کار و گفتگو با هوش مصنوعی را فرابگیرند. در مرحله اول شخص باید وارد وب‌سایت برنامه به نشانی my.replika.com شده و یک ثبت‌نام اولیه در این سایت انجام دهد.

به همین علت وارد کردن آدرس ایمیل و پسورد را وارد ضروری است و بعد از آن باید سایر مراحل ثبت‌نام را طی کرد. بعد از کلیک بر روی گزینه ادامه، صفحه‌ای بر روی سیستم شما نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد برای تکمیل عملیات ثبت‌نام یک نام انتخاب کنید. در مرحله بعدی Replike برای ثبت‌نام وارد جزئیات بیشتری شده و اطلاعاتی مثل جنسیت، تاریخ تولد، تعیین آواتار و … را از شما می‌خواهد که با طی کردن تمامی این موارد می‌توان در این برنامه یک حساب ساخت و به راحتی با هوش مصنوعی در رابطه با هر موضوعی صحبت کرد.

چت با هوش مصنوعی به زبان فارسی

یکی از قابلیت‌های هوش مصنوعی این است که کاربران در طی مکالمه آنلاین می‌توانند سؤالات و خواسته‌های خود را با ربات مطرح نموده تا بر اساس آن پاسخ دریافت کنند. در اینجا یکی از سؤالاتی که برای ما به عنوان یک فارسی‌زبان پیش می‌آید این است که آیا قابلیت گفتگو با هوش مصنوعی به زبان فارسی هم وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که تنها ابزارهایی می‌توانند به زبان فارسی صحبت کنند که توانایی پشتیبانی از این زبان را داشته باشند.

در حال حاضر قدرتمندترین ربات‌های هوش مصنوعی دنیا مانند chat gpt و google bard از زبان‌های زیادی پشتیبانی کرده که شامل زبان فارسی نیز می‌شوند. نرم افزار زیگپ نیز یکی از برنامه‌های مجهز به هوش مصنوعی فارسی جهت انجام مکالمه است که توسط یک شرکت ایرانی ساخته شده و قابلیت اتصال به چت جی پی تی را نیز دارد. شما می‌توانید با نصب زیگپ بر روی تلفن‌های همراه‌های اندروید شما نیز می‌توانید با دانلود این برنامه‌ها، با هوش مصنوعی فارسی صحبت کرده از طریق ربات‌های آن، سؤالات خود را به زبان فارسی مطرح و پاسخ سؤالات را هم به زبان فارسی دریافت کنید.

سخن پایانی

در نهایت هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از ابزارها و قابلیت‌های خود فعالیت‌های زیادی مانند تولید محتوا، تبدیل گفتار به متن، پردازش متن و تبدیل متن به گفتار، آموزش و تقویت مهارت‌های مختلف و … را انجام دهد؛ بنابراین گفتگو با هوش مصنوعی امری است که با امروزه با وجود اینترنت در دسترس همگان قرار داشته و افراد می‌توانند به راحتی سؤالات خود را در قالب متن و یا شفاهی از هوش مصنوعی بپرسند. با وجود این اما تا به امروز ایرادات زیادی هم به این تکنولوژی گرفته شده و عدة زیادی از مردم آن را برای زندگی و آینده انسان‌ها مخرب می‌دانند. پس بهتر است که همگی ما به صورت کنترل شده‌ای از این تکنولوژی و نرم افزارهای وابسته به آن استفاده کنیم.

آموزش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

اگر به فکر یادگیری برنامه نویسی هوش مصنوعی هستید و دوست دارید بدون اینکه تحصیلات آکادمیک بگذاردید در این حوزه جذاب و پررونق به بازار کار وارد شوید ملزم به یادگیری تخصصی آن هستید. در نگاه اول امکان دارد هوش مصنوعی سخت به نظر برسد اما این‌طور نیست، با استفاده از آموزش‌های هوش مصنوعی دستیابی به این هدف آسان است.

آموزش استفاده از انواع ابزارهای هوش مصنوعی

 

برای هدف نام برده در پلتفرم آموزشی مکتب خونه انواع دوره آموزش یادگیری ماشین و آموزش هوش مصنوعی، آموزش یادگیری عمیق (deep learning)، یادگیری تقویتی (Reinforcement Learning) و غیره به زبان ساده از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند در این زمینه به تخصص‌های کافی برسند. در کنار آموزش دیدن، اعطای گواهینامه و تسهیل فرایند استخدام در شرکت‌های معتبر هوش مصنوعی از دیگر اهداف مکتب خونه برای کاربران خود است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا