برنامه نویسی و IT

چرا باید زبان برنامه نویسی swift را یاد بگیریم

ویژگی های زبان برنامه نویسی Swift

زبان برنامه نویسی Swift قصد دارد خطاهای برنامه نویسی را کاهش دهد و نسبت به کدهای Objective-C امنیت بیشتری داشته باشد و در عین حال نگارش های ساده تر،مختصرتر و کوتاه تر برای آسان خواندن کد نیز معرفی کند.

برای مشکلات کارایی، شرکت اپل تلاش قابل توجهی برای بهینه سازی انجام داده که سربار فراخوانی متدها را از بین ببرد و فرایند را ساده تر کند. اساسا زبان برنامه نویسی Swift مفهوم protocol extensibility را در بر می گیرد که به انواع، ساختارها و کلاس ها می توان اضافه کرد.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی Swift

 

شرکت اپل این قابلیت را به عنوان یک تغییر در شیوه برنامه نویسی معرفی کرده است و به عنوان یک برنامه نویسی قرارداد محور از آن یاد می کند.

تاریخچه

Swift، توسط یک توسعه دهنده نرم افزار آمریکایی به نام کریس لاتنر در سال 2010 میلادی اختراع شد که با همکاری برنامه نویس های Apple به راه خود ادامه داد. لازم به ذکر است که Swift از زبان های زیر الهام گرفته است:

  1. Rust
  2. Objective-C
  3. CLU
  4. C Sharp
  5. Python
  6. Ruby
  7. Haskell

اولین برنامه به زبان برنامه نویسی Swift ، برنامه موبایل کنفرانس جهانی توسعه دهندگان (WWDC) می باشد که در سال 2014 میلادی منتشر شد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش پایتون جادی
آموزش پایتون جادی

 

نسخه آموزشی زبان Swift

نسخه آموزشی برای توسعه دهندگان رسمی اپل در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان (WWDC) در دسترس قرار گرفت اما شرکت اپل قولی نداد که کد نسخه آزمایشی با کدهای نسخه نهایی مطابقت داشته باشد، البته این شرکت برنامه ریزی کرده تا تبدیل شدن کدهای آزمایشی به کدهای نهایی را در زمان عرضه نسخه نهایی منتشر نماید.

در سال 2014 میلادی زبان Swift در WWDC (کنفرانس جهانی توسعه دهندگان) معرفی شد و در همان سال با یک آپدیت به نسخه 1.2 ارتقا پیدا کرد. دوباره در سال 2015 میلادی در کنفرانس WWDC به نسخه 2 آپدیت شد و سپس در همین سال در نسخه 2.2، متن باز (Open Source) گردید. در سال 2015 میلادی دوباره تحت لیسانس آپاچی 2.0 در تاریخ 3 دسامبر 2015 برای پلتفرم های اپل و لینوکس عرضه شد.

نسخه 3 Swift نیز در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان سال 2015 میلادی معرفی شد و نقشه راه نسخه 3 برنامه نویسی Swift هم در وبلاگ Swift در تاریخ 3 دسامبر 2015 میلادی مشخص شد.

 

نسخه آموزشی زبان Swift

چرا باید زبان برنامه نویسی Swift را یاد بگیریم؟

به دلایل زیر بهتر است Swift را یاد بگیریم:

تصمیم شرکت اپل برای متن باز کردن Swift، توسعه سریع این زبان را امکان پذیر کرده است. طبق شاخص TIOBE در مارس سال 2017 میلادی، زبان برنامه نویسی Swift به عنوان یکی از 10 زبان محبوب برنامه نویسی در سراسر دنیا معرفی شد.

از آنجا که سوئیفت، Open Source است پس می توان از کدهای نوشته شده به این زبان، در لینوکس و برنامه نویسی اندروید استفاده کرد که برای توسعه دهندگان یک مزیت عالی محسوب می شود.

 

مقاله پییشنهادی : برنامه نویسی اندروید با پایتون
برنامه نویسی اندروید با پایتون

 

شما می توانید آموزش زبان Swift را در مرورگر یا هر پلتفرم دیگری از طریق IBM Swift Sandbox شروع کنید و برای توسعه و میزبانی اپلیکیشن های سمت سرور Swift با IBM Bluemix ادامه دهید.

 

چرا باید زبان برنامه نویسی Swift را یاد بگیریم؟

یادگیری زبان سوئیفت

شرکت اپل بسیار تلاش کرده است که یادگیری زبان سوئیفت را آسان کند. از این رو این زبان مانند سایر زبان ها خسته کننده نیست. اگر قبلا با زبان های برنامه نویسی دیگری کار کرده اید ممکن است حس کنید که قبلا دستورالعمل های آن در جای دیگری دیده اید و برایتان آشنا است.

سوئیفت یک زبان بهینه و سریع می باشد که بازخورد واقعی را فراهم می نماید و می توان به صورت یکپارچه از آن در کد C شی گرا استفاده کرد.

 

مقاله پییشنهادی : برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون را بهتر بشناسید
برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون را بهتر بشناسید

 

برای پیاده سازی ایده های خود باید زبان های مورد نیاز خود را سریع تر یاد گرفت زیرا یادگیری زبان های برنامه نویسی آسان نمی باشد. از این رو شرکت اپل دسترسی به مجموعه بزرگی از منابع یادگیری را فراهم کرده است که در یادگیری سریع مفاهیم این زبان به افراد کمک می کند.

از این رو منابع زیاد رایگان برای یادگیری زبان برنامه نویسی Swift و ساخت اپلیکیشن موجود دارند. می توانید از سایت های بین المللی Udemy و coursera و سایت فارسی clicksite.org برای یادگیری Swift استفاده کنید.

 

یادگیری زبان سوئیفت

امنیت در زبان برنامه نویسی Swift بالا است.

شرکت اپل یک حالت Playground را در سوئیفت فراهم کرده است که می توان از برای اجرای ایده های خود استفاده کرد و به همین دلیل است که از برنامه واقعی شما جدا است و به راحتی می توان ایده های غیر قابل اجرا را رها کرد.

فرصت های شغلی موجود نسبت به تعداد توسعه دهندگان زبان برنامه نویسی Swift بیشتر است، پس افرادی که مهارت در ساخت اپلیکیشن با زبان برنامه نویسی Swift را دارند، به راحتی می توانند برای خود کسب درآمد کنند.

 

ویدیو پییشنهادی: اصول برنامه نویسی C و ++C
اصول برنامه نویسی C و ++C

 

شرکت اپل زبان برنامه نویسی Swift را در سال 2014 میلادی معرفی کرد و در حال حاضر این زبان به نسخه 4 هم رسیده است. البته در حال حاضر توسعه Swift v.5 شروع شده است. دلیل اهمیت این موضوع این است که شرکت اپل یک نقشه مسیر شفاف برای پیشرفت های منظم نرم افزار سوئیفت ارائه می نماید که به توسعه دهندگان این اطمینان را می دهد که زبان برنامه نویسی سوئیفت را یاد بگیرند.

 

امنیت در زبان برنامه نویسی Swift بالا است.

تفاوت swift با C

شرکت اپل ادعا می نماید که الگوریتم های جستجو تا 2.6 برابر سریع تر از زبان برنامه نویسی C شی گرا و تا 8.6 برابر سریع تر از زبان برنامه نویسی Python 2.7 عمل می کند. کدهایی که در زبان Swift نوشته می شود همزمان به طور پیش اجرا، در روبروی هر خط کد، نتایج آن نمایش داده می شود و همچنین به طور کلی پس از نوشتن هر خط کد در قسمت پایین نشان داده می شود.

زبان Swift دارای کامپایلر قوی باشد و هر خط کدی که نوشته می شود اگر مشکل داشته باشد معمولا کامپایلر مشکل اصلی آن کد را پیدا می کند و حتی کدهای آماده برای خطا هم در اختیار کاربر قرار می دهد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا