مقالات دیجیتال مارکتینگ

۱۲ تکنیک کاربردی در سئو ویدئو

شما می‌دانید که ویدئو پرمصرف‌ترین رسانه دیجیتال است، پس اگر هنوز به فکر ایجاد یک کمپین بازاریابی ویدیویی برای کسب و کار خود نیستید، خیلی سریع باید دست بجنبانید! اما تولید ویدئوها تنها آغاز راه نیست شما باید بر روی سئو ویدئو (Video SEO) نیز کار کنید. این گام بعدی و احتمالاً مهم‌ترین مرحله بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو است.

بدون سئو ویدئو ، ویدئوهای شما در یوتیوب، گوگل و موتورهای جستجوی مشابه در رتبه بالایی قرار نخواهند گرفت. اگر هیچکس نتواند محتوای شما را پیدا کند، مطمئناً نه می‌توانید برند خود را معرفی کنید و نه برای فروش محصولات و ارائه خدمات کاری انجام دهید؛ اما با یکسری از تکنیک‌هایی که در این مقاله شرح می‌دهیم، می‌توانید وضعیت ویدئوهای خود را در موتورهای جستجو بهبود ببخشید. با وبلاگ مکتبخونه همراه باشید.

تکنیک اول: بهینه سازی محتوا در سئو ویدئو

آنقدر وسواس سئو نداشته باشید که در واقع به استراتژی شما آسیب برساند. اگر مردم محتوای شما را تماشا نمی‌کنند، پس  سئو ویدئو چه فایده‌ای دارد؟ محتوای ویدئویی و سئو باهم ترکیب می‌شوند تا باعث شوند برند شما بیشتر دیده شود. برای بهینه سازی محتوای خود، مطمئن شوید که آن قابل اشتراک گذاری و لینک پذیر است. بخش دیگری از بهنیه سازی به کاهش خجم ویدئو و ارائه چندین کیفیت مختلف (۳۶۰p، ۴۸۰p، ۷۲۰p) دارد.

به عبارت دیگر، محتوای مرتبط و آموزنده‌ای ارائه دهید که انگیزه اشتراک گذاری لینک را در کانال های دیگر به افراد بدهد. ویدیوی شما باید با کیفیت، جذاب و برای خواننده ارزشمند بوده تا بیشترین رشد را داشته باشد. با تولید محتوای بهینه سازی شده برای اشتراک گذاری، شانس بیشتری برای دستیابی رتبه بالاتر در گوگل دارد.

سئو ویدئو

تکنیک دوم: تمرکز بر بهینه سازی تلفن همراه

بهینه سازی تلفن همراه، دیگر تنها بخشی از سئو ویدئو نیست. در چند سال اخیر، مشاهده ویدئوها از طریق تلفن همراه از دسکتاپ پیشی گرفت و این فاصله همچنان در حال بیشتر شدن است. بهینه سازی ویدئوها برای موبایل مانند گذشته دشوار نیست. مطمئن شوید که وبسایت و ویدیوپلیر شما برای پخش ویدئو در گوشی همراه سازگار است.

همچنین، ویدیوهای خود را در یوتیوب و سیستم عامل‌های مشابهی که به طور خودکار برای مشاهده تلفن همراه بهینه شده‌اند، منتشر کنید. از آنجا که بیش از نیمی از ویدیوهای در دستگاه‌های تلفن همراه مشاهده می‌شوند، بهینه سازی ویدئوی سازگاری با گوشی همراه باعث افزایش ترافیک و رتبه شما در موتورهای جستجو می‌شود.

تکنیک سوم: بهینه سازی تصاویر بندانگشتی (Thumbnail)

اگرچه گوگل به دلیل محتوای موجود در تصویر بندانگشتی، شما را در رتبه بالاتری قرار نمی‌دهد اما تصاویر بندانگشتی به طور قابل توجهی بر موفقیت شما در به دست آوردن کلیک تأثیر می‌گذارد. مطمئن شوید تصویر کوچک شما جذاب و پیش بینی کننده محتوای ویدئو باشد. یک بندانگشتی جذاب است و بینندگان را وادار می‌کند تا درباره ویدیو بیشتر بدانند. برخی از ویژگی‌هایی که یک تصویر بندانگشتی را اثربخش می‌کند، شامل مواردی مانند رنگی بودن، قصه گویی، هیجان انگیز، دارای برند و بدون کلیک است.

یک علامت یا آرم روی تصویر بندانگشتی شما همچنین به کاربران بالقوه نشان می‌دهد که این یک ویدیوی حرفه‌ای بوده که تضمین کننده ارائه محتوای با کیفیت است. از آنجا که تصویر بندانگشتی اولین چیزی است که مخاطبان بالقوه شما می‌بینند، صرف زمان برای بهینه سازی آن برای کلیک، بر میزان کلیک‌های دریافتی ویدیوی شما تأثیر می‌گذارد.

تکنیک چهارم: بارگذاری در چند سیستم عامل

تکنیک چهارم: بارگذاری در چند سیستم عامل

تنها به آپلود ویدیوها در وبسایت خود متوسل نشوید. اگر این به درستی انجام شود، سئو ویدئو شما بهبود پیدا می‌کند. بنابراین باید در نظر بگیرید که همۀ ویدیوهای شما باید حداقل در وبسایت بارگذاری شوند زیرا الگوریتم‌های گوگل کلید رتبه بندی ویدیوهای شما هستند؛ اما آپلود در ویدئو در وبسایت شخصی کفایت می‌کند؟

علاوه بر این، برای به حداکثر رساندن قرار گرفتن در معرض دید و بهبود رتبه خود، یک لینک ویدیو خود را در همۀ شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کنید. سایر پلتفرم‌های میزبانی ویدئو مانند یوتیوب یا آپارات نیز می‌توانند به رتبه بهتر کمک کنند. این اصل ساده است، هر چه در مکان‌های بیشتری ویدیوی خود را منتشر کنید، گوگل آن را بیشتر تشخیص می‌دهد و کاربران شانس بیشتری برای پیدا کردن آن خواهند داشت.

تکنیک پنجم: تنوع سازی متن در پلتفرم‌های مختلف

هنگامی که ویدیوی خود را در چندین سیستم عامل منتشر می‌کنید، به همین جا بسنده نکنید. به جای کپی و چسباندن همان توضیحات و متن‌ها، از عبارت‌های جدید استفاده کنید. با قرار دادن کلمات کلیدی مختلف در نسخه‌های مختلف توضیحات ویدیو، شانس رتبه خود را افزایش دهید.

لازم نیست توضیحات کاملاً جدیدی برای هر پلتفرمی تایپ کنید اما می‌توانید طول عبارات، کلمات کلیدی و فراخوان‌های متن را کمی تغییر دهید. تست کنید که کدام عناوین و کلمات کلیدی بهتر هستند. ایجاد عناوین مختلف، توضیحات، تگ‌ها، تصاویر بندانگشتی و سایر موارد، برای ویدیوهای شما، شانس بیشتری برای رتبه بالاتر بر اساس کلمات کلیدی فراهم می‌کند.

تکنیک ششم: اضافه کردن کپشن برای بهبود سئو ویدئو

تکنیک ششم: اضافه کردن کپشن برای بهبود سئو ویدئو

از آنجا که گوگل یک پایگاه داده متنی است، هرچه متن بیشتری را به ویدیوی خود تهیه کنید، رسمیت بیشتری از موتورهای جستجو به دست خواهید آورد. کپشن‌ها بر ویدئوی شما مؤثر هستند زیرا کاربران را تشویق به دیدن آن می‌کند. اضافه کردن کپشن‌ها به عنوان راهکاری برای بهبود سئو ویدئو، به پروژه‌های ویدیویی شما کمک می‌کنند تا در هر جستجوی گوگل رتبه بالاتری داشته باشند. پیوست هرچه بیشتر متن به ویدئو، آن را به قالب مناسبی تبدیل می‌کند تا توسط گوگل شناسایی شود که این به نوبه خود منجر به تشخیص بیشتری خواهد شد.

ویدئو پیشنهادی : بازاریابی محتوایی 
بازاریابی محتوایی

 

تکنیک هفتم: استفاده از فرمت مناسب

ابزارهای وردپرس به شما این امکان را می‌دهند که تا حد امکان اطلاعات مربوط به نشانه گذاری ویدیوی خود را تزئین کنید. فرمت‌های ویدئویی که بیشترین اطلاعات متنی را ارائه می‌دهند، یکی از بهترین ابزارهای سئو ویدئو هستند. از این فرمت‌ها می‌توان به mp4 و WebM اشاره کرد که از همه محسوب‌تر هستند.

هرچه محتوای بیشتری در قالبی ارائه شود که موتورهای جستجو بتوانند آن را تشخیص دهند، اساساً پتانسیل بالاتری برای رتبه بندی دارید. استفاده از یک فرمت ویدئویی خاص، علاوه بر افزودن زمینه بیشتر به ویدئوها، قدرت بیشتری در موتورهای جستجو به شما ارائه می‌دهد.

نکاتی برای بهینه سازی محتوای ویدیویی

تکنیک هشتم: استفاده از پلتفرم مناسب

همانطور که قبلاً بحث کردیم، بارگذاری در یوتیوب ضروری است. یوتیوب پخش کلی ویدیو را ارائه می‌دهد و حداکثر راحتی را برای کاربران فراهم می‌کند. علاوه بر این، بهینه سازی ویدئو برای موبایل نیز بسیار مهم است. با این حال، پلتفرمی ‌که نباید از آن برای ویدئوهای خود استفاده کنید Flash است.

موتورهای جستجو حتی نمی‌توانند ویدیوی شما را در صورت پخش بر روی Flash شناسایی کنند. علاوه بر این، Flash برای بسیاری از کاربران اینترنت آزاردهنده است. فراتر از ویدیوها، باید سعی کنید Flash را به طور کامل از وبسایت خود حذف کنید تا تجربه کاربرپسندتری داشته باشید. استفاده از سیستم عامل‌های قدیمی ممکن است ویدیوهای شما را نامرئی کند. بارگذاری ویدئوهای در پلتفرم‌های میزبانی شخص ثالث، رتبه سئوی ویدئوهای شما را به حداکثر می‌رساند.

 

تکنیک نهم: بررسی و تحقیقات لازم در سئو ویدئو

نتایج شگفت انگیز با سخت کوشی به دست می‌آیند. شما نمی‌توانید یک کمپین بازاریابی ویدئویی را کنار هم بگذارید و انتظار داشته باشید که به اندازه یک استراتژی سئو ویدیو کاملاً موفق باشد. مراحل بعدی برای یادگیری نکات بیشتر سئو، برای فیلم‌های یوتیوب و غیره شامل مطالعه در مورد بازاریابی ویدیویی در وبلاگ‌هاست.

برای اطلاع از نکات ویدئویی جدید سئو و ایده‌های بازاریابی، انجمن‌ها و گروه‌های رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید. حتی اگر تصمیم دارید به شخص دیگری اجازه دهید تا در زمینه سئو به شما کمک کند، داشتن اطلاعات اولیه در این حوزه، می‌تواند مفید باشد. دستیابی به دانش گسترده و متنوع از سئو ویدیو، برای دستیابی به نتایج رضایت بخش و ارائه قابلیت اطمینان برای بینندگان ضروری است.

تکنیک نهم: بررسی و تحقیقات لازم در سئو ویدئو

تکنیک دهم: کمک از متخصصین سئو ویدئو

فرسودگی شغلی یک مشکل جدی است که سئو، تجزیه و  تحلیل، تبدیل، محتوا و همه چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر قدرت شما در چیزی غیر از سئو نهفته است، بگذارید شخص دیگری بر سئو ویدئو وبسایت شما نظارت داشته باشد. این می‌تواند به معنی استخدام یک فرد متخصص در این حوزه باشد.

برون سپاری پروژه‌های ویدئویی در عین اطمینان از نتایج با کیفیت، در وقت شما نیز صرفه جویی می‌کند. تفویض وظایف به افراد و شرکت‌های تخصصی، راهی کارآمد برای ارتقاء برند و کسب رتبه بالا در گوگل است.

ویدئو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

تکنیک یازدهم: توجه به بازخورد بیننده

هرچه بیشتر بر مخاطبان خود تمرکز کنید، سئو ویدیوی شما در گوگل بهتر خواهد بود. دربارۀ آن فکر کنید، رتبه بندی جستجوی شما به مخاطبان شما ارتباط دارد و اینکه آیا آن‌ها به اندازه کافی برای تماشای محتوای ویدیویی شما اهمیت قائل هستند یا خیر! فرمول رتبه برتر به تعداد لایک‌ها، نظرات و اشتراک گذاری ویدئوهای دریافتی مربوط است.

مهم نیست که سئو ویدیو چقدر خوب است، ویدیوهای شما نمی‌توانند رتبه بندی شوند، مگر اینکه مخاطبان از تماشای آن‌ها لذت ببرند. بینندگان را تشویق کنید تا بازخورد خود را ارائه دهند تا ببینید دقیقاً باید چه محتوایی تولید کنید هرچه ویدیوها کامنت‌های بیشتری دریافت کنند، موتورهای جستجو به شما پاداش می‌دهند.

ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس

 

سئو ویدیو چیست؟

تکنیک دوازدهم: تطابق با مد روز

هنگام تولید محتوای ویدئویی، پایبندی به روندها یک شمشیر دو لبه است. در حالی که پرداختن به روندها به شما ارتباط بیشتری با موتورهای جستجو می‌دهد، فضای رقابتی را نیز بسیار افزایش خواهد داد.

بهترین راه برای ارائه یک کار یونیک و بدون تقلید، دیدن موضوعات از زاویه دیگری است. این کار باعث می‌شود تا ویدئوهای شما به یک محتوای ارگانیک در موتورهای جستجو تبدیل شوند. ویدئوی شما به دلیل موضوع منحصر به فرد و داشتن اصالت، بینندگان را مجذوب خود می‌کند.

مقاله پیشنهادی : تاثیر گوگل ادز بر سئو
تاثیر گوگل ادز بر سئو

 

کلام آخر

موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر هستند. از متخصصان بیاموزید اما نترسید که استراتژی‌های مختلف سئو را آزمایش کرده و ببینید نتایج چه چیزی برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورند. سئو ویدئو شاید به اندازه متن مهم نباشد اما می‌تواند تأثیری شگفتی بر مخاطبان بگذارد. به ویژه برای ویدئوهای آموزشی که درک آن از طریق متن دشوار است، ویدئو می‌تواند راهکاری فوق العاده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا