اکسل

آموزش What If Analysis در اکسل

امروز با آموزش What If Analysis در اکسل همراه شما عزیزان هستیم. همان‌طور که می‌دانید اکسل به عنوان یک نرم‌افزار صفحه گسترده یکی از قدرتمند‌ترین نرم‌افزار‌های مسائل مالی است. این پلتفرم ابزار‌های بسیاری در اختیار ما می‌گذارد تا فرایند محاسبات و تصمیم‌گیری در مورد مسائل مهم حسابداری را تسهیل و تسریع بخشد. سهم  بزرگی از موضوعات حسابداری را مباحث تحلیل وضعیت و محاسبه سناریو‌های مختلف مالی شکل داده‌اند؛ طراحان نرم‌افزار Microsoft Excel نیز بر این اساس ابزار‌های تحلیلی کارآمدی را برای کاربران خود تولید کرده‌اند. یکی از این ابزار‌ها What If Analysis در اکسل است.

ابزار وات ایف در اکسل قدرت مانور شما را در انجام تحلیل‌های پیچیده افزایش می‌دهد. توانایی که اکسل آنالیز در اختیار شما می‌گذارد به قدری مهم است که در صورت نبود آن برای برخی عملیات ده‌ها ساعت زمان نیاز داشتید. برای آشنایی بیشتر و یادگیری Analysis در اکسل تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

گام اول آموزش What If Analysis در اکسل

در گام اول لازم می‌دانیم آشنایی اولیه شما را نرم‌افزار What If رقم بزنیم. آنالیز What If چیست؟ چه امکاناتی دارد؟ کجا‌ها کاربرد دارد؟ و چگونه می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟ تمام این‌ها سؤالاتی هستند که ذهن کاربران بسیاری را به خود درگیر کرده‌اند. در این مقاله سعی خواهیم کرد هیچ سؤالی بی جواب نماند.

دوره پیشنهادی: دوره آموزش مصورزای داده ها با اکسل

در پاسخ به What If چیست؟ باید بگوییم این ابزار یک Analysis Tool است که با نام تحلیل حساسیت (Sensitivity Analysis) نیز شناخته می‌شود. شاید تحلیل حساسیت ترجمه مناسب برای این عبارت نباشد. اما متأسفانه ترجمه بهتری در دسترس نیست.

عبارت Sensitivity Analysis اشاره به ابزاری دارد که با دریافت ورودی‌هایی، آن‌ها را نسبت به تغییر یک یا چند فاکتور مورد تحلیل قرار می‌دهد. به این معنی که به‌عنوان‌مثال با تغییر مقدار یک سلول تأثیر آن را بر دیگر سلول‌های وابسته می‌سنجد. در ادامه با مثال‌های عملی این مطلب را بهتر تفهیم خواهیم کرد.

برای تکمیل گام اول این آموزش بهتر است بدانید وات ایف آنالیز یک ویژگی از نرم‌افزار اکسل بوده و ۳ ابزار کارآمد را در اختیار دارد. این ۳ ابزار هرکدام دارای کاربرد‌هایی جداگانه هستند که در ادامه به طور کامل و مفصل آموزش خواهیم داد. در این قسمت می‌خواهیم با نام آن‌ها آشنا شوید.

  • ابزار Scenario Manager در اکسل
  • ابزار Goal Seek در اکسل
  • ابزار Data Table در اکسل

جهت دسترسی به این ابزار باید به سربرگ Data در این نرم‌افزار مراجعه کنید.

دسترسی به What If Analysis در اکسل

آموزش Goal Seek در اکسل

برای اینکه روند آموزش راحت باشد ابتدا با ساده‌ترین ابزار What If شروع می‌کنیم. گل سیک در اکسل برای تحلیل یک جدول بر اساس تغییر یک سلول منفرد مناسب است. جهت شروع کار با این ابزار یک سناریو تعریف می‌کنیم. فرض کنید یک فروشگاه لوازم جانبی کامپیوتر داریم. هدف ما این است محصولات خود را با ۱۵ درصد سود به فروش برسانیم؛ بنابراین جدول خود را به شکل زیر طراحی می‌کنیم.

آموزش Goal Seek در اکسل

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید قیمت فروش کالا با افزایش ۱۵ درصدی قیمت خرید تعیین شده است. یک ستون نیز برای مشخص شدن مقدار ریالی سود حاصل از فروش در نظر گرفتیم. در مرحله آخر برای اطمینان از درصد سود یک ستون نیز برای این منظور اضافه شده است.

برای محاسبه مقدار ستون آخر از فرمول K8/J8%= استفاده کردیم. اما خروجی این فرمول عدد مورد انتظار ما را نشان نمی‌دهد. ما ۱۵ درصد افزایش قیمت داشتیم در حالی که مبلغ ریالی تنها حدود ۱۳ درصد از قیمت فروش است. برای اینکه محاسبه کنیم با چند درصد افزایش قیمت، 15 درصد سود خالص کسب خواهیم کرد باید از ابزار گل سیک استفاده کنیم. به مسیر وات ایف مراجعه کرده و Goal Seek را بزنید.

Goal Seek

یک پنجره کوچک ظاهر می‌شود که ۳ ورودی نیاز دارد. ورودی اول Set Cell است. در این کادر متنی آدرس سلولی را وارد کنید که می‌خواهید مقدار آن به تارگت مورد نظر شما برسد.

Set Cell

کارد بعدی To Value نام دارد. در این قسمت نیز باید تارگت خود را وارد کنید.

To Value

آخرین ورودی که باید به این نرم‌افزار بدهیم آدرس سلولی است که با تغییر آن رسیدن به تارگت ممکن می‌شود.

To Value1

ما قصد داریم درصد افزایش را به مقداری برسانیم که درصد سودمان به ۱۵ برسد؛ بنابراین مقادیر را به شکلی که در تصویر بعدی می‌بینید وارد می‌کنیم.

To Value2

سپس دکمه Ok را می‌زنیم.

To Value٣

خروجی کار به شکل زیر خواهد بود. سیستم پس از تحلیل‌های انجام شده نتیجه را اعلام کرد. اگر درصد افزایش را ۱۸ در نظر بگیریم حد سود خالص حاصل از فروش کالا به ۱۵ درصد می‌رسد.

خروجی کار

به پنجره کوچکی که در بالای جدول می‌بینید توجه کنید. اگر در این صفحه OK را بزنیم مقادیر تغییر یافته در جدول باقی می‌مانند. اما اگر Cancel را کلیک کنیم اعداد به مقدار اولیه خود باز می‌گردند.

خروجی کار 2

آموزش Scenario Manager در اکسل

در ادامه آموزش What If Analysis در اکسل می‌خواهیم با ابزار کمی پیشرفته‌تر کار کنیم. بخش Scenarios را هم با کمک جدول قبلی انجام می‌دهیم.

دوره پیشنهادی: آموزش اکسل مقدماتی

Scenario Analysis به ما کمک می‌کند چندین سناریو را بر روی یک داده تحلیل کنیم. برای شروع از منوی Data ابزار Scenario Manager را انتخاب کنید.

آموزش Scenario Manager در اکسل

در پنجره باز شده دکمه Add را بزنید.

Scenario Manager در اکسل

صفحه بعدی ۲ ورودی از ما می‌خواهد. کادر اول نام سناریو است. چون می‌خواهیم چند سناریو را آزمایش کنیم باید برای هر کدام یک نام تعیین کنیم. قسمت بعدی آدرس سلولی را می‌خواهد که با تغییر آن تحلیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. یک کارد متنی بزرگ‌تر نیز در تصویر می‌بینید که برای نوشتن کامنت استفاده می‌شود. کامنت فقط برای خوانایی تحلیل کاربرد دارد. پس از تکمیل فرم Ok را می‌زنیم.

Scenario Manager

صفحه بعدی مقدار سلولی که در صفحه قبلی معرفی کردیم را به صورت اعشاری نمایش می‌دهد. باید آن را به عددی تغییر دهیم که می‌خواهیم بجای عدد فعلی در جدول مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

کار با Scenario Manager در اکسل

در این مثال عدد را به ۲۵ درصد تغییر داده و دکمه Add را می‌زنیم.

دکمه Add

با زدن دکمه Add سناریو قبلی ذخیره شده و به صفحه اول تعریف سناریو باز می‌گردیم. یک نام دیگر برای سناریو انتخاب کنید. سپس دوباره سلول درصد افزایش را انتخاب و OK را بزنید.

سلول درصد

در صفحه بعدی دوباره عدد دلخواه را وارد کرده و این بار روی OK کلیک می‌کنیم.

سلول درصد1

همان‌طور که در تصویر بعدی مشاهده می‌کنید نام سناریو‌هایی که تعریف کردیم به صورت لیست نمایش داده می‌شود. با دو بار کلیک روی هر کدام می‌توانیم به صفحه ویرایش آن وارد شویم. پس از تعریف سناریو‌ها نوبت به اجرای تحلیل می‌رسد. روی Summery کلیک کنید.

Summery

در پنجره ظاهر شده ۲ گزینه برای نمایش نتیجه تحلیل داریم. گزینه اول یک جدول کامل با توضیحات ارائه می‌دهد. اما گزینه دوم خلاصه‌ای از تحلیل را به نمایش می‌گذارد. کادر Result cells نیز آدرس سلولی را می‌خواهد که تغییرات روی آن تأثیر خواهد گذاشت. داخل این کادر آدرس سلول درصد سود را وارد کرده و گزینه Scenario PivotTable report را فعال کنید. در انتها برای مشاهده نتیجه دکمه OK را بزنید.

کادر Result cells

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صورت پیاده‌سازی سناریو اول درصد سود تقریباً ۱۶.۶  خواهد شد. اما با اجرای سناریو دوم ۲۰ درصد سود می‌کنیم.

کادر Result cells

اگر در صفحه قبلی گزینه Scenario Sammery را انتخاب می‌کردیم جدولی مشابه تصویر زیر تولید می‌شد.

Scenario Sammery

این گزینه اطلاعات تحلیل را با جزئیات بیشتر نمایش می‌دهد.

آموزش Data Table در اکسل

آخرین بخش آموزش What If Analysis در اکسل نیاز به سناریو کمی متفاوت‌تر دارد. فرض کنید یک جدول برای محاسبه اقساط ماهیانه وام طراحی کردیم.

آموزش Data Table در اکسل

برای محاسبه قسط هر ماه مانند تصویر عمل می‌کنیم.

محاسبه قسط هر ما

فرمول نوشته شده خروجی زیر را خواهد داشت.

محاسبه قسط هر ما با اکسل

اما ما می‌خواهیم بدون تغییر دادن مقادیر جدول، اقساط ماهیانه را برای مبالغ بیشتر وام و درصد‌های مختلف محاسبه کنیم. برای این کار جدول خود را به شکل زیر تغییر می‌دهیم.

محاسبه قسط هر ما

در این جدول اعداد موجود در ستون مبالغ مختلف وام بوده و اعدادی که در سطر می‌بینید درصد‌های متفاوت را نشان می‌دهد. این جدول را به صورتی که سلول «اقساط هر ماه» نیز داخل آن قرار گیرد انتخاب کنید.

Data Table در اکسل

سپس از بین ابزار‌های وات ایف گزینه Data Table را انتخاب کنید.

Data Table

در پنجره باز شده داخل کادر اول باید سلولی را وارد کنید که با سطر جدول جدیدمان مرتبط است. در این مثال نرخ سود گزینه متناسب خواهد بود. کادر بعدی به سلولی که با ستون جدول ارتباط دارد اشاره می‌کند. گزینه متناظر این مثال مبلغ کل وام است. پس از وارد کردن مقادیر دکمه OK را بزنید.

کار با Data Table در اکسل

همان‌طور که می‌بیند میزان بازپرداخت ماهیانه هر مبلغ وام با درصد‌های مختلف محاسبه در جدول نمایش داده می‌شود.

حرف آخر

What If Analysis یک ابزار قدرتمند برای اجرای تحلیل‌های مختلف با سناریو‌های متفاوت است. یادگیری این ابزار برای دانشجویان و افرادی که با مباحث مالی سروکار دارند توصیه می‌شود. اگر با خواندن این مطلب این حس در شما ایجاد شد که باید نرم‌افزار اکسل را بیشتر و بهتر یاد بگیرید حق دارید. اغلب دانشجویان حسابداری و حتی افرادی که همین الان در شغل حسابداری مشغول به کار هستند آشنایی چندانی با این نرم‌افزار ندارند. مکتب خونه این نیاز را حس کرده و دوره‌های مختلفی برای آموزش اکسل برای شما کاربر گرامی فراهم کرده است.

دوره پیشنهادی: دوره آموزش مصورسازی داده ها با اکسل

پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌های آموزش اکسل در مکتب خونه بازدید کنید. مطمئن باشید نیاز‌های شما به خوبی در آموزش‌‌های ما تحت پوشش قرار گرفته است. سخن پایانی اینکه در صورت وجود هرگونه ابهام در این محتوا حتماً سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا