برنامه نویسی و IT

آموزش برنامه نویسی AMI چیست

آموزش برنامه نویسی AMI

اگر به یادگیری زبان برنامه نویسی AMI علاقه‌مند هستید و می‌خواهید برای مراکز تلفنی مبتنی بر استریسک به برنامه نویسی و طراحی داشبوردهای مدیریتی بپردازید، با این مقاله همراه ما باشید؛

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش VoIP 
آموزش VoIP

 

اگر برنامه نویسان فعال در زمینه کار با AMI در استریسک، مهارت های خود را افزایش داده و بر روی مفاهیم اصلی این زبان تسلط پیدا کنند، به راحتی قادر به تولید ماژول‌ها و ابزارهای کاربردی مختلفی خواهند بود که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

آموزش برنامه نویسی AMI چیست

کاربردهای برنامه نویسی AMI

برنامه نویسی AMI در واقع یک پروتکل بسیار ساده است که به شما اجازه می‌دهد به طور کامل با سرور asterisk ارتباط برقرار کرده و آن را مدیریت کنید.

کاربردهای این زبان برنامه نویسی بسیار گسترده است و با استفاده از آن می‌توان اقدام به ایجاد یا ویرایش پرونده‌های پیکربندی asterisk نمود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش Call File
آموزش Call File در استریسک

 

همچنین می‌توان مدیریت تماس‌ها، سرویس گیرندگان، نمایندگان، شماره تلفن و غیره را پشتیبانی نمود.

پس از یادگیری برنامه نویسی AMI می‌توانید از کاربردهای آن برای به انجام رساندن پروژه‌های مختلف و تولید ابزارها استفاده کنید، برای نمونه به ابزار‌های زیر توجه فرمایید؛

  • ابزار مانیتورینگ مرکز تماس، مرکز تلفن و داخلی‌ها به صورت زنده
  • ابزار پیاده‌سازی ماژول تماس اتوماتیک و انواع سیستم‌های هشداردهنده
  • ابزار‌ مدیریت سیستم‌های امنیتی
  • ابزار داشبورد مدیریتی (متناسب با انواع گزارشات مرکز تلفن و یا مرکز تماس)
  • ابزاری برای سیستم یادآوری جلسات
  • ابزار اعلام بدهی مشتریان یک سازمان(بانک)

آموزش برنامه نویسی AMI در استریسک

رابط مدیر

(Asterisk Manager Interface (AMI یک رابط برنامه نویسی قدرتمند است. این برنامه به برنامه‌های خارجی اجازه می‌دهد تا سیستم Asterisk را کنترل و نظارت کنند.

این رابط اغلب برای ادغام Asterisk با فرایندها و سیستم‌های موجود تجاری و نرم افزار CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از برنامه ها مانند شماره گیرهای خودکار و سیستم‌های کلیک برای تماس استفاده شود.

Asterisk Manager Interface اتصالات موجود در یک پورت شبکه را گوش می‌دهد. سپس یک برنامه سرویس گیرنده می‌تواند به Asterisk Manager Interface موجود در آن پورت متصل شود، تأیید اعتبار شود و دستورات را به Asterisk ارسال کند.

 

مقاله پیشنهادی : مزایای VoIP
مزایای VoIP

در این شرایط Asterisk به درخواست شما پاسخ خواهد داد و حتی برنامه مشتری را با وضعیت سیستم به روز خواهد کرد.

آموزش برنامه نویسی AMI

برای استفاده از مدیر، باید یک حساب در پرونده /etc/asterisk/manager.conf تعریف کنید. این فایل چیزی شبیه به این خواهد بود:

 

[general]
enabled = yes
port = 5038
bindaddr = 0.0.0.0

[oreilly]
secret = notvery
;deny=0.0.0.0/0.0.0.0
;permit=209.16.236.73/255.255.255.0
read = system,call,log,verbose,command,agent,user
write = system,call,log,verbose,command,agent,user

 

در بخش [general]، باید سرویس را با تنظیم پارامتر enabled = yes فعال کنید. برای اینکه این تغییر اعمال شود، باید مدیر را بارگیری کنید. درگاه TCP به طور پیش فرض ۵۰۳۸ است.

 

مقاله پیشنهادی : برنامه نویسی AGI
برنامه نویسی AGI چیست

سپس، شما برای هر کاربر بخشی را ایجاد می‌کنید که برای سیستم احراز هویت می‌شود. برای هر کاربر، نام کاربری را در پرانتز مربع ([]) و به دنبال آن رمز ورود کاربر (مخفی)، آدرس‌های IP موردنظر برای دسترسی به آن‌ها و مجوزهای مربوط به آن کاربر را بخوانید و بنویسید.

 

ویژگی های برنامه نویسی AMI

ویژگی های برنامه نویسی AMI

اختراع تلفن در طول تاریخ تحولات زیادی را ایجاد نموده و تا کنون به عنوان یکی از بهترین اختراعات شناخته شده است. در دنیای امروز هر فرد به طور انحصاری گوشی تلفن همراه و شماره موبایل خاصی دارد که با استفاده از آن بسیاری از امور اصلی زندگی خود را می گذراند.

اما جدا از مصرف کنندگان عادی در دنیای پیشرفته امروزی، اکثر کسب و کار‌ها برای ارتباطات مختلف و بازاریابی یا پشتیبانی محصولات از این اختراع مهم بهره می‌گیرند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش Dialplan در استریسک
آموزش Dialplan در استریسک

 

استریسک نرم افزاری است که برای شبکه‌های داخلی و خارجی تلفن همراه استفاده شده و امکان کنترل آن‌ها را با استفاده از برنامه نویسی فراهم می‌آورد.
برای بهره مندی از ویژگی‌های مختلف استریسک، باید توانایی کار با رابط مدیریت آن را نیز داشته باشید، به همین منظور لازم است با برنامه نویسی AMI آشنا شوید.

در ادامه با برخی از ویژگی‌های مهم این زبان آشنا شده و نحوه کد نویسی با آن‌ها را برایتان شرح می‌دهیم.

 

Login

وارد شدن کاربر به رابط مدیر

Action: Login
Username: testuser
Secret: testsecret

Originate

پبرقراری تماس از یک کانال به یک برنامه افزودنی

 

 

Action: Originate
Channel: sip/12345
Exten: 1234
Context: default
Originate – برقراری یک تماس از یک کانال به یک برنامه افزودنی،بدون انتظار برای تکمیل تماس
Action: Originate
Channel: sip/12345
Exten: 1234
Context: default
Async: yes
Redirect with ExtraChannel:

ExtraChannel

داشتن برنامه “ربات” با استفاده از ویژگی ExtraChannel از طریق رابط مدیریت( قبل از برقراری تماس به طور کامل،ر دو طرف به اتاق ملاقات هدایت می‌شوند)

Action: RedirectChannel: DAHDI/1-1
ExtraChannel: SIP/3064-7e00 (varies)
Exten: 680
Priority: 1

 

کلام آخر

 

در مجموع با توجه به اطلاعات درج شده در این مقاله متوجه شدیم که تلفن یکی از مهمترین اختراعات بشر بوده و کاربرد آن برای مصارف شخصی، برقراری ارتباطات داخلی، ایجاد ارتباط در سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف، به انجام رساندن بازاریابی تلفنی و پشتیبانی از محصولات در دنیای امروزی بسیار زیاد است.

 

ویژگی های برنامه نویسی AMI

برای استفاده بهینه از ویژگی‌های این ابزار، می‌توان از نرم‌افزاری به نام استریسک استفاده کرد که امکان کنترل شبکه‌های داخلی و خارجی تلفن را به وسیله برنامه نویسی فراهم نموده و با استفاده از برنامه نویسی AMI نیزمی‌توان رابط مدیریتی مناسبی برای استریسک فراهم نمود.

 

مقاله پیشنهادی : تحقیقات بازار با voip
تحقیقات بازار با voip

امروزه با اتوماسیونی شدن بیشتر کسب و کارها در حوزه‌های مختلف، دیگر استفاده از نیروی انسانی منطقی نیست و حتی صرفه اقتصادی نیز ندارد.

برای مثال سازمان بزرگی را در نظر بگیرید که تماس‌های خارجی بسیار زیادی دارد و اگر قرار باشد از اشخاص مختلف برای پاسخگویی به آن‌ها استفاده شود، هزینه‌های سنگینی به این سازمان تحمیل خواهد شد.

پس بهترین راه حل استفاده از برنامه نویسی AMI و پیاده سازی voip (برنامه نویسی برای سیستم‌های تلفنی و مدیریت ارتباطات) می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا