مقالات دیجیتال مارکتینگ

از اصول سئو چه می‌دانید؟

اصول سئو : محال است که با دنیای دیجیتال سر و کار داشته باشید و راجع به سئو و رعایت اصول سئو چیزی نشنیده باشید. سئو از چندین عنصر مختلف تشکیل شده است و دانستن اینکه آن‌ها چه هستند و چگونه کار می‌کنند کلیدی در درک مهم بودن اهمیت سئو است. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را به صورت اجمالی با تعریف سئو و اصول اساسی و کاربردی آن آشنا کنیم.

سئو چیست؟

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization، که عبارت است از افزایش مقدار و کیفیت ترافیک ارگانیک ورودی به وب سایت شما از طریق نتایج سرچ موتور جستجو. برای درک معنای واقعی عبارت بهینه سازه موتور جستجو(SEO)  بیایید این تعریف را تجزیه و تحلیل کنیم و قسمت های مختلف آن را بررسی نماییم:

 • کیفیت ترافیک:

شما می‌توانید تمام بازدیدکنندگان در دنیا را به خود جلب کنید، اما اگر آن‌ها به سایت شما بیایند به دلیل اینکه در نتیجه سرچ، گوگل به آن‌ها گفته است که شما یک فروشگاه لپتاپ و محصولات اپل هستید ولی در واقع شما یک کشاورز هستید که سیب می‌فروشید،بازدید آن‌ها برای شما بی ثمر است و کیفیت لازم را ندارد. درعوض شما باید بازدیدکنندگانی را جذب کنید که واقعاً به محصولاتی که شما ارائه می‌دهید نیازمند باشند و به خرید محصولات و خدمات شما علاقه داشته باشند.

 • مقدار ترافیک:

هرچه افراد مناسب‌ بیشتری را ترقیب کنید که از طریق صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) بر روی سایت شما کلیک کنند، مقدار ترافیک بیشتری را وارد سایت خود کرده‌اید که این اتفاق خوبی برای کسب و کار شماست.

 • نتایج ارگانیک:

تبلیغات بخش قابل توجهی از بسیاری از SERP ها را تشکیل می‌دهد. ترافیک ارگانیک، ترافیکی است که مجبور به پرداخت هزینه‌ای برای به دست آوردن آن نیستید.

اصول سئو

سئو سایت چگونه کار می‌کند

شما ممکن است یکی از موتور‌های جستجو مانند Bing، Yahoo و Google را به عنوان وبسایتی که از آن برای جستجو مطالبی که در ذهنتان هست استفاده می‌کنید، انتخاب کنید. بعد از تایپ سوالتان در کادر مخصوصش، به طرز جادویی یک لیست طولانی از پوند‌ها به صفحات وبسایت‌های مختلف که درباره با سوال ما مطالبی گفته‌اند، نمایان می‌شود. که هر کدام به طور بالقوه می‌توانند پاسخگو سوال شما باشند. اما آیا شما هرگز به این فکر کرده‌اید که در پشت آن لیست‌های جادویی از لینک‌های مختلف چه چیزی وجود دارد؟

نحوه کار آن به این صورت است کهGoogle  (یا هر موتور جستجویی که استفاده می‌کنید) دارای یک خزنده (Crawler) است که  به طور سیستماتیک در شبکه جهانی وب جستجو می‌کند و اطلاعات مربوط به تمام محتوایی را که می‌توانند در اینترنت پیدا کنند جمع آوری می‌کند. خزنده ها همه این نتایج را به صورت ۱ ها و ۰ ها برای ایجاد فهرست به موتور جستجو بازمی‌گردانند. سپس این شاخص از طریق الگوریتمی تغذیه می‌شود که سعی می‌کند همه آن داده‌هایی را که با درخواست شما مطابقت دارند را به شما نمایش دهد.

 

مقاله پیشنهادی :نرخ کلیک چیست؟
نرخ کلیک چیست؟

 

اصول سئو

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) سنگ بنای تجارت مدرن است. بسیاری از مطالعات اهمیت SEO را  برای افزایش موفقیت در تجارت الکترونیک نشان داده اند و در اینجا چند آمار برای اثبات آن آورده شده است:

 • حدود ۹۳٪ از کل بازدیدها از یک موتور جستجو حاصل می‌شود.
 • ۷۵٪ از کاربران هرگز از صفحه اول نتایج جستجو عبور نمی‌کنند.
 • اولین موقعیت در نتایج جستجوی ارگانیک Google در دسک تاپ ۳۴٪ نرخ کلیک دارد.

با در نظر گرفتن همه این ارقام، مسئله این نیست که آیا شما باید یک استراتژی SEO خوب برای وب سایت خود ایجاد کنید یا نه بلکه مهم این است که چگونه این کار را به بهترین شکل انجام دهید. در اینجا اصول سئو که برای افزایش بازدید وب سایت شما در طولانی مدت  اهمیت فراوانی دارند آورده شده است:

URL ها

ساخت یک URL خوب یکی از مهم‌ترین اصول سئو است که باید آن را رعایت کنید. یک URL خوب ساخته شده، به شما نشان می‌دهد که صفحه تحت پوشش چه چیزی است. اگرچه استفاده از URL  که شامل کلمات کلیدی باشد می‌تواند قابلیت جستجو در سایت شما را بهبود بخشد، اما URL ها به تنهایی معمولاً تأثیر مهمی در توانایی رتبه بندی یک صفحه ندارند.

در اینجا چند روش اصلی وجود دارد:

 • URL ها را تا حد ممکن ساده، مرتبط و دقیق بنویسید
 • از استفاده از پارامترهای URL خودداری کنید
 • URL ها باید مختصر باشند
 • در صورت لزوم برای خوانایی، فقط از خط فاصله برای جدا کردن کلمات استفاده کنید
 • از حروف کوچک استفاده کنید. در بعضی موارد، حروف بزرگ می‌توانند باعث ایجاد صفحات تکراری شوند.

URL چیست

سئو در صفحه

SEO ON PAGE عملی برای بهینه سازی صفحات وب به منظور رتبه بندی بالاتر و کسب ترافیک مرتبط‌تر در موتورهای جستجو است. On-page به محتوا و کد منبع HTML صفحه‌ای گفته می شود که می‌تواند بهینه شود، در مقابل SEO خارج از صفحه که به پیوندها و سایر علائم خارجی اشاره دارد.

بهینه سازی کلمات کلیدی

وقتی به ایجاد یک محتوا فکر می‌کنید، لازم است که واژه‌هایی را که مردم بیشتر در جستجو‌های خود از آن‌ها استفاده کرده‌اند بشناسید. اگر رعایت اصول سئو لنگرگاه تجارت آنلاین باشد، کلمات کلیدی هم اصلی‌ترین عنصر سئو هستند. برای تأثیر بیشتر بر الگوریتم‌های موتورها جستجو مختلف مانند Google ، هر صفحه در وب سایت شما باید با توجه به استراتژی کلمات کلیدی که با دقت طراحی شده است، ساخته شود. در اینجا متداول‌ترین روش‌ها برای یافتن کلمات کلیدی برای موضوعات شما وجود دارد:

 • طوفان مغزی:

اولین قدم نوشتن همه‌ی کلمات کلیدی است که ممکن است در رابطه با یک موضوع خاص به ذهن به شما برسد.

 • Keyword Planner:

شرکت گوگل برای کمک به مدیران سایت‌ها برای رسیدن به مخاطبان هدف خود، Keyword Planner را ایجاد کرده است. این برنامه به شما کمک می‌کند تا بتوانید تعداد دفعات واقعی سرچ هر کلمه را در یک بازه زمانی و یک لوکیشن مشخص پیدا کنید.

 

 

 • جستجوهای Google:

همچنین می توانید صفحات مربوط به موضوع خاص خودتان را جستجو کرده و هنگام نوشتن سوالتان، پیشنهادهایی را که Google به شما ارائه می‌دهد را مشاهده کنید.

 • وب سایت‌های پرسش و پاسخ:

سایت هایی وجود دارند که هر روز هزاران سوال در رابطه با موضوعات مختلف دریافت می‌کنند. برای دیدن سوالات متداول  در  حوزه‌های مورد بررسی خودتان این سایت‌ها را بررسی کنید تا در نهات بتوانید محتواهایی تولید کنید که دقیقاً به همان سوالات پاسخ دهند.

کلمات کلیدی در سئو

عنوان ها

عنوان‌ها دومین عنصر از اصول سئو هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید زیرا الگوریتم‌های موتور جستجو عناوین را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا موضوع محتوای شما را تشخیص دهند و آن را در میان پست‌های مشابه قرار دهند. کلمات کلیدی  در این مورد هم نقش اصلی را دارند.  در هر عنوان باید تلاش شود که در آغاز یا نزدیک به آغاز دارای یک کلمه کلیدی باشد. این امر به Google اجازه می‌دهد ارتباط محتوای شما را با کلمات سرچ شده تشخیص دهد.

تیترها همچنین باید جذاب باشند، به این معنی که باید علاقه کاربران را برانگیزد. عنوان خوب به عنوان فراخوان عمل می‌کند و افراد را به تعامل با محتوای شما دعوت می‌کند. اگر از کارایی عنوان مطمئن نیستید، ابزارهای آنلاین مانند CoSchedule Headline Analyzer را بررسی کنید. این برنامه ساختار کلی، دستور زبان و خوانایی عنوان شما را تجزیه و تحلیل می‌کند.

 

برچسب‌های تصاویر

یک محتوای خوب باید دارای تصاویر با کیفیت و مرتبط با محتوا باشد، اما قرار دادن تصاویر در کنار متن به تنهایی کافی نیست. سایت‌های نمایه سازی Google باید بدانند که این تصاویری  که در متن خود استفاده کرده‌اید چه هستند و چه زمانی باید ارائه شود. شما باید تصاویر خود را برچسب گذاری کنید. اگر عنوانی برای هر عکس وجود نداشته باشد، Google نمی داند چگونه تصویر را شناسایی کند. Google با برچسب ها می داند این تصویر چیست، چگونه ایندکس شود، کجا آن را ذخیره کند و چه موقع آن را جستجو کند.

توضیحات متا

اگرچه کلمات کلیدی متا دیگر در دنیای جستجوگرها تاثیرگذار نیستند، اما سایر ویژگی‌ها مانند توضیحات متا هنوز هم  یکی از ابزارهای بهینه ساز و از اصول سئو هستند. یک کاربر عادی قبل از باز کردن یک صفحه وب به دو چیز نگاه می‌کند :عناوین و توضیحات متا.

مورد آخر همیشه در زیر عنوان صفحه وب، درست در زیر URL شما در صفحه جستجو نمایش داده می‌شود که یک خلاصه مهم از آن‌چه در صفحه  شما می‌گذرد است.

شما باید در نوشتن آن جذاب و صادق باشید و افراد را وادار به کلیک و  خواندن اطلاعات بیشتر در سایت کنید. از کلمات دعوتی مانند “یادگیری” و “بازدید” برای جلب نظر مردم استفاده کنید و آن‌ها را تشویق کنید تا بدانند چرا اطلاعات صفحه شما برای آن‌ها مهم و مفید است.

موتورهای جستجو کلمات کلیدی را در توضیحات متا برجسته می‌کنند، بنابراین آن را به یک تقویت کننده اصلی CTA تبدیل می‌کنند و در نهایت این افراد را ترغیب می‌کند روی پیوند کلیک کنند و محتوای شما را بررسی کنند.

محتوای با کیفیت بالا منتشر کنید

شما می‌توانید تک تک ترفندهای جستجوگرها و اصول سئو را بیاموزید و به کار ببرید، اما تا زمانی که محتوای با کیفیت بالا در وب سایت خود منتشر نکنید، به شما در جذب بازدید کمک نمی‌کند. شما باید محتواهای مرتبط با موضوع و جامع تولید کنید. پست‌های وبلاگ‌ها معمولا طولانی‌تر می‌شوند زیرا  برای نوشتن یک تحلیل خوب و پوشش مضامین از هر زاویه، کلمات بیشتری لازم است.

از محتوای چندرسانه‌ای بهره ببرید تا محتوای شما برای یک کاربر معمولی جذاب تر شود. محتوای ویدئویی به کاربران امکان را می‌دهد تا در مورد محصولات یا خدمات شما بیشتر بیاموزند و آن‌ها را ترغیب می‌کنند هنگام مشاهده خرید را انجام دهند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

بک لینک

یکی از مواردی که در سئو سایت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد بک لینک است. بک لینک‌ها پیوندهای ورودی از یک صفحه وب به وب سایت دیگر هستند – به عبارت دیگر، افرادی به وب سایت شما لینک می‌دهند زیرا به نظر آن‌ها، آنچه شما می گویید با ارزش است. علاوه بر این، شما هم می‌خواهید پیوندهایی را ارائه دهید تا اطلاعات مفید بیشتری به خوانندگان خود ارائه دهید و به ایجاد ارتباط با سایر وبلاگ نویسان کمک کنید. اطمینان حاصل کنید که پیوندها برای خوانندگان شما مفید باشند. به یاد داشته باشید که برای مقاله هیچ وقت نمی‌توانید تعداد زیادی بک لینک داشته باشید.

محتوا و نشانه گذاری مربوطه

تا وقتی محتوا نداشته باشید یک سایت در واقع یک سایت نیست. اما SEO برای محتوا دارای متغیرهای خاص کافی است که ما بخش اختصاصی آن را به آن اختصاص داده ایم. اگر درباره تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، نحوه نوشتن کپی مناسب با SEO و نوع نشانه گذاری که به موتورهای جستجو کمک می کند بفهمند که محتوای شما واقعاً چیست ، از اینجا شروع کنید.

حسابرسی SEO

اگر بخواهید در دراز مدت همان سطح از بهره وری وب سایت را حفظ کنید، حسابرسی منظم سئو اجباری است. هر چند وقت یک بار باید کل وب سایت را بررسی کنید و نقاط ضعفی را که سایت شما را کند می‌کنند پیدا کنید. این مجموعه‌ای از کار‌های مختلفی  است که باید انجام دهید:

 • هر صفحه را از نظر عنوان و توضیحات بررسی کنید.
 • بهینه سازی کلمات کلیدی را برای هر پست بررسی کنید.
 • ساختار URL مقالات خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • برچسب های ALT را روی تصاویر بررسی کنید.
 • یک آزمایش دوستانه بودن برای موبایل را هم انجام دهید تا ببینید وب سایت شما به درستی برای استفاده از تلفن‌های هوشمند بهینه شده است یا نه.

 

تمام این مراحل به شما کمک می‌کند تا مقدار SEO وب سایت را دریابید. همچنین نقایص و کاستی‌ها را برجسته می‌کند، بنابراین می‌توانید محتوا را بهبود بخشید و یا عناصر از دست رفته را برای افزایش پتانسیل سئو اضافه کنید.

SEO مهمترین استراتژی در تجارت آنلاین است. این مجموعه اصول کاملی را شامل می شود که باعث می شود وب سایت شما برای جستجوگران Google بیشتر دیده و جذاب شود.

پیاده سازی این چند اصل اساسی SEO به شما کمک می‌کند تا میزان بازدید وب سایت خود را افزایش داده و شانس فروش بیشتر را بهبود ببخشید. الگوریتم‌های موتور جستجو به طور مکرر تغییر می‌کنند و تاکتیک‌های SEO در پاسخ به این تغییرات تکامل می‌یابند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا