برنامه نویسی و IT

زبان برنامه نویسی VBA را باهم بشناسیم

زبان برنامه نویسی VBA چیست

زبان برنامه نویسی VBA چیست: زبان برنامه نویسی VBA یا به زبان انگلیسی Visual Basic for Applications بخشی از نرم افزار مایکروسافت است. در واقع VBA همان ویژوال بیسیک است که مایکروسافت برای کمک به نوشتن برنامه برای سیستم عامل ویندوز ساخته است. ویژوال بیسیک VBA به عنوان یک زبان برنامه نویسی داخلی در اغلب برنامه‌های آفیس به کار برده می‌شود.

 

زبان برنامه نویسی VBA چیست

 

VBA به کاربران اجازه می‌دهد فراتر از آنچه که معمولا با برنامه‌های میزبان MS Office در دسترس است، برای خود و یا شرکت سفارشی‌سازی کنند. با دستکاری ویژگی‌های گرافیکی به کمک زبان برنامه نویسی VBA می‌توانید رابط کاربر GUI مانند نوار ابزار و منوها، جعبه گفتگو و فرم‌ها را تغییر دهید. شما می‌توانید از زبان برنامه نویسی VBA برای ایجاد توابع تعریف شده توسط کاربر UDF، دسترسی به رابط‌های برنامه نویسی برنامه Windows API و خودکار کردن فرآیندها و محاسبات خاص رایانه استفاده کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش C# مقدماتی
آموزش C# مقدماتی

اطلاعات بیشتر درباره زبان برنامه نویسی VBA

زبان برنامه نویسی VBA ابزاری مبتنی بر رویداد است، به این معنی که می‌توانید از آن برای گفتن رایانه برای شروع یک عمل یا یک سری اقدامات استفاده کنید. برای انجام این کار، شما با وارد کردن دستورات در یک ماژول ویرایش، ماکروهای سفارشی ایجاد می‌کنید. کلان در اصل دنباله‌ای از کاراکترها است که ورودی آنها منجر به دنبال دیگری از خروجی آن می‌شود که کارهای محاسباتی خاصی را انجام می‌دهند.

ممکن است از خود سوال بپرسید که آیا VBA یک زبان برنامه نویسی پولی است؟ که باید در جواب به این سوال گفت نیازی به خرید نرم افزار VBA ندارید زیرا زبان برنامه نویسی VBA همان نسخه ویژوال بیسیک است که با مایکروسافت آفیس 2010 ایجاد شد.

زبان برنامه نویسی VBA چگونه استفاده می شود؟

در برنامه های کاربردی MS Office، زبان برنامه نویسی VBA به کاربران اجازه می‌دهد تا عملکردهای بی‌شماری را انجام دهند که فراتر از عملیات ساده پردازش کلمه و صفحه گسترده / Sheet است. برای کاربر معمولی، زبان برنامه نویسی VBA به انجام کارهای روزمره مکرر با تکرار کمتر از طریق ماکرو کمک می‌کند.

ماکروها می‌توانند تقریبا در مورد هر کار دیگری مانند تولید نمودارها و گزارش‌های سفارشی شده و عملکردهای پردازش داده ها و کلمات را به صورت خودکار انجام دهند. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک ماکرو بنویسید که با یک کلیک، باعث می‌شود که اکسل یک ترازنامه کامل از یک سری از حساب‌های ثبت شده در یک صفحه گسترده ایجاد کند.

 

برای متخصصان رایانه

با این حال، برنامه نویسان از ماکرو به روش‌های پیچیده‌تری استفاده می‌کنند، مانند تکرار کردن قسمت‌های بزرگ کد، ادغام عملکردهای برنامه‌های موجود و طراحی زبان‌های خاص و سعی میکنند با زبان برنامه نویسی VBA بیشترین عملکرد را داشته باشند.

برای شرکت ها و سازمان ها

زبان برنامه نویسی VBA همچنین می‌تواند در تنظیمات بیرونی با استفاده از فناوری به نام رابط COM کار کند، این امر به شما امکان می‌دهد تا در کنترل رایانه تعامل داشته باشید. بسیاری از شرکت‌ها VBA را در برنامه‌های شخصی خود، اعم از اختصاصی و تجاری، از جمله اتوکدArcGIS ، CATIA، کرل و SolidWorks را به اجرا درآورده‌اند.

هر شرکتی ممکن است از زبان برنامه نویسی VBA برای شخصی‌سازی اکسل برای یک هدف منحصر به فرد استفاده کند، مانند تشخیص اینکه چقدر طول می‌کشد تا یک میلیون دلار در یک نمونه کار سرمایه‌گذاری براساس نرخ بهره خاص و سایر عوامل مانند تعداد سال‌های بازنشستگی درآمد کسب کند.

پیشگویی های کلیدی

Visual Basic for Applications یک زبان برنامه نویسی رایانه‌ای است که توسط مایکروسافت تهیه و تنظیم شده است. با زبان برنامه نویسی VBA می‌توانید ماکروها را برای خودکارسازی عملکردهای تکراری کلمات و داده‌ها ایجاد کنید و فرم‌ها، نمودارها و گزارش‌های دلخواه تولید کنید.

VBA در اکسل چیست؟

به طور کلی، امور مالی در مورد دستکاری مقادیر عظیم داده است. از این رو، زبان برنامه نویسی VBA به بخش خدمات مالی بومی است. اگر در امور مالی کار می‌کنید، زبان برنامه نویسی VBA احتمالا در برنامه‌هایی که هر روز از آنها استفاده می‌کنید اجرا می‌شود، خواه از آن آگاه باشید یا نه، برخی از مشاغل موجود در این بخش نیاز به دانش قبلی در مورد VBA دارند و بعضی دیگر خیر.

 

VBA در اکسل چیست؟

 

در هر صورت، اگر می خواهید شغل خود را در امور مالی دنبال کنید، مهم است که شما از آخرین روندهای فناوری در دامنه خود مطلع شوید و نحوه استفاده از اتوماسیون در فعالیت‌های روزانه خود را بدانید. از آنجا که VBA بسیار کاربردی است، افرادی که دانش برنامه نویسی رایانه‌ای کمی دارند و یا ندارند، می‌توانند آن را به راحتی یاد بگیرند.

راه هایی که متخصصان امور مالی از VBA استفاده می کنند

ماکروها به متخصصان مالی که خواه حسابداران، بانکداران تجاری، بانکداران سرمایه گذاری، تحلیلگران تحقیق، فروشندگان، معامله‌گران، مدیران پرتفوی، منشیان یا سرپرستان باشند، اجازه می‌دهند تا مقادیر عظیمی از داده‌ها را به سرعت تجزیه و تحلیل کنند. شما می‌توانید از زبان برنامه نویسی VBA در اکسل برای ایجاد و نگهداری الگوهای پیچیده تجارت، قیمت گذاری و مدیریت ریسک، پیش بینی فروش و درآمد و ایجاد نسبت‌های مالی استفاده کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه‌نویسی C++
آموزش برنامه‌نویسی C++

 

با استفاده از ویژوال بیسیک برای برنامه‌های کاربردی، می‌توانید سناریوهای مختلف مدیریتی و سرمایه‌گذاری را ایجاد کنید. همچنین می‌توانید از زبان برنامه نویسی VBA برای تهیه لیست نام‌های مشتریان یا محتوای دیگری استفاده کنید. ایجاد فاکتورها، فرمها و نمودارها. تجزیه و تحلیل داده‌های علمی، و مدیریت نمایش داده‌ها برای بودجه و پیش بینی، برخی از مواردی است که شما می‌توانید به راحتی با استفاده از زبان برنامه نویسی VBA انجام دهید.

کاربردهای زبان برنامه نویسی VBA چیست

زبان برنامه نویسی VBA مخفف ویژوال بیسیک برای برنامه های کاربردی است. قبل از اینکه به جزئیات بیشتر بپردازیم، بیایید ببینیم که برنامه نویسی رایانه به زبان غیرمستقیم چیست. فرض کنید خدمتکار دارید و اگر می خواهید خدمتکار خانه را تمیز و لباس های نشسته شده را انجام دهد. شما به او فرمان می دهید که چه کار کند.

باید به او دستور دهیم تا او کار را برای شما انجام می دهد. همانطور که با یک کامپیوتر کار می کنید، می خواهید کارهای خاصی را انجام دهید. درست همانطور که به خدمتکار گفتید کارهای خانه را انجام دهد، همچنین می توانید به کامپیوتر بگویید که وظایف خود را انجام دهد.

کاربردهای زبان برنامه نویسی VBA چیست

 

روند گفتن به رایانه آنچه را که می خواهید برای شما انجام دهد همان چیزی است که به عنوان برنامه نویسی رایانه شناخته می شود. درست همانطور که از زبان فارسی برای گفتن یک دستور به خدمتکار استفاده می کنید، می توانید از جمله انگلیسی نیز مانند عبارات مختلف استفاده کنید تا به کامپیوتر بگویید چه کاری انجام دهد.

عبارات مانند انگلیسی در گروه زبان های سطح بالا قرار می گیرند. زبان برنامه نویسی VBA یک زبان سطح بالا است که می توانید از آن برای انجام دادن کارهای خود استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی VBA در واقع زیر مجموعه ای از ویژوال بیسیک 6.0 BASIC است و مخفف کد دستورالعمل نمادین مبتدیان است.

مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی VBA چیست

 1. برای نوشتن دستورالعمل از جمله انگلیسی استفاده می کند
 2. ایجاد رابط کاربری مانند استفاده از یک برنامه رنگ است. فقط باید کنترل های رابط کاربر گرافیکی را بکشید، رها کنید و تراز کنید.
 3. منحنی یادگیری کوتاه و از روز اول شروع به یادگیری، می توانید بلافاصله شروع به نوشتن برنامه های ساده کنید.
 4. عملکرد اکسل را به شما امکان می دهد و می توانید به راحتی از این زبان برنامه نویسی برای بهبود وضعیت اکسل استفاده کنید.
 5. ایجاد برنامه های شخصی و تجاری VBA در اکسل

برای استفاده شخصی، می توانید از آن برای ماکروهای ساده استفاده کنید که بیشتر کارهای روزمره شما را خودکار می‌کند. برای استفاده در مشاغل، می‌توانید برنامه‌های کاملی قدرتمند با پشتیبانی از اکسل و VBA ایجاد کنید. مزیت این رویکرد این است که می‌توانید از ویژگی‌های قدرتمند اکسل در برنامه‌های سفارشی خود استفاده کنید.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی VBA چیست

قبل از اینکه بتوانیم هر کد بنویسیم، ابتدا باید اصول را بدانیم. مبانی زیر به شما در شروع کار کمک می کند.

متغیر – در دبیرستان در مورد جبر آموختیم. (x + 2y) را پیدا کنید که x = 1 و y = 3. در این عبارت x و y متغیر هستند. همانطور که در این مثال وجود دارد می توان به هر شماره یعنی 1 و 3 مربوطه اختصاص داد. آنها همچنین می توانند به ترتیب 4 و 2 تغییر کنند. متغیرها به طور خلاصه در یک جای حافظه هستند. همانطور که با زبان برنامه نویسی VBA کار می کنید، لازم است که متغیرها را دقیقا مانند کلاس های جبر به سیستم اعلام کنید

قوانینی برای ایجاد متغیرها

از کلمات سفارشی استفاده نکنید – اگر به عنوان دانشجو کار می کنید، نمی توانید از عنوان مدرس یا مدیر استفاده کنید. این عناوین مختص استادان و مسئولان مدرسه است. کلمات محفوظ کلماتی هستند که در زبان برنامه نویسی VBA معنای ویژه ای دارند و به همین ترتیب، شما نمی توانید از آنها به عنوان اسامی متغیر استفاده کنید.

نامهای متغیر نمی توانند دارای فاصله باشند – شما نمی توانید متغیری را به نام شماره اول تعریف کنید. می توانید از firstNumber یا first_number استفاده کنید.

از اسامی توصیفی استفاده کنید. نامگذاری یک متغیر پس از خود بسیار وسوسه‌انگیز است اما از این کار اجتناب کنید. از نام‌های توصیفی استفاده کنید یعنی value ،price و غیره که این باعث می‌شود کد زبان برنامه نویسی VBA شما آسان باشد.

 

عملگرهای حساب

قوانین Brackets of Division multiplication Addition and تفریق (BODMAS) اعمال می‌شود، بنابراین به یاد داشته باشید هنگام کار با عباراتی که از چندین عملگر مختلف حسابی استفاده می‌کنند، از آنها استفاده کنید. درست مانند اکسل، می‌توانید از آن استفاده کنید

 • + برای علاوه بر این
 • – برای تفریق
 • برای ضرب
 •  / برای تقسیم

عملگرهای منطقی

مفهوم اپراتورهای منطقی که در آموزش های قبلی تحت پوشش قرار گرفته‌اند نیز هنگام کار با زبان برنامه نویسی VBA کاربرد دارند. این شامل:

 • If statements
 • OR
 • NOT
 • AND
 • TRUE

VBA مخفف ویژوال بیسیک برای برنامه‌های کاربردی است. Excel VBA زبان برنامه نویسی مایکروسافت برای Excel و سایر برنامه‌های Microsoft Office مانند Word و PowerPoint است. برنامه‌های مجموعه Office همه یک زبان برنامه نویسی مشترک دارند.

آموزش برنامه نویسی VBA در اکسل

اگرچه کاربران نمی‌توانند به طور مستقیم نرم افزار اصلی اکسل را از طریق زبان برنامه نویسی VBA دستکاری کنند، اما می‌توانند بر روی ساخت ماکروها مهارت داشته باشند تا زمان خود را در اکسل بهینه کنند. دو روش برای ساخت ماکروهای اکسل وجود دارد.

روش اول استفاده از Macro Recorder است. پس از فعال کردن ضبط کننده، Excel تمام مراحل کاربر را ثبت می‌کند و آن را به عنوان “فرآیند” معروف به کلان ذخیره می‌کند. هنگامی که کاربر ضبط را به پایان رساند، این ماکرو ذخیره می‌شود و می‌تواند به یک دکمه اختصاص داده شود که هنگام کلیک، دوباره همان روند را اجرا کند. این روش نسبتا ساده است و نیازی به دانش ذاتی از کد زبان برنامه نویسی VBA نیست. این روش برای فرآیندهای ساده کار خواهد کرد.

روش دوم و قدرتمند برای ایجاد یک ماکرو اکسل کد کردن با استفاده از VBA است.

در کجا Code Excel VBA استفاده کنیم؟

برای دسترسی به پنجره VBA، Alt + F11 را در هر برنامه Office فشار دهید. هنگامی که به درستی انجام شود، این یک پنجره با یک درخت ساختار فایل در سمت چپ بالا، خصوصیات در سمت چپ پایین، یک صفحه اشکال‌زدایی در مرکز پایین و پایین سمت راست و بخش کد نویسی که اکثر صفحه نمایش را در آن ایجاد می‌کند، باز خواهد شد. مرکز و بالا سمت راست این ممکن است در ابتدا بسیار زیاد به نظر برسد، اما در واقعیت، پیچیده تر از آن است که به نظر می‌رسد.

 

 

بیشتر اوقات کاربر در بخش کدنویسی کار می‌کند. بخش ساختار فایل فقط برای ایجاد یک پرونده کلان جدید استفاده می‌شود. بخش Properties در پایین سمت چپ فقط برای ماکروهای پیشرفته تر که از UserForms استفاده می کنند برای ایجاد رابط‌های گرافیکی برای کلان استفاده می‌شود.

کدنویسی جایی است که بیشتر، کد نویسی اتفاق می‌افتد. کاربر ماکرو را در اینجا ایجاد، رمزگذاری و ذخیره می‌کند. بعد از نوشتن و ذخیره کردن ماکرو کد، می‌توان آن را به محرک‌های خاصی در مدل اکسل وصل کرد. به عنوان مثال، ماکرو می‌تواند با فشار یک دکمه خاص روی کاربرگ یا هنگام تغییر برخی سلول‌ها، فعال شود. ساده‌ترین راه برای پیاده‌سازی یک ماکرو، اتصال آن به یک دکمه است.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا