مدیریتمدیریت منابع انسانی

مهارت‌ های یک مدیر منابع انسانی موفق

مهارت‌ های مدیر منابع انسانی شامل چه چیزهایی می‌شود؟ آيا توانايي درخشش در شغل مديريت منابع انساني را داريد؟

مديريت منابع انساني جايگاهي است كه براي بدست آوردن آن نياز به آموزش ديدن در زمينه‌هاي رهبري و مديريت داريد تا بتوانيد نياز‌هاي مديران كسب و كار را برطرف سازيد.

شاغلان حوزه مديريت منابع انساني دانش عمیق‌تری از زمینه‌های مربوطه داشته و همينطور مهارت‌هاي كاربردي براي خلق فرصت‌هاي درخشان براي شركت دارند.

 مهارت ‌های مدیر منابع انسانی، مهارت‌هاي اساسي هستند كه هر مدير منابع انساني بايد داراي آن‌ها باشد.

 

 

مهارت ‌های مدیر منابع انسانی شامل موارد زیر می‌شود:

 • مهارت‌ های ارتباطی مدیر منابع انسانی:

یکی از مهم‌ترين مهارت‌ های مدیر منابع انسانی  كه در برگه‌هاي تقاضاي مدير منابع انساني بدان اشاره شده، داشتن مهارت‌هاي ارتباطي است؛ ارتباطات امري اساسي بوده و شما به عنوان يك مدير منابع انساني پل ارتباطي بين كارمند و كارفرما هستيد.

از طرفي شما يك فرد فعال و مورد اعتماد براي كارمندان بوده و از سوي ديگر نماينده كارفرمايان هستيد.

اين به مهارت‌هاي ارتباطي بالايي نياز دارد.

علاوه بر اين، شما يك منبع اطلاعات براي كارمندان هستيد؛ اگر آن‌ها سوالي درباره مرخصي گرفتن يا هر كار ديگري دارند نزد شما مي‌آيند.

اين كه بتوانيد به شكلي كارآمد سوالات و انتقادات آن‌ها را مديريت كنيد، نقشي كليدي در جايگاه شماست.

مهارت های مدیر منابع انسانی

 • مهارت کار اداری مدیر منابع انسانی:

از دیگر مهارت ‌های مدیر منابع انسانی، مديريت و انجام كارهاي اداري همچنان يكي از مهم‌ترين نقش‌هاي يك مدير منابع انساني است. وظايف اداري دربردارنده كارهايي چون حضور و غيبت كارمندان، مديريت فايل‌ها و اسناد، فرآيندهاي جذب و اخراج كارمندان و فرآيند مديريت حقوق  و ديگر موضوعات است.

مدیر منابع انسانی باید در مورد قوانين، همکاری لازم را داشته باشد و باید بتواند موضوعات قانونی را که برای هر کارمند یا کارمند سابق پیش می‌آید حل و فصل كند. در حقیقت، کارمندان باید به اندازه کافی با او سازگار و راحت باشند تا در این زمینه‌ها با خود مدیر منابع انسانی صحبت کنند و همچنين باید دانش مناسبی را برای اطمینان به کارمندان نشان دهند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش درس رفتار سازمانی
آموزش درس رفتار سازمانی

 

 • دانش و مهارت مدیر منابع انسانی:

از اصلی ترین مهارت ‌های مدیر منابع انسانی، بدون شك داشتن دانش و مهارت در اين حوزه از اهميت بسزايي برخوردار است؛ يعني داشتن زمينه تحصيلات آكادميك يا تجربه شغلي و صنعتي بسيار كمك كننده خواهد بود.

داشتن تحصيلات آكادميك و همچنين تجربه به شما كمك مي‌كند تا در ديگر مهارت‌ها و شايستگي‌هاي اشاره شده با سهولت بيشتري خبره شويد.

 • آینده‌نگری:

شايد در نگاه اول آينده نگري يك ويژگي شخصيتي باشد تا يك مهارت. اما،مطمئنا مي‌توان اين ويژگي را به مرور زمان در خود پرورش دهيد. همانطور كه گفته شد شما به عنوان يك مدير منابع انساني پل ارتباطي بين كارمند و كارفرما هستيد و آينده نگري مي‌تواند به شما در شناسايي مشكلات بالقوه و جلوگيري از شدت يافتن آن كمك زيادي كند.

 • مشورت دادن:

از جمله مهارت‌ های مدیر منابع انسانی به مهارت مشورت دادن اشاره کرد که يكي از مهارت‌هاي كليدي در بحث منابع انساني توانايي مشاوره دادن است، شما بايد بتوانيد به كارمندان،مديران توليد و حتي مديران ارشد در زمينه مسائل پرسنلي مشاوره دهيد.

مهارت های مدیر منابع انسانی

 • مهارت های کوچینگ:

مهارت‌هاي كوچينگ در گروه‌هاي نفر به نفر و جلسات گروهي آموزشي براي رد و بدل كردن اطلاعات بسيار كمك كننده خواهند بود. ارتقاي مهارت‌هاي كوچينگ مدیر منابع انسانی از طريق دوره‌هاي مختلف آموزشي و يا كسب تجربه در محيط كار خواهد بود.

 • استخدام و انتخاب:

يكي ديگر از مهارت‌ هاي مدیر منابع انسانی، مهارت استخدام و انتخاب است. پيدا كردن متقاضيان با كيفيت، انتخاب بهترين‌ها و برسي انطباق متقاضي با شركت و شرايط فرهنگي و مديريت يكي از مهم‌ترين وظايف يك مدير منابع انساني است.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

 

 • سیستم های اطلاعاتی منابع انسانی:

سیستم‌های اطلاعاتی منابع انسانی، مكمل دیجیتالی مدیریت منابع انسانی هستند. بیشتر اطلاعات مربوط به استخدام، ارزیابی عملکرد، حقوق و دستمزد، پاداش و مزایا و موارد دیگر در یک یا چند سيستم اطلاعاتي ثبت مي‌شوند

سازمان‌های بزرگ معمولاً سرويس دهندگان استانداردي مانند SAPيا اوراکل دارند. شرکت‌های کوچک‌تر با ارائه دهندگان کوچک‌تر کار می‌کنند.

دانش در مورد سیستم‌های اطلاعاتی منابع انسانی یک پیش نیاز برای اکثر مشاغل ارشد منابع انسانی است و یکی از مهارت‌های برتر فناوری که امروزه متخصصان منابع انسانی به آن نیاز دارند. فهم این سیستم‌ها بدون داشتن تجربه كار با آن‌ها دشوار است. با این حال، آن‌ها نسبتاً ساده و شهودی هستند.

 • حساسیت بین فرهنگی و مهارت‌های زبانی:

از دیگر مهارت‌ های مدیر منابع انسانی حساسیت بین فرهنگی و مهارت‌های زبانی است، این مهارت مدیریت منابع انسانی به خصوصیات سازمان بستگی دارد. به خصوص برای شرکت‌های بزرگ چند ملیتی، حساسیت بین فرهنگی ضروری است. وقتی در کشورهای مختلف با مدیران و کارمندان در تماس هستید، باید از تفاوت‌های بین فرهنگی آگاه باشید.

به عنوان مثال، شیوه‌های مدیریت و حفظ افراد می‌تواند تفاوت زیادی بین فرهنگ‌ها داشته باشد. در هند معمولاً هر سال به كارمندان ارتقاء كاري داده مي‌شود، در حالی که در دنیای غرب این اتفاق به طور متوسط هر ۳-۵ سال پیش می‌آید.

این اختلافات فرهنگی بر نحوه تلاش برای استخدام، حفظ و ارتقاء مردم تأثیر خواهد گذاشت. همچنین در ارتباط با ارزیابی افراد تفاوت‌های ارتباطی وجود دارد. روس‌ها و هلندی‌ها بسیار مستقیم و رك هستند در حالی که کشورهای ژاپن و آسیای جنوب شرقی بسیار غیرمستقیم هستند.

استفاده از شيوه ارتباطي اشتباه ممكن است به كم اهميت تلقي شدن كار شما بي انجامد يا استفاده از شيوه برخورد مستقيم ممكن است در برخي فرهنگ ها توهين تلقي گردد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش رفتار سازمانی
آموزش رفتار سازمانی

 

 • تحلیلی محور بودن:

تحلیلی محور بودن در مهارت‌های مربوط به کار و تجزیه و تحلیل داده محور به سرعت در پنج سال گذشته پدید آمده است. در حال حاضر اکثر متخصصان منابع انسانی ملزم به تجزیه و تحلیل محوري هستند.بطور کلی تحلیل مسائل جز یکی از مهم ترین مهارت های مدیر منابع انسانی می‌باشد.

تجزیه و تحلیل منابع انسانی فرایند جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های منابع انسانی (HR) به منظور بهبود عملکرد نیروی کار سازمان است. این فرایند همچنین می‌تواند به عنوان تجزیه و تحلیل استعداد، تجزیه و تحلیل افراد یا حتی تحلیلی از نیروی کار شناخته شود.

مهارت های مدیر منابع انسانی

 • مهارت‌های گزارش:

به عنوان بخشی که تحلیلی‌تر و محوري‌تر باشد، مهارت‌های گزارش نیز به طور فزاینده‌ای مورد نیاز است. این مهارت‌ها شامل توانایی ایجاد، خواندن و تفسیر گزارش‌ها با استفاده از داده‌های حاصل از سیستم‌های مختلف اطلاعات منابع انسانی است.پی یکی دیگر از مهارت ‌های مدیر منابع انسانی گزارش‌گیری و گزارش‌دهی است.

گزارش درمورد معیارهای کلیدی برای مشاوره مدیران و کارمندان، ایجاد سیاست‌های بهتر افراد و تصمیمات مبتنی بر شواهد مهم است.

 • کار گروهی:

کار تیمی یکی از آن مهارت ‌های مدير منابع انساني است که اجتناب از آن غیرممکن است. به عنوان یک متخصص، از شما انتظار می‌رود که با همکاران خود و با مدیران سازمان همکاری کنید. همکاری داخلی با هماهنگی فعالانه فعالیت‌ها  هم برای سازمان و هم برای منابع انسانی مفید است.

قبل از استخدام کارمند و تبدیل  آن‌ها به بخشی از سازمان خود، باید اطمینان حاصل کنید که شخصی که استخدام می‌کنید برای زمينه ای که برای آن استخدام می‌کنید، کارآمد و ماهر است.

مهارت های مدیر منابع انسانی

 

 

هر یک از کارکنان شرکت برای شرکت بسیار مهم و بسیار با ارزش هستند زیرا آن‌ها در مهارت‌ها و حوزه‌های مختلفی حرفه ای تربیت می‌شوند. از این رو یک مدیر منابع انسانی مناسب با یک تیم مديريتي مناسب برای اداره کارکنان کل شرکت بسیار مهم است. هدایت این تیم توسط رهبر انجام می‌شود، بنابراین رهبر منابع انسانی باید مهارت لازم را داشته باشند.

ما نگاهي اجمالي به ويژگي‌هاي يك مدير منابع انساني خوب داشتيم و اکنون می‌دانیم یک مدیر منابع انسانی برای اینکه موفق شود باید چه مهارت‌هایی را کسب کند و یا داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا