اکسل

آموزش تابع mid در اکسل

اکسل  از نرم افزارهای کاربردی و رایج مجموعه مایکروسافت است که برای انجام محاسبات آماری و حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نرم افزار توابع مختلفی برای انجام محاسبات تعریف شده است که یکی از این توابع، تابع mid در اکسل است. ما در این مطلب قصد داریم تا به آموزش تابع mid در این نرم افزار و کاربردهای آن بپردازیم.

تابع mid در اکسل چیست؟

تابع mid در نرم افزار اکسل در دسته توابع متنی قرار دارد. کاربرد این تابع برای تنظیم رشته‌های متنی و دست‌کاری آن‌هاست. برای آن که بتوان یک رشته فرعی را از بین یک رشته متنی خارج و دریافت کرد، از تابع mid استفاده می‌کنند.

دوره پیشنهادی:  مهارت‌های اکسل برای کسب‌وکار – مقدماتی

نحوه استفاده از تابع mid در اکسل

تابع mid می‌تواند در خروجی تعداد مشخصی حروف را که از یک موقعیت تعیین‌شده توسط شما شروع می‌شوند، نشان دهد. فرمول این تابع به صورت زیر است:

MID(text, start_num, num_chars)

Text به عنوان رشته متنی اصلی است. Start_num مربوط به محل قرارگیری اولین حرف موردنظر برای استخراج است. Num_Chars نشان‌دهنده تعداد حروف موردنظر برای استخراج است. برای مثال اگر بخواهید چهار حرف از رشته متنی که در سلول A2 قرار دارد را با شروع از نوزدهمین حرف استخراج کنید، باید دستور mid را به صورت زیر بنویسید:

MID(A2,19, 4)

آن چه که به عنوان نتیجه نمایش داده می‌شود، به صورت تصویر زیر است:

نحوه استفاده از تابع mid در اکسل

در ادامه نکاتی در رابطه با تابع مید در اکسل ارائه شده است.

پیشنهاد مطالعه: افزایش سرعت اکسل به صورت کاربردی

نکات مربوط به تابع mid در اکسل

نحوه کار با تابع mid در اکسل بسیار آسان است. برای جلوگیری از خطاهای مختلف در هنگام استفاده از تابع mid باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

  • در صورتی که عدد آرگومان Start-num از طول رشته اصلی بزرگ‌تر باشد. در خروجی یک رشته خالی نشان داده می‌دهد.
  • خروجی تابع mid همیشه به صورت رشته متنی است؛ حتی در صورتی که رشته فرعی فقط اعداد را شامل شود. اگر بخواهید از تابع mid برای انجام محاسبات استفاده کنید، حتماً به این مورد توجه داشته باشید. برای آن که بتوان خروجی این تابع را به عدد تبدیل کرد، می‌توانید تابع mid را با تابع VALUE ترکیب کنید.
  • در صورتی که آرگومان start_num از یک کم‌تر باشد، خطای value ظاهر می‌شود.
  • اگر مجموع اعداد آرگومان‌های Start_num و Num-Char از مجموع کل طول رشته اصلی بیشتر باشد، در خروجی یک رشته فرعی نشان داده می‌شود که از Start_num شروع شده و تا آخرین حرف ادامه پیدا می‌کند.
  • اگر عدد آرگومان num_char منفی باشد، خطای value ظاهر می‌شود. در صورت صفر بودن این آرگومان، در خروجی یک رشته خالی نشان داده می‌شود.

در ادامه برخی از توابع کاربردی دیگر معرفی خواهند شد.

دوره پیشنهادی : آموزش مدیریت پروژه با اکسل

تابع left right

برای آن که بتوان متنی را در اکسل جداسازی کرد، می‌توان از تابع right در اکسل و همین‌طور تابع left کمک گرفت؛ اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که این دو تابع فقط روی آفیس 365 کار می‌کنند. از این رو برای جداسازی متن در اکسل می‌توان از تابع mid کمک گرفت.

تابع len در اکسل

شما از طریق ترکیب تابع len در اکسل و تابع mid می‌توانید جداسازی متنی؛ مانند نام و نام خانوادگی را انجام دهید. تابع len مجموع کل طول رشته اصلی را محاسبه می‌کند. توجه داشته باشید برای بررسی این که یک سلول در اکسل دارای متنی خاص است از تابع search استفاده می‌کنند و اصلاً تابع contain در اکسل وجود ندارد.

تابع Separate در اکسل

روش‌های بسیاری برای جداسازی متن‌ها در اکسل وجود دارد. با استفاده از ترکیب توابع mid و find  و همین‌طور توابع left، right و separate می‌توان متن‌های موردنظر را جدا کرد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش تابع small در اکسل

تابع mod در اکسل

برای محاسبه باقیمانده عملیات تقسیم در اکسل از تابع mod استفاده می‌کنند.

تابع Choose در اکسل

این تابع از جمله توابع جستجو و مرجع در اکسل است و یک مقدار از یک لیست را بر اساس موقعیت مشخص برمی‌گرداند.

تابع find و replace در اکسل

برای پیداکردن و جایگزینی متن از تابع find و replace در اکسل استفاده می‌کنند. البته راه میانبر برای انجام این کار استفاده از کلیدهای Ctrl+H است.

دوره پیشنهادی: آموزش اکسل مقدماتی نسخه 2021

جمع‌ بندی

برای تنظیم رشته‌های متنی در اکسل باید به سراغ استفاده از تابع mid رفت. البته از طریق ترکیب تابع mid در اکسل با توابع دیگر می‌توان کارهایی مانند جداسازی متن را انجام داد. اگر قصد دارید تا در کارکردن با اکسل به صورت حرفه‌ای عمل کنید حتماً یادگیری زبان برنامه نویسی excel vba را در برنامه خود بگنجانید. زبان برنامه‌نویسی ویژوال بیسیک قابلیت‌های زیادی را به این برنامه اضافه می‌کند.

برای استفاده از دوره‌های جامع Microsoft Excel مکتب خونه می‌توانید از قسمت آموزش‌ های اکسل دورهه متناسب با نیاز خود را انتخاب و آن را برای خود فعال کنید. پس از پیگیری آموزش‌ها و انجام فعالانه تمرین‌ها می‌توانید ادعا کنید که کاملا بر آن مهارت مسلط هستید. توجه داشته باشید که چینش مختوای آموزشی و تمرینات دوره‌های مکتب خونه، سازمان‌یافته و هدفمندند. به همین علت است که باید به ترتیب آن‌ها را ادامه دهید و تمرین کردن را نگذارید برای پایان کار! پس از پایان دوره می‌توانید گواهی معتبری از مکتب خونه دریافت کنید و از آن در رزومه‌ها یا پروفایل‌های شغلی خود استفاده کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا