Constructor c++ چیست

سازنده یا  Constructor c++  روش خاصی است که هنگام ایجاد یک شی از کلاس به طور خودکار فراخوانی می شود. برای ایجاد یک سازنده یا constructor c++ از همان نام کلاس و سپس () استفاده می‌شود. برای اینکه مفهوم Constructor c++ چیست را مشخص کنیم این مطلب را در اختیار شما قرار می‌دهیم.  به مثال زیر توجه نمایید:

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه‌نویسی C++
آموزش برنامه‌نویسی C++

 

خروجی این چند خط برنامه Hello World! است. همان عباراتی که در وسط برنامه نوشته شده است. با توجه به این مثال متوجه شدیم که سازنده پیش فرض یا constructor c همان نام کلاس را دارد و همیشه حالت عمومی داشته و هیچ مقدار خروجی و بازگشتی ندارد. در ادامه به پارامترهای یک constructor c++ اشاره می‌نماییم.

 

Constructor c++ چیست

پارامترهای constructor c++ چیست

سازنده پیش فرض یا constructor c که حتی برخی اوقات آن را default constructor در c++ می‌نامند، دقیقا مانند توابع می‌تواند پارامترهایی را بگیرد که این پارامترها برای تنظیم مقادیر اولیه و ویژگی‌های مرتبط با آنها مفید خواهند بود.

 

ویدیو پییشنهادی: اصول برنامه نویسی C و ++C
اصول برنامه نویسی C و ++C

 

در کلاس زیر که شامل برند، مدل و سال است، یک سازنده پیش فرض با پارامترهای مختلف وجود دارد. در داخل سازنده پیش فرض، صفات را برابر با پارامترهای سازنده قرار می‌دهیم. مثلا برند = x . وقتی سازنده پیش فرض یا constructor c++ فراخوانی می‌شود، مقادیر پارامترها به سازنده منتقل می‌شود. به مثال زیر توجه نمایید:

 

 

خروجی این برنامه عبارت است از:

  1. BMW X5 1999
  2. Ford Mustang 1969

خروجی شامل برند خودرو، مدل و سال ساخت می باشد.

دقیقا مانند توابع، سازنده های پیش فرض را می‌توان خارج از کلاس نیز تعریف کرد. ابتدا باید در داخل کلاس سازنده را معرفی نمود و سپس در خارج کلاس با مشخص نمودن نام کلاس فراخوانی و خروجی برنامه را دریافت کرد. به مثال زیر که متن دیگری از مثال قبل است دقت نمایید:

 

 

در این برنامه خروجی تغییر ننموده است بلکه ساختار کدنویسی همان‌طور که گفته شد متفاوت طراحی شده است.

انواع constructor c++

سازنده‌ها در c++ در سه قالب پیش فرض، پارامتری یا کپی وجود دارند. سازنده پیش فرض یا constructor c یا به تعبیر دیگر default constructor در c++ بخشی از برنامه شامل نام کلاس است که با () خاتمه می‌پذیرد. در حالت پارامتری سازنده‌ها، مقادیر پارامتر در داخل پرانتز وارد می‌شود. در حالت سازنده copy constructor نیز از یک قالب کپی شده قبلی استفاده می‌شود. به تصویر زیر توجه نمایید.

 

انواع constructor c++

انواع پیش فرض در c++

برای هر کدام از برنامه‌های مبتنی بر سازنده‌ها مثالی می‌زنیم.

 

 

حالت اول، default : در این حالت سازنده فاقد آرگومان و ورودی است.

 

 

حالت دوم، پارامتری: در این حالت آرگومان‌ها و ورودی‌ها داخل پرانتز وارد شده‌اند.

 

 

حالت سوم، کپی : در این برنامه کپی از یک کلاس به عنوان آرگومان یک سازنده وارد شده است.

 

 

این مطالب تمام آن چیزی بود که با مثالهای متعدد در خصوص Constructor c++ چیست لازم بود تا بدانیم. با مکتوب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص نکات مرتبط با موضوعات برنامه نویسی در اختیار شما علاقه‌مندان قرار دهد.

 

 

با توجه به نکاتی که اشاره شد می‌توانید خروجی پروژه‌های پایانی را استخراج نمایید و با جایگزینی مطالب مشابه در کدهای معرفی شده بالا، تمرین برنامه نویسی داشته باشید. با ما همراه باشید تا با دنیای جذاب برنامه‌نویسی بیشتر آشنا و همراه شوید.