00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان انتقال حرارت 2

دوره‌های رایگان
21 جلسه
90٪ (221 رای)

آموزش رایگان انتقال حرارت 2

انتقال حرارت یکی از زیرشاخه­‌های علوم حرارتی، سیالات و انرژی است که چگونگی و مقدار تولید، تبادل و انتقال حرارت به‌عنوان انرژی گرمایی بین مواد مختلف را بررسی می­‌کند، به‌صورت کلی، انتقال حرارت در سه حالت تشعشع، جابجایی و هدایت انجام می­‌شود. 

یکی از مکانیزم­‌های مهم انتقال حرارت، تابش یا تشعشع است که به‌لحاظ چهارچوب ریاضی با سایر حالت‌های انتقال حرارت متفاوت است. در فصل مربوط به تشعشع حرارتی، خصوصیات تشعشعی مثل شدت تابش، قدرت‌پخشی، رادیوسیتی، فروتابش، ضریب صدور، توزیع پلانک برای جسم سیاه، جسم دیفیوز، جسم خاکستری، ضریب جذب، ضریب عبور، ضریب انعکاس و ضریب دید معرفی می­‌شوند، در ادامه روش مونت‌کارلو برای محاسبه‌ی ضریب دید بیان شده و در انتها محاسبات مربوط به طراحی محفظه­‌ها و کوره‌­ها و مقدمه‌ای از تشعشع گاز ارائه شده‌است. 

جابجایی حرارتی را می‌­توان از دیدگاهی دیگر به سه بخش جابجایی آزاد (طبیعی)، جابجایی اجباری و جابجایی ترکیبی بخش­‌بندی کرد. در این درس ابتدا با مکانیزم فیزیکی جابجایی آزاد و معادلات حاکم بر آن و اعداد بی­‌بعد مهم آشنا می‌­شوید، سپس جابجایی آزاد روی صفحه تخت عمودی در حالت آرام و آشفته و جریان­ جابجایی آزاد روی سایر هندسه‌های داخلی و خارجی بررسی می­‌شود.  

از دیدگاهی دیگر، جابجایی به دو دسته تک‌فاز و همراه با تغییر فاز دسته‌­بندی می­‌شود. در ادامه درس با مکانیزم­‌های فیزیکی، رژیم‌­های جریان، اعداد بی‌بعد و روابط تجربی مورد استفاده در انتقال حرارت دو فاز مایع و گاز از نوع جوشش یا میعان (چگالش) آشنا می­‌شوید. جوشش هسته‌­ای، جوشش لایه‌­ای، جوشش اشباع و مادون سرد، جوشش اجباری داخلی و خارجی، میعان لایه‌­ای آرام و آشفته جزو موارد ارائه شده‌است.

***این دوره در پاییز 99 ضبط شده‌است***

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان انتقال حرارت 2

استاد دوره
جعفر غضنفریان جعفر غضنفریان

دکتر جعفر غضنفریان دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه زنجان در گرایش حرارت و سیالات است. مدرک دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را به ترتیب از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (1380)، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (1386) و دانشگاه تهران (1384) اخذ کرده‌است. او سرپرست آزمایشگاه‌­های "مکانیک سیالات تجربی" و "دینامیک سیالات محاسباتی" است و زمینه­‌های تحقیقاتی وی شامل مسائل با مرز متحرک و سطح آزاد، انرژی‌های تجدیدپذیر و انتقال حرارت در محیط های بایو و نانو است. او ورودی استعداد درخشان دوره کارشناسی و رتبه اول و فارغ‌التحصیل ممتاز دوره­‌های کارشناسی ارشد و دکتری بوده‌است و برنده جایزه‌ی دکتر کاظمی آشتیانی برای استادیاران جوان و نیز سایر جوایز و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان است.

درباره برگزارکننده
دانشگاه زنجان دانشگاه زنجان

نظرات  (4 نظر)

فرهاد
18:23 - 1400/05/30
کاربر‌ سایت
واقعا نمی توان چه طوری از استاد عزیز و دلسوز جناب اقای دکتر غضنفریان تشکر کنم که با دقت کامل و با حل مثال مباحث این درس را تدریس کردند انشالله مکتب خونه بیشتر بتونه از مباحث تدریس شده اقای دکتر استفاده کنه تا عموم دانشجویان بهره بیشتری ببرند واقعا جای تشکر و خداقوت داره و انشالله اجرشان با امام زمان
کاربر مکتب‌خونه
11:00 - 1400/04/03
کاربر‌ سایت
خیلی خوبه مخصوصا قسمت شبکه بندی....اما کاش از کمی بالاتر از سطح کتاب همه دروس تدریس بشه....
کاربر مکتب‌خونه
09:26 - 1400/01/23
کاربر‌ سایت
دکتر غضنفریان مثل همیشه عالی هستند و اگر امکان دارد باز هم از ایشان درس بگذارید.
مجتبی
22:11 - 1399/10/29
کاربر‌ سایت
عالی و بی نظیر

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟