00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
 • دسترسی به کل جلسات ویدیویی از دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان برنامه‌ نویسی با میپل

دوره‌های رایگان
13 جلسه
94٪ (36 رای)

کاربرد دوره آموزش رایگان برنامه‌ نویسی با میپل چیست؟

نرم‌افزار میپل یکی از نرم‌افزارهای مشهور در رشته ریاضی است. میپل به معنی درخت افرا (درختی شبیه چنار) است و نماد آن شبیه برگی است که در پرچم کانادا وجود دارد. این نرم‌افزار ازآن‌جهت این‌گونه نام‌گذاری شد که میپل در دانشگاه‌های کانادا خصوصاً دانشگاه واترلو نوشته شده‌است.

نرم‌افزار میپل یک راهنمای بسیار قوی دارد که کار‌کردن با آن را بسیار راحت می‌کند. جدیدترین نگارش این نرم‌افزار نگارش سال 2020 آن است که در تمام زمینه‌های ریاضی از جمله جبر خطی، ریاضیات گسسته، حسابان و حتی ریاضیات مقدماتی برای دانش‌آموزان دبیرستانی می‌تواند مفید واقع شود.

میپل یک محیط محاسباتی نمادین و عددی و همچنین یک زبان برنامه‌نویسی چند‌وجهی است. نرم‌افزار میپل از بخش‌های مختلفی مانند محاسبات فنی ریاضیات نمادین، ​​آنالیز عددی، پردازش داده‌ها، مصورسازی و تجسم اطلاعات تشکیل شده‌است.

بهره‌گیری از محاسبات نمادین ریاضی در Maple شامل محاسبات سیستم‌های جبری هم می‌شود. برای مثال نرم‌افزار Maple می‌تواند یک معادله دیفرانسیل را به‌صورت نمادین دریافت کرده و محاسبات را به‌صورت نمادهای ریاضی انجام و نتیجه را گزارش دهد.

در دوره آموزش رایگان برنامه‌نویسی با میپل با ساختار کلی کامپیوتر، برنامه‌نویسی و محیط این نرم‌افزار آشنا می‌شوید. سپس ساختار داده در میپل را یاد می‌گیرید و می‌توانید به کار با مشتق و انتگرال در این نرم‌افزار بپردازید.

این دوره آموزشی در واقع درس برنامه‌نویسی با میپل ارائه شده در دانشگاه صنعتی اصفهان در نیم‌سال دوم سال تحصیلی 1399-1400 است و به‌مرور تکمیل می‌شود.

هدف از یادگیری دوره آموزش رایگان برنامه‌نویسی با میپل چیست؟

میپل یک نرم‌افزار فوق‌العاده برای مهندسان، محققان، معلمان، دانشجویان و حتی دانش‌آموزان است که وظایف گسترده‌ای از مفاهیم ابتدایی ریاضیاتی تا محاسبات پیشرفته انتگرال و دیفرانسیل را پوشش می‌دهد.

بنابراین هدف از دوره آموزش برنامه‌نویسی با Maple این است که شما بتوانید در انواع کارهای محاسباتی، حل معادلات دیفرانسیلی، مشتق‌گیری، محاسبات مثلثاتی و لگاریتمی و همچنین کارهای تحقیقاتی و آماری از آن کمک بگیرید.

دوره آموزش رایگان برنامه‌نویسی با میپل مناسب چه کسانی است؟

 • دانشجویان رشته‌های ریاضی، فیزیک و مهندسی کامپیوتر
 • مهندسان، محققان و پژوهشگران 
 • تمام کسانی که کارشان با انجام محاسبات پیچیده ریاضی گره‌خورده است.

بعد از فراگیری دوره آموزش رایگان برنامه‌ نویسی با میپل چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

 • انجام محاسبات انتگرالی و حل معادلات
 • حل دستگاه‌های معادلات جبری
 • کار با ماتریس‌ها
 • نوشتن توابع و روندها

***این دوره در حال تکمیل است***

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان برنامه‌ نویسی با میپل

استاد دوره
امیر هاشمی امیر هاشمی

دکتر امیر هاشمی از سال 1386 عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم ریاضی در دانشگاه صنعتی اصفهان هستند. ایشان دکترای خود را در زمینه جبر محاسباتی (که یکی از زمینه‌های مشترک علوم کامپیوتر و ریاضیات محسوب می‌شود) در سال 1385 از دانشگاه پاریس کسب نموده است. درضمن از سال 1384 تا 1386 در دانشگاه پاریس در قالب پست ATER مشغول تحقیق و تدریس بوده است. مدارک تحصیلی ایشان به شرح زیر است:

1. کارشناسی ریاضی از 1372 تا 1376 در دانشگاه صنعتی شریف - تهران - ایران

2. کارشناسی ارشد ریاضی از 1376 تا 1378 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر - تهران - ایران

3. دکترای علوم کامپیوتر (گرایش جبر محاسباتی) از 1381 تا 1385 در دانشگاه پاریس - پاریس - فرانسه

درباره برگزارکننده
دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه صنعتی اصفهان (اطلاعات بیشتر)

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش رایگان برنامه‌ نویسی با میپل

جبر خطی
اطلاعات بیشتر

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیازهای لازم برای فراگیری دوره آموزش رایگان برنامه‌نویسی با میپل چیست؟

maple یک نرم‌افزار محاسباتی برای انجام عملیات ریاضی و حل مسائل این حوزه است؛ بنابراین واضح است که برای فراگیری آموزش برنامه‌نویسی میپل باید پیش‌زمینه ریاضیاتی خوبی داشته باشید. ازاین‌رو پیش‌نیازهای زیر برای این دوره تعریف شده‌است:

 • ریاضیات عمومی یک و دو
 • معادلات دیفرانسیل
 • جبر خطی

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان برنامه‌نویسی با میپل چیست؟

دوره آموزش رایگان برنامه‌نویسی با میپل در واقع کلاس‌های درسی ارائه شده در دانشگاه صنعتی اصفهان است. ابتدا با ساختار کلی کامپیوتر و همچنین نرم‌افزار میپل آشنا می‌شوید. در جلسات ابتدایی به توضیح دستورات مقدماتی و مهم میپل و همچنین نوع و ساختار داده‌ها در آن پرداخته می‌شود. چراکه یادگیری این موارد برای شروع برنامه‌نویسی ضروری است.

پس از آشنایی مقدماتی با میپل به توضیح حساب دیفرانسیل و انتگرال با میپل، بسته‌های آموزشی مربوطه و توابع پایه‌ای در میپل پرداخته می‌شود. رشته‌ها، حلقه‌های شرطی و تکرار، شیوه نوشتن توابع و روند‌ها، آرایه‌ها و جداول در میپل از دیگر مباحث مطرح در این دوره است.

با استفاده از بسته‌های جبر خطی در میپل می‌توانید مسائل مربوط به آن را حل کرده و الگوریتم‌های مهم جبر خطی را در این نرم‌افزار بنویسید که در این دوره به شما آموزش داده می‌شود. رسم انواع نمودارهای توابع، کار با توابع محاسبه‌پذیر، ساختارهای بازگشتی و روش‌های عددی و همچنین حل دستگاه‌های معادلات چندجمله‌ای از جمله کاربردهای مهم میپل است. علاوه‌ بر یادگیری این مهارت‌ها با کمک این دوره می‌توانید الگوریتم‌های جستجو و مرتب کردن را نوشته و به حل معادلات دیفرانسیل با میپل بپردازید.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟